Alaptatul - Help Line- (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:


How does breastfeeding change as my baby grows?

Expert: Heather Welford

Question: How does breastfeeding change as my baby grows?
Heather Welford: Breastfeeding in the first few days, weeks, and possibly months is 'fired' by prolactin, the milk-making hormone. It's this, together with the removal of milk by the baby, that stimulates your body to make milk. Most women find their breasts sometimes feel 'full' between feeds.

The prolactin levels gradually fall in the first six months after your baby's birth, and milk is made more directly in response to how often and how much your baby eats. In fact, studies have shown that prolactin levels are back to pre-pregnancy levels by the time your baby is 6 months old, yet it is perfectly possible to supply all the milk your baby needs, simply by feeding him. However, your breasts won't feel full, because the milk is being made more efficiently and more responsively, according to your baby's needs. You're not storing lots of 'extra' milk between feeds now that your body is relying on your baby's stimulus, rather than your hormones, to make milk.
Sometimes mothers worry, thinking that feeling less full means they don't have enough milk. You may feel even more anxious if your baby starts to shorten his feeds to just a few minutes, which many infants as they get older. When this happens, putting your baby on the breast again may make him cry — but not because there's no milk there. He's just finished, and you and he are working so well together he gets what he needs in a shorter time.

Your breast milk is the perfect for your baby and remains a nourishing, comforting, health-giving food and drink for however long you continue.

Uite natydea -este exact cum zice pisicuta- un art in care e explicata problema ta.Nu am timp acum sa trad,dar daca nu intelegi da-mi un PM si iti traduc.
Nici eu nu as da biberon la bb sub nici o forma.Sigur ai lapte nu te ingrijora.Eu inca alaptez(am alaptat exclusiv fata pana la 6 luni).
Carmen-ii poti da baiatului sa guste din cel stors.Nu pateste nimic,numai sa nu zica ca vrea apoi lapte de la tine.Nu cred ca te refereai ca vrea sa suga san,nu?



de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Buna fetelor!
Am si eu ceva intrebari... probleme...
Am nascut de 17 zile si inca am probleme mari cu alaptarea! Si nu stiu ce sa mai fac pentru ca am dureri mari de tot in primele secunde si moderate in tot timpul cand suge bubulina mea.
Sa incep cu cateva detalii tehnice: am mameloanele foarte mici, nu chiar plate de tot dar oricum micute! Iar fetita mea are gura cam dura si suge tare de tot. Nu am decat un canal la sanul stang si doua la dreptul.
In maternitate am facut ragade care s-au vindecat dar ...
Ca sa mai feresc sanul mi-am pus mameloane de silicon. E un pic mai bien dar fetita nu mai apuca bine sfarcul (toata areola adica) si fac in permanenta rani noi. aceste rani sunt mai exact niste santuri la baza sfarcului (un semicerc) si mai nou au aparut si pe suprafata sfarcului.
Ce sa fac? sa incerc sa renunt la mameloane, desi am facut o tenattiva ieri si nu mai primeste sanul fara ele? A mai patit cineva sa faca rani purtand mameloane?
Eu mai am putin si-mi iau campii, nu vreau sa renunt la alaptataul la san dar sinmcer nu mai rezist mult la durerile astea!

J

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

eu aveam niste dureri groaznice mai mult de 2 sapt.
eu stiu ca nu conteaza marimea sanilor sau a sfarcurilor.teoretic poate suge indiferent.
pe mine ma durea tare si faceam rani in permanenta.bepanten era cel mai bun prieten al meu..
eu zic sa incerci fara protectia de silicon,nu cred ca o sa fie o problema din partea fetitei,si dererea te va lasa cu timpul,cand te vei obisnui.cam dupa o luna mi-a trecut mie.
succes!

http://photos.yahoo.com/selfguide1
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10726;128/st/20050422/n/Matei/dt/7/k/ac60/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

J G- mie mi-au trecut ranile(de la muscaturile dintzoase ale fetei-nu am avut rani cand era ea nou nascuta) asa:dat cu rivanol pe ele si lasate la aer cat mai mult.Dupa ce s-au uscat bine,am dat si Bephantene dar f subtire.Eu facusem si puroi si mi-a trecut.Si dra nu mai ma musca acum pt ca i-am zis ferm nu si intelege


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

J G, pt rani incearca sa storci cateva picaturi de lapte si sa lasi sa se usuce pe sanul decoperit. Ranile de la inceput vor trece, insa ai mare grija ca bb sa apuce corect sanul! Ranile apar in general din aceasta cauza.
In afara de asta, sa porti sutien de bumbac, sa nu folosesti sapun la nivelul sanului, doar apa. Va trebui sa suporti inca cateva zile durerea, pana se vindeca ranile, sper sa ai curaj si rabdare, sa treci cu bine peste aceasta perioada neplacuta.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Referitor la ranile produse de supt, vreau sa va zic ca eu am cedat nervos la primul copil si am intrerupt alaptatul. Acum imi pare nespus de rau, mai ales ca la al doilea copil, acum am lapte suficient si creste tare bine fetita. Trebuie rabdare, sustinere si folosite diferite remedii pentru a face suptul placut. Daca poti ar fi mai bine sa eviti mameloanele de silicon, ca se obisnuieste bebe cu tetina aceea si iti refuza apoi sanul. Foloseste o crema pentru vindecarea ranilor. Eu am avut si probleme cu mameloanele, sunt scurte si unul e ombilicat dar asta s-a rezolvat in timp. E mai greu la inceput, dar merita sa depui toate eforturile necesare sa treci peste asta.
Emaaimee, i-am dat baiatului meu un pahar cu lapte si a baut cu incredere cam jumatate (cu paiul). Nu, nu ma refeream sa bea de la san, n-as avea curaj sa bag sanul in gura lui.


Carmen Ghilescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Multumesc mult pt raspunsuri!

Din pacate nu mai pot renunta la mameloanele de silicon ca nu mai vrea sanul fara ele. Am gresit, asta e... si evident ca nu apuca sanul bine cand le port. Deci ranile nu trec.
mi-e greu sa ma dau cu crema pt ca suntem in faza "colici= vrem tzatza non-stop". Doar cand vad ca are un somnic mai lung ma dau cu bepantene care mi se pare muult mai bun decat Garmastan.
Am deja peste 3 saptamani de cand alaptez... voi credeti ac se vor vindeca vreodata?

J si Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

J G-eu zic ca o sa vrea sanul si fara.Cum am scris mai sus muulta rabdare,da-te si cu rivanol.Si incearca sa ii dai fara silicoane macar noaptea ca ar trebui sa ia sanul de foame.Si incet incet o sa se invete cu el fara aparatoare.
Pt colici pune-o pe burtica pe burta ta sa se linisteasca,incalzeste o carpa si pune-i-o pe burtica.La alti bb merge si feohnul,zgomotul i-ar linisti(nu am incercat,dar mamici dela noi asa ziceau) si caldura pe burtica.Plus remedii de colici care merg la voi:Sab,Debridat,Bonnisan,etc.Bea tu si ceai de colici.Sa va treaca repede si tie ranile si bebelushei colicii.


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicut spune:

J G si noi la inceput am avut probleme de alaptat. Eu nu am avut sfarcuri deloc (dar bebe a rezolvat problema). M-am chinuit vreo luna cu rani de curgea sange si am avut puroi, dar am folosit Bepanthen si am dormit fara tricou sau altceva si cam in doua luni pot sa spun ca am intrat in normal. Acum ii ies dinti (are 7 luni) si ma musca si zgarie, dar inarmata cu rabdare am sa continui sa-l alaptez cel putin 1 an. Sfatul meu este sa continui ca vor veni zile mai bune.
Sanatate tie si fetitei si multa rabdare

mama lu' BuBu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Pisicut, cand te musca bb, spune-i ferm ca nu-i voie, pt. ca te doare. Nu-l lasa sa-si faca obicei rau.
Aveam si noi o perioada cu muscaturi, ne-am certat un pic, dar a trecut. Pe mine ma supara rau de tot cand alaptam si intra cineva in camera, si fata se intorcea cu tzitzi in gura spre usa, si ma mai si musca sa nu scape sanul din gura

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput