Sarcina si poftele

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Aa..da,si cu sucurile am patit la fel.Nu le-am suportat deloc la inceputul sarcinii imi venea sa vomit instantaneu de la orice fel de suc,acidulat sau nu,beam numai apa plata iar acum as bea numai sucuri acidulate incontinuu!io 30+ cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

eu stiu ca nu este indicat sa mananci picant din cauza alaptatului!cica picantul strica si amaraste laptele de mama!

RAALUCUTZA26+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Eu cred ca totul tine de autocontrol.

Amiss chiar tu ai spus ca daca ti-e pofta de ceva ii spui bb-ului ca acum nu se poate.

Nu am avut nici o pofta nici in sarcina cu Dragos si nici acum.

Cred ca totul poate fii controlat de minte - daca vrei.

Cand am fost insarcinata cu Dragos am fost in ultimul trimestru la scoala mamei iar acolo era o profesoara fizioterapeuta-cred- si recunosc ca de cand am cunoscut-o parca totul e altfel. Am avut mare noroc inclusiv la nastere. Am reusit sa "controlez" oarecum durerea si a fost ok.
Ei cred ca acelasi lucru e si cu poftele.

Se poate ca unlele alimente sa fie iritative sau din contra sa incetineasca anumite procese

Pupici si sarcini usoare.
10+


Cristina siDragos (31.01.2004)
http://community.webshots.com/user/Cristinanemes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

pai mai multe persoane
stiu ca in general este sanatoasa dar ca pe timpul sarcinii ar afecta colonul bebeului care abia se formeaza.......etc.

quote:
Originally posted by virgi

Adelapop

Cine ti-a spus tie ca mancarea picanta il afecteaza pe bb?

Este chiar recomandata...gandeste-te la asiatici care mancanca cel putin 5 ardei din aia..de tu abia ii poti pune pe limba....iar copii lor sunt mult sanatosi decat multi altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Acum mi-a povestit bunica mea cum a ajuns ea in spital la 6luni jumate si era sa nasca din cauza ca a poftit la masline.Ajunsa la spital, cica dr i-a zis ca au apucat-o durerile si i-a fost asa rau ca a poftit ceva si nu a mancat.Asa ca mai bine mancati tot ce va pofteste inima decat sa riscati altele..io 30+ cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Se pare ca avem din ce in ce mai multe "dovezi" pentru acest mit! Poftele chiar exista si chiar influenteaza pe unele mamici!

Cred ca este foarte important sa iti cunosti organismul si sa actionezi cum este mai bine pentru tine!

Si

Cred ca nu exista o regula si ca e foarte important sa ajungi sa iti cunosti si recunosti reactiile la anumiti stimuli externi!

Ati reusit sa depistati daca poftele nesatisfacute va afecteaza/v-au afectat in mod serios?

Eu personal nu am trait inca stari neplacute din cauza poftelor...decat poate un gol in stomac!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

quote:
Originally posted by raalucutza

eu stiu ca nu este indicat sa mananci picant din cauza alaptatului!cica picantul strica si amaraste laptele de mama!

RAALUCUTZA26+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza




Mai la mine nu l-a stricat si am mancat picant(dar nu am exagerat tare) de cand s-a nascut fata.Ideea e ca daca mananci picant bb e obisnuit cu gustul care trece si in lapte.Am alaptat exclusiv de nastere pana la 6 luni si am mancat de toate.Inca alaptez dupa diversificare.
Poftele de fapt sunt un mit de .Si daca cedezi si nu iei masuri ajungi .Poti face compromis iti faci pofta,dar papi cu masura,acolo de pofta


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Mit sau nu se pare ca si pe noi ne-au trasnit acum poftele!

Numai produse de patiserie visam! Nu pot sa zic ca m-am simtit rau cand nu mi le-am satisfacut dar...nici bine nu ne era!
La voi cum este?
Am inteles ca dupa sapt 23 apar poftele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

fetelor
eu inainte de sarcina era pofticioasa de numa....sotul meu se gandea cu groaza cum o sa fiu in timpul sarcinii si se gandea ca ma fac cat casa.....dar spre surprinderea tuturor, inclusiv a mea, de cand sunt insarcinata nu cred ca am avut ceva pofte....adica am numai preferinte mai mari spre dulce, dar daca nu mananc dulce nu mi se intapla nimic, si mai prefer bauturile acidulate numai ca ma fac sa ragai , dar nu le beau cu placere, dar ma simt mai bine dupa.....nu imi place carnea si pestele, nu suport mirosul de usturoi, nici cartofii prajiti nu-i sufar, defapt orice este prajit....si cand ma gandesc ca inainte mancam tot felu'....sunt curioasa daca o sa raman asa si ce nasc!?!?!?
eu cred ca treaba asta cu poftele nesatisfacute e un mit.....e drept ca am auzit si eu cum se zice in popor ca "leapada" daca nu-si satisface pofta o femeie insarcinata dar sincer nu am auzit un caz real, deci dupa mine e doar un mit....
32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Si eu cred ca e un mit. Nici eu nu am avut chiar pofte, desi uneori doream ceva anume sa mananc, dar asta pateam si inainte sa raman insarcinata... De exemplu in primul trimestru imi era foarte greata si nu doream decat lamai si mere verzi, dar cred ca asta nu avea legatura cu poftele ci cu faptul ca acelea, fiind acre, ma mai potoleau.
Oricum mai fetelor, eu zic ca macar o data (sau de doua ori ) in viata, hai sa ii lasam pe toti sa creada ca e adevarat acest mit ca sa ne rasfatam si noi un pic, ca apoi urmeaza un sir lung de responsabilitati si probleme datorita carora nimeni nu o sa mai aiba timp sa ne intrebe "ai vreo pofta?"...

nunta mea

Maria si Razvan Mihai in burtica (29 saptamani)

Mergi la inceput