Doliu pe DC: AndreeaC a murit la nastere

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeaC spune:

Sunt sotul Andreei Calin si va scriu de pe contul ei pentru ca se pare ca mai dureaza ceva pana se va activa al meu.
Vreau sa va multumesc pentru gandurile voastre.
Va voi spune povestea asa cum o stiu eu pentru ca vad ca multe dintre voi sunt foarte speriate.
Andreea a avut o sarcina aproape perfecta. Toate problemele ei au fost cat se poate de banale si s-au rezolvat de la sine. Ultima ecografie a fost cu o zi inainte si a fost bine. Placenta urcase, contractiile au inceput exact la data prezisa de medic, nici o zi mai devreme sau mai tarziu. Cazatura din ziua precedenta nu a avut nici un efect negativ. La tomograf nu s-a vazut mai mult de un cucui.
A plecat la spital la insistentele mele pentru ca ea ar mai fi stat un pic intrucat contractile nu i se pareau destul de regulate. A venit pe picioare, s-a internat singura si a urcat pe jos doua etaje. Doctorita Dascalu a venit la timp anuntata de asistente. Andreea vorbise deja cu ea la telefon si i-a spus in ce stadiu se afla.
A avut echipa completa la nastere: doctor, asistente, moasa, anestezist etc. Stopul cardiac s-a produs aproape de sfarsitul procesului. Au facut cezarina si au inceput sa o resuscite. Dupa 40 de minute inima ei a inceput din nou sa bata. Initial, bazandu-se doar pe perioada cat a trecut intre stopul cardiac si conectarea la aparate, doctorita a fost optimista. Rezultatele analizelor au venit abia la ora 14.00 (copilul s-a nascut la 5.45) si atunci prognosticul s-a schimbat radical.
Am fost acolo si medicii s-au mobilizat extraordinar. Au venit imediat doctorita de garda, un chirurg, asistente, practic tot spitalul. Mi-am dat seama ca e ceva grav pentru ca asistentele plangeau si abia mai nimereau clantele la usi. Toata adrenalina din spital s-a dus la Andreea. A mai trait 15 ore ca urmare a efectelor medicamentelor dar corpul nu a reusit sa treaca de soc si sa incepa sa functioneze pe cont propriu. A avut cei mai buni medici, cea mai buna aparatura si toate substantele care ar fi putut-o ajuta.
Vreau sa multumesc doctoritei Dascalu si tuturor medicilor, asistentelor si personalului ale caror nume nu le stiu. Au facut doua minuni: au salvat copilul si au resuscitat-o pe Andreea. Nasteti linistite la Polizu!
Mai jos sunt doua galeri foto:
1) Ultimele poze ale Andreei (chiar inainte de a pleca la maternitate)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/tudortheman/album?.dir=/1c2e&.src=ph
2) Primele poze ale Mariei
http://pg.photos.yahoo.com/ph/marius1th/album?.dir=/b37e&.src=ph&.tok=phx5jbEBeEcGNfdD

Copilul e perfect sanatos, mananca foarte mult si a trecut deja de icter.

V-as fi foarte recunoscator daca ati realiza acel album cu postarile andreei si gandurile voastre.
Va multumes mult!
Tudor Calin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Tudor, ai o fetita superba!!! Sa fie sanatoasa si sa-ti aduca numai bucurii!
Condoleante si multa putere!!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

TUDOR , fie ca Bunul Dumnezeu sa iti dea taria sa mergi mai departe si sa iti cresti comoara MARIA.
Multumim mult pentru poze, fetita este o dulceata, si pentru explicatiile pe care ai avut rabdarea sa ni le dai.

Jurnalul o sa il faca GIO de la Mamici de ian-febr 2006.

Sincere condoleante!
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe tine si pe fetita ta iar Andreea sa vegheze asupra voastra.

Mamica de ian-febr 06


LILIANA si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna spune:

Condoleante familiei! Tocmai am vazut pozele cu minunea de copil! Ii doresc taticului ei multa putere sa se ocupe de cresterea ei pentru ca este intr-adevar un copilas special care merita toata dragostea din lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Tudor, ti-am vazut si eu fetita. E o frumoasa! Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa! Sa nu uiti niciodata ca Andreea traieste prin Maria.

Dumnezeu sa fie alaturi de voi sa depasiti aceasta incercare si sa va bucurati unul de celalalt!

Numai bine!

Diana, mami de superbebelusa (15 iulie 2005)

Puiul meu iubit e atat de mare

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Tudor va doresc tot binele din lume tie si fetitei tale Maria care este o scumpica foc

Condoleante

poze
DanaAntoine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Deci medicii au facut tot posibilul. Tudor, cred ca ai linistit multe fete care urmeaza sa nasca.
Tudor, sa ii faci viata Mariei frumoasa, sa o iubesti si sa o vezi mare asa cum sigur si-ar fi dorit Andreea, care vegheza asupra voastra.

Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)



www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Tudor, m-a impresionat mult de tot gestul tau de a intra aici si a ne povesti, de a le linisti pe fetele care urmeaza sa nasca. mi se rupe sufletul cand ma gandesc la tragedia care v-a lovit, cand o vad pe Andreea in poze atat de zambitoare, cand vad ingerasul de fetita care nu isi va cunoaste mama. ma rog pentru voi sa fiti bine si sa va ajute Dumnezeu in tot ce veti face!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Tudor, iti multumim mult ca ai reusit sa depasesti durerea din aceste momente si sa ne explici ce s-a intamplat. Dumnezeu sa-ti odihneasca sotia si pe MAMA copilului tau, iar pe tine sa te intareasca sa-i oferi o viata superba!

MARIA este un inger de copil, o pupam cu mult drag si cu lacrimi in ochi. Sa cresti mare si sa-ti bucuri tatal, caci mama ta te vegheaza de sus dintre ingeri!

Bogdana, mamica de Cristina -bebe mic si Miruna -scumpete mare

http://pg.photos.yahoo.com/ph/bogdana_mitu/album?.dir=/95e8&.src=ph&.tok=ph43VyDBS5HERIVP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

A, vazut pozele Mariei - e o frumoasa, ca si mamica ei care, de acolo de sus, sint sigura ca e tare mindra de puiutul ei!

Daca familia spune ca medicii au facut tot posibilul, sint sigura ca asa e.








Elise

Mergi la inceput