Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gogolos spune:

Of, e a treia oara cand scriu measjul asta
Pe scurt: bebe face urat de la ceai de doua zile! Ieri si azi mi s-a innecat de la el urat de tot! Azi a si regurgitat jumatate din el imediat dupa ce a terminat de papat si o jumatate de ora dupa a vomat intr-una! Ce sa fie oare????? HELP
Si noua ni s-a inrosit varful putucii acum vreo 4 saptamani si pediatra mi-a zis sa il decalotez si sa il tamponez cu ceai de musetel. Zis si facut, dupa doua asemenea tratamente nu mai avea nimic. De atunci tati il decaloteaza un pic la fiecare baita si il spala cu apa, desi eu nu prea sunt de acord cu decalotarea. Dar dra zice ca din cauza aia s-a irirtat, ca avea mizerie acolo. Acum ma intreb si eu, si pe vremea bunicii se decalotau bebeii? Sau nu, si nu avea nimic!
Noua azi ni s-a stricat jucarica preferata!!!! E drept ca era o oribilitate de casuta-ciuperca care avea o melodie de sculat mortii, dar aia ne placea noua, pupa mama pe el de muzician! Cand urla de trezeste tot cartierul numai cu aia il calmam! Si i s-a blocat un buton de nu se mai poate opri decat daca ii scoti bateriile. Si e un proces destul de complicat, trebuie sa desfac niste surubele milimetrice. Of, acum trebuie sa cumparam repede o alta jucarie urlatoare, ca al meu reactioneaza numai la cele mai stridente zgomote, degeaba il tratez eu cu cate o ora de muzica clasica pe zi, ca vad ca are alte gusturi
Gogolos si mostenitorul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Fetelor, am fost afara cu bandita mea si am degerat - a fost friiiiiiiggggggg, rau de tot!

Si noi am primit reteta de Vigantol nou, luna trecuta la vaccin. Si am aruncat sticluta veche si am inceput-o pe asta noua. E drept ca io cam las sticluta afara pe o masuta pe care dupa-amiaza cam bate soarele direct. Cam de aia am schimbat-o, ca am zis ca sa nu fi patit ceva.



Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Camelia , nu am reusit sa vad "fotoliul" pe site-ul pe care l-ai dat tu. E destul de util ca sta fata acolo si eu o pot spala cu amandoua mainile iar ea se joaca si da din picioruse si din manute in voie.Noi l-am primit si suntem super multumiti de el.

Catutza si Bianca-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

A, am uitat: SIROPUL DE CALCIU - voi cum il dati?

Unele fete stiu de pe mess ca io-l dadeam cu seringa de la Nurofen, fix 5 ml. Ce ma cuget io - nu pot steriliza seringa, dar macar sa trag niste apa fiarta cu ea si gata, se spala si ramine si cit de cit sterila. Zis si facut. Bineinteles ca s-a belit bunatate de seringa! Din pacate mi-am dat seama abia atuncea cind dupa ce am tras 5 ml si am incercat sa-i dau micutzei, a iesit prea repede, ca s-a largit pistonul.Si sa fi vazut atuncea, nene, cum zbura siropul ala scirbos si dulce pe capul lui Sarah, pe mine si prin camera, pe parchet!
Concluzia: nu faceti ca mine!


Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cat despre iesitul afara.. noi iesim zilnic sa o luam pe Silvi de la gradi.

Noki in ceea ce priveste Sarah-pasare de noapte - subscriu 100% la parerea Lordrei.

Vigantolul a explicat Silvia_d ca se descompune rapid la lumina. Ca sa isi pastreze valabilitatea trebuie tinuta sticluta bine inchisa in cutie si cutia intr-un dulapior (la intuneric)

Cu electricienii e f f normal: la inceput bebeii vad numai ceea ce straluceste, vad lumini si umbre - asa ca e clar ca becurile le atrag atentia. Probabil si dupa ce mai cresc si incep sa vada mai multe tot le atrag becurile atentia.

Cu siropul de calciu eu fac asa (voi nu faceti ca mine): fierb o lingurita si apoi ii dau doua lingurite semi-pline. Nefiind antibiotic sau ceva cred ca nu e o tragedie daca doza este mai "aproximativa". Mai ales ca sunt bebici care nu iau deloc. Bineinteles, nu e 100% corect ceea ce fac, asa ca NU va sfatuiesc si pe voi.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

mamy2:Buna mamicilor!
Sunt incepatoare in discutiile acestea pe forum. De fapt este prima oara cand particip activ. Cat timp am fost graviduta am citit cu regularitate mesajele voastre si iata ca acum m-am hatarat sa-mi impartasesc experienta de mamica a 2 copii.
Am o fetita Teodora de 3 ani si 2 luni si un baietel Andrei de doar 3 luni.
Despre colici: am trecut repede peste episoadele astea . Din fericire. Andrei a avut colici aproximativ 1 luna (in luna a 2-a). Am incercat tot ce era de incercat: "babycalm" ceai in care puneam "gripe water" sau "sab simplex". Alternam. Cred ca nu aveau mare efect. In fiecare seara la aceleasi ore (3 ore invariabil) incepea circul. Nu conta ce mancam eu. Cum au venit asa au plecat. Pot sa spun ca am scapat ieftin.
In privinta somnului, ma trezeste de 2 ori pe noapte, dar pentru scurt timp. Mananca si se culca repede.


Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doinna spune:

Am incercat sa pun si eu poze cu noi,nu sunt sigura ca am reusit
http://community.webshots.com/user/doinna101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doinna spune:

este vorba de albumul zoe si daniel


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Am reusit sa mai citesc si din urma…
Lavi02, in legatura cu ciocolata de casa, marturisesc ca eu nu am preparat-o niciodata. La noi in casa soacra mea e cea care ne indulceste. Si, ai dreptate, trebuie sa te misti foarte repede si sa ungi celofanul cu margarina. Pana si soacra mea e Speedy-Gonzales, ea, care in bucatarie se misca de doua ori pe-un loc si inca o data pe mijloc. Dar sa stii ca merita efortul!

Cat despre alaptatul la san… eu am avut foarte putin lapte inca de la inceput (sfarcuri rigide, neformate, iar cand s-au format sfarcurile nu erau desfundate canalele; apoi canale infundate+ragade+stres din spital (la o saptamana de la externare m-am internat din nou pentru chiuretaj; resturi de placenta)=> ciuciu lapte). Deci, eu mi-am hranit copilul inca de la inceput cu lapte praf si putinul lapte care imi mai curgea. M-am jurat ca, daca o sa vrea sa suga pana la 2 ani acele cateva picaturi de lapte eu o sa i le ofer cu cea mai mare bucurie. Nici acum nu pot sa-mi iert faptul ca nu pot sa-mi hranesc copilul la san... De cand am nascut si pana in momentul de fata am plans cat n-am plans in cei 28 de ani ai mei. Stiu ca o sa-mi sariti toate in cap (sau o sa aruncati cu rosii) ca plansul scade productia, dar pur si simplu nu ma pot abtine! Mai ales ca in ultimul timp refuza sa mai traga din tzatza... uneori o ia in gurita, trage de doua ori dupa care incepe sa planga (de fapt urla cat o tine gura!!!!!). Drept urmare, din sanul drept se mai preling cateva picaturi (la stors) iar din stangul, din 3 canale, curge un picut mai bine. Si sa nu credeti ca nu m-am stors! Is vanata in jurul areolelor! Dar ce folos? Stiu (citez pe Ina) ca „bilioane de copii sunt hraniti cu lapte praf”, insa eu nu m-am impacat, inca, cu acest fapt.

Imi cer scuze ca nu am retinut numele mamei care are bebelus ce plange pana nu mai poate respira! Si fata mea mai are astfel de „iesiri”. De fapt, la inceputul vietii ei, de fiecare data cand plangea se invinetea la fata si nu mai respira, de nu puteam sa o las singura nici o clipa de frica sa nu se intample ceva. Acum nu prea mai face asa decat cand se enerveaza foarte tare (de exemplu cand o curat in nasuc). Vineri la 16 suntem programate la vaccin. Brrrrr, nici nu vreau sa ma mai gandesc. Cred ca o sa mai am parte de un astfel de circ. Si ca tot veni vorba de scobit in nas (eu o curat doar cand are mucuti uscati), voi cum procedati? Ca eu, oricat de fin m-as misca, tot plange de rupe pamantul! Eu ii pun cate 2 picaturi de ser efedrinat (operatiune foarte grea, ca isi misca capul in toate partile si plange, iar daca o tin de cap... ce scriam si mai sus, plange de nu mai respira) dupa care, pe o scobitoare, infasor niste vata, bag scobitoarea in nara si rasucesc fara sa ating. Dar de circ tot am parte. La fel cu Vigantolul, ca nu pot sa o fac sa deschida gurita de buna voie... Offff, ce sa-i faci cu mamicile astea, neexperimentate...

Ies la raport cu o baloshica (mai ales cand ne jucam!) si inchei primul volum al romanului.



Cristina Negara cu BB Elise-Stefania,
3 Decembrie 2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/negarafanus/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

mamy2 bun venit!

am dat si eu o raita prin albumul nostru cu poze si m-am tot minunat!

Monet tare scumpe printzesele tale...greu ma pot hotara care imi place mai mult! Fiecare are ceva aparte!

Bicule portretele lui Sma sunt fantastice!!! Si imi place mult poza aia cu tine si cu ea in brate - asta merita sa o faci tablou. Are cumva ochii verzi, asa, ca fundul oceanului? ca tare frumosi sunt!

Lavi02 imi place Nati la baitza. In balansoar cam cat sta pe zi? (ca al meu dupa 10 minute plange)

Corap nu stiu daca ai vazut, te-am intrebat daca mai ai adresa sau telefonul firmei la care ai comandata salteaua pt. patut. Cum e? esti multumita de ea?



Tania & BB Stefan


Mergi la inceput