Sarcina si poftele

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:




Totul e o chestie hormonala.
Insa oricum ai da-o de pofte nu scapi.
Eu ma simteam fara energie si nervoasa daca nu-mi satisfaceam vreo pofta.
La inceputul sarcinii mincam f mult acru, sarat, condimentat.
Aveam o pofta nebuna sa maninc ceapa cu sare.Simteam ca lesin daca imi venea pofta de ceapa si nu mincam.
De prin luna a 7-a ,mi s-au schimbat gusturile. Imi placea f mult dulce. Mai ales ciocolata, desi mie niciodata nu mi-a placut ciocolata in mod deosebit.
Acum in luna a 9-a (sapt 38), nu mai am nici o pofta. De fapt nici sa maninc nu mai am asa chef.

Asa ca,dupa cum am inteles eu, hormonii iti fac "meniul".

Ile38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_simona spune:

Fetelor parerea mea este alta.Inainte eu nu pofteam la nimic,foarte rar cand se intampla asta.Acum sunt gravida in 34sapt si vreau sa spun ca din luna a doua poftesc aproape la orice,si mai rau este ca daca nu mananc ce poftesc ma simt foarte rau.De la o pofta din asta absurda ma apucat intr-o zi contractiile si credetima ca nu m-am calmat cu nici o pastila in schimb mi-a trecut cand am mancat ceea ce am poftit.Si alt exemplu matusa sotului a pierdut o sarcina la 8luni jumate pt ca in miez de noapte a poftit la ceva,fiind si singura acasa nu a avut cine sa coboare sa ii cumpere ei ia fost frica sa coboare la ora aia si uite ca a pierdut copilu dintr-o pofta nesatisfacuta.Sfatu meu e sa nu va jucati cu asta ca intradevar poate fii o problema grava.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

inaioana tu mananci picaant in timpul sarcinii????
ca si eu salivez dar doar gust ca mi-au spus diversi ca ar afecta bebeul

quote:
Originally posted by inaioana

Eu sunt pofticioasa de fel. Am fost intotdeauna iar in timpul sarcinilor nu mi-au crescut poftele ci doar au devenit altele.
Spre exemplu cand eram gravi cu Katja am mancat dulciuri (ciocolata, fructe) de care inainte nici nu ma atingeam. Nu mi-a placut ciocolata nici in copilarie.
Acum mi-e pofta de spicy in general, nici vorba de dulciuri ci imi place picant, sarat, acru, gusturi ciudate-exotice. Copilu' asta e gurmand nu gluma. A, si nu suport usturoiul, eu care eram oarecum fan inainte.
Am auzit de gravide care mancau malai crud de exemplu. Explicatia este ca ai nevoie de ceva in organism, de aceea ti-a pofta de ceva anume. Probabil ca poftele sunt mult mai diminuate in zilele noastre cand calitatea vietii e mult ridicata , luam vitamine si e mult mai putin probabil sa avem lipsa acuta de ceva in organism.
Mancati ce vreti si ce va e pofta , cat va e foame, nu pentru doi!


Ioana 27 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Adelapop

Cine ti-a spus tie ca mancarea picanta il afecteaza pe bb?

Este chiar recomandata...gandeste-te la asiatici care mancanca cel putin 5 ardei din aia..de tu abia ii poti pune pe limba....iar copii lor sunt mult sanatosi decat multi altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

eu am auzit ca mincarea picanta declanseaza contractii. acu' nu stiu cit din asta e mit si cit realitate, ca tot se discuta despre asta

virgi, n-or fi toti asiaticii insarcinati :) sau si femeile insarcinate maninca?

31+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

quote:
Originally posted by andra_simona

Fetelor parerea mea este alta.Inainte eu nu pofteam la nimic,foarte rar cand se intampla asta.Acum sunt gravida in 34sapt si vreau sa spun ca din luna a doua poftesc aproape la orice,si mai rau este ca daca nu mananc ce poftesc ma simt foarte rau.De la o pofta din asta absurda ma apucat intr-o zi contractiile si credetima ca nu m-am calmat cu nici o pastila in schimb mi-a trecut cand am mancat ceea ce am poftit.Si alt exemplu matusa sotului a pierdut o sarcina la 8luni jumate pt ca in miez de noapte a poftit la ceva,fiind si singura acasa nu a avut cine sa coboare sa ii cumpere ei ia fost frica sa coboare la ora aia si uite ca a pierdut copilu dintr-o pofta nesatisfacuta.Sfatu meu e sa nu va jucati cu asta ca intradevar poate fii o problema grava.






Am auzit si eu despre cineva care ar fi pierdut sarcina din cauza unei pofte! In schimb eu nu imi dau seama cum este asta posibil!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Mie mi-a povestit cineva ca din cauza unei pofte nesatisfacute a ajuns la spital si,tot asa,era sa piarda sarcina..Acum,nici eu nu mai stiu ce sa cred..
Mie la inceputul sarcinii imi era pofta numai de acru si sarat,am mancat kilograme de muraturi si nu suportam ciocolata nici s-o vad!
Acum,la sfarsit, as manca tone de ciocolata si nu ma mai omor dupa acru..Chiar si acum am cutia de Finetti langa mine..nu fac abuzuri,insa daca nu mananc dulce intr-o zi nu se mai intelege nimeni nu mine!
io 30+ cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

He he he he!
Se pare ca pana acum avem 6 la 4 in favoarea mitului!!! Deci e posibil sa fie totusi o explicatie in spatele acestor pofte Mai asteptam pareri!!

Ama m-am regasit perfect in ceea ce ai scris tu!




22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Eu cu poftele stau destul de bine, rar ma ia sa am pofte dar daca mi-e pofta de ceva trebuie sa pap ca altfel nu pot, numai la asta imi sta gandul.
Si vecina mea mi-a zis ca ea de ex in timpul sarcinii trebuia sa manance pepene verde si intr-o noapte nu putea deloc dormi de pofta si de unde pepene la miezul noptii, asa ca s-a dus a luat o conserva de ananas din frigider si a papat ananas cu ochii inchisi gandidu-se la pepene si abia apoi a putut adormi.
Iar despre ce preferam dulce, sarat, acru etc. eu la inceput nu puteam manca mai nimic, acuma trebuie dulce daca nu pap ceva dulce nu se mai intelege nimeni cu mine, exact cum zice ama_kaly.

------------------------
15+
Born free, now I'm expensive.
http://community.webshots.com/user/mada_mxm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Amiss, eu n-am postat pana acum la topicul asta pentru ca nu am pofte, in plus, la 25 sapt. de sarcina, mi-au revenit gretzurile si varsaturile, la fel ca in trimestrul 1. Iau medicamente de ieri, ca sa pot manca. N-am chef sa mananc nimic, nu suport dulciurile, sa nu mai vad acriturile, la fel si carnea. De baut beaudoar apa chioara. Si de la sucuri naturale,de cele acidulate sau neacidulate cumparate, nici vorba sa ma ating.
Cam asta e.

Lacri 25+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput