Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (18)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Voi ati observat ca ceasul site-ului este cu o ora in urma fata de ora Romaniei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Da, Gandacel- asa este, e cu o ora in urma.

Mai, io zau nu ma stresez niciodata pentru ce culoare - forma - consistenta are KK. A mea face foooarte diferit, de la o zi la alta, de la un alaptat la altul. Singurul lucru pe care il monitorizez este numarul lor, ca in caz de numar mai mare decat normalul ei, coroborat cu alte chestii, poat eventual sa deduc daca are sau nu diaree. asta, Stan patitul fiind. In rest, nu ma intereseaza nimik altceva.

Sincer, nu cred ca trebe sa ne ingrijoram asa de tare pe tema asta....nu dati cu rosii!

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Noki_Lara, asa este.
Mai, fetelor, asta mic viseaza urat de mai bine de 5 minute! M-am dus la el, i-am vorbit destul de tare si linistitor, chiar cu riscul sa-l trezesc. L-am mangaiat tot asa, ca sa simta. Nu stiu, oare e bine sa-l trezesc? Niciodata nu a durat atat de mult un vis urat. De obicei, acum plangea, acum radea in somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

Chiar am citit linkurile date de tine, Gandacel, si sunt super interesante. eu care am avut si inca mai trag dupa problema cauzata de fier la Iulia. Sunt mai linistita un pic, ca IUlia se simte mai bine, dar mai avem pana ne revenim complet. Important e ca si ea lupta sa fie bine.

Nu stiu daca ati mai apucat sa cititi scutecul precedent, dar spuneam ca am primit indemnizatia pe Ianuarie.

Teo si bb Stefania Iulia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

quote:
Originally posted by joy04

MARIA ALEXIA, dar de unde pana unde sa-i dai numai 4 mese/zi??????
Eu zic ca-i normal sa-ti manance la 2.5 - 3 h.... Andrei este mai mare decat Cristian cu 3 saptamani si tot la 2.5 - 3 h mananca, mai putin masa de la miezul noptii pe care si-a scos-o singurel. Adica mananca pe la 22-22.30 si apoi pe la 2-3 noaptea.
Deci mananca f bine la 2.5-3 h si cu lapticul fa ca mine si ca restul fetelor care ne-am confruntat cu asta: mananca bine, odihneste-te cat poti - chiar daca nu dormi relaxeaza-te sau pur si simplu stai in pat,dai cu ceaiuri, bere fara alcool, Nutrinatal este f bun - eu nu l-am incercat inca si nu te mai stresa.
iti spun ca-n cateva zile iti revii cu laplap-ul. Eu una aproape ca mi-am revenit.
As zice sa nu-i dai inca supliment, pune-l la san la 2 ore daca vrea si el sa-ti stimuleze lactatia. Dar daca crezi ca-i mai bine cu supliment...sau zice dr ta...
Si lasa ca a luat f bine cateva saptamani...eu nu l-am cantarit la saptamana decat de 2-3 ori si am renuntat. Sa vezi per luna daca ia cat trebuie. Ca poate intro saptamana ia 250 si in cealalta 150...
BAFTA SI NU TE STRESA.....ai grija de tine.

hahaha AM SCRIS MESAJL ASTA LA 12.30 SI NU-MI MERGE NETU'..DECI ACUM ESTE 14.30..SI TOT NU CRED CA MERGE...asa-i nu merge. cand vin de afara...poate apuc sa il trimit atunci.



Merci, joy . Nu mai stiu cum m-am exprimat in viteza&graba, dar ma refeream la mese la 4 ore si nu la 4 mese pe zi. Doar ma stiu cu musca pe caciula: la cei 30 de anisori ai mei si tot mananc de 5-6 ori
Lucrurile s-au imbunatatit simtitor intre timp!!
Bebe a tras de mine cu supt la 2 ore, 2 ore jumatate, ziua si noapte, m-a rupt de oboseala, dar rezultatul e super: am laptic suficient!!
E posibil ca si masuratul greutatii sa fi fost o eroare , azi am descoperit ca s-a cam intepenit cantarul, de-abia astept sa-i facem baita astazi sa vedem cum stam. Am niste presimtiri bune!

Si noi stam mult la san: cate 20 min la fiecare si trebuie sa-l opresc eu - ar sta toata ziua. Chiar daca nu mai mananca mare lucru, ii place lui sa stea acolo. Si mai trage cate o salva de inghitituri la fiecare cateva minute, sa ma induplece sa-l mai las Iar eu ma gandesc ca acolo e laptele mai consistent, la sfarsit, si-i fac voia...
Mare smecher!

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

maria_alexia ce simpatic e cristian in pozele de la semnatura!!! E un scumpel!

Felicia + Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Mirabilis,Coralia,Gandacel si Corap LA MULTI ANI! Sa va traiasca bebelacii, sa se faca mari si frumosi!

Pupici,

Camelia & Daria

DARIA
http://b1.lilypie.com/9BDXp2.png


Poze Camelia si Alexandra Daria (02.01.2006)

"Bitter are the tears of a child: Sweeten them./ Deep are the thoughts of a child: Quiet them./ Sharp is the grief of a child: Take it from him./ Soft is the heart of a child: Do not harden it."

- Pamela Glenconner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

maria-alexia felicitari pt revenirea lapticului!!! Si eu am mai trecut prin scaderi de laptic dar cu ceaiuri + pus des bb la san mi-am revenit si am ajuns la 3 luni jumate alaptat 100%.

Pisi si restul lumii cititor-scriitoare pe aici,
am de facut niste precizari:

1. Eu nu ma consider cu fler la capitolul crescut copii, iar experienta mea este destul de limitata: un copil de 4 ani si un bebelus de 3 luni si jumatate.

2. Imi permit sa mai dau citate din carti pentru ca nu toata lumea le are si pentru ca unele persoane pot fi interesate si de ce scrie in carti. Cine nu este interesat poate pur si simplu sa-mi ignore citatele. Cartea la care m-am referit azi este Esentialul in pediatrie de E. Ciofu, profesor de pediatrie la spitalul Gr Alexandrescu. Cartea este folosita de studentii la medicina ca un fel de manual.

3. Scopul pentru care am dat acel citat: ca sa incurajez mamicile in directia alaptatului exclusiv, cu argumente medicale. Pe acelea care VOR si POT sa alapteze exclusiv. Cine nu vrea sau nu poate - la fel, poate sa ma ignore.

4. Suntem 60 si ceva de femei diferite si e normal sa avem principii si idei diferite in toate domeniile, inclusiv in cresterea copiilor.

Concluzia: voi continua sa mai postez cate un citat din cate o carte, chiar daca pe cate unele din voi deranjeaza. Se posteaza citate si link-uri de pe net, de ce din carti sa fie prohibit?

Pana una alta o carte are un autor care isi asuma continutul pe cand pe net adesea sunt informatii traduse sau copiate de cine stie cine de cine stie unde. Nu neg acum utilitatea internetului, dar gradul de incredere al informatiei nesemnate este altul decat in cazul unei carti.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Site-ul afiseaza timpul in Ora Europei Centrale pentru ca este si ora Olandei, tara in care locuiesc proprietarii (admin-ii) site-ului.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Dienuta intr-adevar dupa ce am bagat sucuru kk lui Stefan si-a schimbat si culoarea si mirosul dar nu f. tare. Sunt zile in care miroase urat rau dar si zile in care miroase a mere acre! Eu totusi cred ca e si in functie de ce mananc eu!!

Lavi 02 sa sti ca mananc si beau dar ieri chiar am fost plecata dimineata si am zis ca nu o fi foc daca 2 ore nu beau dar...se pare ca a contat. Cat despre laptic...pot sa zic ca am alaptat exclusiv cele 3 luni daca ii dau 50 ml de suc de fructe / zi? Eu cred ca da ca nu ii dau nimic altceva!!! oricum cel putin 2 saptamani tot asa o tin fara sa introduc altceva!!!

Teo am vazut ca ti-a venit indemnizatia dar tu esti in Campulung iar eu la Bucuresti si nu cred ca la Bucuresti o sa dea drumul la banuti. Sa dea Domnul sa ne dea si noua dar...nu cred. Eu una iau alocatia pe 20 asa ca o sa va spun daca o iau sau nu!

Acum vreau sa multumesc tuturor pentru urari, si sa va anunt ca azi, la implinirea a 3 luni noi avem 67 cm iar greutatea o sa v-o comunic maine! Suntem destul de lungani, desi in luna precedenta nu am luat decat 2 cm.

In alta ordine de idei v-am spus ca am facut pe bratul drept o exema ca o blanda cu crusta tare si ca nu stiu ce este. Stie cineva de la ce poate fi si cam ce pot sa fac????

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput