Femeile si jocul pe calculator

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Adusca, eu pot sa-ti recomand singurul joc dupa care am fost innebunita, a fost o perioada in care intr-adevar mi-am neglijat toate atributiile feminine-caesar 3. m-am vindecat numai cand am terminat toate nivelele, pe la nivelul 5 mi-am cooptat si sotul pt. ca nu ma mai descurcam la apararea cetatii pe care cu sarg o construisem, pe urma a devenit si el dependent, ne luptam pe calculator, in fine, bine ca nu eram parinti pe atunci.
dar daca a aparut cumva caesar 4, nu garantez ca nu o iau razna din nou.
si un joculet simplu de tot, nu de strategie, dar care poate da dependenta, e asta(link luat de pe DC)-http://www.ejocuri.ro/jocuri/bile/

Crinutz, cine e mama tanti aia ce te-a suparat asa cu pasiunea ei testosteronica?


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciciep spune:

quote:
Originally posted by adusca

pt cele impatimite de jocuri, recomandati-mi si mie cateva, mai intai mai usurele, asa ca pt un novice.
nu-s pasionata de jocuri, da' am de gand sa ma fac.
ma doare'n paij'pe daca mai pot sau nu sa fiu o tipa feminina, responsabila de familie

fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....



he he welcome to the club!! pai zi-ne cam ce fel de jocuri ti-ar place si iti spun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

quote:
Initial creeata de Crinutz
in conditiile in care acest tip de joc chiar creeaza dependenta si iti rapeste tot timpul



Am jucat foarte rar jocuri din genul la care te referi tu. Nu mi-au placut. Ma delectez cu jocuri arcade, puzzle, board...
In schimb o colega de camera de-a mea in cateva seri pe saptamana joaca un shooter. La inceput mi s-a parut un pic ciudat, dar sigur nu o face mai putin feminina. Si, jucand relativ rar, nu deranjeaza pe nimeni si nici ei nu consider ca ii face rau in vreun fel acest joc.

Totusi daca e vorba de dependenta atunci e clar ca ceva nu e in regula. Dar poti deveni dependent si de solitaire pana la urma. Ceea ce ai putea sa te intrebi, Crinut (in cazul in care chiar ai in minte o persoana cand pui intrebarea asta) este daca persoana e dependenta de activitatea de a se juca sau de omoratul ala din joc :). Eu reusesc sa fac diferenta si sper sa se inteleaga ce spun. Si, ca o necunoscatoare, presupun si eu ca e mai grav daca e dependenta de ceea ce se intampla efectiv in joc, iar atunci intervine cabinetul psi cu explicatii mai detaliate :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

poi de cand am intrat pe link-ul dat de Teodora (saru'mana duamna) tot aranjez bilute.
nu stiu ce jocuri imi plac, cre'ca cele la care nu tre' sa stiu engleza ci numa' moldovinesti, fara solitare ca-s satula pana'n gat, si fara Counter Strike , fiu-miu m-o-nebunit cu asta, o jucat si-n divizia B cu clanu' lui. si acu' can' s-o lasat el ar fi chiar culmea sa ma apuc io

fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Si mie imi place sa ma joc, nui mi se pare ca nu mai sdunt feminina, dimpotriva cand ma plictisesc de jocuri ma duc langa iubi sa ne jucam.mie imi place Zumape care inca nu am terminat-o , am ajuns la nivelul 5, am jucat si Terzandar si diverse joculete de pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

[font=Comic Sans MS][teal]Adusca, eu pot sa-ti recomand singurul joc dupa care am fost innebunita, a fost o perioada in care intr-adevar mi-am neglijat toate atributiile feminine-caesar 3. m-am vindecat numai cand am terminat toate nivelele, pe la nivelul 5 mi-am cooptat si sotul pt. ca nu ma mai descurcam la apararea cetatii pe care cu sarg o construisem, pe urma a devenit si el dependent, ne luptam pe calculator, in fine, bine ca nu eram parinti pe atunci.
dar daca a aparut cumva caesar 4, nu garantez ca nu o iau razna din nou.
si un joculet simplu de tot, nu de strategie, dar care poate da dependenta, e asta(link luat de pe DC)-http://www.ejocuri.ro/jocuri/bile/






In perioada de sarcina am fost innebunita dupa Cesar3, jucam chiar si noaptea ca mai aveam insomnii uneori, cu laptopul in pat. In seara dinaintea nasterii am jucat pana la miezul noptii , iar dimineata BB a dat semne ca vine pe lume, s-o fi saturat saracu' de muzica jocului, ca s-a nascut cu 2 saptamani mai repede :-). Dupa nastere am reluat ca mai avem un nivel de facut, apoi mi-a trecut. Acum nu as mai avea timp, chiar daca ar aparea un upgrade la cesar3. Dar nu vad sa aiba dependenta de astfel de jocuri, de strategie, vreo legatura cu sexul personei, pur si simplu pe unii ii prinde, pe altii nu. Si sunt convinsa ca prin putina vointa se scapa de "boala" sau pur si simplu intervine, in timp, plictiseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns forte spune:

quote:
Originally posted by adusca

pt cele impatimite de jocuri, recomandati-mi si mie cateva, mai intai mai usurele, asa ca pt un novice.
nu-s pasionata de jocuri, da' am de gand sa ma fac.
ma doare'n paij'pe daca mai pot sau nu sa fiu o tipa feminina, responsabila de familie

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....



Age of empires II si III, Star Wars (cel mai mult imi plac misiunile), Civilisations.
Acum ceva ani avea seful meu jocul asta pe calculator. Dupa ce termina lucrul ma apucam de jucat. Intr-o seara abia mi-am dat seama ca se facuse 23.30, iar eu eram inca la birou.
Da, dau dependenta acuta.

Cit despre ideea ca asa ceva nu se face, ca esti femeie, nici nu merita comentata. Iar se ia casandra de mine ca vorbesc nu stiu cum, dar trebuie sa fii un inger ca sa inchizi ochii la asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenaA spune:

Eu am terminat Zuma! Cred ca l-am innebunit pe prietenul meu cat am asezat bilutele alea... Mi-a placut si Age of Empires insa l-am sters cand am formatat si nu mai stiu de unde l-am luat. Si mai bine nu-l caut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by morenaA

Eu am terminat Zuma! Cred ca l-am innebunit pe prietenul meu cat am asezat bilutele alea... Mi-a placut si Age of Empires insa l-am sters cand am formatat si nu mai stiu de unde l-am luat. Si mai bine nu-l caut...



Cu ce se mananca Zuma asta?

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciciep spune:

quote:
Originally posted by morenaA

Eu am terminat Zuma! Cred ca l-am innebunit pe prietenul meu cat am asezat bilutele alea... Mi-a placut si Age of Empires insa l-am sters cand am formatat si nu mai stiu de unde l-am luat. Si mai bine nu-l caut...



Bravoooo!! Eu mai departe de nivelul 10 n-am reusit Dar pe "fratele" lui, Luxor l-ai incercat? E si mai greu...

Mergi la inceput