Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (49)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu vreau sa va spun ca mai mult de 5 minute, maxim 10, Petra nu sta sa se joace cu jucaria de la Chicco, gym delux. Nu stiu, ori s-a plictisit, ori nu are rabdare.........Mai baga cate o privire la TV intre timp, se mai intoarce pe burta....

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)
Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Scoala de Ski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Salutare la toata lumea !
Vera, Ioana, multumesc de raspunsuri, m-am uitat pe siteurile cu pricina, insa preturile de-acolo sunt mult mai mari decat
cele de aici, a innebunit lumea !!! Asa ca o sa iau patutul Žin carcaŽ
si-l aduc, frumusel, de aici.
Noi am fost azi afara, ca e soare, zapada, foarte frumos. Am fost si la cumparaturi, a stat cuminte bebe, molfaia la suzeta incontinuu.
Va pupa cum, weekend frumos va doresc !



Carmi

Foto bebe Fabiano (20.10.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Marlena, Codruta multumim de felicitari. Da asa zice, isi ia elan cu dla-dla, tita si apoi trage ca de final ta-ta-ta!

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Ina imi pare rau pt puiuta ta,dar sa sti ca si Antoine acelasi lucru a avut saptamina trecuta ,a facut caca de 4 ori intr-o ora dupa ccea nu a vrut mai nimic sa pape si a doua zi dupa ce a papat 150 sa fi vazut ce era la funduletul lui ca m_am speriat si am fugit la urgenta si eu ;si acelasi lucru ne-a dat si noua un preparat cu saruri minerale si zahar sa-i dau sa bea 15ml la 10min, ce sa bea ca nu vroia deloc,ca avea un gust oribil ca am gusat eu ,asa ca am plecat acasa cu o reteta cu nu stiu ce preparate in caz ca are iarasi diaree ,dar nu sint pt a opri ci ca sa nu se dezhidrateze,zicindune ca a avut un microb care lar fi luat din aer,
dar doamne multumesc seara nu a mai avut nimic

oricum sanatate

poze
DanaAntoine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Ioana, Irina, multumesc pentru raspunsuri. Enterocolita asta virala e destul de pacatoasa pentru flora intestinala, deci ma gandesc ca n-are de cum sa-i strice Biotics-ul. Mai ales ca ea papa formula Nan HA, deci n-ar fi trebuit altfel sa faca diaree de la lapte fiind fara lactoza si nici de la cereale care sunt fara gluten si fara zahar.
Cand am trecut pe Nan HA 2 ma gandeam sa incerc in pregatirea diversificarii Nan 2 cu bifidus dar am zis sa nu-i schimb formula cu care era obisnuita, mai ales nu de capul meu.
Deocamdata, astazi situatia generala s-a imbunatatit usor. I-am dat doar lichid de rehidratare si ceai (baby tea) si o capsula de antidiareic. Dar a ras la amiaza un biberon intreg de supa de morcov cu morcovul in ea, pe nerasuflate si la sfarsit astepta sa-i mai dau.
In tot raul deci si un bine astazi am inceput oficial diversificarea. Cu o luna mai repede decat era preconizat si ne recomandase pediatrul (care btw in astfel de situatii nu e de gasit).
Si de atunci a facut kk morcovul sub forma unui piure consistent fara apa
Asa ca o mai vrajim pana deseara cu sarurile alea de rehidratare si deseara-i mai dau un biberon de morcov si sa stiu ca pana maine-i portocalie
Multumim inca o data de ajutor
Acum chiar ca va veni nasha ei cu rezerve strategice



poze Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Nanadana, stiu si eu boala "naturismului" in tarile astea cvilizate. Antibiotic nu ma asteptam nici eu sa-i recomande, nici eu nu i-as fi dat, ca la viroza tot nu ajuta. Dar macar sa se fi uitat doctorita aia in scutec sa vada cum arata kk si funduletul ei, nu se sa uite in okii ei si sa-mi spuna ca nu-i caz de urgenta ca nu-i deshidratata.
Ar trebui sa astept sa ajunga caz de targa (Doamne fereste!) ca sa pot vorbi cu un doctor? Ca pediatrul care cere minim 50 euro pe consultatia normala nu-i de gasit decat intre anumite ore de lunea pana vinerea. Dar macar cu ocazia asta m-am hotarit si schimb pediatrul!



poze Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Stiu Ina acelasi lucru am patit si eu cind a vazut ca copilu refuza preparatul lor mi_a zis ca nu este dezhidratat si sa intru acasica ca totul este bine si ca afot o usoara infectie,si cunoastem si noi COMODITATEA DR

poze
DanaAntoine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Buna ziua la fete!
Ce faceti, stiu in mare, c-am recuperat absentele.
Carmi, tu de-abia acum descoperi ca preturile in DE sunt la multe kestii mult mai mici ca in RO?!nemaivorbind de calitate, ca nu-s facute pt.prostii din Ost..
Ioana, felicitari pentru dintisor. Cred ca-i critic cu bona, citesc si nu-mi vine sa cred ce de inconstiente sunt pe lume! Intr-adevar ar trebui sa fie obligatoriu sa se prezinte cu niste analize. Chiar te rog sa ne zici ce aduc cei de la Lactana, eu i-am scris lui tante directoarea lor sa diversifice sortimentil si cu HA si soia, ca-i pacat.
Vio/Diana, bravo ca esti curajos, te-am dat exemplu la barbat; maine-poimaine il vedeti si pe el guraliv pe aici, n-ar avea decat sa faca copy/paste la mesajele de radu-update pe care mi le trimite pe YM.
Jadi, nemaipomenit ce ghinion aveti! si mai si pica excelent, ca ai de lucru, mai e si mutarea... dar cum zicea o prietena, "n-ai incotro, dai din fund si iesi din iarna", tin-te calma c-o rezolvi!
SANATATE!
parte valabila si pentru celelalte fete care au probleme cu puiutii, Norina, Tonnia si Ina
Despre noi: am facut ieri in fine vaccinul. Totul bine pana seara, cand a inceput febra. Un maxim de 38.4 noaptea la 3, i-am dat ceai, i-am varat supozitor novocalmin - mi-a si facut un kk ok, cu tot cu primul supozitor, asa c-am reluat procedura - si l-am culcat. Azi n-a avut febra, dar doarme mult ca intepat de musca tze tze si desi dimineata a papat relativ bine, la pranz a festelit o masa cu 110ml. Si mi-a facut dimineata si un mini kk cu 2 culori, mustarul normal si un verde inchis si cu ceva mucozitati. E in observatie.
A fost barbatu' azi cu cantarul Tefal la service-ul lor de raha de la mama zmeilor in praznic, care in mod exceptional a fost deschis pt noi azi, ca normal au de l pana v de la 9-17, exact cat sa nu poti nicicum ajunge; super-acri dar au mai schimbat o data balanta. Mai au o sansa, ca la urmatoarea abatere fac circ la Tefalul de afara.
Vad ca s-a descurcat sotu' cu asta micul, daca luni era super nervos, de marti incolo a fost din ce in ce mai putin. Pana se invata unul cu altul, ca eu chiar o sa fiu in plus in curand!!
Va las, ca maraie Raducul


Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Multumim pentru raspunsuri! Intre timp am sunat 2 pediatre care mi-au zis sa-i dau linistita Milumil 2 pentru ca zaharoza pe care o contine nu are ce sa-i dauneze si ca e diferita de zahar.
Am fost la Cora (merci Ioana) si daca nu era sotul cred ca luam tot raionul de copii. Am luat o gramada de hainute de vara si biberoane, babetici, tetine, jucarii. La casa am avut un soc, dar acum mi-am revenit. Trebuie sa ma intorc la munca, altfel nu stiu ce fac.
Country girl multa sanatate!


Nicole&Ioana Alexandra


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Buna fetelor,

Acum e Diana care scrie Aseara ma uitam la tv la deschiderea jocurilor de iarna si sotul mi-a cerut voie sa va scrie. L-am lasat, de ce nu, ma bucur ca-l intereseaza ce facem noi aici. Eu nu lucrez si seara la masa el povesteste ce mai e la serviciu, eu povestesc ce-au mai zis fetele pe forum.
De mult ma tot impingea sa scriu ce mare e Petrut, sa intreb daca mai e vreunul asa dolofanel (intre timp am aflat de Milan si Andrew, sa cresteti mari!), eu ii ziceam ca nu scriu, nu pomenesc de funie in casa spanzuratului pentru ca majoritatea fetelor alearga cu mancarea dupa bebei, iar eu nu stiu cum sa fac sa-i mut gandul de la mancare. Am reusit pana acum sa obtin 2-2,5 ore pauza intre mese.
Daca in tara asta cu oameni grasi se mira oamenii in supermarket ce mare e Petrut... hmmm.
Multumim frumos de aprecieri, in filmulet nu statea in picioare (ar vrea el, dar nu-l las) ci in genunchi, sprijinit pe fundul lui mare.Va zicea sotul ca baiatul e la 97% la inaltime si greutate, nu stiu daca in RO e la fel, aici sunt tabele greutate-varsta si inaltime-varsta. In mod normal ar trebui sa fie la 50%, adica pe medie, dar 97% inseamna ca mai sunt dor 3% copii mai inalti si mai grasi ca el. Stim un baietel de 7 luni care e la 5%, astfel incat Petrut e mai gras si mai inalt ca el
Ina - Desitin este crema cu 10% oxid de zinc, Balmex e crema cu 11,3% oxid de zinc. Daca nu le gasesti sub numele astea, atunci cere la farmacie oxid de zinc si sigur gasesti. Eu am asteptat-o pe mama ca pe sfintele moaste sa vina din tara cu crema de galbenele, Bepanthene si Garmastan. Au fost foarte bune pentru mine, lui i-a trecut iritatia cu Balmex, in 4 zile a trecut de la rana - carne vie la o frumusete de fund rozior. A, si am eliminat si sursa iritatiei : servetelele umede Huggies pe care le-am schimbat cu servetele Pampers Sensitive.

Diana si www.phyast.pitt.edu/~viorel/pictures/reading.jpg" target="_blank">
Petrut

Mergi la inceput