Ajutor - Remedii pt metastaze

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Crinutz offf
Eu tot bantui pe aici dar daca nu a scris nimeni....m-am abtinut!

cumnatul meu ia nicolit de 6 luni... si de 3 luni si niste naturiste ( vreo 27 pastile pe zi) care costa f. mult ( a fost la o dr. pe langa Man. Casin i-a facut un fel de poza pe computer cu niste puncte... cu problema!)
Cert e ca la chestia aia nimic nu iesise in parametrii normali!
El asa se simte bine s-a ingrasat vreo 3-4 kg...e activ...mananca bine... nu stiu ce sa zic!
Saptamana asta a facut controlul la Fundeni care ne-a dat peste cap complet!
La ecografie i-au iesit 2 formatiuni incapsulate din nou pe ficat!!!
La colon nimic!
Alaltaieri a facut si tomograful...care a pus capac!
Aceleasi formatiuni de pe ficat au iesit si la tomo' dar se mai evidentiaza cateva in formare!!!...si... ceva ce nu era pana acum si nu prea inteleg adenopatie tumorala izolata localizata dorsal fata de trunchiul venei porte si extremitatea cefalica pancreatica bordand conturul anterior al venei cave inferioare,cu diam. de aprox. 3,4cm.. Nush...e legat de pancreas( ganglioni limfatici??) nu stiu. Cert e ca sora mea e cam daramata... bebele e agitat rau...si eu nu stiu cum sa procedez!
El a vazut putin tomo' dar nu zice nimic( ori s-a inchis in el...ori nu stiu..cert e ca e f. rezervat) Asta ma doare tare rau!
Deci in februarie pe la jumatatea lunii va fi operat din nou la ficat si nush...daca se poate face ceva si la pancreas!
Oricum trebuie sa fim f.f.f. tari!
NU AVEM ALTA SANSA!
Ideea e ca de la pastilele astea luate el se simte f. bine... si pt. colon au dat roade!
Eu tot sper intr-o !
Multa sanatate va doresc voua si rudelor voastre care se lupta cu aceasta cumplita boala!
dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Ma uit zilnic pe forum si va urmaresc postarile. Imi pare tare rau prin cate treceti.... si imi aduc aminte de bietul tata cat s-a chinuit cu metastazele la ficat.. uneori nici acum nu pot sa cred ca s-a dus . Da, avea si el balonari, dureri surde in zona ficatului, iar la ultimul RMN s-au vazut multe formatiuni tumorale care au cuprins si pancreasul (eu am vazut rezultatul abia cand am fost la inmormantare in Germania ). Vreau sa spun ca la tata nu s-a instituit nici un tratament in momentul cand s-au vazut metastazele. Poate si din cauza varstei, avea 85 de ani...
Va rog sa nu va pierdeti speranta, Crinutz, mama ta este inca tanara, iar cumnatul tau, dany, este si mai tanar si organismul lupta altfel si tratamentele au alte rezultate decat la un om in varsta. Cat despre Nicolit... tot citind aici am devenit cam sceptica...

Curaj si sa auzim vesti bune !

Ingrid si Cristi 3 ani si 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Fetelor ati auzit sau ati incercat tratamentul cu spanz?Dar de doctor Boerescu ati auzit?
Mama sotului meu are tumoara(calcificata partial)la cap, 6 cm (apasa pe vena principala) si nu prea se poate operatie.A inceput sa mearga mai greu cu un picior(efectiv nu poate s-il comande)
N are dureri, doar piciorul mai greu.
Noi i am inceput tratamentul cu naturiste, fara carne, doar sucuri naturale si tot felul de plante.Sa speram ca va fi bine.
Ea ne da curaj noua ca noi suntem la pamant

Multa sanatate si putere!

Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Buna fetelor,
multumesc ca ati intrat sa mai vb. simt nevoia sa mai spun cuiva toate astea. Aveam programare sambata la eco dar o duc maine la un internist care ii va face si eco si consult + un tratament ceva. Nu mai puteam astepta pana sambata pt ca mi-e teama de o complicatie care sa nu aiba legatura cu restul problemelor. Mi-e teama ca se poate face "incurcatura de mate" sau mai stiu eu ce. Nu va pot descrie in cuvinte cat de frica imi este. Mi-e asa de greu sa o vad suferind! De fapt asta e pb ca nu o pot vedea in starea asta si tot ce imi doresc e sa nu cada la pat si sa fie si constienta de ceea ce i se intampla ca atunci e grav.
Tot zice in ultimul timp ca de ce mai pateste ea asa ceva daca ia medicamentele astea? Ca de ce i se intampla ei? Mor cand aud!

Danyalo ce pot sa mai zic...E ingrozitor ca nu se intampla nimik bun. Poate se mai rezolva cu operatia. Aveti grija cu el sa nu tina tot in el ca-i mai rau. Incercati sa il incurajati si sa nu va vada suparati. Mult noroc cu opertaia. Cand simti nevoia sa scri, scrie ca eu intru mereu si ma uit.

ingridnen multumesc ca esti alturi de noi in continoare, tu stii cel mai bine ce simtim. Sper ca tu sa fii mai bine atat cat se poate.

laureta am citit mesajul tau si la celalalt subiect dar nu am auzit pana acum. Am dat o cautare pe google si am gasit ceva din formula as. Eu nu mai pot sa ii dau si spanz. Daca mai e si cu regim e nasol ca ea si asa nu prea mananca si se simte rau din cauza asta. Dar tu poti incerca. Daca e sub supraveghere nu are cum sa ii faca rau zic eu. Voi trebuie sa alegeti si soacra ta. sanatate multa si sa auzim de bine!

Maine va spun ce am aflat.
Pa pa

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Mama a inceput tratamentul.Prima faza e regimul fara produse din carne, lapte, oua.Are in meniu foarte multe cereale, plante diferite, aloe vera, sucuri, legume.Dupa asta urmeaza propriu zic tratamentul cu spanz.
Alta veste rea este ca varul sotului meu(nepotul soacrei), se opereaza azi la cap de tumoare maligna(a patra oara).
Fetelor deja mi e frica, daca e ceva in familia lor?Prea multi au avut in familie cu cancer.O sora a sotului a murit la 2 ani jumate cu tumoare la cap.
Deja dau in paranoia, dar orice gand ca se poate intampla ceva in familia mea ma inebuneste.Sunt egoista?Ma simt vinovata de gandurile mele.

Crinutz tin pumni sa vii cu vesti bune

danyalo, bafta cu operatia

Ooof cata durere



Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Buna,

Vestile nu sunt bune. a facut ascita si lichid in pleura. Restul tumorilor sunt in aceeasi faza din cate mi-a aspus dr si din comparatiile pe care le-am facut eu cu ecografiile. Vena porta e trombozata si de asta a facut lichidul ca nu mai circula prin ficat nimik. Ceva de genul asta. Ce sa zic...e bine ca nu au mai aparut alte tumori (asta in cazul in care dr a vazut bine). i-a dat niste pastile pt eliminat lichidul si regim mai ales fara pic de sare. S-a cam strambat mama dar nu are ce face. Nu mai trebuie sa manance parajit, sarat, usturat (nu ca ar fi manacat), toate fierte, legume si fructe si mult peste. Dr mi-a zis ca nu stie cat mai dutreaza ca nu poate da prognosticuri, dar mai pot fi 2/3 luni poate 5. Nimeni nu stie precis. Si asta ma innebuneste. Stau si vad cum trec zilele si se apropie alea 3 luni si astept sa vad ce se intampla.

Laureta succes cu tratamentul. E normal sa iti faci griji daca s-au intamplat atatea in familia voastra legat de boala asta. Poate ar fi bine ca sotul tau sa faca frecvent tot felul de analize. Asta nu inseamna ca e ipohondru. Sunt tot felul de teste genetice care iti pot spune daca esti predispus sa faci. Sau o viata f sanatoasa si echilibrata.



"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariarusu spune:

Dragelor mele va urmaresc si eu de ceva timp si abea acum mi-am permis sa va scriu si eu. mama mea e intr-o situatie similara cu a rudelor voastre, de cateva zile nu mai poate manca mai nimic, si chiar daca baga ceva in gura in momentul urmator vomita. pana si medicamentele le varsa, dr mi-a zis ca ami are aprox. 1 an de trait dar asa cum o vad eu nu mai rezista 2-3 zile. Am vrut sa intreb daca in acest stadiu se mai poate incepe vreun tratament sau nu are rost, eu ii dau ceva de la calivita , ceea ce ma ingrijoreaza pe mine e ca nu o mai doare nimc si vrea doar sa doarma toata ziua, de vreo saptamana avea niste dureri insuportabile , ce se intampla oare?
Crinutz cum e mama ta?( am uitat sa va spun mama are cancer la colul uterin st 3 b descoperit acum 1 an , nu mi s-a spus de metastaze nimic)va doresc putere multa sa puteti trece peste toate greutatile
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

mariarusu ce fel de dureri are mama ta? Face ceva tratament cu cito, a fost operata? presupun ca da. Eu zic sa faceti niste investigatii gen ecografie macar pt ca e posibil sa fie ceva pe acolo care sa ii provoace starea asta. Ceva ce nu are legatura cu cancerul colului. Ar fi bine sa faca analizele astea ca poate are altceva si intarziati. Noi am facut greseala asta de cateva ori de a nu o duce la timp la primele simptome. Si acum cu ascita asta, am pus balonarea pe seama gazelor si am tot stat. Mama e asa si asa, mai are dureri pe la coloana, pe la splina, nu prea mananca, mai ales fara pic de sare, a si vomat duminica de cateva ori. Ea e tare ingrijorata si se intreaba ce va mai urma. Eu ce sa ii mai raspund? E greu, tare greu!
Numeni nu stie daca sa incepi acum un tratament. Trebuie sa vezi in ce stare medicala e si niciodata sa nu crezi la maxim prognosticurile dr. Nici ei nu stiu. Increde-te in ceea ce simti tu ca trebuie sa faci si cere si parerea mamei tale, vezi ce vrea si dansa.
Iti doresc sanatate pt mamica ta si scrie cand ai nevoie. Aici mai scapi un pic de ingrijorare.



"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina24 spune:

Buna ziua!fetelor
va urmaresc indeaproape de ceva timp si cunosc toate cazurile si ofurile voastre.pot zice ca si familia mea se afla intr-un impas mare.
tatal meu in varsta de 52 de ani a fost descoperit anul trecut printr-o radiografie la plamani cu ganglioni pulmonari.o anumita doctorita din focsani a zis ca mai are putin de trait si se zbiera ca o disperata....dupa care a fost trimis la spitalul fundeni unde l-au tratat inuman i-au administrat o multime de fiole antidolorific pentru ai baga un tub pe gat(chiar daca el se vaita ca il doare o amigdalita).....din care..dupa tot razboiul asta mama mea incepe un tratament naturist de prin america (f. scump),observand ca la o anumita perioada acea amigdalita inflamata sa se umfle vazand cu ochii localizanduse toata boala din plamani(pt ca la un nou ecograf se descopera plamanii curati)...si iata-ne speriati de moarte ca pirdem o persoana mult iubita.
specific ...am inceput tratamentul cu nicolit acum 2 luni domnul doctor niculescu dandu-ne mari sperante de reusita.pot spune ca umflatura a dat mult inapoi(dar mai are de tras).in schimb a slabit foarte mult,inghite f. greu,se vaita de dureri de picioare(fiind unpic umflate)si doarme mai mereu.
cu credintza in DUMNEZEU si cu multe rugaciuni facem tot posibilul si inposibilul pentru a-l tine printre noi(caci ne este greu fara el)si tin din tot adinsul si ma rog mereu sa ajunga sa-si cunoasca si el nepotii ce vor veni.
eu va urez din tot sufletul la toti multa sanatate ca-i mai buna decat toate...
crinutz cum se mai simte mama ta?
va pupacesc dulce de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

salut toate fetele care au raspuns la acest mesaj si in special pe tine Crinutz,te-am urmarit de undeva din umbra asa cum ti-am spus de altfel si nu pot sa spun decat ca-mi pare rau ce vadsfatul meu este totusi sa speri ca se va face bine roaga-te sa nu faca metastaze ca atunci este cel mai grav,momentat vad ca totusi se mentine bine,chiar daca nu foarte bine e o speranta in plus.mult noroc si sanatate multa ii doresc mamei tale,o sa-ti mai scriu

Mergi la inceput