Batista Bebelusului/aspiratorul nazal

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Si eu sunt foarte multumita de aspirator. O intrebare am: se poate folosi zilnic dupa baitza, cand are oricum nasu' plin de apa si de muci, sau ar fi indicat sa fie utilizat doar la raceli? Pe prospect scrie ca e indicat zilnic, dupa baie, insa ma intreb daca nu cumva are vreun efect nefast asupra mucoasei nazale. Voi ce stiti?
Fetita mea are 3 luni.
Hai sa aveti bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Simina, imi pare rau ca nu stiu fizica sa-ti spun ce anume face ca pompita sa funtioneze constant la o putere mica indiferent de puterea aspiratorului. Am si eu un aspirator puternic- bine, nu trage si pisica, dar e bun :) si indiferent daca e dat mai tare sau mai incet, pompita isi face treaba la fel. Pe noi ne-a scapat de doua raceli pompita asta si n-am avut nici o noapte chinuita sau vreo masa refuzata din cauza nasucului infundat. E buna si sigura, totul e sa se impace copilul cu zgomotul. AL meu e prieten cu aspiratorul, il calareste cind aspir prin casa :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Simina, si aspiratorul meu e unul mare, spala, face un zgomot infernal si trage de mama focului, dar cu pompita este totul ok, este temporizat prin forma .


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Multumesc de raspunsuri, Natasa si Daria!
Ma voi interesa si eu pe aici de ceva asemanator.




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Eu am "batista bebelusului" de ceva vreme, inainte sa apara reclama pe forum. Am luat-o din Ungaria. Este excelenta, eu cu pompitza opbisnuita nu am reusit sa ma descurc deloc, fiindca pur si simplu fiica mea nu statea, in schimb cu acest "aspirator nazal" totul se termina rapid si cu mult mai putine urlete si proteste.
Este absolut inofensiv, l-am probat si eu, si oricum nu se pune adanc in narile nasului, si doar la baza lor.
Pe cutia pe care o am eu scrie ca se moteaza la aspiratoare de 800-1500 W.
Are catva reductii, nu trage ca aspiratorul...

Dana & Iris 1an+
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Am comandat si noi "batista bebelusului" de pe net. Am cautat mai demult, de cand era Dragos mic, dar in Arad nu am gasit, cand intrebam de pompita pentru bb care se ataseaza la aspirator toata lume ase uita la noi mirat. Am mai vazut la cineva care o cumparase din Ungaria (am vazut ca si asta e tot din Ungaria).
Ieri am "verificat-o", e super. Dragos a fost racit saptamana trecuta si am ramas cu muci. Nici nu-mi imaginam ce poate iesi din nasucul lui. Ma bucur ca ma cumparat-o, o vom folosi si la urmatorul bb.



Alina (12+) & Dragos (11.04.2002)
pozici
serbarea de Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Am cumparat si noi, dar am facut comanda la ai mei, in Romania, deabia astept sa ajung sa vad ce si cum, ca mama zice ca nu-i completa defapt nici nu a incercat, asteapta sa ajung io acasa, Bia nu suporta pompita, sper ca aspiratorul sa faca raceala mai usoara


anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Am incercat sa folosesc "Batista Bebelusului".
Nu imi e teama ca l-ar rani pe bebe sau ca i-ar face vreun rau.
Insa mi-e imposibil sa o folosesc pt ca oricat l-am tine si eu si sotul meu si mama mea, copilul nu sta nemiscat.
Daca doar o apropii de nara, misca din cap si se zbate ca ii ajunge, ba in ochi, ba in gura. Si urlaaaaaaaaaaa!!!!! NU reusesc sa i-o tin in dreptul nasului, sau in nas.
Oare chiar a reusit cineva sa isi faca copilul sa stea nemiscat?
Voi cele care o folositi si sunteti multumite, cum tineti copilul nemiscat?
Astept sugestii!
Nu ca nu o recomand, dar in cazul meu am deja banuiala ca am cumparat-o degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ship spune:

Draga Felicity,
La mine nu au fost probleme pentru ca folosesc aceasta pompita de cand s-a nascut copilul, dar am vazut la o prietena urmatoarea "procedura" care este foarte sigura:
- tatal copilasului sta pe un scaun si il ia pe copil in pozitia sezut pe piciorul sau stang.
- mana dreapta a tatalui o petrece peste manutele copilasului, imobilizandu-le perfect
- mana stanga a tatalui tine cu fermitate fruntea copilului cu capsorul acestuia lipit de pieptul tatalui

Important ! - Nu a fost nevoie de forta decat de vreo cateva ori, pana cand copilul si-a dat seama ca nu i se intampla nimic neplacut. Mi-a povestit ca dupa cateva folosiri cu succes, copilul a inceput sa vina singur (avea in jur de 1 an si 8 luni)
SUCCES !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Felicity, eu folosesc aparatul si cand sunt singura acasa cu Lili. Da, am nevoie de niste cunostinte de judo ca s-o imobilizez, dar totusi un adult contra o pishpirica de 16 kg, ghici cine castiga?
Cateodata ma enervez, cand baiatul meu nu-si sufla nasul cum ar trebui, si il folosesc si lui, cu el e mai usor, ca se lasa. Noroc ca el nu raceste des, de aceea nici nu stie cum sa-si sufle bine nasul.
daca ti-e mila de copil, gandeste-te ca aparatul il ajuta sa se vindece mai repede, daca il aspiri chiar si de 20 de ori/zi. O sa-si dea seama, ca de fapt nici nu doare, si va respira mai usor.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput