Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (15)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

io-te ce ti-e si cu limba asta romana. acum, eu tot scriu gresit si sper ca nu s-o supara nimeni-nici un DOOM.

bebe al meu e tot bunut, doarme bine, rade, ganureste, a inceput sa-si tina capul, e un gras-ne imbracam deja cu hainute de 3
+ luni...doar un bai am, ca imi gafaie la efort-cand fac gimnastica cu el sau il las pe burtica pe gym...maine ma duc la doctor si aflu ce-i si cu asta.



anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Soyons justes, mes amis! ętre l'empire d'un tel empereur[…]; et qu'y a-t-il de plus grand? – Etre libre, dit Combeferre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Draga corap abia acum aflai ca 'mneata esti tulceanca, uite ca mi-am gasit consateanca aici pe forum:)Si eu sunt tulceanca si acum sunt asa de departe de oraselul nostru drag si iubit... tare frumos mai e pe la noi... imi e dor de mirosul de Dunare, de faleza, de balta...eeee


aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

o poza din asta seara cu iubitele mele, doua! (in albumul comun, si ma iertati ca nu m-am putut abtine, da' mi-s tare dragi......)

mona, lia (24.04.2004) si maya (28.10.2005)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60893" target="_blank">ASA S-A NASCUT MAYA site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">ASA S-A NASCUT LIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Lavi, mi s-a facut parul maciuca citind postarea ta ref. la interventia chirurgicala a micutei Nati; eu una nu as fi fost atit de brava…scumpa de ea.
Taniutza, multumesc ptr. info!
Am fost la dr. si i-am impartasit temerea mea, m-am dus pina si cu o mostra de kaki intr-un container steril si mi-a spus ca nu are nevoie de asa ceva si nu sint semne de ingrijorare fiindca nu are febra…mi-a spus ca daca tot asa face si pina la sf. saptamanii sa ma duc inapoi. Stiam ca nu o sa fac mare lucru..
Xandruta- Andutza si Dordia- Diana si multumesc ca v-ati gandit la mine!Si mie mi-a fost dor de voi dar am fost ocupata cu munca, cu botezul si mi-am propus sa o mai raresc si cu forumul
Ioana, dulce tare Mariuca ta!

Daca aveti timp sa va aruncati un oki: http://reclamailegalala alt site = avertizare/index.php?r=site1/st_web_cantece.php3

Madau pupicei maimuticii curajoase cu cercelusi! Tare mi-as dori si eu ptr. mimoza mea.
Alina, la noi este interzis scaunul in fata si mi se pare chiar logic, daca bebe incepe sa plinga si este linga tine in loc sa te concentrezi la trafic incepi sa-l mangai sau mai stiu eu ce si poate fi riscant, pe cind daca este in spate, nu ai cum si esti fortat sa tragi pe dreapta. Mi se pare mult mai safe asa, dar ma rog, asta-i punctul meu de vedere. Sint si eu curiosa ce era cu scaunul acela in fata...him
Anamari ! cum te mai simti?
Mona fetele tale sint superbe si tu arati tare bine, in ciuda oboselii, si ce bronzata esti! Ce-ti fac nanicile, se impaca bine una cu cealalta?

Despre noi: de vineri George a luat-o in primire pe mica pufulina, i-a facut program fix de papa, nani, joaca si deja simbata nu-mi recunosteam copilul, l-am acuzat ca mi l-a schimbat ( sau poate ca s-a consultat cu Anda ). Ce mai, fata este sub ocupatie nazista si George mi-a spus ca daca vreau sa-mi fie bine nu trebuie sa ma abat de la regula; nu dat san intre mese, nu somn de 4 ore in timpul zilei, nimic cind are ea chef ,ci cu program. Este ca si cind i-a luat cipul ala rau si i l-a pus pe cel bun. Fata mea doarme noaptea, nu ma mai chinuie atita, se trezeste o data pe noapte ptr. papa , trebuie sa ne jucam vreo ora si apoi doarme dusa. Este un ingeras scump ( nu ca nu ar fi fost si pina acum…).
Mi-este frica sa o laud mai mult de atita ca sa nu ajung iar la vechiul scenariu.

Am fost la botez ( parca Alina ma intreba?) am reusit sa ma aranjez , am fost admirata ca arat bine desi am copil mic ,mi s-a spus ca “se vede ca am un copil care imi doarme noaptea si care nu ma solicita prea mult, altfel nu as fi avut eu timp de par carliontat si unghii facute ...” ( a dormit tot timpul in timp ce micutul Nicolas a urlat ca din gura de sarpe). Le-am spus ca a mea doarme ziua si noaptea petrece si faptul ca arat bine s-a datorat unei nopti petrecute singura, fara copil, ca a avut George grija de ea sa o schimbe , sa-i dea papi, etc. si daca ar veni intr-o zi obisnuita cind nu am timp nici sa-mi dau cu peria prin par, ar lua-o la goana urgent.

Bicule, pai asta seara nu ti-ai facut prezenta pe aici, lunea nu e' ziua ta de forum?
Vroiam sa te intreb, Sma mai are relatia aceea de iubire-ura cu sanul tau, ca a mea a devenit din ce in ce mai reticenta si daca nu mai are, ce i-ai facut? am incercat sa-i dau san din toate pozitiile, are momente cind nu vrea, desi este rupta de foame, si atunci ii bag repede formula ca nu ma lasa inima sa astept pina cind are ea chef sa suga.Daca o vezi cum se trage si se infoaie si urla, Doamne, zici ca o bag cu gura in foc nu la lap-lap...
Ce-or avea dom'le de fac asa urat?

pup fetele scumpe si dragi!





Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Hildegard, am vazut la thread-ul tau ca ai nascut pina si mai tirziu decit mine. Sa-ti traiasca feciorul! Eu am nascut pe 3 nov.

Ina, voiam sa te intreb ce mai face Rachel. Bravooo pentru somnul de noapte! Si imi place domne' George asta al tau ca ia tarul de coarne.

Eu nu am reusit sa ma tin de promisiune si mai intru pe DC si in alte zile. Citeodata citesc doar rapid, fara sa scriu, altadata mai arunc cite o vorba.
Da, Sma inca se lupta citeodata cu tzitza. Acum incep sa cred ca are legatura cu ce maninc. De exemplu, in seara asta iar am avut lupte greco-romane, dupa ce azi la prinz am mincat un sandvish cu un sos foarte picant.
Ce=a patit Nati a lui Lavi? N-am prins mesajul ei si m-am uitat in urma dar nu gasesc. Sper ca sinteti bine, fetelor.

Off-topic cu noile reguli de ortografie... Eu am un cui mai vechi cu chestia asta si chiar ma bucuram ca EVZ era printre putinele publicatii care nu adoptase scrierea cu "a". Dar mi s-a parut de bun simt motivul lor si anume sa se plieze pe ce vor cititorii.
Mie din capul locului mi se par eo mare timpenie revenirea la scrierea cu "a". Motivul pentru care academia a facut aceasta recomandare era sa demonstreze latinitatea limbii romane. Asadar, academia vrea scriere etimologica. Problema este ca scrierea etimologica este mult mai complicata decit scrierea fonetica si se ajunge la aberatia din zilele de azi. Daca, conform argumentului academiei, se scrie cu "a" pentru a demonstra originirea latina a unor cuvinte, atunci ar trebuie sa se scrie cu "a" doar cuvintele care vin din latina. Problema e ca sint unele cuvinte care contin fonemul "i/a", vin din latina, dar nu din cuvinte cu litera a (prima litera a alfabetului), ci din cuvinte care contin literele "i" sau "e" , cum ar fi vinator care vine de la venator si nu de la vanator (care nici nu exista) sau tinar care vine de la tineris, si nu de tanaris (iarasi nu exista). ca sa nu mai vorbim ca se poate ajunge la aberatii de genul "ANCHIS"
Deci scriere etimologica adevarata nu se poate face, iar exemplul de mai sus demonstreaza ca schimbarea scrierii nu a fost facuta decit ca sa inlocuiuim mere cu pere si nu sa ne tinem de un principiu.
Acum de ce s-a gindit academia ca se scrie "nicio" si "niciun" iar nu mai stiu, pentru ca limba romana nu e aglutinanta, cum e germana, de exemplu, unde cuvintele se formeaza prin alipirea altor cuvinte si se ajunge la celebrul "Durchschnitlichegeschwindigkeit" care vedeti si voi cite litere are. (sau ca spaniola unde, mi se pare, se alipesc pronumele de substantive si adjective pentru a forma un cuvint nou.)
Dar ma bucur ca au fost introduse cuvinte noi, pentru ca limba e mecanism viu care evolueaza, fie ca ne place sau nu. (sint curioasa daca si verbul "a placea" a devenit intre timp "a place" pentru ca putini mai erau in ultimul timp cei care il foloseau corect.)
Uf, ca m-am lansat. Cred ca trebuie sa dau un copy paste la discutii generale, ca probabil ca s-a inchins discutia despre asta si acolo.

Pupici.

Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna dimineata mamici!!!!

Mara95, Gabitaco si Bubamara sa va traiasca puii si sa fie sanatosi si norocosi!!!

Corap pampers nr 4 ? Eu abia am inceput de ieri cu nr.3. Mi-am luat 2 baxuri de 90 buc ca sunt pana la 9 kg. De ce ai trecut deja la nr. 4? Mie mi se par destul de mari astia. Chiar radeam cu Doru ca il imbracam in pampers!!!

Despre noi numai lucruri bune: ieri am dormit toata ziulica si noaptea de la 12 la 7.30; am facut kk de 2-3 ori /zi de vreo saptamana; si aseara la cantar...180 gr/saptamana trecuta!!! Sunt in al ! Poate totusi luam si noi 650 gr luna asta! Aven toate sansele!!! De azi o sa marim si portia de sucuri si o sa le amestecam!!!

Fetelor ce alte sucuri inafara de mar, morcov si porto mai pot sa-i dau? Ma gandeam la kiwi dar...oare se poate?

Si mai am o intrebare de baraj. Lamaia are vre-un efect negativ asupra alaptarii? Eu ieri am pus o 1/2 de lamaie in oala cu ceai(2.5l) ca sa-i mai schimbe gustul si l-am baut. Oare e ok?

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

Salutari, mamici dragi!!

Mai intai LA MULTI ANI la copilasii care astazi implinesc 2 luni FLAVIA NICOLETA, MATEEA IOANA si copilasului tau Bubamara!!!!!

Noi de vreo 10 zile am trecut la pampers nr. 3 si suntem mandri de chestia asta. Si nici nu am mai avut accidente, gen gasit body udutz pe la spate .

Altfel, dormim bine noaptea, de pe la 22 pana pe la 5 dimineata, cand papam bine si mai prindem un somnic de 2-3 ore. In schimb, ziua, am avut zile si cand dormea cateva reprize de jumatate de ora... Dar acumulam enegie noaptea...

Nici eu inca nu ma gandesc cu cine o sa las puiutzul. Sper ca macar cat ii dau san sa pot sta cu ea. Cu mama sa stea ar fi o solutie, dar ea inca nu e la pensie(iese peste vreo 2 ani), ca sta la 15 min. de mers cu tramvaiul...

Mihaela si Alexandra - Maria (01.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

dordia, din cate stiu eu kiwi intra la categoria capsuni, zmeura, mure, adica fructe ce pot dezvolta alergii... andrei a mancat (cu tot cu seminte) bine-merci de pe la 8 luni si n-a avut nimic, dar asta nu e o regula. o poti pati destul de nasol.

tinand cont ca bb e mic, io zic sa stai cuminte, nu risca inutil. si asa ati inceput repejor cu diversificarea.

ca parere personala, diversificarea nu se incepe dupa greutatea copilului, ci dupa varsta lui... doar pt ca are 5 sunculite in plus nu inseaman ca sistemul digestiv e pregatit de f multe schimbari.

asadar, in rezumat. NU la kiwi deocamdata. poti incerca celellalte citrice, daca tot ai inceput cu ele... andrei era fan mandarine, fiind mult mai dulci.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Salut fetele.
Multumuesc celor care s-au intrebat pe unde umblu, sunt ok, doar ca fte ocupata si busy. Si fte in urma cu somnul, dupa ce ca am putin timp de somn stau cu orele si nu pot adormi.
Am gatit toata vinerea, si sambata pana au venit musafirii la 7 seara, dar am facut bunatati la greu. Lumea s-a simtit super, au stat ca niciodata pana la 5 dimineata. Am dormit pana pe la 8, noroc ca Ana nu s-a dezmintit si a fost cumintica foc, si pune iar masa pt familie la pranz, fa si ciorba.... spala vase si pahare dupa 10 persoane. Ce-mai. m-am terminat dar a meritat si tati si toata petrecerea.
Ieri am mai randuit prin casa si am tradus un contract greu tare, l-am terminat la 5 dimineata, deci am prins 2 ore de somn. De oboseala am trimis mail la clienti cu pret, explicatii dar..... am omis sa atasez traducerea in sine :)) Noroc ca-s baieti buni si n-au facutr scandal prea mare.
Revin dupa ce-mi termin treaba la birou, dc mai sunt in stare.
Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Iata si datele lui Tudor:
nastere - 3700 gr, 55 cm (la lungime asa scrie in fisa desi mie mi-au spus ca avea 53)
1 luna - 4420 gr, 57 cm
7 saptamini - 5500 gr, 59 cm

Felicia de unde procur masca aia de care vorbesti? de la farmacii?Relativ la piticul tau,are dreptate: se scrie inota si innebuni.

Proadelina , inteleg ca nu se murdaresc hainutele daca faci masaj dupa baita.
Lordra ce fel de lotiune de corp folosesti?Adica ce marca.O sa recurg si eu la asa ceva ca uleiurile Johnson i-a facut alergie si Dalin e prea uns.

Referitor la modificarea gramaticii,ramineam proasta si as fi crezut in continuare ca au innebunit astia de la televiziuni daca nu va citeam pe voi.

In ceea ce priveste pampersii, ma puse dracu sa iau provizii supradimensionate,asa incit am ramas ca proasta cu vreo 10 buc nr 1 si cam 120 nr 2.Inca folosesc nr 2 dar cu stringere de inima ca mi-e mila de bb sa il indes in ele.O sa renunt.

leea

Mergi la inceput