Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (18)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dordia si eu zic ca am alaptat exclusiv pana acum desi intr-o seara i-am dat un bibe. Dar a fost doar intr-o seara, cutia aia de Humana a devenit intre timp un candidat serios pt o portie de ciocolata de casa .
Important este ca ai reusit sa nu-i dai lapte praf pana la 3 luni. Nu ca ar fi o tragedie dar uite cu unele fete dupa ce au inceput cu laptele praf si-au pierdut repede lapticul propriu. Altele nu, dar...

Bubita aia - esti SIGURA ca nu-i vaccinul?
Eu din pacate la bubite chiar nu ma pricep...

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Draga Lavi, imi pare rau ca te-ai suparat.
Chestia cu flerul nu am vrut sa para ca si cum e ironica, desi.. se pare ca asa a parut. De ce oare?!
Probabil ca cele 4 ore plictisitoare de instanta si celelalte 5 de munca m-au cam.. zapacit.
Dar despre chestia cu cartile, subscriu unor pareri ale UNORA din cele 60 de femei care scriu pe site : indiferent ce manual folosim hm... manual de pediatrie al unui profesor? Ma interb daac si medicii sunt tot atat de prostr pregatiti de profesori cum sunt studentii la drept de un distins fost-profesor de-al meu care devenit el insusi avocat a dat-o rasunator in bara ... deci, revin indiferent ce manual folosim, parerea autorului este FUNDAMENTAT personala: adica, sa nu fiu prost sau cu rea intentie inteleasa, e o parere personala a autorului fundamentata pe mai mult sau mai putin stiintifice cercetari.
Sunt contra dintr-un singur motiv: am vazut diverse "cercetari" fundamentate pe esantion de... cateva sute de persoane. o fi un esantion etalon?

P.S. Mama di tutti, nu te supara ! Sa stii ca sfaturile tale sunt mult mai interesante cand povestesti ce crezi sau ce ai patit tu. Pacat ca in ultima vreme intri atat de rar.

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pisi,
chestia cu cele 150 g mi-a fost zisa prima oara de pediatrul la care am fost cu Nati cand avea 8 zile. Apoi drita mea (de familie si de bebici) a zis ca minim 180. Eu le-am povestit asta fetelor pe forum ATUNCI, mai ales ca eu eram printre primele mamici Acum cand am vazut aceasta confirmare in carte, am zis ca e inca un argument, si ca mai bine sa le zic.

E doar UN RAND, ce Dumnezeu? Pe cine nu intereseaza, poate sa-l sara, zau!

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Lavi iti multumesc pt raspuns! Deci pot spune ca la cele 3 luni ale lui Stefan avem 100% lapte matern!!!!! Uraaaaaaaaaaa e o realizare! Sper sa o tinem tot asa!!! Cat despre bubita...nu este vaccinul ca vaccinul e pe mana cealalta si e vizibil!!! Dar multumesc pt raspuns oricum!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Victorie!! Am luat 210g de martea trecuta!!
Se pare ca ne-a facut pocinogul si cantarul (pe care l-am descoperit cam intepenit azi), dar si faptul ca in cateva randuri am simtit ca nu am suficient lapte (bebe termina de papat nemultumit, lapte nu mai era...)
Probabil a ajuns acum sa aiba nevoie sa manance mai mult si a fost si asta o faza in reglarea "productiei": mai intai a cerut mai mult (si nu era), apoi a inceput sa manance mai des (si a inceput si lapticul sa creasca)... Desi, tot cam 70-110 mananca la o masa deocamdata. Om vedea.
Merci, Lavi!

Ina, suna tare bine scoala parintilor, as merge si eu! E foarte util sa schimbi impresii si experiente cu alti parinti (ce facem si noi aici ), iar cand mai ai si un supervizor avizat cred ca e cu atat mai bine.

Felicia, multumim de complimente
Si Ilincuta ta e o scumpa, nici n-am vrut sa-i vad poza de cand era bolnavioara, saracuta. Sa fie ea bine, sanatoasa si mereu vesela!

Am mai adaugat 4 poze la sfarsitul albumului, sa vedeti de ce suntem noi in stare

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Salutari fetelor.
Am avut o saptamana infernala si nu s-a terminat.N-am apucat sa citesc din urma ca n-am avut computer abia astazi l-au reparat.
Pe scurt: la noi cred ca da semne primul dintisor. Suna frumos dar din pacate suntem atat de maraiti incat imi vine sa ma urc pe pereti. In primul rand imi face circ la papa.Nu prea vrea sa suga . Asa ca ma mulg si as vrea sa ii dau cu bibe dar nici asa nu vrea sa pape. Nu imi face circ la fiecare masa dar o face destul de des. La un moment dat imi revenisem cu lapticul caci ma reapucasem de ceai de chimen si anason ( Dulcolaxul de rigoare e in bucatarie ). Nu stiu ce sa fac ca in ritmul asta o sa plece lapticu'. In rest e OK bebe , bine dispus chiar rade in hohote, dar majoritatea timpului roade ce ii pica in mana, mai ales suzeta, nu suge roade. Sper sa ma tina nervii ca de multe ori imi vine sa ma urc pe pereti cand vad ca nu vrea sa traga din san.


Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Hepivalentainsdei
Ca veni vb de caderea parului: mie imi cadea inainte de sarcina. Acum nu mai cade deloc, s-a indesit si are volum. Prea mult volum. Si nici n-am luat materna.
Buluci, si eu tot din cauza de bubite pe fata ii dau HA. Dar cred ca o sa trec din nou la ala clasic, ca bubite tot mai are si cu asta. Cred ca altceva le declansaza. Eram doar curioasa de ce ii dai tu... schimbu’ de experienta, ce sa-i faci
Cristina, io-te datele pentru tabelas – luna 3:
TONAJ: 7,500 kg
LUNGMETRAJ: 66 cm
Mai revin. Tre sa ma duc acus sa dau de mancare bebelacului si sa-l duc la nani
C & andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

CORAPU' l-am admirat si eu pe Ardeiasul tau - tare scump! Dar trebuie sa-ti spun ca tu arati muuuuult mai bine decat in sarcina (te vazusem in pozele de la intalneala). Si imi place obiceiul vostru de a merge la munte.

Tania & BB Stefan (17.12.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:


Parintele de i-a oficiat cresinarea lui Mihai e si calugar asa ca i-a ramas destul par. Nu s-a suparat, e o persoana deosebita. Nici nu s-a agitat, si-a trecut mana prin par cu mult calm si a continuat slujba cu aceeasi atentie. N-a vrut sa ia nici taxa, de fapt nici nu avea taxa pentru asa ceva, ca nu e biserica de mir, doar 7 boteze au avut loc acolo pana acum.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Mandy nu e cam devreme pentru dintisori??? Pt ca daca e de ros...si stefan roade degetele de la maini intr-o veselie dar...dinti...cam devreme!!!

Corap felicitari pentru tonaj si pentru metraj!!! Impresionant ce sa zic!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput