Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

SALUTARE,
DAM SI NOI RAPORTUL:\la 2 luni avem 62 cm si g= 5,700
am facut si vaccinul ,pentah-xib si euvax b si suntem ok,a mancat daria 150 ml in 7 min imediat dupa vaccin si de atunci tot doarme s-a mai trezit sa pape de 2 ori
nu a plans decat la intepaturi si suntem k
fara febra si speram sa nici nu facem ca dr asa a zis

am pus poze noi in album

ela si oana-daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Hai, ca eu abia acum am net, asa ca postez intai un mesaj pe care il scrisesem mai de dimineata. Dupa care mai citesc ce ati scris si eventual revin cu alt mesaj.

quote:
Originally posted by Bic
Noi am inceput sa mai facem caca verde cu mucozitati. Ma gindesc ca fie e in perioada premergatoare aparitiei dintilor, fie are un virus stomacal. Poate de-asta mai vrea inca o masa noaptea. Si poate tot legat de asta sint niste accese de plins absolut din senin pe care le are de ieri.


Cam in aceeasi ordine de idei: astazi eu pun punct unui capitol care a inceput in urma cu o luna. Va povesteam acum cateva saptamani ca bebe incepuse sa faca kk verde cu mucozitati, dar nu mereu, cand si cand. Dupa care a inceput sa faca diaree, am crezut eu. Era kk mai moale decat pana atunci si cu apica absorbita in pampers (se vedea un "halou" colorat, cum spun medicii). Am facut coprocultura, unde a iesit enterobacter aerogenes, care mi-a spus pediatra ca este problematic si mi-a dat NEAPARAT antibiotic. Nu unul, ci doua. Pe unul l-am intrerupt dupa ce mi-a regurgitat ceva ca pulpa de portocale, cand el nu manca decat laptele meu, si pentru ca scria pe prospect ca nu este absorbit daca este administrat oral. La sfatul doctorei, am continuat doar cu unul, insa bebele meu care n-a avut colici deloc pana atunci, a inceput sa planga de durere. Cum kk s-a indreptat la culoare, am intrerupt eu administrarea dupa 4 zile jumate (trebuia sa-i dau 10 zile). Intre timp, am mai facut o coprocultura, cu plata, unde nu a iesit nimic... Adica scria "absent" la o serie de patogeni. Nu era listat enterobacter. Asa ca, mama constiincioasa, am sunat la laboratorul care a prelucrat proba si am intrebat: daca nu este trecut pe buletin inseamna ca este absent si asta, sau nu a fost analizat? Raspuns: nu a fost analizat. Asa ca, bani aruncati pe fereastra! Ma trimite doctora in alta parte, la un laborator care cica ar face analizele foarte serios si putem fi siguri de rezultat. Ne trimite la o anumita doamna, care ieri ne-a dat rezultatul. Ca o paranteza: noi am fost chiar ingrijorati in ultimele zile, mai ales ca vineri dimineata mi-a regurgitat ceva care arata exact ca kk, galben maroniu cu niste chestii verzui. Ei bine, am sunat in disperare si am consultat nu mai putin de 4 medici pediatrii, care au zis ca nu au idee ce poate fi. Am intrebat daca e bine sa facem o ecografie. Cica sa facem. La laborator doctora respectiva imi spune ca se cheama varsatura cu continut fecaloid (in sfarsit cineva care stia ce e), dar ca o eco nu ma poate ajuta cu absolut nimic. M-a linistit ca probabil bebe mananca prea mult si prea repede (si asa este), are colonul prea plin dimineata si o parte din el se varsa in stomacel, pentru ca sfincterele care despart duodenul de stomac si stomacul de esofag sunt inca imature si mai relaxate, lasa sa treaca materia prin ele.
Hai, ca m-am lungit cu paranteza ca o zi de post. Ideea este ca nu a iesit absolut nici o bacterie la examenul asta serios pe care l-am facut la super-laborator si m-am speriat degeaba. Apica din kk e normala la bebeii alaptati la san, iar kk verzui cu mucozitati, din cand in cand, e iar normal.
Pun aici 3 link-uri, care s-ar putea sa va intereseze pe unele dintre voi, ca sa nu treceti prin ce am trecut noi.
http://www.babycentre.co.uk/expert/foodandsleep
http://www.babycentre.co.uk/expert/8830.html
http://www.babycentre.co.uk/refcap/551926.html

La multe luni si la multi ani tuturor piticilor nascuti astazi, si nu numai! Sa creasca sanatosi si fericiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

quote:
Originally posted by lavi02
Acum iar citii in Manualul de pediatrie ca se da completare cu lapte praf numai daca ia mai putin de 150g/saptamana.


N-am decat o intrebare, retorica. Daca ia mai mult de 150 gr./saptamana, dar plange de mama focului DE FOAME, nu ii dau completare? La noi asa se intampla. Iar eu ma incapatanez sa raman la parerea mea ca copilul stie ce are nevoie si cand. Nu cred in cartile cu cifre, pentru ca crescutul unui copil nu este o ramura a matematicii. Nu vreau sa sune urat, insa nu stiu cum sa-mi aleg cuvintele ca sa sune mai scurt si mai la obiect.
Copilul meu a inceput sa-si diversifice plansetele si cere diferit sa manance, sa il schimb, ori daca pur si simplu vrea dragoste siatentie, ca se plictiseste. Deci nu prea ma lasa inima sa il ignor cand cere vreuna din lucrurile astea, care pentru el acum sunt esentiale.
Nu prea stiu de ce a ales sunetele pe care le scoate pentru fiecare din astea, ca nu au legatura cu ce ii spun eu in timp ce-l pregatesc pentru papica, ori pentru schimbat. Dar are personalitatea lui, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Mai bine nu ma grabeam sa raspund!!!
Am facut o mie de dezacorduri pe centimetru patrat. Imi cer scuze ochilor si mintilor voastre. Sper ca ati inteles ce voiam sa zic. Promit ca de acum inainte sa-mi recitesc mesajele inainte sa le transmit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Gandacel, cred ca e o morala in spatele a ce ai povestit tu : nu ar trebui sa va inchipuiti imediat fel de fel de nenorociri cand copilului i se intampla ALTCEVA decat pana atunci. Eu nu am avut forumul cand era bb mic, dar nici toate "sperieturile" de pe forum, facea kk si verde, si portocaliu, si cu buline ( albastru n-a facut niciodata, deci nu m-am ingrijorat ), sunam cate o prietena care imi confirma ca si al ei a facut la fel si gata !
Pe de alta parte, ce povestesti tu, povesti de adevarata groaza pt mamici ar trebui sa fie si altora SFAT : atentie unde si la ce medic va adresati. De ce spun asta? Pentru ca am o cunostinta care mergand la spital pentru analize de sange ( nu spun ce spital pentru ca greseli se pot intampla oriunde ) i-au spus mamicii ca fetita are pioceanic ( sper ca asa se scrie, am inteles de la ea ca e ceva deosebit de grav ). A repetat analizele la institutul de sanatate publica, folosind probele de acolo si i-au zis acelasi lucru. Femeia a slabit 13 kg in aproape 2 sapt. de grija, a plans, s-a agitat, pana i-a recomnadat o prietena sa mearga si la un laborator particular. Binenteles ca nu avea copilul nimic, lamelele erau infestate si spitalul i-a prezentat o scrisoare amabila cu scuze.

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Binenteles ca copilul nu e doar o statistica, asa cum scrie in carte !
Parerea mea e sa ii dai copilului mancare asa cu crezi de cuviinta,nici macar doctorul nu isi poate da seama de cauza pentru care plange copilul numai din ceea ce ii povestim.
Imi aduc aminte Gandacel ca era Sebi mic si plangea de mama focului, mai ales noaptea, se foia etc. Ma duc la doctor, il consulta, povestesc cu ea 1/2 de ora, nu gaseste nimic concret. Imi spune ( spre disperarea lui barbatu'meu ) sa ii zic tatal nostru ca e un copil frumos si il deoache lumea. Am ajuns atunci cu copilul si sora-mea pe la psihiatru, incepuse aia sa ne intrebe fel de fel de prostii, cand a cautat copilul ( avea vreo 4 luni ) de vanatai m-am enervat si am plecat. Am concluzionat ca numai EU care stau 24 din 24 cu el imi dau seama de la ce e asa. Si mi-am dat: avea o salteluta foarte mica din burete care se tasase sub caput si dormea bietul copil direct pe gratiile de sub saltea ( asa era facut patul cu niste gratii dedesubt ). Am cumparat o saltea Relaxa si s-a potopit copilul !

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Nu vreau sa o supar pe Lavi02, mai ales ca respect felul ei de a fi, vrea sa ajute si asta e foarte de apreciat. Nu vreau sa o supar spunand ca poate ar trebui ca mamicile cu mai multa experienta sau care considera ca au fler in a "creste" copii sa isi impartaseasca mai bine propriile pareri sau experiente TRAITE decat sa dea citate din carti mai mult sau mai putin avizate, sfaturi mai mult sau mai putin potrivite nevoilor si realitatilor noastre.
De ce? Pentru ca copii nu se vor comporta niciodata ca in carti, pentru ca nici o statistica nu se va plia PERFECT pe caracteristicile unei persoane. Ca doar statisticile sunt in general MEDIA unor rezultate, nu?

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

ina eu sunt aici, dar mai mult va citesc decat sa postez.
gandacel, aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu referitoare la supliment, si asa am ajuns sa-i dau un biberon in fiecare seara.

anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

varsta lui vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Gindacelule, multumim pentru linkuri!
Eu eram tare ingrijorata ca nu stiam de ce tot face verde si cu mucozitati! Se pare ca ar fi din cauza fierului (materna), dar totusi mai ramine un mic semn de intrebare: mucozitatile?

Bicule, verifica linkurile date de gindacel si poate te linistesti si tu in privinta faimosului KK cu mucozitati

Cristina Baku & Simon(26.12.2005)
Poze
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65676&whichpage=4" target="_blank">Povestea nasterii





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Pisi, de asta am refacut si eu analizele. Mai ales ca am devenit suspicioasa in momentul in care mi s-a spus ca sunt a treia mamica cu aceeasi bacterie (copilul, adica..). Si asta era ce aveau doar la cabinetul respectiv (sunt 17 medici pediatri in total acolo). Asa ca mi-am pus intrebarea daca nu cumva contamineaza ei probele.

Xandra28, si eu am ajuns sa-i dau supliment seara, daca cere. Si cam cere in ultima saptamana.

Probabil pofta lui creste mai repede decat creste productia lactata. Dar nu-i bai, mai ales ca a si inceput sa se joace cu sanul, iar asta am inteles ca e semn ca-i pregatit de intarcat. Nu o sa-l intarc insa! Un bibe nu-i totuna cu intarcatul. Daca ajung sa-i dau doar dimineata si seara san inca niste luni, eu tot zic ca-i bine! Oricum, ne apropiem de momentul diversificarii si al papicii solide, asa ca sunt fericita ca piticul e pregatit sufleteste sa renunte treptat la san.

Mergi la inceput