Deserturile Nataliei (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Tumpi, e normal sa se inmoaie crema dupa ce adaugi zaharul pudra, si mie mi se intimpla. Crema se intareste dupa aceea in frigider. Cit ai tinut prajitura la rece inainte de a o taia? Trebuia sa stea 1 ora cu crema + minim 3 ore dupa ce pui glazura.
Oricum, arata bestial! Seamana foarte mult cu a mea la aspect, doar ca la mine e crema intarita, in rest, zici ca e facuta de mine.
Prajitura cu mere vad ca si-a cistigat un loc sigur printre preferintele voastre, nici nu stii cit ma bucur.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

NAtalia,paraji a astal la rece pana sa-i pun glazura ,vreo 3 ore.Pana s-a racit blatul cam jum de ora crema a stat la rece,apoi pe blat inca vreo 3 ore.
Oricum eu m-am garabit sa o tai ca sa-i duc vecinei care ma astepta cu prajitura

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by tumpi

NAtalia,paraji a astal la rece pana sa-i pun glazura ,vreo 3 ore.Pana s-a racit blatul cam jum de ora crema a stat la rece,apoi pe blat inca vreo 3 ore.


Ce fel de crema de brinza ai pus?
quote:
Oricum eu m-am garabit sa o tai ca sa-i duc vecinei care ma astepta cu prajitura

Hehe, as vrea sa fiu si cu tine vecina.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Viorela si Tumpi - pina apare Natalia la orizont sa va spuna parerea ei, imi permit s-o fac prima.

Deci, in primul rind, prajiturile voastre arata foarte apetisant si bine.

Viorela - nu cred ca din cauza ciocolatei cu lapte ti-a iesit prajitura tare. si eu am facut browines-ul cu astfel de ciocolata.
eu am facut de doua ori. si a doua oara mi-a iesit prajitura putin mai tare deoarece am lasat-o la foc mai mult, insa a doua zi a fost destul de moale.
si la mine iesise prima data prajitura prea dulce, poate aici a fost cauza ciocolatei cu lapte, daca puneam din aia amara era normal. a doua oara am taiat din portia de zahar pusa in aluat si a fost dupa placul meu de dulce.

P.S. pralina - e cumparata sau ai facut-o tu?

Tumpi - Atit la mine pe cit si la toate fetele care au facut browinwsul (citit in comentarii) se strica pufosenia dupa ce se adauga zaharul pudra. asa si trebuie sa fie, nu-ti fa griji, sa vezi cum maine, dupa o noapte la frigider, crema o sa fie destul de tare.

sanatate si numai bine


-------------------------------
ce mari suntem

Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Almette cu smantana am folosit ca si prima data.Dar cred ca prima data mi-a iesit mai ok ca am pus mai putin zahar.
Pai ,NAtalia, te invit sa fi vecina cu mine

Oricum azi am fost o gospodina desavarsita,am gatit de la felul I ,pana la desert.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

pina am scris eu cu mina stinga si cu fata in brate, a aparut Natalia cu sfaturi si comentarii. insa sper ca si ale mele sunt de folos.


-------------------------------
ce mari suntem

Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Tumpi, chiar ca e ciudat, eu am auzit ca iese moale crema cu Almette cu iaurt, care are mai putine grasimi si de aia. Si eu fac mereu cu Almette cu smintina si mi se intareste crema de fiecare data.

Poate sintem deja vecine si nu stim , daca esti in Bucuresti acum, in ce zona sta? Eu in Dr. Taberei.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Lucia_B

pina am scris eu cu mina stinga si cu fata in brate, a aparut Natalia cu sfaturi si comentarii. insa sper ca si ale mele sunt de folos.



Lucia, bineinteles ca sint de folos, orice comentarii sint pretioase pentru cei care vor sa incerce prajitura.
Pe mine ma atrag retetele cu cele mai multe comentarii, apropo.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Fetelor, multumesc de aprecieri!
dadadada, ai drepatate, uite crema si mie mi-a iesit moale ca am pus Almette cu iaurt, am uitat sa spun, nu gasisem cu smantana. iar glazura cred ca nu am lasta-o sa se raceasca deajuns si a fost cam moale, si atunci s-au intrepatruns de aceea a iesit asa marmorata!
aaaa, pralinele au fost cumparate, m-am inspirat din poz Nataliei!
dar sotul meu zice sa o las asa, sa nu fac schimbari
in orice caz, a fost o experienta placuta, va puuuuup harnicutelor furnicutelor!
Vio

Tina catelus de catifea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Tumpi, chiar ca e ciudat, eu am auzit ca iese moale crema cu Almette cu iaurt, care are mai putine grasimi si de aia. Si eu fac mereu cu Almette cu smintina si mi se intareste crema de fiecare data.

Poate sintem deja vecine si nu stim , daca esti in Bucuresti acum, in ce zona sta? Eu in Dr. Taberei.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!




m-ai nimerit Natalia

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput