Anestezia epidurala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Mie nu mi-a prins!!!

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

quote:
Originally posted by claujro

Mie nu mi-a prins!!!

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei




nasol

Ioana 18+ si

http://community.webshots.com/album/450163392pPiNoV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

quote:
Originally posted by Ioana81

Eu una as fi curioasa ce se intampla dupa ce iese copilul in cazul in care te taie sa nu te rupi tu. Adica anestezia asta tine si dupa cand te coase? Sau aceste cazuri sunt rare (adica cand te taie). Eu nu sunt asa de experta avand ca este prima sarcina. Poate ma lamuriti si pe mine!




Din pacate, cel putin in Romania, epiziotomia se face de rutina la toate gravidutzele care nasc natural. Spun din pacate pt ca eu am avut niste complicatii mai apoi din cauza taieturii, noroc ca s-au rezolvat in final fara urmari. Multumita epiduralei nici n-am simtit cand m-a taiat. Iar apoi dupa, cand te coase: epiziotomia reduce durerea, dar nu complet, pt ca efectul ei analgezic este mai redus la nivelul pielii. Am simtit putin cand m-a cusut, dar a fost o durere ff suportabila, mai mult ca o usturime, doctorul ma tot intreba daca ma doare, daca mai e cazul sa-mi faca vreo injectie cu xilina sau sa mai imi dea o doza de anestezic prin peridurala, dar n-a fost deloc nevoie de asa ceva, mai tare doare o injectie...

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns COSMMYR spune:

HELOOOOOOO!De vineri seara nu am putut sa intru pe DC si abia asteptam sa citesc ce ati mai scris.Mi se pare chiar o experienta placuta sa nasti din descrierile voastre.
Voi alege clar epidulara.
Va multumesc inca o data.

COSMINA 20 SAPT si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Si eu iti recomand epidurala. Mie mi-a pus-o cand aveam dilatare 4 si deja incepusera sa fie dureroase contractiile, dar apoi a fost o minune. Contractiile le simti, cum se intareste burtica, dar nu te mai doare absolut deloc. Si la fel, am impins de 3-4 ori si a iesit bb-ul. Nastere usoara si mult succes!

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Eu am nascut de doua ori cu epidurala si o recomand la toata lumea!
Si eu am fost la inceput stresata ca imi ziceau prietenele din tara ca exista risc, sa nu poti sa impingi, sa trebuiasca sa scoata copilul cu forcepsul ...
Nu stiu de ce sunt uneori retinuti doctorii din Rom in a face epidurala.

La prima sarcina m-am dus la 7 dimineata la spital cu contractii de citeva ore. Pe la 10 si-a facut efectul epidurala si de atunci nu am mai simtit nici o durere. Am nascut la 15.30 am impins dar nu am simtit ca imping.
La a doua sarcina stiind ca am stat jumate de zi la spital pina sa nasc , desi am avut contractii de la 10 dimineata am plecat la spital doar la 17.30. Epidurala mi-au facut-o imediat fiindca eram deja dilatata aproape 8 dar pina sa nasc nu si-a facut efectul foarte bine pe o parte. Asa ca am simtit dureri (acceptabile) la contractii intr-o simgura parte. Dar nu la impingere. Am impins de doua ori si gata!
Nu am scos nici un sunet de durere la nici o nastere, asa ca, gata fetelor cu durerile la nastere! Faceti epidurala!

Dia

Printesele lu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonica spune:

Nasterea cu anestezie epidurala este extraordinara.

Nu ezitati sa o faceti!

Eu am nascut cu epidurala acum 1 an si o luna cu epidurala si totul a decurs mai mult decat normal: fara dureri prea mari si fara panica si isterie.

Nastere usoara.

Eu abia astept sa mai nasc o data(poate peste 2 ani!!)

Va pupic dulce pe toate
Danonica(o mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Am nascut acum 1 an si 3 luni, natural, cu epidurala. Mi-au facut anestezia(la cererea mea) cind am simtit ca deja nu mai pot si ca voi incepe sa urlu, precum fata care nastea in cealalta sala de nasteri, fara epidurala. Aveam dilatatia 7. A fost o binecuvintare, nu pot sa spun ca nu am mai simtit deloc durerile, ba le-am simtit, dar mult estompate. Am rezistat fara sa scot un sunet. Eu ma pregatisem cu tehnicile de respiratie Lamazze, care cred ca m-au ajutat mult. In caz contrar nu cred ca ajungeam la dilatatia 7 asa...pe tacute David a avut 4 kg, bineinteles am avut epiziotomie......dar nici o problema, e ca si cind n-ar fi fost niciodata.... Imi amintesc ca in salon am nimerit cu fata care a nascut in acelasi timp cu mine. M-a intrebat cum de nu m-a auzit tipind, ca pentru ea a fost pur si simplu ingrozitor...Da, e superok, nasteti cu epidurala, o recomand fara sa stau pe ginduri tuturor

Simona si David (10 nov)

Daviduchele meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

COSMINAEU AM NASCUT PE 2 DEC 2005 O FETITA CU PERIDURALA
.Iti recomand sa nasti asa,pot spune ca a fost cea mai frumoasa experienta din viata mea!!!!!montata la dilatatie 4 cm ,nu ma mai simtit nici o durere doar cum se intarea burtica cand se contracta,dar fara durere.a fost montata la 1 noaptea si la 3,55 nasteam, eu chiar ma dormit 30 min ca eram f obosita,peridurala a fost mentinuta si in timpul expulziei asa ca nu am simtit cand a facut epiziotomia nici cand dr a cusut
chiar vb cu dr si-l intrebam cate noduri mai face:))))))Ce pot sa-ti recomand este sa iei trusa BRAUN si ca anestezic marcaina ,este cea mai buna,si prinde 100 %.
nastere usoara si bb sanatos

ela si oana-daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

quote:
Originally posted by Ioana81

Dar nu inteleg de ce nu isi face toata lumea anestezie epidurala? Eu una as fi curioasa ce se intampla dupa ce iese copilul in cazul in care te taie sa nu te rupi tu. Adica anestezia asta tine si dupa cand te coase? Sau aceste cazuri sunt rare (adica cand te taie). Eu nu sunt asa de experta avand ca este prima sarcina. Poate ma lamuriti si pe mine!

Ioana 18+ si

http://community.webshots.com/album/450163392pPiNoV



nu isi face toata lumea pentru ca nu se face peste tot... eu sunt din targoviste ... mi s-a spus la maternitate ca au auzit de asa ceva.. dar nu se practica si la noi.... asa ca am nascut un baietel de 4 kg complet natural... si bineinteles cu epiziotomie.

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput