Prajituri foarte rapide si ieftine!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

viermisor,daca ai robot le poti amesteca in el:ouAle intregi cu zaharul la inceput 1min apoi eu am pus uleiul,iar am amestecat si la final restul ingredientelor(faina,praf de copt,arome),si am mai amestecat 2-3 minute.a crescut foarte bine.

spor la treaba!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinabr spune:

Buna gospodinelor!
Am facut prajitura desteapta ca aveam de toate in casa. A fost uosr de preparat dar.... a crescut asa frumos in tava si dupace s-a racit s-a lasat.... Am avut cuptorul cam puternic si m-am tot chinuit sa o mut sa nu se arda. Dar ai mei au fost super incantati. Baiatului meu ii placea ca are crema. Cred ca as mai pune pe o bucatica frisca si sirop. Dar si asa e excelenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

va scriu si eu o prajitura buna si rapida
foile subtiri-fine se iau din oras(Linco sau alte variatii)
1 kg de iaurt
10-15 lg de zahar dupa gust;
3 pliculete cu vanilie;
1 lgta de coaja de portocala sau alte arome
200 g stafide
6 oua

se amesteca toate incredientele cu mixerul si se indulceste dupa gust daca mai e cazul. in tava de aragaz se aseaza o foie subtire peste care se pune un pic de ulei si zahar, apoi se acopera iar cu o foaie subtire si asa pana facem vreo 4 starturi; apoi turnam compozitia din vas cate putin, punem si stafide asa cat un pumn presarate peste tot. Iar punem o foaie subtire cu zahar si iar foaie si apoi compozitie, si tot asa astfel pana terminam si compozitia din vas.
Se pune la cuptor si in maxim 20-30 minute e gata.
este foarte delicioasa si usoara pentru stomacel in acelasi timp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

buna, fetelor.
imi pare rau ca vi s-a lasat prajitura desteapta, mie o singura data mi s-a intamplat, insa atunci eu am considerat ca am tinut-o prea mult in cuptor si "a trecut din copt", cum spune sotul meu, mare amator si implicit, cunoscator, de prajituri .

noi intre timp am repetat praj cu iaurt, cu si mai multe mere, yummy, a papat Mariuca...

mama Mariei Alexandra si a lui Stefanut

Pagina Mariei http://www.babiesonline.com/babies/m/mariaalexandra/
Pozici si mai noi http://pg.photos.yahoo.com/ph/gratiela_ion/my_photos

"Dragostea este indelung rabdatoare; dragostea este binevoitoare; dragostea nu vrajmaseste, nu se lauda, nu se trufeste." I Corinteni, 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Tocmai ma pregateam sa postez reteta mea de prajitura cu mere, cind vad ca figureaza deja sub denumirea prajitura cu iaurt. O prepar si eu la fel ca Abra si v-o recomand cu caldura.
Urmeaza sa incerc acum celelalte retete.
Pofta buna tuturor!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Imi permit sa postez aici o reteta de prajitura ultra-rapida cu iaurt de fructe:
Se ia un vas adanc, dreptunghiular, se pune un strat de biscuiti dreptunghiulari cu vanilie sau cacao, dupa preferinte, se pune un strat de iaurt cu capsuni/visine/cirese, inca un strat de biscuiti, inca unul de iaurt pana se umple vasul (pt cele care stau in vest si stiu care-s biscuitii speculaas/spekulas, ii recomand cu caldura pt ca iese o combinatie excelenta de gusturi).Se lasa vasul vreo 2 ore in frigider, apoi se pune un strat de frisca proaspata, capsuni taiate rondele si eventual cateva frunzulite de menta. E ultra-rapida si foarte racoroasa.
Nu am dat cantitati pt ca astea variaza in fct. de marimea vasului.In principiu s-ar folosi cam 1000ml iaurt la 400g biscuiti, cam 250ml frisca si cam 200-250g fructe proaspete.Normal ca se pot inlocui capsunile cu altceva.Pofta buna!

PS: recomand un iaurt mai grosut sau chiar o crema fina de branza cu fructe.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

Daniela nu stiu daca am norocul sa fii online acum, tocmai am cumparat biscuiti, bine sa nu ma certi ca nu am luat speculaas ca nu-mi placc si am luat crackers, bine, ce am gasit si eu repede, am luat iaurt de capsuni si capsuni dar am o intrebare: biscuitii nu se insiropeaza ? nu raman prea tari?

sper sa fii onlina ca as vrea sa ma apuc acum inainte sa ma apuc de altceva, oricum asta trebuie sa sea la frigider putin.

EDIT: draga Danyce merci mult pt reteta, am facut-o si am respectat intocmai reteta, nu am mai insiropat biscuitii si totusi s-au muiat frumos, a iesit o minunatie, mie care nu ma dau in vant dupa prajituri dar asta este ideala si racoroasa, o minune, merci mult de tot.Si se si face usor.
O sa pun si o poza sa vezi ce bine si frumoasa mi-a iesit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Mazzel, sorry ca nu am fost online la momentul oportun!Ma bucur ca ti-a iesit asa frumos. Am vazut si poza si arata minunat.Bravo!

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

suna tare bine o fac si eu in weekendul asta

Nushulica si finutza Ingrid(11.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Cea mai rapida si ieftina prjitura mi se pare cremsnitul. Foi cumparate din magazin (46.000 lei), 4 plicuri cu praf de budinca si 2 kg de lapte. In loc de praf de budinca se poate face si cu crema de vanilie facuta in casa. De obicei eu o fac seara si o tai a doua zi, dimineata.

Mergi la inceput