Bebelusi de iulie-august 2005 (69)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Subscriu si eu la mesajul de mai sus.
Asa e...si eu ma chinuii sa-i dau cu lingurita lapte..mi-a luat doar de 2 ori bibe normal...si cand ma gandesc ca la inceput ,pana la 3 luni manca din orice...in loc sa o als asa..am lasat-o sa uite.Plus ca acum mananca doar la un san...ca celalat il mulg, deh' mamelonul mai plat nu e pe gustul ei...asa ca ..sper doar ca,dupa ce termin cu alaptatul sa nu caut sutiene cu o cupa B si una C


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geaninaelena spune:

Buna seara mamici si pitici!!

Nu cred ca va mai aduceti aminte de noi pt ca nu am mai participat la discutii de f. mult timp(v-am urmarit mereu din umbra). Noi am implinit 7 luni pe 14 februarie (multumim tuturor pt urari), avem 9 kg si vreo 71 cm, 2 dintisori, mancam cu mare placere fructe, iaurt si branzica si nu ne plac legumele (mancam doar daca pune mami multa zeama de lamaie sau amesteca cu iaurt); stam pe olita cu succes de la 6 luni jumate, tot de atunci stam f bine in fundulet, de mers in 4 labe inca nu stim dar ne taram cu o viteza uluitoare, iar ieri i-am facut lui mami o surpriza: m-am ridicat in picioare tinandu-ma de fotoliu (cautam disperat firul telefonului).
Deocamdata atat despre noi….revenim cu poze!
Va pupam si uram si noi sarbatoritilor zileide 20 si 21 febLA MULTI ANI!!![/

Gia si bebe Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Super telepatie emaaimee ..merge f greu forumul asta.Mie nici culoarea nu mi-a mai convenit

Apropo eu ii dadeam novocalminul, atunci cand o apuca criza.De regula ea adormea pe la 9 si ceva, si pe la 11-12 incepea showul,atunci i-l puneam, si in 15min(atat ii ia sa-si faca efectul) se linistea.

Mai nou acum dupa ce adoarme, cam la 45 de min se scoala plangand, da cu lacrimi de crocodil, dupa ce o i-au in brate(am incercat sa nu o i-au, a plans saracutza rau de tot) si vb cu ea si o mangaii, se linisteste ,mai sta 15 min si adoarme.Nu e mereu asa..dar cam la 2 zile face.Nu mai stiu cine zicea ca asa a fost si pe la ei o perioada.

Sa vad ce fac maine cu marul...cica copt trebuie sa fie...Aaa apropo si eu am pierdut acrtea de la micro


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_barb spune:

Buna seara!

Cum putem sa ne inscriem si noi pe lista bebelusilor de iulie - august 2005?
Alexandru - 12.07.2005, nastere normala, 3.950 g, 53cm - ora 12.10, Apgar 10, sapt.39 - dr.Nicolae Suciu – Maternitatea Polizu - Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Astazi am fost si noi la controlul de 7 luni, ca am terminat cu examenele....
Iulia are 8300 g si 69 de cm.
E sanatoasa tun si f. bine dezvoltata din toate punctele de vedere.


Inca ceva: joi, pe 23, avem programare la vaccinul antirujeolic, dar am hotarat sa nu i-l fac. Mi-a zis dr. ca nu ma obliga nimeni si ca pot sa-i fac trivaccinul la un an. Asta este decizia mea si mi-am asumat raspunderea, dupa ce am cantarit bunele si relele.

Diana, mami de superbebelusa (15 iulie 2005)

Puiul meu iubit e atat de mare

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Si inca o noutate: nasii nostri dragi asteapta un bebe!!!

Mai au o fetita de 3 ani si 4 luni.

Si acum, culmea coincidentelor: bebe se va naste in aceeasi zi cu surioara, in octombrie. Adica au fost facuti in aceeasi zi, UM=30 dec. in ambele cazuri, aceeasi data de nastere dupa ecografie, si asta fara sa planuiasca nimeni nimic.... Tot incercau din vara si iata rezultatul...

Diana, mami de superbebelusa (15 iulie 2005)

Puiul meu iubit e atat de mare

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonaci79 spune:

Vali- imi pare rau pt ce s-a intamplat cu tatal tau! Condoleante! Si de asemenea imi pare rau pt ce ai avut de tras dupa ce ai nascut! Se pare ca ghinioanele nu prea te-au ocolit! Pupici si priveste la mictul David care-ti lumineaza viata! Nu te mai gandi in urma!
Felicitari pt David si dintisorii lui, sa iasa si urmatorii la fel de "in soapta" Si multa sanatate, sa scapati de probleme fara complicatii! Sa va treaca repede nasucul si raceala si sa fiti sanatosi! Si tie iti doresc multa putere si sa se rezolve repede cu serviciul, sa ai un prg normal!

Boga- da stiu ca are un prg super, de asta imi impun sa nu ma supar pe el cand mai are si el fite si toane. E un copil f bun si sunt tare fericita! Felicitari si voua pt fetita cumintica!

Anis- mi-am amintit din descrierea ta ca am avut si noi asa pe la o luna si jum, intai niste brobonele care se simteau la mana care apoi s-au inrosit si cred ca il mancau tare ca plangea rau. Avea pe cap, pe piept si pe spate. A trecut dupa ce i-am dat de 2 ori cu pivalat de flumetazona. La noi era de la penaten gel de dus. I-ai schimbat cumva sapunul? Suna oricum dr si vezi ce zice! Pupici si anatate.

Ema- tu vrei sa o intarci de tot? Ca pt asta am auzit de solutii. Daca vrei doar complementar formula nu stiu ce sa zic!

Simona mamica lui Mario 22.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/simonaci79/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonaci79 spune:

Laura- si eu sunt in aceeasi situatie. De mic, nu am avut suficient lapte si ii dadeam si formula. Papa intai san si dupa jum de ora completare si nu am avut niciodata probleme. Apoi am inc sa nu mai pape pana la cap si mi s-a inflamat sanul, asa ca m-am muls, lucru pe care il fac si azi. SI papa si solide si formula dar preferatul este laptele de la mine! Insa nu vreau sa-i iau apararea lui Pitecantrop, insa am auzit ca exista riscul destul de mare sa refuze sanul sau laptele de la san dupa formula. Pe mine m-a avertizat ginecologul ca nu va mai vrea mult timp de la mine cand a auzit cum stau lucrurile iar dr de fam s-a crucit cand a auzit ca inca mai papa si de la mine. Depinde f mult de copil. Eu sunt convinsa ca si acum daca l-as pune la san ar molfai cu placere, ca se mai lipeste de san cateodata dar nu am controlul de cat suge si daca se satura asa ca prefer sa ma mulg! Pupici la gemenasi! Mergi la babyexpo cu ei? Felicitari lui Rares pt dintisorul fara probleme!

Joker- daca nu ametesti nu e probl cu anemia zic eu! EU ma mir cum nu slabesc la cat ma agit si alerg si la cat de putin mananc! Fii fericita! (bineinteles daca nu sunt probl de sanatate!) Pupici!

Simona mamica lui Mario 22.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/simonaci79/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonaci79 spune:

Cristina- felicitari pt 8 lunisoare si multa sanatate micului pui! Pacat ca nu mai ai laptic ca era o metoda sigura si rapida pt ochisor si nasuc, trece ca luat cu mana (eu am incercat cu nasucul, i-am pus seara cateva picaturi de lapte de la mine si dim nu mai avea nimic!) Sanatate multa si pupici!

Anis- pai vezi ce faci si cu caldura ca e f mult 28 grade! Eu si asta vara dadeam drumul la aer cond sa hu depaseasca temp 26 grade. e cam mult si poate face si febra de la prea multa caldura. Sper sa va treaca repede. Totusi ce spui tu nu pare sa fie de la caldura. Mai scoate si carnea si vezi cum face. Sau poate de la rosie? Ca si pe aia ai bagat-o de curand.
Boga- multumesc mult. Se pare ca il durea in gat! Azi a papat mult mai bine, ba chiar si seara, dar am scimbat total meniul si i-am dat mamaliga cu branza care se pare ca i-a placut f mult! Sper sa-l tina. Am incercat sa-i scot masa dar era distanta mare pana la culcare si i se facea foame devreme si nu mai reusam sa-l tin pana la baita, asa ca i-am mai dat macar niste ceai sa-i umplu burtica. Ieri asa i-am facut, i-am dat 60 ml de ceai si vad ca azi a papat vreo 100 ml iar laptic la aceeasi ora nu depasea 140. Asa ca sunt cat de cat multumita! Pupici si multumim mult!

Simona mamica lui Mario 22.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/simonaci79/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonaci79 spune:

Anca- eu nu stiu ordinea dar nici nu are imp! Felicitari pt dintisor! Si noi avem de 2 luni si ceva punctulete si degeaba! Ba se mai si umfla gingiuta ca o basicuta si totusi la aproape 7 luni nu avem nici un dintisor!

Acusor- felicitari si voua pt dintisor! Am inteles ca astea de la borcan sunt tratate nu stiu cum si de-aia nu provoaca nici alergii nici colici! Dar poate nici Teo nu are probl cu ele si atunci e super bine! Pofta puna si succes la papica!

Ella- pupici multi, sa treaca supararea! Spor la treaba si astept cand poti si vrei sa vb!

Simona mamica lui Mario 22.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/simonaci79/my_photos

Mergi la inceput