Clubul moldovencelor de peste Prut (16)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Buna, i'm back!
So, sa raspund intii la intrebari
Gabriela, ar fi niste intrebari, tu ai pe cineva aici? Daca nu e secret ce produse anume, fiindca dupa parerea mea faza cu posta pica, e enorm de scump (am expediat un pachet in Giurgiu, nu mi-am putut reveni vreo citeva luni cit de mult a trebuit sa dau, dar era unica varianta), de magazin on-line nu am prea auzit, am vazut la niste produse de artizanat (de aia de intrebam de ce produse e vorba), unica varianta care ramine e sa transmita prin soferul de microbuz sau autocar.
Alina, ziua mea o facem miine cu parintii, nasii, si mai vedem cine, nu prea multi ca e mic apartamentul, asa ca acum stau cu cratitele. De chiar ziua mea am stat noi trei, nu a fost nimix deosebit, doar ca am mincat Rafaelo bomboane-bomboane dupa care ma prapadesc, tare-mi mai plac.
Lucia, aici se poate inscrie copilul si pune poza in pasaportul parintilor, sau elibera un pasaport pe numele. Noi am inscris-o in pasaportul meu (fara poza) si i-am facut si ei pasaport. Acum am emotii ca pe poza are vinataia si sa creada dupa ca e un semn de nastere, ceva... deh imi trebuie ceva ca sa am dureri de cap.
Dejtele, ca ma intreba Alina (Davina) mi-au iesit si a doua oara, dar... prima data am facut cu smintina din comert si crema a iesit un pic mai groasa ca laptele si s-au imbibat dejtele ghine-ghine, dar nu erau legate. La a doua am facut din smintina de la oameni, a fost foarte groasa crema, era exact ca in pozele voastre, dar cam acrisoara si dupa parerea mea nu s-a imbibat asa bine. Acum trebe sa le imbin cumva si sa gasesc ceva de mijloc.
Mai merg sa amestec ceva, si poate mai apar daca nu acapareaza sotul in totalitate pc.




Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Trin - welcome back si zii unde te-ai pierdut, cum iti merg treburile.

Natalia - ce mai faci draga, nu mi-ai raspuns la intrebari . Ai reusit deja sa speli peretele?

Ei fetelor, unde sunteti ?!?!?!

Noi aseara inainte de a ne uita la film ("The Beautiful Country") am tras o fuga pina la McDonalds. De' a avut mami pofta de inghetata. Si ce credeti, m-am limitat doar cu o inghetata? Apoi sa stiti ca nu. Mi-a facut din ochi si un meniu. Am zis ca daca tot e sa ma ingras, sa fie cartofii si burgherii de vina, da nu dulciurile care ne provoaca Natalia sa le facem .

Azi de dimineata iarasi pofta, Conelia - e din cauza ta . Si am facut iute citiva gogosi.

Nu m-am linistit pina nu am implinit si pofta lui Valeriu cu niste chiperi umpluti.

Iaka asa pofticiosi am fost azi. Doar Laura, sarmanica, inca nu-si schimba meniul .

Da voi ce ati mai facut?

-------------------------------
ce mari suntem

Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:


Rodica - si la noi (la ambii) este Laura inscrisa in pasapoarte, ce-i drept ca, deasemenea, e fara poza. Am auzit ca se poate de facut pasaport aparte pentru bb, dar dupa cum am avut destule batai de cap pentru adeverinta nu ne-am mai ocupat de asa, mai ales ca am fost mereu dezinformati .

Spor la treaba si petrecere placuta. Iti doresc sa nu te obosesti si sa arati fresh cind vin oaspetii.

Apropo, ce ai pregatit la desert?

-------------------------------
ce mari suntem

Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

S-o iau pe rind.

Lucia, nu ti-am raspuns mai devreme, ca m-am luat cu altele, apoi am iesit afara cu Vlad. Am incercat sa sterg din picturi cu niste spirt, parca se ia, dar nu tot, ramine, mai sters un pic, dar ramine. In alta portiune am dat cu putin var de aceeasi nuanta, dar se observa ca e dat peste. In fine, las asa, poate o sa punem o mobila ceva mai tirziu acolo, daca nu, tot avem de gind sa varuim macar de o data la 2 ani. Da Doamne sa fie asta cea mai mare problema a noastra.
Ce apetisanti sint chiparusii tai, la fel si gogosile. Imi place cum le aranjezi tu in farfurie. As recunoaste deja din prima o poza cu mincare facuta de tine, ai un stil deja format.


Imi cer scuze, tre sa fug urgent, revin cu restul raspunsurilor un pic mai tirziu.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri fetelor. Era vorba de niste costume de gimnastica...as vrea sa vad unul sa stiu daca arata la fel de bine in realitate ca in poza. Nu merita sa dau 50 euro deocamdata pt a vedea un costum de 10. Deocamdata ...
Si d-na de acolo de la Chisinau a spus ca mi-ar trebui o cunostinta...care sa vina sau sa mearga acolo si cum ziceati si voi trebuie cineva de incredere. Sper sa gasesc printre cunostintele cunstintelor mele.
Pupici si Wk-end placut,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Trin

Sal!

Uite ca nu e chiar slabuta activitatea - v-am gasit chiar pe prima pagina !

Natalia - de abia astept sa fac checul cu branza. Am incercat in we o "zapekanka" - si a fost un esec total. Poate vii tu cu o reteta incercata? Raspunzi la provocari?

Pupici la pici!


Elena, nu stiu ce chec cu brinza ai in vedere, eu am numai tort cu brinza in retetele mele, despre el e vorba?
"Zapekanka" cu brinza o fac de obicei improvizind cu cantitatile disponibile de produse. Insa de ultimele 2 ori am facut dupa reteta umpluturii de la tortul cu brinza, a iesit foarte bun. Uite adaptarea pentru varianta de budinca:
quote:
1 kg brinza de vaci
100 g zahar
4 oua
1 pliculet zahar vanilat
250 ml lapte
2-3 linguri amidon sau mai bine 1 plic de praf de puding
vanilie

Se bat ouale cu zaharul si vanilia (mai bine folosind mixerul). Se adauga brinza trecuta prin sita sau blender. Apoi lapte si amidonul. Se amesteca bine si se toarna intr-o tava unsa cu unt si tapetata cu faina/pesmet/gris. Se coace la foc moderat (maxim 180 grade) pina se prinde toata suprafata si se rumeneste un pic.


Incearca, daca vrei, poate iti va placea.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Rodica, nu exista in Moldova smintina din comert mai grasa, gen 20-25% grasime? Aia ar trebui sa fie destul de groasa dupa ce o bati. Sau incearca sa adaugi in smintina mai lichida niste intaritor de frisca, ca sa ingroase doar un pic.

Lucia, nici nu stii ce m-ai stirnit cu McDonald's-ul, chiar demult nu m-am destrabalat cu un meniu si o inghetata de acolo.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Buna seara!
Lucia, ce bine, mi-ai dat o idee foarte buna cu chiperi umpluti, de fapt ma gandeam sa-i fac dar abia saptamana viitoare, si stateam pe ganduri ce sa fac ptr maine, si uite ca sa nu stau mult pe ganduri, m-am hotarat!
Mai vreau sa incerc cizcake-ul Nataliei, sa vedem ce-o sa iasa!

Bine ai revenit Elena!Ce mai faci? Nu ne spui nimic?Te-ai instalat in Bucuresti?

Rodica spor la pregatiri, sa-ti iasa masa gustoasa si frumoasa!

Eu tot mai tusesc si ma enerveaza deja starea asta.
Oi, ma cheama Alexucu meu! V-am pupat!

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Si io sint racita, ragusita, si cu o mizerie de zabala iesit la un colt de gura. Nu pot minca si ride ca lumea, nu pot sa ma spal cum trebuie pe dinti. Vorbesc de parca as avea nasul prins cu un cleste, of, de-ar trece mai repede starea asta, ca m-am saturat.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazea spune:

Saluti dragutelor!!!
Azi am fost foarte harnica :
-am eliberat toate dulapurile de la mobila ce urmeaza a fi data maine
-am facut mancare pentru Amedeo ciorbita si felul 2 ca papa de nu se mai opreste si tot striga :"MAMI FOAME!"daca-l auzi zici ca nu a mai mancat de 1 luna.
-Am fost si am facut repede un om de zapada afara..Amedeo a ramas afara cu buni si eu am fugit si m-am facut frumaoasa,m-am tuns,vopsit.
-Am facut Prajitura "Brownies cappucinno",a iesit superr,maine fac si poze,azi nu mai pot sant franta.
-Si ce crezi asa cum lucram si masina spala in Baie Amedeo a dat jos furtunul din cada si WWWWOOOOUUUU---APA! a venit in casa si fuga da-i si stange-o am crezut ca mor de nervi,dar ce pot sa-i fac numai am strigat si el a zis"MAMI CUZE" si eu l-am pupat ca era asa de nevinovat si asa frumos a zis.
Si seara am mai facut si papa pentru TATI!
Acum gata capitulez nu mai pot sant franta.Mai intru maine pe aici.PA!

Mergi la inceput