Anestezia epidurala

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha2006 spune:

Anestezia asta e o minune si multumesc celui care a perfectionat-o pentru nasteri. Eu nu am stiut mai nimic despre aceasta anestezie atunci cand m-am hotarat s-o fac, dar stiam a nu ma va durea f tare si asta mi-a fost suficient. Partea proasta e ca medicul cu care am nascut nu agrea anestezia in timpul expulziei asa ca am simtit pe deplin nasterea dar pana atunci a fost ok. Mi s-a montat cateterul la dilatatie de 2 cm si mi s-a aplicat anstezicul la dil de 5-6.
Dar dupa ce am nascut, afland mai multe despre epidurale mi-am putut explica anumite complicatii aparute in timpul travaliului:
1. incetineste travaliul fata de o nastere normala, eu eram pe masa si dr imi spunea sa imping iar eu nu mai aveam contractii, cu tot cu perfuzie utocica in vena, travaliul durand de la 11 dim la 20.12 cand am auzit plansul ingerasului, asta fiind posibil si pt ca e primul copil;
2.poate impietica instalarea lactatiei dupa nastere, eu avand 2 stropi de laptic dupa 7 zile, si astea au fost 14 zile si apoi deloc.

Dar in concluzie eu votez pt epidurala avantajele fiind mai multe.

Ceea ce am scris nu e obligatoriu sa pateasca toata lumea, poate sunt eu mai "rea de carne"



MIHA SI IULIA BUBULINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Dragelor, in primul rand va multumesc ca ne-ati impartasit experientele voastre...eu sunt si la sf sept sau inceput oct...o sa nasc si as vrea sa optez tot pt epidurala pt ca la fel am auzit si eu numai de bine. Intrebarea mea e urmatoarea.
- E adevarat ca trusa si-o cumpara fiecare? Sau sunt si spitale care fac asta si trebuie numai sa o platesti? Daca o cumpar si raman cu ea ca nu am nevoie?

va multumesc si astept raspunsurile voastre

Itzy-Bitzy
19+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

raspuns pentru itzy-bitzy
Trusa ti-o cumperi numai daca doctorul cu care o sa nasti iti spune sa faci acest lucru. Depinde de spital: unde nasc eu, la Giulesti, o platesti pe loc, in momentul in care nasti, nu trebuie sa ti-o cumperi tu. Am auzit insa ca la spitale gen Polizu trebuie sa ti-o cumperi, dar cel mai indicat este sa intrebi doctorul.

Lacri 36+


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

LYLY mersii muuult pentru raspuns cu atat mai mult cu cat si eu voi naste tot la Spitalul Giulesti. Cu ce doctor? Eu sunt la Ciprian Cristescu dar inca nu am discutat de aspectul asta pentru ca eu intru abia in 20 saptamani. Tu? Eventual da-mi un PM ca sa ne conversam mai mult.



Itzy-Bitzy
19+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Eu am nascut natural cu epidurala. Numai ca atunci cand a venit anestezistul sa mi-o puna aveam contractii aproape continuu si nu prea mai reuseam sa stau nemiscata. Asa ca prima intepatura au ratat-o. In locul unde au ratat pe coloana m-a durut o perioada destul de indelungata si am ramas cu o parte a spatelui care imi amorteste din cand in cand.
Pana la urma s-a enervat si anestezistul si a trimis dupa moase sa le intrebe cand mi-au controlat ultima oara dilatatia. A reusit cu chiu cu vai sa mi-o puna, iar cand au venit moasele bebe deja era pe traseu sa iasa, desi cu o ora inainte avusesem dilatare doar 4 cm - nici ele nu intelegeau cum de m-am dilatat atat de repede. S-au cam speriat ca nu stiau de cat timp coborase copilul in vagin si le era frica sa nu se sufoce, ca urmare, tot la mine au tipat sa imping mai repede.
De unde pana atunci impingeam bine, cand au reusit sa imi puna anestezia mi-au taiat pofta de impins. Pana la urma am reusit.

Probabil si faptul ca am nascut prematur a contribuit la o nastere rapida (4 ore) bebe fiind ceva mai mic (2600g).

Nu am simtit cand mi-au facut epiziotomia, dar cand au vrut sa ma coasa au trebuit sa imi faca o injectie de anestezie ca simteam tot.


Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput