Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (17)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Fetelor, a zis cineva (nu-mi mai aduc aminte cine) acum vreo saptamana ca a gasit un punct negru in barbita lui bebe ... ei, am gasit si eu la bebelina mea(la noi nu stiu de ce o fi, ma gandesc ca de la violetul de gentiana cu care am dat-o pe fatuca, care o fi umplut vreun por ceva).
Poate imi spuneti si mie ce sa fac, plese! Dupa ce aproape am scapat de cosuletii albiciosi ... am dat de alta belea! Nu e cine stie ce, cred ca e stesu' mai mare pe mine!

Va multumesc anticipat,

Camelia & Daria

DARIA
http://b1.lilypie.com/9BDXp2.png


Poze Camelia si Alexandra Daria (02.01.2006)

"Bitter are the tears of a child: Sweeten them./ Deep are the thoughts of a child: Quiet them./ Sharp is the grief of a child: Take it from him./ Soft is the heart of a child: Do not harden it."

- Pamela Glenconner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

felicia, asa s-a inteles.. ca nu iti faceai probleme ca nu ai dezbracat-o de hainutele umede de la botez, si ca de-aici i se trage...
apoi, cu iesitul din casa...
nu stiu daca e neaparat regula, dar eu impachetez fata si o dau pe colidor in carut, apoi il imbrac si pe andrei, si eu... pana iesim din bloc, tot mai stam vreo 5 minute... nu iesim direct afara... dar eu o tin in carut, unde e cat de cat adapost, nu-i bate aerul direct in fata. la fel si in marsupiu, e cu fata la mine, si cum eu stau cu geaca deschisa ii tin "adapost"...

catutza, nu stiu care e noua regula la primarie cu alocatia, dar nu cred ca s-a schimbat cea veche. daca vrei alocatia pe card, mergi in strada venerei, depui cerere speciala si nr de card si ti se livreaza in cont. la andrei o primesc asa, si sa vad cum am timp sa fac si la iris, ca nu mai am chef sa stau dupa postas...
banii de CIC vom vedea.. sper sa se dea pe card in cele din urma.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Ola mamici,
Hai ca de cand n-am mai intrat iar ati vorbit o gramada de nu stiu cu ce sa incep.

Anda draga mea, exact volanele imi lipsesc dupa care pot sa imi iau zborul. Haios foc poetul tau, i-am aratat si lui Phil burtoiul si am ras impreuna!

Teo, prin ce sperietura ai trecut! Eu le-as zice ceva alora de la laborator ca nu e posibil asa ceva! Sper ca bb Stefania e mai bine acuma!

Mira bine ai venit la noi si sa iti traiasca bebelacul!

Felicia, doamne prin ce ati trecut voi fetelor, sper ca Ilincuta sa se refaca rapid.
Si apropos, eu una nu inteleg fetelor cum puteti sa ii scoateti pe bebei fara fular??? Sa inteleg ca si voi iesit afara pe ger, la minus n grade tot fara fular? Si ca daca va e frig nu il mai trageti si putin pe nas? Inseamna ca eu sunt friguroasa friguroaselor ca io si aici, pe celebra Coasta de Azur unde temp este de 15 grade in medie si soare din plin tot ii pun un fularel la gurita, nu unul gros dar acolo sa fiu eu impacata...Si am vazut in jurul meu ca nu sunt singura!

Leea, eu zic ca este laptic chiar si cand sanii sunt moi, dar ai putea face proba si sa te mulgi. Si Amalia face tot asa, mai suge, mai lasa sanul, eu i-l dau inapoi, si tot asa. Rabdare.

Si doua vorbe despre noi:
- am fost la pediatra, facut vaccinele de 3 luni, bebe a urlat un pic si apoi i-a zambit si a tras ocheade pediatrei. Radea probabil de ea ca avea masca pe fata.
- aici e mare epidemie de gastrita ( sper ca am tradus bine), pediatra m-a sfatuit sa nu care cumva sa ma opresc din alaptat cat inca mai e epidemia, ca face foarte bine la bebe.
-a notat in carnet -printre altele-ca bebe e foarte foarte vioi si atent in jur.
- pediatra a fost super multumita de evolutia lui bb, cica e perfect in grafic si ca e normal ca bbii care sunt alaptati la san sa ia mai putin in greutate. A luat 700g si mai avem 1 saptamana pana facem 3 luni.
Si acum probleme:
1. azi noapte am avut prima noapte alba de cand e bebe. Mi-a mancat de 4 (patru) ori!!!! si mi-a gemut la greu.
2. cred ca are colici, dar seriosi ca mi-a plans si mi s-a zbatut in brate de numa! Nu stiu daca totusi sunt colici ca o puneam la san si se linistea ca prin farmec si manca ca o nehalita. Azi m-am muls si am scos doar 100 ml intr-o ora. I-am cerut pediatrei sa imi prescrie si un lapte praf, si dupa lungi insistente ca nu vroia, mi-a dat un lapte praf ce se aseamana cu cel matern si deci trebuie luat doar in completare cu sanul. Dar oricat m-am straduit, missa mea nu a vrut mai mult de 100 ml ai mei si iar am aruncat completarea .

Parca mai vroiam sa zic ceva dar am uitat asa ca ma opresc aici ca iar m-am lungit ca o placinta!
Noapte buna si





Alina si Amalia 17.11.2005

Poze noi feb 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Ina, felicitari pentru inel!

Cristina, si eu vreau alocatia pe card,e mai bine asa ca m-am saturat sa stau sa astept postasul (daca vine si nu sunt acasa trebuie sa merg eu la posta si acolo e coada),luna asta a venit pe 9,luna trecuta pe 12...sa vedem luna viitoare.Despre Cora,te cred ca si eu eram ca de pe alta planeta cand am ajuns prima oara dupa ce am nascut,mi se parea totul schimbat,ma uitam la toate tampenioarele,parca nu mai iesisem in lume.

Alina, eu abia astept 15 grade,cred ca sar in sus de bucurie,la noi acum ziua sunt cam 3-4 grade,deci 15 va fi o schimbare majora!

Catutza si Bianca-Maria (2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaloredana spune:

Multumesc ptr. poza de la panou !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

bb_alinus, multumim pentru urarile de insanatosire. Nu cumva bebelusu' tau a facut putina febra de la vaccin de aceea era agitat?! Eu asa am patit, nu a avut nimic la vaccin, a ras dupa intepatura, si noaptea a facut temperatura si i-am dat un supozitor cu paracetamol, dar a avut o noapte agitata.

Mira bine ai venit printre noi. Poti sa intrebi orice ca sa te descurci mai usor, cu siguranta nu numai o mamica iti va raspunde. La cat mai multe postari!

Felicia, multa sanatate Ilincai. Nu te mai invinovati, nu rezolvi situatia daca te dai peste cap. Eu cred ca nici un copil nu raceste de la botez, mai ales ca ai avut si apa fiarta pusa peste. Nici eu nu am schimbat copilul dupa ce am venit de la biserica dupa botez. Am curatat-o in urechi sa nu ramana apa si atat, a ramas asa cum am adus-o.

Adevarul e ca nici eu nu prea i-am pus fular la guritza si ar trebui sa ii pun ca si eu sunt sensibila la gat si trahee, da' domnisorica mea!? Ii voi pune macar o batistuta si un pic peste nasuc, dar nu mult.

Noi ne-am revenit din diaree, nu mai macam mucilagiu, dar am pastrat o masa de formula HN Humana antidiareica in paralel cu lapticul. Acum mi-e si frica sa o cantaresc, nu stiu ce sa ma fac. Oricum acum mananca destul de mult laptic , cam 180ml, si in total pe zi...of matematica asta..620ml, avand in vedere ca are 3luni si o sapt. Vreau sa o cantaresc totusi sa stiu de unde plecam si cu cat deficit.

Mai vorbim, Multi pupici pentru mamici si bebici dulcici!
Duminica placuta si relaxanta la toata lumea!

Teodora(23ani) si bb Stefania Iulia(02.11.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

Camelia Daniela, asa cum vin de repede cosurile acelea tot asa si trec. Totul este sa nu le bagi in seama, si noi am avut multe pe nas, din acelea albe si unul sau doua in barbie "negre", cum le ziceti voi, dar au trecut asa cum au si aparut.

Teodora(23ani) si bb Stefania Iulia(02.11.2005)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

quote:
Originally posted by cristinamh
daca vrei alocatia pe card, mergi in strada venerei, depui cerere speciala si nr de card si ti se livreaza in cont.


Cristina, unde vine Strada Venerei? Ai o adresa exacta? E valabil pentru oricare din sectoarele din Bucuresti? Ca si eu as vrea pe card banii, ca la noi la Posta e mereu o coada infernala.

Teo, parca tu spuneai cu un subiect in urma ca scoli copilul noaptea ca sa ii dai de mancare. Nu e mai bine sa il lasi sa doarma? Daca doarme, inseamna ca are nevoie de somn, nu de laptic. Ei stiu mai bine decat noi de ce au nevoie. Asta e parerea mea. Daca tie ti-ar fi somn si cineva te-ar scula sa iti dea mancare, ce ai spune?

Pe unde va mai plimbati voi copiii zilele astea? Ca noi nu mai stim pe unde sa il ducem, sa nu respire gaze de esapament...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

nu cred ca am spus ca imi scol copilul noaptea, in nici un caz! Mi s-a recomandat asta de catre altcineva, nu am spus ca o si fac. Deci Gandacel, nu cred ca era vb de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

alinus, poate chiar de la alea 4 mese o durea burtica. faptul ca se linisteste la san nu are legatura cu foamea.. acolo se simte ea in siguranta. si suptul o calmeaza.
la crize de-astea eu ii dau ceiut caldut. nu-i dau sa manance daca nu e ora de masa...

gandacel, http://geocities.com/hornoiuc/venerei.gif uite aici strada venerei. acum se numeste arhimandrit nu-stiu-cum, dar lumea tot de venerei o stie. e directia de protectie a copilului pe-acolo. l andrei m-au pus sa deschid cont pe numele lui, dar acum niste prietene au dus pur si simplu numarul de la contul lor de card.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput