Anestezia epidurala

Anestezia epidurala | Autor: COSMMYR

Link direct la acest mesaj

Ma numesc Cosmina si as vrea ce parere aveti despre nasterea cu epidulara.Eu asa as vrea sa nasc si sunt foarte interesata de parerile voastre!

COSMINA 19 SAPT

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Eu una asa am nascut si a fost excelent. Si nici dupa n-am avut nici un fel de problema. Concluziile le tragi si singura...

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Epidurala e o binecuvantare... nici nu te gandi sa nu faci. Se naste fara dureri, fara urlete! Nici nu pot sa-mi imaginez ca acum 2-3 ani nu exista in Ro.
Eu am nascut acum 2 sapt cu epidurala si totul a fost OK!

J

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

subscriu si eu.

dar parerile sunt impartite.chiar sunt riscuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Eu am avut epidurala pina in momentul expulziei si a fost foarte bine .Aici se scoate epidurala in momentul expulziei,nici nu mi-as putea imagina cum as fi putut impinge daca nu simteam nimic.Epidurala e bune pina ajungi sa te dilati 10 cm fara dureri.

Anca,Bianca 02.02.03si Cris 12.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns COSMMYR spune:

Va multumesc mult pentru opiniile voastre!Eu nasc abia in iulie dar am fost internata de cateva ori si am fost ingrozita cand auzeam din sala de nasteri urlete.Si acum mi se face pielea de gaina cand imi amintesc.
Deci trebuie sa ii multumim celui/celei care a inventat acest tip de anestezie.Sau sa zic ca IL IUBIM
Va pupic pe toate!

COSMINA 19 SAPT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

hello, eu am nascut acum 5 saptamani, unbaietel de 3900 grame. Am nascut cu anestezie epidurala si totul a fost ok. mai mult decat atat, din luna a treia am practicat un training autogen, un exercitiu de relaxare special pentru nastere care m-a ajutat foarte mult. Nasterea a fost o experienta minunata pentru mine, nu am avut probleme nici inainte de instalarea anesteziei, deoarece nu ti efectueaza de la inceput si trebuie sa treci prin cateva ore de travaliu pana la dilatatia de 4 cm. Dar cu exercitiu de relaxare si cu epidurala nasterea este o experienta minunata.Eu ti le recomand cu caldura pe amandoua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

quote:
Originally posted by anky

Eu am avut epidurala pina in momentul expulziei si a fost foarte bine .Aici se scoate epidurala in momentul expulziei,nici nu mi-as putea imagina cum as fi putut impinge daca nu simteam nimic.Epidurala e bune pina ajungi sa te dilati 10 cm fara dureri.



Eu am impins bine merci cu epidurala in timpul expulziei. Nu e adevarat ca nu simti nimic, simti, dar nu simti durere. Eu simteam clar ca am contractii, simteam cum se intareste burtica si de asemenea simteam o nevoie groaznica de a face treaba mare, asta e iarasi unul din semne ca e momentul sa impingi, fiind in expulzie. In plus erau si moasele langa mine, cu mana pe burtica si cu ochii pe tocograf, in momentul cand se intarea tipau sa imping; dar niic nu era nevoie sa-mi zica, eu una cel putin am simtit clar cand trebuie sa imping; asa ca n-am avut nici o problema.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Si eu ca si Kittycat: simteam contractiile, dar nu simteam durerea. Ca la contractiile false din timpul sarcinii. Am impins bine-merci de vreo 3-4 ori si gata, bebe era afara tzipand de zor.
A! Si cu nevoia de treaba mare, asta am simtit-o imediat inainte de a ma sui pe masa de nasteri si se ruga moasa de mine sa ma mai abtin nitel, sa nu imping.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67430" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Nici sa nu te gandesti sa nasti fara...asta dc vrei o nastere normala, fara dureri si pe care s-o ai in minte ca pe un lucru minunat, fara dureri.
Eu am avut epidurala si a fost minunat...ba mai mult de atat imi era parca si jena de fetele din salon care urlau ca din gura de sarpe iar eu nu simteam nici o durere decat contractiile cand mi se intarea burtica (deci cu epidurala simti contractiile-intarirea burticii, simti nevoia de a face kk-cand iese bb, etc). Eram convinsa ca mai am muuuulttt pana sa nasc dc eu nu "tip" si nu ma doare nimic si culmea am nascut cu mult inaintea lor si totul a fost in 10 minute de cand am intrat in sala de nasteri si pana a iesit bebelina. La a treia impingere a iesit mandra mea, fara pic de durere si intrebandu-l pe doctor dc asta a fost tot...hihihi.
Ca mi-am adus aminte...ca sa prinda epidurala bine nu trebuie sa te misti in timp ce ti-o face si nici 5 minute dupa...altfel exista riscul sa nu prinda bine peste tot (asta din experienta prietenelor mele).
Ultima doza de anestezic nu se face exact inainte sa te urci pe masa ci cu ceva vreme inainte.

Nastere usoara si fara dureri!


Mihaela si Alexia- Maria26 august 2004

Multumirea aduce fericire chiar si in saracie.
Nemultumirea aduce saracie, chiar si in bogatie. - Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Fetelor pe mine una m-ati convins, de fapt prima oara am fost convinsa de doctora ca asa este mai bine. Dar nu inteleg de ce nu isi face toata lumea anestezie epidurala? Eu una as fi curioasa ce se intampla dupa ce iese copilul in cazul in care te taie sa nu te rupi tu. Adica anestezia asta tine si dupa cand te coase? Sau aceste cazuri sunt rare (adica cand te taie). Eu nu sunt asa de experta avand ca este prima sarcina. Poate ma lamuriti si pe mine!

Ioana 18+ si

http://community.webshots.com/album/450163392pPiNoV

Mergi la inceput