Ajutor - Remedii pt metastaze

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami21 spune:

Buna fetelor,
Imi pare rau ca nu citesc si vesti mai bune de la voi.
Crinutz, nu pot decat sa-ti spun decat ca inteleg f.f.bine ce simti dupa ultimele vizite la doctor.
Din pacate nici eu nu pot sa spun nimic bun.
De cand nu am mai intrat pe forum am stat mai mult prin spitale.Facut 2 cure chimio, intre ele tot in spital. Ca sa nu ma intind prea mult:facut RMN vineri, concluzii? Tumoarea a crescut din nou, mai apare una mica in abdomen + 2 la baza plaminilor.Ce spune oncologul?Chimio nu are nici un efect, desi a facut doze triple din ce se face in mod normal, nu a spus direct dar sotul meu crede ca a dat de inteles ca este un inceput de metastaza Acum am vorbit din nou cu chirurgii pt.o noua interventie.Maine aflam raspunsul.
Nu stiu unde sa ma duc si ce sa mai fac, nu mai pot nici sa gandesc.
Copilului nu ii spunem tot, dar ne-a dat de inteles ca daca dr.nu-i spune ca-i scoate tot, nu vrea sa mai auda de operatie.
Ce sa fac?Cum sa-i spun ca alta sansa nu este?
De ce este viata atat de cruda?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Dragele mele prietene, va multumesc ca sunteti alaturi de noi si ne sustineti in tot ceea ce facem. E mare lucru!

camy062004 esti o draguta ca de obicei si stiu ca tu esti aici alaturi de noi. Dar din pacate mama are metastaze hepato-splenice, osoase si inceput in pancreas. Dar eu totusi sper intr-o minune.

cami21 nu pot sa iti spun decat ca Dzeu e mare si uneori se mai intampla si mununi. Trebuie doar sa crezi! E cumplit intr-adevar ceea ce ti se intampla, poate e mult mai grea situatia ta decat a noastra care avem parintii in suferinta. Caci nu cred ca e durere mai mare decat sa iti vezi copilul suferind atat. Nu mai retin cati ani copilasul tau dar incearca sa il mai "minti" un pic ca sa treaca cu bine peste alte operatii. E spre binele lui. Spune-i povesti, incurajeaza-l, fa-i mici placeri ca sa mai uite. Nu stiu ce sa zic! Si eu ma intreb de ce e viata asa de cruda, insa nu am primit nici un raspuns.

gina24 mi-ar fi placut sa iti urez bun venit la noi la subiect insa as fi preferat sa intri doar sa ne saluti si nu sa ai si tu o astfel de problema. Nu am inteles f bine, pana la urma tatal tau are ceva la plamani sau nu? De ce se simte asa, e slabit si doarme? Ai grija cu umflatura la picioare sa nu fie un inceput de acumulare de lichid pe undeva. Si mama se tot plangea de picioare f imflate si uite ca a facut ascita si lichid la pleura. Deci atentie din timp.

Mama e la fel. Incearca sa se adapteze regimului drastic fara sare. Nu stiu daca a eliminat ceva lichid ca nu prea se vede. Eu sper sa nu ajunga la paracenteza (scos lichidul cu seringa).

In rest va doresc la toti ca de obicei sanatate.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariarusu spune:

buna dragelor
Crinutz multumesc pt raspuns, mama nu a fost operata niciodata , azi am dus-o sa ii faca doctorita ei de la institutul oncologic din cluj o perfuzie cu glucoza si vitamine , nu stiu daca se simte mai bine , cred ca nu , nu face cito pt ca e foarte anemica i-a dat tratament cu neore vcrom (sau asta am inteles eu)pt ca nu am gasit nici o info despre el. zice ca e 60 mil si i-a prescris gratuit dar nu a ajuns la noi inca , trebuie aprobat de o comisie . mama vomita pana si apa , noi toti credem ca nu mai e nici o speranta , macar e bine ca nu o mai doare , e chiar surprinzator acum 1 saptamana avea dureri sfasietoare dar a eliminat prin scaun cheaguri de sange si de atunci nu o mai doare nimic. la ce medic mergi cu mama ta? a noastra nu ne spune nimic e foarte superficiala ,

cami21 sa fi tare , cred ca tu suferi inzecit fata de mine , te inteleg bine si eu am un copil de 5 ani si as muri daca ar pati ceva, d-zeu sa te ajute sa treci si peste asta. ma rog si eu pentru tine , si pentru voi celelalte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Dragele mele,
Mi-am propus sa va scriu ca sa va incurajez sau macar sa stiti ca mai e cineva care va intelege si se roaga ca minunea de a va vedea rudele sanatoase sa se intample. Acum cand am inceput sa scriu imi dau seama ca imi tremura mainile si mi-am pierdut puterea de a face CEVA pentru voi. Eu l-am pierdut pe tata desi am luptat sa nu se intample asta si totusi sper ca voua sa nu vi se intample la fel. Ca voi sa puteti trece cu bine peste aceste greutati. Si TUTUROR va doresc sanatate!!!!! Si va rog sa luati cuvintele mele ca pe ale cuiva care a trecut prin ceea ce treceti voi si a ramas fara tata. Desi asta s-a intamplat cand tata avea 70 de ani si eu 34 as fi vrut sa-l am intotdeauna langa mine.

Crinutz Mama ta trebuie sa manance fara sare pentru ca sarea ajuta la acumularea lichidului in organism si voi incercati acum sa o eliminati. Da-le gust mancarurilor cu condimente in loc de sare. Tarhonul, patrunjelul si alte verdeturi de genul asta inlocuiesc cu succes sarea, la nivelul gustului. Mama ta are nevoie sa manance asa ca fa-i mancarea cat mai gustoasa. Chiar daca incalci usor regulile. Crede-ma ca merita ca sa stii ca i-a facut placere mancarea si a putut-o manca. Cauta pe net ceva retete sanatoase si fara sare. Sigur vei gasi. Si fa-i mamei tale viata frumoasa.

mariarusu Mamei tale i-ati facut un bariu la stomac sau o endoscopie la stomac sau o eco la ficat? Nu e normal sa vomite de la tu. de pe colul uterin. Sau face citostatice si de-asta vomita?
Daca vrea sa doarma e bine ca macar se odihneste si n-are dureri, restul....
Pot sa-ti spun, desi pot parea prea dura, ca tata dupa perioada de somnolenta a mai trait vreo 3 saptamani. Mamei tale ii doresc sa se odihneasca si sa recapete puteri sa lupta cu boala!


danyalo Cumnatul tau a inceput munca? Eu sper totusi ca formatiunile de pe ficat nu sunt metastaze si ca nu va fi nevoie de alta operatie. Trebuie sa o incurajezi pe sora ta. Arata-i ca nu e singura si trebuie sa fie tare pentru sotul ei si pentru BB.

laureta Am citit despre tratamentul cu spanz dar tata era atat de slabit incat m-am gandit ca nu va rezista unei plante ca spanzul. Si la doborat foarte curand boala..... Ii doresc soacrei tale sa fie puternica si sa o ajute tratamentul. Asa cum ti-a scris si Crinutz, sotul tau poate sa se verifice periodic prin RMN. Fara sa faceti din asta o obsesie.

gina24 Care este diagnosticul care i s-a pus tatalui tau? Sper sa-l ajute Nicolitul. Tata n-a apucat sa ia decat vreo 10 zile.

cami21Ii doresc lui Andrei sanatate, sa treaca si peste operatia asta si sa reusiti sa invingeti tumorile. Sa fii puternica asa cum vad ca esti si oricand vrei sa scrii nu te gandi ca e nevoie sa scrii pe scurt. Scrie tot ce simti. Si cum simti. Probabil nu ai timp fiind tot prin spitale dar fii sigura ca in fiecare zi cel putin una dintre noi se roaga pentru sanatatea fiului tau.

De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariarusu spune:

Multumesc marrina , eu ti-am urmarit la randul meu postarile atunci cand tatal tau era bolnav, am chiar ramas uimita cat de repede s-a dus si stiu ca la un moment dat donai nicolitul si isorelul, esti deosebita. mama nu a facut citostatice nu ii rezista organismul e slabita nu mai are putere nu o mai putem motiva bunica mea a murit in acelas fel si se tot gandeste , stie exact ce va urma. e asa de slaba ca nu se mai poate ridica singura din pat, voi stiti daca in perfuziile cu glucoza se mai pun ceva si daca se gasesc la farmacii , as mai vrea sa-i fac cateva acasa.....
mersi pt incurajari , aveam nevoie , poate o conving sa vina la o eco sau un bariu
maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina24 spune:

buna fetelor!

as vrea (daca as putea )sa pot face un miracol pentru toti bolnavii si sa fiu un vraci sa va dau putere.
sper totusi ca prin cuvintele mele sa va pot alina putin din suferintza.si fiti atente...
nu lasati garda jos trebuie sa luptam (noi si cei bolnavi).
eu cred ca veselia si zambetele aduc cu ele si insanatosirea.
crinutz astazi mama mia zis ca picioarele i sau desumflat doar ca iau ramas niste pete minuscule(piscaturi de purici).In rest doarme mult(poate din cauza ca e slabit) nu stiu sa-mi explic.
marrina tatal meu nu mai are nimic la plamani.Ultimul diagnostic a fost ganglioni limfatici (la umflatura pe care o are la gat) mai mult de atat nu stim pentru ca refuza cu desavarsire sa mearga la doctori(si poate are dreptate-unii medici ...lasa de dorit).
Va multumesc ca m-ati primit in grupul vostru si emanati atata caldura.sunteti minunate dar...fruntea sus.
va imbratisez afectuos si va pupik dulce in special acei copii care sufera pe nedrept.DUMNEZEU e alaturi de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

mariarusu Daca mama ta nu mananca atunci poti sa-i pui fara probleme perfuzii cu Glucoza 5% (nu 10%) sau Ser fiziologic perfuzabil, pana la 1-2 litri pe zi in care sa-i pui vitamina C, B1, B6, Metoclopramid (pentru varsaturi, chiar 3 fiole pe zi, sau tablete de Motilium), chiar Aspatofort (care sustine functiile ficatului). In nici un caz sa nu-i faci vitamina B12 care ajuta la multiplicarea celulelor canceroase. Poate gaseste o asistenta care locuieste aproape de ea ca sa nu mai trebuiasca sa mearga la spital pentru perfuzii. Personal cred ca e o suferinta in plus. Eu tatei i-am pus perfuzii luni de zile pentru ca nu mai putea sa manance sau sa bea apa. Eu cred ca ar trebui sa-i faceti mamei tale un bariu la stomac unde se va vedea daca nu se mai elimina continutul stomacului si atunci va fi nevoie de operatie. Tata a trecut prin asta si dupa operatie s-a simtit foarte bine si manca foarte bine. Din pacate asta a durat doar doua luni dupa care a inceput din nou sa nu mai poata manca dar a trait 5 luni dupa operatie dace a mai fost alaturi de noi.
Asa ca eu iti recomand sa investigati stomacul ca sa puteti rezolva problema alimentatiei pentru ca e foarte importanta asa cum e foarte important sa se hidrateze, chiar 3 litri de apa pe zi. Si daca nu poate s o bea atunci perfuziile sunt solutia.
In privinta doctorilor de la Oncologie am in general o parere foarte proasta. Cei mai multi au atitudinea aceea pe care o cunoasteti bine cu toatele. Ai ajuns acolo, de ce sa te mai ajute cu altceva decat narcotice???????
Iti doresc putere ca sa o pti ajuta pe mama ta si nu lasa lucrurile sa mearga de la sine, du-o la un control pentru stomac si daca e nevoie de operatie luati decizia buna pentru ea. Multa sanatate!

gina24 Sa inteleg ca poate fi vorba de un cancer ganglionar (boala Hodkin?) ? I s-a facut o biopsie din umflatura de la gat? El se simte bine, doar umflatura arata ca ceva nu e in ordine? Ce bine ca s-a retras de la Nicolit. Multa sanatate tatalui tau!

Va pe toate si va doresc putere!


De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariarusu spune:

marrina multumesc
datorita tie - mama mea e in viata , daca nu m-ai fi incurajat sa fac ceva pt ca nu-i normal de la tumora sa vomite , si sa nu manance cred ca ar fi murit de foame si toata lumea ar fi zis asa e cancerul , incepi si nu mai mananci vomiti ,,, si te duci......eu am zis hai sa o duc la un bariu sa vad care e problema, nu a putut sa faca - in schimb am rugat-o pe d-na dr sa ii faca o perfuzie cu glucoza si ceva vitamine, poate nu va vine sa credeti dar seara era alt om, dupa ce nu mancase nimic 8 zile a cerut mincare si suc proaspat de fructe, este mai vesela si a prins putere, parca ne-ar spune ''vedeti ca nu am murit''? e mai optimista . am dus-o acasa iar de maine vine o asistenta sa ii mai faca perfuzii(trebuie in fiecare zi?) multumesc pt idei am sa cumpar dimineata aspartofort si metrocopramid , vit c nu am gasit dar mi-a promis un coleg iar de la mine putere am luat gluconolactat de ca si mg ,ier daca se mai intareste o duc si la un bariu.
stiti ce mai vroiam sa va intreb daca tratamentul cu vasc se mai poate face si la alt medic decat la campina? am inteles ca ar fi cineva de la jucu- jud cluj, mi-ar fi mai aproape
crinutz ce mai faci ? mama ta e bine?
va astept cu vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

mariarusu Ma bucur mult ca te-am putut ajuta si ca mama ta se simte mai bine. Perfuzii poti sa-i pui zilnic, fara probleme dar daca asistenta nu poate veni intr-o zi nu-i nici o problema. Important e totusi sa-i puna si Metoclopramid, si daca-i pune o fiola in perfuzie poate lua in restul zilei 2 tb de Motilium. Au acelasi efect dar Motiliumul are mai putine efecte adverse la nivelul sistemului nervos (si e si mai scump). Sper sa gasesti si Vitamina C si sa-i pui chiar 2 fiole pe zi. Si daca nu are problema cu inima sau rinichii, adica risc sa retina apa atunci fara probleme poti sa-i pui 1litru de perfuzie pe zi. Gluconolactatul de CA si Mg se face intramuscular, nu in perfuzie si daca e slaba mama ta si vrei sa-i pui si Calciu mai bine cumpara-i Gluconat de calciu care se pune in perfuzii.
Asa cum de la Crinutz am invatat, iti recomand proteinele (eventual de la Herbalife) care se prepara cu apa sau suc de fructe. Si eu i-am dat tatei.
Unde sta mama ta nu exista vreo fundatie care se ocupa de bolnavii cu cancer? Ca o asistenta de acolo ar veni mai usor sa-i puna perfuzii. LA Brasov exista asa ceva numai ca la noi au ajuns la prima consultatie dupa ce tata nu mai era....

Despre tratamentul cu vasc nu stiu sa-ti raspund. Poate stie altcineva mai multe.
Multa sanatate!


De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Buna fetelor, nu am mai apucat sa intru sa vad ce faceti si am vazut ca ati scris mult. Bine ca mai sunt si vesti bune.
mariarusu vezi ce bine ai facut ca ai dus-o la medic? Si mama s-a simtit bine dupa perfuzii cu glucoza, aspatofort si vit B1 si B6 si fiole de vit C. Dar astea nu se mai gasesc!!! Poate va fi mai bine de acum si continua investigatiile. Dar cancerul ala de col e tinut sub control fara operatie?

gina24 nu stiu ce ar putea fi piscaturile de care zici. Cred ca tot de la circulatie ceva. Bine ca a trecut umflatura. Si intr-adevar trebuie sa ne mentinem zambetul pe buze cel putin in preajma lor.

Marrina tu esti tare draguta ca ne incurajezi. E drept ca mancarea nu e buna fara sare dar ce sa ii fac? S-a mai obisnuit cu ideea dar nu scade lichidul deloc. Dr a zis ca mai dureaza si ca trebuie sa bea lichide multe si ea se vaita ca nu poate ca simte ca plesneste si ca o doare daca e prea plina. Nu stiu ce sa mai zic. Mi-e frica ca va ajunge la scos cu seringa.

Pana una alta incepe un nou tratament de la un Dr Ciuhri daca ati auzit. Nu stiu inca prea multe. Cumanatul meu a fost azi la el si a vb si i-a dat mari sperante. Zic ei ca au avut cazuri mult mai grave care au reusit. I-a dat niste pastile si supozitoare. Au acolo acte cu care justifica cum au tratat pacientii, au aparatura, ecograf cica sunt dotati si arata mai mult a clinica. Nu stiu daca e bine ca ii mai dam ceva dar daca nimeni nu ii da nici o sansa de ce nu am incerca marea cu degetul? Voi ce ziceti?

Eu mai vroiam sa ii facem niste perfuzii cu aspatofort si glucoza insa nu stiu daca astea contribuie la retinerea apei. Am uitat sa il intreb pe dr.

Despre taratmentul cu vasc nici eu nu stiu prea multe. Eu stiu decat de dr Togoreanu. Dar daca cauti pe net poate gasesti un alt distribuitor. Injectiile astea se gasec si in farmacii doar ca trebuie sa iti spuna un medic ce concentratie sa faca si sa ii dai de veste daca se intampla ceva ciudat dupa ce face primele injectii. Asta se poate face si prin telefon. Eu asa mai fac.

Cam astea ar fi noutatile.
Sanatate si va pup pe toate!


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput