Doliu pe DC: AndreeaC a murit la nastere

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Doamne , de ce trebuie sa se intimple asa ceva?
De ieri de cind am citit tragica veste nu pot sa ma gindesc decit la Andeea.

Am inceput sa citesc despre embolie pe internet.
Va trimit citeva extrase din ce am gasit: (e in franceza, scuze pentru cele care nu inteleg dar nu am dispozitia necesara sa traduc)

"Dans cette affection grave la mortalité est de 80% chez la mère.
Personne ne sait pourquoi, dans certaines circonstances, du liquide amniotique passe dans le sang de la mère au moment de l'accouchement. Les petites particules en suspension dans ce liquide (matières fécales du bébé, peaux mortes) vont se bloquer dans les vaisseaux sanguins des poumons maternels, qui agissent comme un filtre et réaliser une embolie pulmonaire.

La fréquence de cette complication gravissimme est de 1/25000 accouchement.

Si la femme survit à la réanimation, ses poumons cicatrisent progressivement et elle peut alors mener un vie normale sans excès de risque particulier. Les facteurs qui conduisent à la survie sont :
- Une embolie peu importante (surtout),
- Une bonne constitution physique,
- Une bonne réanimation.


http://documentation.ledamed.org/IMG/html/doc-10776.html
http://www.sante.gouv.fr/htm/pointsur/maternite/rapport5.htm


Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex26 spune:

Doamne ai grija de Andreea si de suferinta familiei! Pt Maria ii doresc sa fie un copil fericit- atat cat poate sa fie un copil fara mamica.

Parerea mea este ca mai tarziu, tot ce a scris Andreea in perioada sarcinii, o sa o faca pe Maria sa fie fericita cand citeste cat a fost de dorita. Orice lucru care are legatura cu mamica ei o va face sa o simta aproape de ea.

Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Dumenzeu ii ia intotdeauna la EL pe oamenii buni.Andreea sa se odihneasca in liniste iar Mariei sanatate multa
Gandacelu daca are nevoie de hainute orice sa imi spui ca ii pot da cu draga inima.Si daca Lorelai strange bani contribui si eu


-----------------------------
'Babies come into the world holding joy in their hands and when they open those small fingers, the whole world's supply is replenished.'

Gabriela, burtica si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

condoleante si putere familiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Intre atata tristete, doresc sa spun si eu ceva:

Bine ai venit in Lume Mariuta, ingeras scump si minunat !
Iti doresc ca Viata ta toata sa fie binecuvantata cu Lumina si Iubire, Sanatate, Fericire si Bucurii........ cu Intelepciune si Pace in Suflet.....

Sa ai grija de tine ingerasule si de tatal tau....

Iar pentru tine Andreea, Sufletul meu are pentru Sufletul tau luminos un gand bun ......


DARAEL
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitumac spune:

Am citit si eu si am fost socata de ce s-a intamplat.M-am cutremurat si mai tare cand am citit ce a scris AndreeaC in perioada de sarcina...pe mamici ian-feb 2006...cand am citit ca a mers la spovedit, cum a acazut pe scari...si mai ales cand a spus ca "sambata nu mai apuc"...ea se referea la altceva....ce inseamna cuvintele...
Ironie sau doar intamplare....am fost azi la Biserica Domnita Balasa...in trecere....am intrat sa aprind o lumanare si pt AndreeaC....era un botez...o fetita...o cheama Andreea Maria...nu mai am cuvinte...Dumnezeu sa o odihneasca...si multa putere sa ofere familiei...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/mitumac/album?.dir=/8872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniver31 spune:

Cuvintele sunt de prisos......nu am cunoscut-o pe Andreea...dar a fost o mamica ca si mine care isi astepta cu mare nerabdare si fericire :copilashul...iar acest lucru ne asemana...de aceea nu pot sa nu ma rog pentru ea ,sa nu ma rog ptr familia,sotul si Mariuca ei mica....DUMNEZEU SA O IERTE SI SA II LUMINEZE CALEA.

IAR TIE PUIUT MIC,TOATE BUCURIILE,FERICIREA SI IUBIREA DIN LUME ITI DORESC DIN TOT SUFLETUL.

Sunt alaturi de familie.Si daca se poate ajuta in vreun fel ... daca familia accepta...suntem aici.

Oana,Nae si Danny(17 10 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

Am sufletul inlacrimat... prea multa durere..
Maria, copil scump, mamica ta te va veghea mereu de sus, de unde sunt ingerii....
Multa putere familiei indurerate ..
Ne rugam pt Andreea.....
Odihneasca-se in pace...


http://photos.yahoo.com/chireanicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Dumnezeu sa te odihneasca in pace,Andreea.

Intr-adevar,m-au trecut mii de fiori citind in urma cum spunea Andreea ca s-a spovedit si ca....nu mai apuca sambata...Offf,Doamne...ce tragedie....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:



Doamneeeeeeeee nu'mi vine sa cred..sunt socata!!!!

Dumnezeu sa o odihneasca pe ANDREEA




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput