Doliu pe DC: AndreeaC a murit la nastere

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

draga cami,
iti inteleg supararea, indignarea, revolta si nevoia de-a ti le exprima

Dumnezeu si-a dat pe unicul sau Fiu sa fie rastignit - absurd, nu-i asa?

o religie care are pusa jertfa la temelie este intr-adevar greu de inteles...

dar asta nu inseamna ca nu este adevarata

numai jerfta inseamna iubire... cineva mi-a scris un mesaj minunat azi, in care mi-a spus ca se gandeste la faptul ca daca Andreea nu a murit imediat, ci la 15 ore, inseamna ca ea a fost lasata sa aleaga, si poate a ales sa moara ea pentru a-si feri fetita de cine stie ce
in viitor

orice mama poate intelege asta, orice mama s-ar da pe sine pentru viata copilului ei

daca a fost sau nu asa, numai Dumnezeu stie

dar tu, cami, stii?...

repet, iti inteleg mahnirea, dar cred ca mesajul tau nu isi are locul aici

noi nu vrem sa credeam ca Andreea e in Rai, ci chiar credem

nu ne amagim, ci stim

...

mai gandeste-te inainte sa scrii, ce scrii si unde scrii si de ce scrii

numai bine!
anca

www.treklens.com/members/dada/photos/" target="_blank">poze pe lentile si www.trekearth.com/members/dada/photos/" target="_blank">poze pe pamant


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:


Andreea ESTE in Rai pentru ca acolo ii este locul, si in Rai se vor regasii cu toti cand le va venii vremea.

Tudor si Maria, va urez tot binele din lume !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

Draga Cami si draga Diciu,
Din pacate pentru noi oamenii asta auzim mereu, ca Dumnezeu ii ia la El pe oamenii pe care noi ii iubim si ii dorim langa noi, ca Dumnezeu i-a luat-o Mariei pe mama ei de care va avea atata nevoie si ca Dumnezeu i-a luat-o mamei ei pe Andreea, pe singura ei fata. Ce groaznic trebuie sa fie ca o mama sa-si ingroape copilul care avea toata viata inainte. E si firesc sa simtim revolta cand ni se spune ca Dumnezeu a vrut asa. Biblia insa arata ca lucrurile nu stau chiar asa si ca Isus Cristos a murit tocmai pentru ca noi oamenii sa nu mai murim. Am avut ocazia sa studiez Biblia si sa vad negru pe alb in propria mea Biblie niste adevaruri si as vrea ca orice om cu inima zdrobita sa le afle ca sa gasesca alinare si speranta.
Cami30 spunea: "Nu e drept. Si trebuie sa existe un vinovat. Nu vreau sa accept ideea “asa a fost sa fie”." Intradevar exista un vinovat, acelasi vinovat pentru ca oamenii au devenit muritori. Stiu ca suna brutal dar nu Dumnezeu este cel care a dorit moartea fiintelor pe care el insusi le creat si pentru care este ca un tata, ci Satan Diavolul cel care ii s-a impotrivit lui Dumenezeu inca din Gradina Eden. Sper sa nu supar pe nimeni. Am tot citit mesaje in care i se ura tarana usoara si nu pot intelege nici macar resemnarea acesta a oamenilor. Eu cred in inviere pe pamant pentru ca Isus cand a fost pe pamant a facut invieri aici pe pamant pentru ca oamenii sa stie si sa creada ca invierea pe pamant este posibila si va avea loc. In Ioan 5:28, 29 scrie: "Nu va mirati de lucrul acesta; pentru ca vine ceasul cand toti cei din mormintele de amintire vor auzi glasul Lui si vor iesi afara din ele. Ceice au facut binele, vor invia pentru viata; iar ceice au facut raul, vor invia pentru judecata."
Biblia ne asigura ca in curand Dumnezeu va interveni pentru a pune capat acestor suferinte, ca El nu este nepasator la suferintele noastre.
Liana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Sunt socata de ceea ce am aflat .Nu-mi vine sa cred ca se mai poate intimpla asa ceva .
Condoleante familiei indurerate .
Dumnezeu sa dea putere familiei sa treaca peste aceste cumplite momente.
Eve


Cu penele altuia te poti impodobi ,dar nu poti zbura.L Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Gandacelu' imi cer iertare daca mesajul meu nu a fost tocmai potrivit. Poate am exagerat dar am scris ceea ce am simtit. Nu am vrut sa scriu un mesaj de complezenta de aceea nici nu am scris pana acum, desi am urmarit de la inceput totul. Asta am simtit azi. Asa sunt in clipa asta, furioasa.
Imi cer iertare si rog moderatorii sa-mi stearga mesajul daca nu este unul potrivit si este prea mult pentru unele suflete.

Nu pot altfel, nu simt altfel si nu pot sa mint. Este nedrept si nu vreau sa accept. Sunt oameni care acolo sufera, la crestetul ei in loc sa fie fericiti. Exista un copil care nu va putea spune niciodata mama si iar e nedrept.

Iertati-ma dar nu ma pot opri din furia pe care o simt in mine. Stergeti-mi mesajele si nu ma provocati sa spun mai mult si mai trist.



cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Condoleante familiei si Dumnezeu sa o aiba in paza pe micuta Maria!

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

cami, si pentru tine S-a rastignit

cu atat mai absurd sa moara si pentru cei care-L reneaga, si pentru cei care i-au batut cuiele-n maini... de ce? era dreptate asta? El nu a avut pacat, a fost dus la moarte ca un miel

pentru ce?
ca sa ne mantuim

pentru ca scopul acestei vieti nu ste viata aceasta, ci cea de dupa

aici totul e desertaciune, iar cei care confunda Pamantul cu Raiul fac o greseala

marea provocare este aici pentru a castiga ceea ce este dincolo

iar Andreea este o castigatoare - a murit cu sufletul curat, ca o mucenita, si cu zambetul pe buze

tocmai de aceea cred ca Dumnezeu exista
tocmai de aceea!



www.treklens.com/members/dada/photos/" target="_blank">poze pe lentile si www.trekearth.com/members/dada/photos/" target="_blank">poze pe pamant


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

gandacelu are dreptate cami! fara credinta in Dumnezeu noi nu putem exista!

am vazut oameni ca tine! bravi, sau cel putin se credeau bravi! unuia dintre ei era sa-i moara copilul in spital , facuse soc anafilactic - sper c-am scris bine - toata viata a zis ca e ateu si inainte de a merge la spital, cand medicii il anuntasera ca mai are cateva ore i-a zis nevesti-sii: hai draga odata, grabeste-te sa mergem inainte la biserica!

apoi el a fost botezat, apoi a fost cununat la biserica si si-a botezat copilul. asta in CASA DOMNULUI. probabil la fel ca si tine...

sa dea Dumnezeu si o spun din tot sufletul CAMI sa nu ai nevoie sate rogi la el, sa nu ai nevoie de nimic... adica sa nu ai necazuri.. caci numai atunci vei intelege cu adevarat credinta.

a fost voia Domnului, nu intelegem si nici nu cautam a intelege. este o nedreptate, sigur, dar prin asta ne incearca Dumnezeu credinta, prin necazuri. daca i-L abandonam.... ne abandoneaza....

cat despre ingerasul de Maria ... Doamne a-i grija de ea, ai grija de cei ce o vor creste, sa fie sanatosi cu toii. probabil ca parintii ei o vor creste, la fel ca si prietenele ei, ca si tatal ei.. cred ca fi adoptata de toata lumea! si da-le Doamne putere multa !


s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenus spune:

Crestinii ortodoxi credem ca o femeie care moare la nastere se mantuieste pentru ca s-a jertfit aducand om pe lume. Pentru cei care au iubit-o pe Andreea e cumplita plecarea ei Dincolo, dar se vede ca Dumnezeu a socotit ca ea si-a implinit misiunea aici. Ramane ca tu, Todor, sa-ti asumi si rolul care i-ar fi revenit ei si sa o cresti pe Maria asa cum Andreea si-ar fi dorit. Nu va fi usor, dar Dumnezeu va fi alaturi de tine. Si Andreea va fi dar...altfel. O sa simtiti cu siguranta puterea rugaciunii ei.
Dumnezeu sa va intareasca si sa vegheze asupra voastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Dumnezeu s-o odihneasca...si o viata buna fetitei, Maria, putere familiei sa treaca peste aceasta perioada cumplita


in timp, au fost multe subiecte triste pe acest forum, pe care atunci cind le citesti in fata ecranului, ramane senzatia vie de durere si de neputinta de a schimba mersul lucrurilor; acum este cumplit...femeia tinara si frumoasa, Andreea, care ar fi avut inca atitea de facut in viata...copila pe care n-a apucat sa si-o stringa-n brate, si fetita care nu si-a cunoscut mama...si tatal si sotul pina mai ieri fericit si emotionat, a carui viata a luat o asemenea turnura dureroasa...


http://community.webshots.com/user/montrealpoze

Mergi la inceput