Bebelusi de iulie-august 2005 (69)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonaci79 spune:

Nique- si eu am dat smecta- jum de pliculet la 50 ml de ceai de colici cu menta (nu mai stiu care e, cauta si tu la farmacie) si dupa o doza si-a revenit. Daca nu trece asa repede da si tu de 2 ori pe zi cate jum de pliculet pana nu mai are probl. Si antitermice pana scade febra! Sanatate si succes!

Anca - nu prea e bine ca legumele au f multe vitamine. Incearca sa le faci cat mai subtiri cu mai mult lapte si sa i le dai pt inc cu bibe. Daca nu vrea formula mulge niste lapte de la tine. Si nu-i pune cereale de cateva ori, am obs ca lui Mario nu prea-i plac si cand scap mai multe nu mai papa. Succes si pofta buna! (vezi sa nu-i iasa vreun dintisor ca atunci nu prea papa nimic!)

Nique- daca depaseste 38 am inteles ca nu tb sa-i faci baie. Daca e murdara rau sterge-o cu o carpa uda. Poate e de la dinti, si eu stiu ca se strica la burtica!

Anis- poate sa fie si de la kiwi, chiar daca nu i-ai dat samburi! Nu-i mai da decat legume si mar cu para 2-3 zile si vezi cum mai e! Depinde de metabolism, Mario a facut kk moale la 3 zile dupa mine desi il alaptam si tocmai credeam ca a scapat!

Ema- eu nu i-am dat novocalmin, mie mi-a zis ca daca febra depaseste 38.5 sa-i dau calpol cu 10 pic de algocalmin fiola, asa ca nu atiu cum se da! Pupici si sanatate!

Simona mamica lui Mario 22.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/simonaci79/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonaci79 spune:

Andre_ea- felicitari pt dimensiuni, si pupici sa treaca durerea de la vaccin si sa nu faceti febra!

Anis- ca tot vb acum cateva zile- Mario tocmai a inceput sa tipe, l-am luat repede in brate, si-a lipit somnoros capsorul de mine si l-am pus la loc si sta cumintel, pe cale sa adoarma. La Ingrid cum mai e cu somnul noaptea? Daca o mancau bubitele ar fi plans, Mario asa a facut. Eu marul zic mai bine sa-l coci la cuptor pana se inmoaie. Eu am idei preconcepute despre microunde.

Adriana- succes la urm copil si sa fie exact cum iti doresti! Si succes si acum, sa cadeti la pace repede! Pupici!

Simona mamica lui Mario 22.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/simonaci79/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonaci79 spune:

Andre_ea-

quote:
Rasfatati? Adica aruncati orice jucarie din mana si va aruncati cu mainile inainte in momentul in care se intrezareste posibilitatea de a fi luati in brate? Si plangeti de se salta camasa pe voi daca mami doar a pus mana pe voi dar nu v-a luat in brate?
Noi asa facem.

Si noi suntem rasfatati! Subscriu! Nu planegem asa tare daca nu-l iau in brate dar ne miortaim un pic. Insa tipam de ne stiu toti vecinii daca arunca jucariile si in urm 30 de sec nu i le dau inapoi! Pupici la rasfatel! Lasa ca ne si iubesc, asa ca merita rasfatul!

Ema- tinem pumnii, cum sa nu! Pupici si sanatate!

Gia- feliictari pt dintisori si pt dimeniuni, dar mai ales pt ridicatul in picioruse. Siiarasi bravo ca papati iaurtel, eu nu reusesc sa-i dau sub nici o forma! Nu te-am uitat dar te asteptam mai des pe aici si cu poze! Ramai datoare!

Anis- si ai reusit sa gasesti sutiene asa? Sper sa va invatati repede cu bibe ca tu mai ai putin si tb sa pleci! (2 luni si ceva daca am retinut eu bine) Succes!

Simona mamica lui Mario 22.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/simonaci79/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonaci79 spune:

Anis- chiar ca e telepatie pe aici, vad acum ca ai vb despre sculatul noaptea. Dupa cum vezi inca mai avem si noi, dar o data pe sapt daca nu si mai rar. Sper sa ajungeti si voi curand la asa performante dar si cu adormitul la loc in 10 sec nu un sf de ora!

Laura- bine ati venit! Sa fiti sanatosi si papaciosi, cuminti si frumosi! Asteptam si poze! (daca nu te-au vazut fetele pe aici, ceea ce nu prea cred ca ele sunt intotdeauna pe faza- trimite un pm la bb de iulie august cu datele si gata!)

Diana- felicitari pt dimensiuni! E mare fata ta! Iar depsre vaccin e cel mai bine sa hot singura decat sa ai vreo indoiala mai tarziu! Sanatate! Si pupici!

Simona mamica lui Mario 22.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/simonaci79/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonaci79 spune:

Diana- felicitari- sarcina usoara si bb sanatos! Sa fie exact cum isi doresc!

Simona mamica lui Mario 22.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/simonaci79/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonaci79 spune:

Imi cer scuze daca am uitat pe cineva, voiam sa pun si poze dar nu ma simt bine deloc si vreau sa ma duc fuga sa ma culc. Poate reusesc maine! Va pup pe toate si pe bbi si va urez Nopate buna!

Dar nu inainte de a ura La multe luni pentru ANAIS ALEXIA [nadine2004]. Sa fie sanatoasa si sa-si bucure mamica!

Va pupacesc. Pe maine! Si sa va gasesc pe toti sanatosi si voiosi (mamici si bbi!)

Simona mamica lui Mario 22.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/simonaci79/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Nique, mergi cu Simina la pediatru si cere-i sa-i faca un test de urina; sa excluzi posibilitatea unei infectii urinare; ii ia doar pipi si ii face analiza. Eva nu a facut febra de la dinti, nici nu a avut diaree.

Pitecantrop, asa cum au spus Adriana si Laura, si eu i-am dat Evei formula si san la inceput, apoi numai san, apoi iar formula si san ... Si nu a refuzat nimic, niciodata. ... Numai apa, ca nu are nici un gust si pina am terminat cu sanul nu i-am dat deloc; dar lucram la asta .

Mitub, joi avem ultima ora de masaj; o sa scanez tot ce am in dosar, cu poze si explicatii si ti le trimit intr-un e-mail daca vrei, intr-un attachment.


Si Eva si-a schimbat putin programul; adoarme pe la 7:30-8pm, pina la 9:30-10pm, apoi o apuca jucatul, ca si cum nu ar fi obosita deloc. Apoi adoarme iar pe la 11:30-12 noaptea, dar e aiurea pt noi, chiar daca nu plinge deloc, pt ca mai faceam treburi prin casa; acum stam de ea sa ii dam drumul la mobil si la lumina de noapte cu pasarele si muzica (pt ca d'soara a invatat cum sa le opreasca).

Simbata iar i-am dat pui la gratar si taitei chinezesti; ce sa-i fac daca ii plac? Cum imi vede farfuria, cum se agata de ea fericita Sa-i stric copilului bucuria, mai ales ca vrea sa manince Am inceput sa ii dau bucati mai mari deja; ea le taie cu dintisorii de sus si jos, apoi le molfaie cu gingiile si le inghite. Cind are o bucatica mai mare, pe care nu o poate inghiti, o impinge cu limbuta afara. I-am mai dat si mar proaspat, piersica, banana, sa muste din bucatele destul de mari, iar ea musca si maninca f bine.

In rest, se joaca, trage de tot ce apuca, bodoganeste tot timpul ... si creste; si-n lungime si-n grosime ; azi, cind am fost la dr, avea 11,2 kg si 79 cm. Deja, hainutele de 12 luni ii sint mici-mititele; poarta bluzite, rochite si pijamalute de 18 luni, pantalonasi si fustite de 2 ani. Asta este, seamana cu familia sotului, lungana.

Pupici.

ps: chiar daca nu mai scriu, citesc tot in fiecare zi sau la 2 zile

Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Am mai pus si poze de pe plaja, in ultimul album (84).
Albumul 83 este tot cu poze f noi, cum doarme Eva si cum se trezeste dimineata.

Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Cuscra marul eu il facem la cuptor(care ste pe curent nu la gaz) il puneam cu coaja cu tot in tava cu putina apa(o lingura) si il lasam cam 30-40 min pana pocnea si apoi luam doar miezul.



http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corbioana spune:

Inainte de a ma apuca de lucru stau cu si incerc sa ma dezmeticesc...si sa recuperez tomurile pe care le-ati scris.
Pup toti bebeii care se aniverseaza zilele astea, pup pe cei cu problemute sa le treaca repede-repede (Oana - Anca, Ingrid _Anis)
Diana felicitari pt baby girl care e super dimensionata si pentru decizia pe care ai luat-o pt ca fiecare stie mai bine ce face pt puiul ei. Nu ca si eu as fi luat aceeasi decizie sa nu-l fac, ci pt ca pediatrul are doar obligatia de a ne explica si noi suntem cei care alegem. Fireste ca si cele care la-u facut sau il fac au tot o alegere buna. felicitari nasilor pt bebe doi!
Geanina bine ati revenit printre noi sa-ti fie sanatos voinicul si sa stii ca nu o sa uit niciodata cum m-ai ajutat cu portia ta de Utrogestan pe sarcina.Vezi pozele cu Andrei sa vezi ce mult m-au ajutat
Laura_barb bun venit printre noi!
Oana sunteti haioase rau tu cu Eva si meniurile la gratar Pupici multi !!! Si e inaltaaaa si voinicuta pupam la ea!

Mai revin eu...nu scapati de mine!!!


Ioana si bebe Andrei 27 iunie 2005

http://pg.photos.yahoo.com/ph/corbioana/my_photos

Mergi la inceput