Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (18)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

gata. hranit bebelu - culcat bebelu. m-am prins - 10 -10:30 e ora lui de culcare. aseara a adormit nemancat (de fapt mancase la 8:45, cand am venit de la doctor) si s-a trezit abia la 6:30, bineinteles cu foamea-n gat.
Tania, multumim de aprecieri . poate cand se face mai cald dam o tura si pe la sibiu, ca avem si niste veri cu un bebelac de varsta alor nostri.
hai ca mai citesc din urma si mai scriu.
c & andreias cumintel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Catutza, la hoteluri (cheia si zaganu) cazarea e 95de lei cam cu 2 paturi si 160 apartamentul (doua camere cu baie comuna). Conditiile sunt ok la amandoua. Si pentru o noapte merita. Mai ieftin gasesti la pensiuni. Unele sunt chiar cochetele si au si camere cu baie, dar tre sa cauti. Si eu n-aveam chef de experimente, dat fiind ca am fost acolo doar pentru un week-end.
Dordia, multumim pentru urari. A... si pentru mailuri.
Si multumim tuturor care ne-au bagat in seama .
Ina, de mult n-am mai vb noi... eu ii dau si completare, nu numai san. Cred ca numai san i-am dat in total vreo 10 zile. Acum vad ca ne-am stabilizat pe la 200 ml de completare/zi. Mesele fara completare sunt cea de la culcare, cea din timpul noptii si cea de dimineta. Cu completare sunt in timpul zilei. Uneori, masa de pranz e numai lapte praf.
ieri am foat la pediatra si am vb despre diversificare (ca la 4 luni o sa fie cu vaccinu' si n-o sa mai avem timp sa ne mai lungim cu asta). ea zice ca sa incep cu o lingurita de suc de pe la 3 luni jumate, ca asta nu-i diversificare propriu-zisa, ca e mai mult o pregatire pt. sistemul digestiv. a zis ca pot sa incep cu mar, morcov sau portocala - sa aleg eu cu ce incep.
in schimb cerealele ni le-a scos din meniul (virtual si viitor), sa nu ne dolofanim exagerat. si am trecut si noi la o picatura de vigantol. pe care am uitat sa i-o dau pitikului. offfff, pana o sa-mi intre in obisnuinta
azi am bucatarit - am facut papa bun de valentin, si l-am luat si pe pui cu mine in bucatarie. i-au placut mirosurile, ca n-a facut scandal. am facut supa-crema de pastarnac, si pui chinezesc si orez cu legume verzi. voi ce mai gatiti, ca mai vreau sugestii. inspirati-ma
bau-bau si andrei-ardei (14.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

la multi ani pentru bebeii care maine implinesc oaresce luni si mamicilor lor.
si pentru felicia, colega mea de , si pentru bebita ilinca, pe care o cunosc de cand era de-o zi
ma duc si eu la nani.
a... am uitat sa va spun: azi l-am cunoscut si pe bb stefanut al silviei. e dragut si grasunel si vorbaret.
dordia, tu pe unde zici ca stai? poate ne intalnim si noi odata, la "jumatatea drumului" sa ne plimbarim impreuna.
aceeasi
(bau-bau & ardei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ina

Despre chefuri si alte alea... ce sa mai vorbim... sint atiiiiit de obosiiiiita, ca nici pe DC nu am mai intrat, O ZI INTREAGA!!! Pai iti dai seama ce inseamna asta?! Cred ca is obosita rau de tot!

Pupa printzesica frumoasa!

Si pupici la toti bebicii!




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Corap eu stau pe bd. Decebal dar cunosc bine zona salajan-ilioara-dristor...Daca vrei ne intalnim candva pe la mijloc, poate chiar in Ior dar la mine e mai greu cu mijloacele de tramsport in comun!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Ina, pupici
Mie mi se blocheaza computerul intr-o veselie si tare greu mai scriu cate ceva. In schimb am reusit sa va citesc, mai pe diagonala dar merge. Noi suntem bine, v-am zis ca acum sunt parintii la noi si deci avem ajutoare la babysitting. Poate in seara asta iesim doar noi doi undeva, chiar si numai la o inghetata, dar macar atat de Valentine's Day. Plus ca ar trebui sa profitam de vremea superba 23-24 de grade Celsius.
Rianna e bine, inca se trezeste noaptea in jur de ora 3 ca sa manance, si apoi se trezeste din nou dimineata. Nu prevad sa-si scoata masa de noapte in curand, desi peste 2 zile implineste 2 luni.
Alinus, ai dreptate, al doilea prenume al Riannei e frantuzesc. Lui taica-sau i-a placut foarte mult si am zis ca, avand in vedere ca s-a nascut in preajma Craciunului, merge sa i-l punem. Taica-sau si-acum ii zice deseori Rianna Noelle.
Noki, ce dulce e Sarah ta - abia la pozele voastre am apucat sa ma uit. Incerc sa ma uit si la pozele celorlalti bebelusi draguti si sper sa apuc sa pun si eu niste poze mai recente in contul comun.
Pupici la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Xandra, Simina, Meems, ma bucur ca sinteti bine.
Simina, pai cum sa nu fii obosita daca mergi la servici…
La multi ani bebelasilor lui Mirabilis, Dordia, Coralia,Gandacel,Cora – cu intarziere, dar noi sintem inca in 14..
Lavi, multumesc ptr. raspunsul cu diversificarea, ma ajuta mult sa stiu si sa-mi fac si eu o idee, ca parerile sint impartite.
Mi s-a spus ca-i bine sa incep cu fructe fiindca bebeii sint mai receptivi la ele.
Mandy! Esti sigura ca-i primul dintisor? La mai multi, cat mai repede, ca sa scapati usurel!
Bicule, am intrat sa mai vad poza aceea cu Sma care-mi place mie atit de mult si cind colo, ce vad, ai pus poze noi si nu zisasi nimic!
Imi place slingul , daca aici ar fi cald zau ca mi-as lua si eu unul ca mi-am rupt mainile si spinarea cu car seat-ul asta greoi, dar incoscomanita cu atitea hainute in sling nu prea merge. Mai, ce ti-a crescut odoara, sa-ti traiasca!
Cora, pai 200ml/zi este peanuts, inseamna ca-i dai 90% lapte matern asta-i super bine!
Maria Alexia da, este util, dar tot asa se pot stringe si prietene cu bebelaci si pot impartasi una-alta ( cum fac cele de pe forum).
Ai mai vorbit cumva cu Coralia? Te rog sa-i transmiti din partea mea ca o pup si sa spuna cum sta cu consumul la muraturi. Apropo, daca alapteaza nu are voie, nu?
Alina! cum mai stati cu dansul? tot in pasi de tango?

Mai, pufoasa mea naparleste ca un pui de gainusa , este atit de haioasa !
Nu ma mai satur privind-o si imi vine sa o pup toata ziulica dar mi-e mila de pielea ei fina ca de trandafiras. Sta atit de cumintica la ea in patut, se joaca frumos cu caruselul si animalutele ei, incat cateodata ma simt si vinovata ca o las acolo si-mi fac treaba , nu simt ca am copilas in casa. Mai are ea accese de plins in cursul zilei, dar rare. Si cind ma gandesc cat de greu a fost drumul acesta, pina sa ajung aici au fost multe nopti albe…scumpa de ea!
Acum este la faza cind isi roade manutele, ceva de speriat! Zici ca-i nemincata, nu altceva.

Puii vostri cam cate ore dorm in cursul zilei, ca a mea doarme cam multisor daca o las?








Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Alina, am uitat sa spun, i-am luat de vreo cateva saptamani alta cadita, sta mai lejer in ea, dar aici sint toate asa ridicate, nu am gasit alt model desi am cautat...uita-te la ct.comun si ai sa vezi acolo, nu-i foarte mare diferenta fata de prima.

Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ina draga, cica e bine sa lasi bebeii sa doarma cit simt ei nevoia. Cind le e foame, se trezesc singurei. Asta de la pediatru citire.

Eu cica dormeam aproape toata ziua pina pe la 8 luni. Dormeam si mincam. Si am fost un copil f. cuminte, cresteam vazind cu okii... Si apoi am fost cuminte, asta pot sa spun ca tin si eu minte. Rezultate la invatatura la nivel olimpic, deci nu cred ca mi-a daunat somnul ala de bebe.

Acum si Raluca mea doarme destul de bine. Dormea si mai mult, dar vad ca a inceput s-o cam rareasca cu somnul ziua. Sper totusi sa fie la fel de cuminte ca mama-sa. Ca Deiu asa debutase, dar pe la 1 an juma' i-a cam trecut... Acum i-a trecut de tot... cumintenia!




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna dimineata mamici!!! Sunt matinala azi dar am intrat sa dau raportul la tonaj si metraj: asadar la 3 luni Stefan are 5.900 kg si 67 cm lungime!! Eu zic ca e ok chiar daca a luat sub 750 gr luna asta!!! Tot inainte cu lapte de la tzitzili lu' mami si cu 50 ml de suc de porto+mar+morcov+mandarina/zi.

Felicia, Ancaloredana, Adriana15 si Madau sa va traiasca puii si sa va bucurati de ei mult timp de acum incolo!!!

Felicia sper ca Ilinca e mai bine cu sanatatea!!! Va pup!!! si va trimit



Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput