copil unic sau frati?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Daca ai ajutor de la bunici, daca ai foarte multi bani - si nu ma refer pe termen scurt, ci asa, ca sa poti sa-i dai pe amandoi la cele mai bune scoli si universitati ale lumii...., daca ai nervi, daca ai rabdare infinita, daca ai spirit de sacrificiu si nu in ultimul rand daca ai sanatate....faci 2, 3, 4 samd.

Eu n-am mai nimic din toate astea. Vreau tot ce e mai bun pentru copilul meu, vreau sa ne plimbam in toata lumea, nu mai vreau 2-3 ani blocati - pentru ca n-as putea sa-mi las copilul niciodata inainte de 2 ani la gradinita, vrem sa mai copilarim, sa facem cariere, etc.

Vot pt. 1 singur copil - si bun.

Eu cand citesc sofisme de genu' cu cine o sa ramana copilu' daca noi, parintii, o sa murim, etc....imi vine sa raspund dar cum o sa se simta copilu' cand va muri celalalt frate ? - ca se va ajunge si la situatia asta. Sau ce-o sa simta daca se vor certa grav, etc ? Ipotezele de genul asta sunt hilare, niciodata nu putem prevedea cu exactitate sentimente, situatii.

Mie mi se pare ca persoanele singure la parinti sunt exact la fel de fericite si de realizate pe cat sunt cele cu frati.

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

In a avea un singur copil sunt avantaje si dezavantaje... Cine a mai citit ce am postat stie deja ca am vrut 2 dar datorita sotului meu am ajuns la unul...
Eu nu ma inteleg deloc cu sora mea suntem total diferite si uneori mi se pare o povara... Imi pare rau ca simt asa, dar imi pot imagina viata fara ea... ar fi mai usoara...
Dezavantajele le-au prezentat fetele ...
Unele din avantaje le prezint eu mai jos....
Cu banii este mult mai usor... Exemplu clar... acum baietlul meu este la o gradinita particulara cu engleza in fiecare zi, calculator, germana... Dac ar mai fi fost unul nu mi-as fi putut permite... Merge la muzica... cu inca unul mic nici nu s-ar fi pus problema...
Avantajul meu mare este ca Adi nu-si doreste un frate, desi are 5 ani si eu am mai incercat sa-l ademenesc... Este atat de categoric, incat intr-o zi a spus ca "vrea sa dispara Vladut din viata lui"... Vladut fiind varul care sta la soacra-mea, este cu 2 ani mai mic si nu-l vede decat maxim de doua ori pe saptamana... clar as fi avut probleme psihologice cu al meu daca ar fi aparut un/o frate/sora.
La salariul meu si a merge cu doi copii la Mc Donald's ar fi o problema...
In plus am fost de curand in vizita la o colega ... aceleasi salarii... eu un copil, ea doi... diferenta de nivel de viata este clara...
Poate cineva sa ma condamne ca nu-mi doresc sa traiesc cu gandul la ziua de maine?... Ca-mi doresc ca la anul sa-mi pot permite sa-l dau si la pian?Ca avand numai unl ma pot duce si eu la aerobic?
Dar precizez ca pe noi nu ne ajuta nimeni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaana spune:

Votez si eu ca e mai bine sa fie frati. Si da cred ca sintem prea orbiti de a obtine avantaje materiale, de a oferii copilului tot ce se poate oferi material. Sincer cred ca daca poti oferii la unul lectii de innot (ca sa nu zic alte lectii de chitara...) sigur poti oferi la inca unul. Si la restaurante poti merge cu 2 copii mai mult ca sigur.

Pina la urma fiecare face citi copii vrea si crede ca este capabil sa-i educe. Dar daca mai vreti unul nu mai puneti atita accent pe situatia materiala. Azi poti avea bani si miine nu si asta e o chestie reala.

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Si eu sint 100% in asentimentul tau, e foarte adevarat, ce-ai scris.

quote:
Originally posted by anaana

Votez si eu ca e mai bine sa fie frati. Si da cred ca sintem prea orbiti de a obtine avantaje materiale, de a oferii copilului tot ce se poate oferi material. Sincer cred ca daca poti oferii la unul lectii de innot (ca sa nu zic alte lectii de chitara...) sigur poti oferi la inca unul. Si la restaurante poti merge cu 2 copii mai mult ca sigur.

Pina la urma fiecare face citi copii vrea si crede ca este capabil sa-i educe. Dar daca mai vreti unul nu mai puneti atita accent pe situatia materiala. Azi poti avea bani si miine nu si asta e o chestie reala.

Ana


Filofteia, m-a distrat faza cu McDonals, n-am inteles, de ce trebuie sa mearga acolo??Mincarea de acolo e total nesanatoasa pt. puiuti, eu nici nu i-am dus pina acum la McD si nici noua nu ne place mincarea de acolo, preferam un restaurant. Evident fiecare procedeaza cum crede de cuviinta.Nu te supara pe mine.


Noi avem 2 copii si ne mai dorim unul, n-am avut impedimente pina acum de genul ca as fi putu realiza mai mult pt.un copil.
Eu sint singura la parinti si mi-as fi dorit o sora sau un frate.
Nici pe noi nu ne ajuta nimeni cu copiii, mama ar face-o cu placere dar e mult prea departe. Soacra azi are chef miine nu, dar nici nu am avut vreo data pretentii.
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Cu siguranta ca pentru copil e mai bine sa aiba frati, copii unici sunt mult mai egoisti decat cei care au frati

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Cu siguranta ca pentru copil e mai bine sa aiba frati, copii unici sunt mult mai egoisti decat cei care au frati



Ba sa ma scuzati,da' io nu cred chestia asta. Si asta o spun din ce am vazut la cei din jurul meu.
Eu cred ca depinde foarte mult de omul in sine, de felul in care percepe el lucrurile.
In iarna am mers la munte cu cineva, eram 2 cupluri. La un moment dat am cumparat prajituri de la o cofetarie sa le papam in camera. Eu ma apuc si le explic celorlati ca noi (eu si sotul meu) cumparam mereu cate 2-3 prajituri diferite pe care le impartim pe fiecare pe din doua. La care prietenul nostru ne-a replicat: "ceee? ba io nu impart nimic, m-am saturat ca toata copilaria a trebuit sa impart toate alea cu frate-meu! acuma daca am o prajitura, vreau sa o mananc eu pe toata"
Plus ca asta ca fratii ti-s mereu aproape, e atata de relativa...

Eu sunt copil unic. Nu pot spune ca am suferit cine stie cine. Ma ofticam uneori cand ploua afara ca eu n-am cu cine sa ma joc, dar imi trecea repede.
Acum am un singur copil. Nu cred (cel putin deocamdata) ca vom mai face altul. Cel putin constient .
Cand esti plecat de acasa 10 ore zilnic, cand nu ai pe nimeni sa te ajute, cand nu poti lasa copilul macar 3-4 ore intr-un weekend, odata sau de doua ori pe luna cu cineva sa poti si tu sa iesi undeva sa-ti mai "speli creierii", nu prea iti mai vine sa faci altul.
Si cred ca mai depinde foarte mult si de copilul pe care il ai. A noastra e atat de nazbatioasa si iti consuma atat de multa energie, incat nu ne mai gandim la un al doilea copil.
Nici eu, nici sotul meu.
Eu nu am frati. El are.


Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)
Album Tiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Filofteia, m-a distrat faza cu McDonals, n-am inteles, de ce trebuie sa mearga acolo??Mincarea de acolo e total nesanatoasa pt. puiuti, eu nici nu i-am dus pina acum la McD si nici noua nu ne place mincarea de acolo, preferam un restaurant. Evident fiecare procedeaza cum crede de cuviinta.Nu te supara pe mine

Nu ma supar... eu sunt de principiu ca fiecare gandeste altfel... suntem unici toti...
Oricum copilul meu nu este un mare mancator... sau mai bine zis este un slabanog... manca doi trei cartofi prajiti... bea un suc... mai nou ii plac salatele naturale (ca au si de astea)... si socializeaza... eu stau la masa si beau o cafea, iar el se joaca la tobogan... cam o ora.. pentru iarna... mie mi se pare excelent... Alte locuri de joaca nu aveam...

quote:
Votez si eu ca e mai bine sa fie frati. Si da cred ca sintem prea orbiti de a obtine avantaje materiale, de a oferii copilului tot ce se poate oferi material. Sincer cred ca daca poti oferii la unul lectii de innot (ca sa nu zic alte lectii de chitara...) sigur poti oferi la inca unul. Si la restaurante poti merge cu 2 copii mai mult ca sigur

Dar noi nici cu unul nu ne permitem sa mergem la restaurant... Toate costa... si lectiile astea... si de inot si de chitara... Eu una m-am saturat sa traiesc de azi pe maine ca in copilarie... nu am fost in nici o tabara, ca ai mei nu-si permiteau sa plateasca pentru amandoua... ar fi multe de spus...
Dar cum am spus suntem unici... fiecare avem alte standarde... teluri in viata...si alte salarii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

In conditiile din Romania nici un copil. Dar daca am facut unul e musai sa fac altul caci nu imi pot inchipui ce ar fi fost fara surorile mele. Nimic nu poate inlocui dragostea frateasca.

Vera & Iulia Maria (17 octombrie 2005)



POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Ca sa ma exprim f aspru, un copil e o formalitate...egoista, intr-o casnicie, abia de la doi copii in sus e familia frumoasa...
In rest, noi pe copii vrem sa-i facem OAMENI si asta nu depinde f mult de disponibilitatile noastre materiale, ci de cele sufletesti. Am cunoscut OAMENI care au fost singuri la parinti si au avut parinti cu situatie materiala deosebita... Iar bunicul meu a fost cel mai generos, mai bland, mai devotat OM din cati am cunoscut, si el a avut 7 frati, si o copilarie f grea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaana spune:

Filoftiea daca nu-ti mai doresti un copil e ok, dar sa-l duci pe copil la McD si sa spui ca de fapt ti-ai mai dori un copil dar nu-l faci caci nu-l poti duce si pe el la McD sau ca nu-l poti da la innot mi-i se pare aberatie -scuze nu e aberatie, de fapt cred ca nu-ti mai doresti un copil.

Daca simti ca nu vrei un bb asta este si sunt sigura ca fiecare face cum e mai bine.

Sanatate la toata lumea
Ana

Mergi la inceput