Prajituri foarte rapide si ieftine!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Tarta cu mere
delicioasa si rapida, testata de nenumarate ori

intr-o forma de cuptor (eu fac intr-una rotunda) topiti 6-8 linguri de zahar, pana devine rosiatic, nu maroniu - daca se arde este amar. intindeti bine caramelul obtinut pe peretii vasului si lasati la rece. cand incepe sa trosneasca puneti sferturi de mere - cam jum de kg - fara coaja si samburi - si printre ele bucatele de unt. bagati la cuptor pana se rumenesc merele. intre timp faceti un blat din 5 albusuri batute spuma cu 5 linguri de zahar, adaugati treptat 4-5 linguri de faina si apoi unul cate unul galbenusurile. eu pun si arome: fie coaja de lamaie sau portocala, esenta rom sau vanilie, dupa preferinte. turnati compozitia peste merele rumenite si lasati la copt. scoateti din cuptor si lasti vreo 10-15 minute dupa care rasturnati punand un platou deasupra vasului si intoarceti imediat, fara sa desprindeti vasele - sper ca e pe inteles
poate fi si tort, ornat cu frisca.

Gratiela, Mariucai si a lui Stefanut
www.babiesonline.com/babies/m/mariaalexandra" target="_blank">Pagina Mariei
Pozici noi

"Dragostea este indelung rabdatoare; dragostea este binevoitoare; dragostea nu vrajmaseste, nu se lauda, nu se trufeste." I Corinteni, 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


ce fac eu des si e repede si usor de facut: un aluat obisnuit de pandispan (5 oua-galbenusuri amestecate cu 5 lg.zahar+5 lg.ulei, un praf de copt. si cu albusurile batute spuma+ 5 lg. faina) o pun in cuptorul incalzit si dupa 10 minute o scot, pun fructele deasupra ( ce am, dupa sezon: e foarte buna cu capsuni, zmeura, prune, caise - taiate felii) si bag inapoi la cuptor pina se coace, o presar cu zahar pudra.

http://community.webshots.com/user/pozemontreal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

o prajitura rapida cu nuci care-mi place la nebunie:

intr-o tava pregatita cu hartie de copt se pun samburi de nuca taiati mai mare apoi se face un blat din 5 oua.5 linguri zahar,5linguri faina,zahar vanilat+praf de copt si se toarna peste.se coace la foc porivit si cand este rece se intoarce cu nucile in sus si eu torn budinca de vanilie(2budinci+zahar dupa gust+700ml lapte).vara mai pun si frisca,dar merge bine fara.se poate face blatul din mai multe sau mai putine oua in functie de tava.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

tort rapid cu piscoturi
cred ca deja stiti reteta asta si ati facut-o de nenumarate ori:
30 piscoturi de sampanie, o cutie de compot ananas sau piersici sau caise, o portocala si o cutie de frisca(cam 300-400g)

Piscoturile se imoaie putin in zeama de la compotul respectiv,se aseaza intr-o forma de chec tapetata cu folie transparenta.Deasupra lor se pune un strat de fructe taiate marunt din compot si cateva bucatele mici de portocale.Se acopera cu un strat de frisca dupa care se pune iar un strat de piscoturi dar asezate in sens invers celor puse anterior.Si iar se pun fructe desupra si frisca.Ultimul strat sa fie de piscoturi.Se da la frigider pentru 5-6 ore pentru a intra toate sucurile in piscoturi si a se imbina intre ele.se intoarce si deasupra se orneaza cu cateva felii e fructe sau se rade putina ciocolata.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

sa va impartasesc si eu o reteta f simpla si buna de tarta cu fructe:

5 galbenusuri se freaca cu 200 g zahar, se adauga pe rand 5 linguri de apa clocotita, apoi 200 g faina in ploaie si la urma se amesteca cu albusurile batute spuma cu 2 linguri de zahar. se pune compozitia in tava unsa si tapetata se pun fructele (de care vreti) si se da la cuptor ptr juma de ora. se incerca cu scobitoarea. cand s-a racit se pudreaza cu zahar pudra.

Eu o fac si in varianta fara fructe ptr cel mic, asa ca un desert de papat cu iaurt, cu lapte.

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

alt desert rapid, care poate fi folosit si in perioada de post:
Rulada cu banana si fulgi de cocos (ies 2)
o jum kg biscuiti simpli se zdrobesc (prin masina de tocat, robot, etc)
separat se face pe foc un sirop din 2 cani apa, 250 gr zahar (daca biscuitii nu sunt dulci, mai puteti adauga) si 2 linguri cacao. siropul fierbinte se amesteca cu biscuitii, din care se mai pastreaza putin praf. se amesteca bine si se lasa la racit (complet)
faceti o crema din un pachet de unt (sau margarina pentru prajituri)
frecat cu putin zahar farin (dupa gust) si 200 gr fulgi cocos. eu pun si coaja rasa de portocala sau lamaie.
cand s-a racit prima compozitie, pe o folie presarati praful de biscuiti pastrat, apoi intindeti un strat din prima compozitie - jumatate din ea, apoi alt strat din jum din crema si pe mijloc o banana. rulati si dati la rece.
Tip: stropiti banana cu putina zeama de lamaie sa nu-si schimbe culoarea la taiat.

Gratiela, Mariei si a lui Stefan
www.babiesonline.com/babies/m/mariaalexandra" target="_blank">Pagina Mariei
Pozici noi

"Dragostea este indelung rabdatoare; dragostea este binevoitoare; dragostea nu vrajmaseste, nu se lauda, nu se trufeste." I Corinteni, 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Acum e la cuptor prajitura 20 , deasupra am pus feliutze de mere . Abia astept sa vad cum iese . revin cu poze si impresii.

albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

iata prajitura cu nuci a Osnei, din pacate poza nu e prea clara. eu o fac de obicei fara nuci si praful de budinca il amestec cu fanta in loc de lapte, tot pe foc, de unde denumirea "prajitura cu fanta".
este super racoritoare; se poate pune frisca deasupra.

Gratiela, Mariei si a lui Stefan
www.babiesonline.com/babies/m/mariaalexandra" target="_blank">Pagina Mariei
Pozici noi

"Dragostea este indelung rabdatoare; dragostea este binevoitoare; dragostea nu vrajmaseste, nu se lauda, nu se trufeste." I Corinteni, 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

gratiela ce rapida ai fost.ma bucur ca v-a placut.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

PRAJITURA RAPIDA CU CIRESE
-se poate face cu orice fructe de sezon-

150g untla temperatura camerei,150g zahar,4oua,250g faina+praf de COPT.

frecam cu mixerul untul,zaharul,galbenusele,pina se albesc si apoi punem albusele spuma iar la final faina+praful de copt.eu am mai inlocuit cateodata 50g faina cu 50g migdale macinate.pun ceva coaja de lamaie sau esenta.se toarna intr-o tava potrivita,nu foarte mare si se pun deasupra fructele.se coace 35-40min la 185 grdae,pina iese scobitoarea curata.rece se pudreaza cu zahar





Mergi la inceput