Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

Cata, despre fotoliul acela de baie nu ai mai multe infos despre el, si eu as fi interesata de asa ceva. Daca ai vre-un link...sau macar vre-un site...pune-l aici.

Cristina, tot asa da afara apa. Nu pare sa o deranjeze, dar ....ca sa zic mie mi se pare multa cantitatea. In gat m-am uitat si nu are nimic, nu are nici febra...asa ca dua ce i-am luat temperatura, dau sa pun termometrul pe masa (bineinteles ca l-am pus pe langa masa si l-am spart) Lasa ca asa pot sa iau si eu unul smecher...Dar cu unul smecher nu mai pot sa fac ce faceam cu asta

Bine ai venit Mamy2, la cat mai multe sfaturi si postari.

Teo si bb Stefania Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Eu sunt cea care va cistiga concursul cu botezul! Noi facem in vara si va spun si de ce: N-am chef sa stau cu bebe in restaurant cu 40 de persoane 90% fumatore( sau fumatori? cu cine fac acordul cu 40 sau persoane?).
E mai frumos sa stam afara , la un restaurant cu terasa si poate gasesc pe malul marii Caspice!

Noi il decalotam pe Simon definitiv simbata! Circumcizia o facem la un spital super si cica nu dureaza decit 10 min, apoi putin plins si refacere in maxim doua zile! Eu nu sunt evreica iar sotul nu e musulman, deci nu din motive religioase facem asta ci doar pentru igiena zonei!

Gogolos, si eu am aceeasi senzatie ca Simon pune doar pe obrajiori si se dezvolta mai mult in lungime cu toate ca e aproape 90% pe lapte praf!
Si eu vreu sa-mi pun sterilet , dar la cite am patit pe aici cu medicii.... mai bine il pun in tara, daca reusesc sa vin in vara asta, daca nu, trec din nou pe Diane !

Negaracristina! ma regasesc complet in cuvintele tale!(pina si problema cu sinii, exact ca tine, unul curge ca la robinet iar celalalt cam infundat). Acum imi face si mie figuri,s-a obisnuit cu biberonul iar din tite nu ia decit ce curge fff repede, apoi nu mai vrea sa traga!Si biata de mine ma mulg apoi il pun un biberon, apoi pregaresc un alt biberon cu formula...si uite asa ma kinui doar sa-i dau ceva lapte de mama.Bine ca il bea si din biberon, ca am auzit de bebelusi care refuza cu desavirsire in momentul in care s-au obisnuit cu gustul formulei!Sa vedem cit mai am sanse, macar pina la 2 luni!
La fel am patit si eu cu depresia postnatala, dar eu am avut motive serioase!Cusuta in exterior, taiata cusatura si lasata carnea asa de izbeliste sa se vindece! Inca nu s-a vindecat... of , nu vreau sa plictisesc cecelalte mamici cu problema mea interminabila! Viata merge inainte!



Cristina Baku & Simon(26.12.2005)

pictures:
http://uk.photos.yahoo.com/gbuluci

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65676&whichpage=4" target="_blank">Povestea nasterii





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

Printesica mea a inceput sa doarma mai putin noaptea. ea dormea de la 9 pm pana pe la 7-7:30,. Acum se trezeste pe la 5 si cere suzi, dupa care incepe sa se foiasca pana la 7:30. Sper sa nu iasa nimic la coprocultura (azi am trimis la laborator), dar ca sa imi iasa mie piticii din creier.
Apropo, Cristina, sotul meu e de acord cu tine in ceea ce priveste scosul apei afara (regurgitat).

Teo si bb Stefania Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

teo, te intrebasem la subiectul anterior, legat de regimul pe care l-ai dat tu, daca se poate tine si cand alaptezi, avand in vedere pastilutele pe care scrii ca tb sa le luam. lavi, stiu ca nu esti de acord, acuma intreb si eu...

anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

varsta lui vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

Xandra, nu stiu cand alaptezi...Cel mai sigur intreaba medicul.

Teo si bb Stefania Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Anda, pot sa indraznesc si eu la o bucata astrograma!

Kiar daca sunt ultima, dar macar sa fiu pe lista ta!
Plzzzzzzzzzz: Simon Tawfiq, 26-dec-2005, ora 17.00, Baku, Azerbaijan!
Mai trebuie ceva?

Am avut si eu timp sa ma uit la poze: V-am admirat puiutii: Catutza, Camelia, Ina , Bic! Frumosi copilasi mai aveti!(ce okisori albastrii pe acolo!!!!!)

Apropo, cam pe la cite luni li se stabilizeaza culoarea okilor, caci al meu inca ii are un albastru inkis, si tare mi-as dori sa ramina asa?
Doar atit am avut timp sa-mi bag okii!

Cristina Baku & Simon(26.12.2005)

pictures:
http://uk.photos.yahoo.com/gbuluci

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65676&whichpage=4" target="_blank">Povestea nasterii





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Noki, poate ai citit ca si noi avem/aveam fix aceeasi problema cu dormitul noaptea. Sa-ti rezum, daca nu ai citit. Smaranda dormea toata noaptea pina acum vreo 2 saptamini cind a inceput sa se tezeasca progresiv din ce in ce mai devreme. A inceput la 5.30 a.m. si ajunsese la un moment dat la 3.45 a.m. Doua nopti inainte de azi-noapte a dormit din nou snur de la 11 la 7 apoi azi-noapte iar la trezit la ......1:45 , ca nici nu trecuse efectul de la berea pe care o bausem la 11...Am citit in carte ca la 3 luni pot trece printr-o perioada crestere rapida si de-aia au nevoie de o masa in plus.
Sa nu cumva sa-i dai supliment!!! Pentru ca Sarah vrea mai des si sinii tai o sa produca mai mult lapte. De cind alaptez si noaptea sa vezi ce laptaria lui Enache e la mine.

Lavi02 si Buluci sorry... nu o sa cistigati concurusl cine-si boteaza copilul cel mai tirziu. Sint abonat si nu-ti dau locu'! Eu voiam sa vin in Romania in iunie, dar am aflat intre timp ca exista acea oroare de eveniment numita campionatul mondial de fotbal, aca sa toate biletele spre Europa sint extrem de scumpe. Asa ca ma gindesc serios acum sa merg in septembrie.

Taniasar'minaaaa pt. complimente. Ochii sint albastri...ahhh cred.

Intrebare despre lucruri de bb: cum sint marimile in Ro, ca sor-mea, draga de ea, i-a trimis Smarandei niste lucruri si nu prea ii vin. Doua bluze pe care scrie 6 luni/67 cm ii sint cam fixe. Si stiti si voi ca Sma nu e nici pe departe un gigant, ba dimpotriva. Cel mai nasol e ca ii sint mici la git, iar hanoracul abia am putut sa i-l trag pe cap. Io stiu ca fata l-a mostenit pe ta-su si are capu' mare si gitu' gros da' chiar sa nu-i vina lucruri de 6 luni??? Sau lucrurile din Ro sint ceva mai mici?


Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Buna seara,mamici si bebici!
Noi nu am avut calc.pan-acum o ora,c-a plecat Iulian cu tot cu laptop in delegatia lui de 2 zile!!!!
Buun
Bic,sa-ti zic eu de ce sunt asha de mici hainutzele,kiar daca scrie de 6 luni pe ele:lucrusoarele din Romania sunt de la chinezi,si-ai alora, la 6 luni sunt ca ai nostri la nastere!!!!
Si eu am aceeasi pb...bebele meu oricum s-a nascut maricel,3.700,acum,la 2 luni si-o sapt are 6.200-si ii aiu deja salopete,pantalonasi de 6-8 luni!!!

AAAAaaaaaaaaaaaaaa,Cristina:

Stefanel,la o luna:4900 gr,55 cm

2 luni:6200,61 cm.cam asha,aproxim.ca inca n-a venit pediatra sa faca ea mai bine lucrurile astea!


Altfel,noi am fost cumintei!
Noi in continuare ne trezim de 2 ori,noaptea,la 1 si la 5!
Ce nu inteleg eu,si poate n-o sa-nteleg vreodata:DE CE VA VAITATI CA SE TREZESC ATATA NOAPTEA!??
Sunt doar niste bebei de 2-3 luni,si nu niste adulti,cu ritualuri invatate de ani de zile!!!!Si nu scrie in absolut toate cartile ca tb hraniti la 3 4 5 ore!!!!??Sau e numai pentru confort!!??Kiar nu inteleg,si nu vreau sa fiu rautacioasa!!!Zau!

Pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns proadelina spune:

Buna fetelor! Bun venit celor mai noi fete!
BIC - cred ca intr-adevar marimile de pe etichete nu se potrivesc cu marimea hainelor. Avem si noi o salopetzica pe care scrie 6 luni si i-e buna acum lui bebe Albert. Cand ii cumpar hainute ma uit la lungimea lor, nu la eticheta. Asta este!
In rest, pot sa zic ca puiutzul meu a fost destul de cuminte zilele astea. A fost ok! Doarme bine, mananca bine, nu plange fara motiv... De-ar tine-o tot asa, bine-ar fi!

Adelina si bebe Albert (16.22.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns proadelina spune:

Am vrut sa zic 16.11.2005 .

Adelina cu bebe Albert (16.11.2005)

Mergi la inceput