Alaptatul - Help Line- (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Emaaimee, o sa incerc din nou sa-i dau fara silicon. E evident ca asa nu-mi trec niciodata ranile. Merci de sfaturi, ii dau acum debridat si ne ajuta sa facem kk mai usor.
Pisicut vad ca ai suferit mai mult decat mine, 2 luni e foarte mult. Desi eu deja fac o luna si inca am dureri... Vad ca vrei sa-l alaptezi mult timp de aici incolo, eu la 6 luni ma voi opri pentru ca trebuie sa ma intorc la munca.

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

quote:
Originally posted by J G

Desi eu deja fac o luna si inca am dureri... Vad ca vrei sa-l alaptezi mult timp de aici incolo, eu la 6 luni ma voi opri pentru ca trebuie sa ma intorc la munca.

J si Carla (05.02.2006)



Bafta in continuare!
Nu trebuie intarcat copilul cand te intorci la lucru! Poti foarte bine sa-l alaptezi dimineata inainte de plecare, dupa masa si seara, asa ea va avea trei mese la san. Organismul tau se va obisnui in cateva zile cu acest program fara probleme.
Eventual daca ai conditii bune la lucru (baie curata si un frigider) poti sa te si mulgi cand e ora mesei, si laptele poti sa-l folosesti la prepararea cerealelor (sunt cereale care trebuie dizolvate in lapte), e mult mai sanatos asa decat cerealele cu lapte care se prepara doar cu apa; sau poti sa faci pireu cu laptele muls.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Da, da, si eu m-am muls 2 luni la birou. M-am intors la munca la 4.5 luni si acum, la 10 luni (implineste chiar azi) inca ii dau sa suga, desi am inceput deja intarcatul, pe motiv de plecare de o saptamana in strainatate.



lina, cu Alina (12.11.02) si Ana (9.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

J G nu stiu daca te-ar mai ajuta raspunsul meu dar am sa iti spun experienta mea. Ranile trec definitiv si poti alapta mult si bine fara acea senzatie de durere iar alaptatul sa devina o placere.

Incepi cu sanul care este cel mai afectat. Te dai cu solutie farmaceutica de "rosu carmin" Nu imi aduc aminte acum exact denumirea ei. Oricum asa ceri la farmacie si tanti stie!
si te mulgi cu pompa din acel san. o alaptezi doar dintr-un san si completezi cu formula.daca trebuie!
Iti spun din experienta ca primele 6 saptamani de alaptat au fost cosmar! si multa lume "binevoitoare" imi recomandau sa intrerup. Ranile imi provocau niste dureri insuportabile pana cand o dr de la Budimex m-a sfatuit cu aceasta solutie. Incercasem pana in acel moment ORICE!
Am inceput operatiune marti dimineata si vineri seara eram ca noua!

Multa bafta si nu intrerupeti alaptatul!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69136&whichpage=1" target="_blank"> Sa redam speranta si copilaria lui Denis!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">La 1 anisor e diabetic insulinodependent si are mare nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Si eu am avut o perioada in care m-a muscat junior (pe la 4luni) si cand ma apuca de sfarc tipam, efectiv... M=am recuperat cu Garmastan( unguent, de la farmacie), mameloane de silicon, pompa. Cam in 2 saptamani. Dar nu m-am gandit o clipa sa renunt la alaptat! Am continuat pana la 10 luni.

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

DidiAlex, ce metoda buna si simpla, nu stiu cum de nu m-am gandit!! Din fericire s-a rezolvat problema mea intre timp si mi-au trecut ranile! Multumesc tuturor fetelor pt sfaturi!


J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zina23 spune:

Buna
Pitiku meu a facut ieri 6 luni de vre^o 3 saptamani ..o data pe zi ii dau papica in rest san...Sincer mi-sa luat sa-i mai dau san dar mai am lapte...ce sa fac?


Georgy & Roberto-Akira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

zina23-daca te-ai hotarat sa-l intarci,fa-o trepat ca sa previi furia laptelui.
daca trebuie sa fie intarcat bb f repede,din varii motive,atunci acest lucru poate fi facut pe o perioada de 10 zile inlocuind cate o masa(san) cu formula din 2 in 2 zile.nu conteaza cu care dintre mese se incepe inlocuirea cu formula,ce am sa scriu e mai jos e pur si simplu orientativ(orele difera la fiecare bb si pot si mai multe si mai putine mese in functie de varsta bb intarcat):
ziua 1:inlocuieste masa de la 10 cu formula
ziua 3:inlocuieste masa de la 18 cu formula
ziua 5:inlocuieste masa de la 14 cu formula
ziua 7:inlocuieste masa de la 22 cu formula
ziua 9:inlocuieste masa de la 06 cu formula

daca nu e nici o graba, intarcarea poate sa dureze si peste 3 luni.si tot pe acelasi principiu se merge,se inlocuieste cate o masa cu formula(lasi bb sa se obisnuiasca o sapt mai mult,etc-deci poti face un plan personalizat si in functie de cum raspunde bb).
e de preferat ca bebelushul sa fie intarcat treptat pt ca e mai putin traumatizant pt el(si mai usor pt mama-pt prevenirea unor nedorite probleme la sani), decat prin metoda brusca care se mai practica(de gustibus).

orice decizie ai lua iti doresc succes!


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona8004 spune:

buna seara,

ma bag si eu cu o intrebare intrebatoare, Sunt mamica fericita de o fetita de 7 luni, nu mai alaptez de la 4luni jumate ( aici prostia mea) INtrebarea e, la cel de-al 2-lea se poate sa alaptez mai mult? sau nu? Nu sunt , dar ma gindeasc pentru cel de-al doilea care as vrea sa apara undeva prin 2008.
Multumesc mult de raspunsuri


Simona, mama lu Maia(22.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Simona, eu am o prietena care si-a alaptat primul copil 2 saptamani pt. ca " nu a avut lapte"; la al doilea mi-am dat si eu "concursul" cu sfaturi si puterea exemplului personal(am nascut cam in aceeasi perioada) si a alaptat un an si jumatate. deci se poate!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput