masina de paine

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

gabi, mersi , o sa incerc sa vad ce iese



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."
Michael Levine

http://diaet.abnehmen-forum.com/diet/tickerd/showimg-1noteP_1sternP_67_60_52_abs.png
*******Adrianafedorca - An-k - Deea - Cornelia*******

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Si eu tot cu o spatula de lemn o indepartez de peretii formei si apoi o scutur bine si iese. pana accuim am lasat+o cu paletele în ea pana la sfarsit, dar o sa le scot si eu, ca mi-ar placea mai mult sa nu mai fie cu gauri asa mari.

Adriana- in reteta postata de tine, cimbrul il pui numai pe deasupra, la sfarsit, sau mai pui si in compozitie?

pupici,

Andra, mami de Alexandru (27 ianuarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

eu scot paletii cu vreo 1,40-1,50 ore inainte de terminarea programului, sa nu raceasca aluatul in timp ce dospeste.
Macar raman gauri si nu cratere de vulcan

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Fetele, si eu am alaska/
Eu nu curat peretii vasului cu nici o spatula. Cand e gata painea, o mai las max 30 min la cald, nu mai mult, apoi o scot, - zgaltai un pic vasul pana se desprinde painea. Apoi cu capatul ascutit al unei linguri de lemn scot paletele din paine, si gata.
Probleme am doar cand las painea prea mult sa stea in masina dupa terminare, si apuca sa transpire. In cazul asta se lipeste painea de palete.
Eu folosesc faina 480 sau 650. Cu cat e mai mare nr, cu atat e mai putin prelucrata si mai bogata in nutrienti.
Eu pun 750 gr de faina, 450g de apa, completez dupa ochi daca pare uscat aluatul, 1/3 cub de drojdie, o lg de ulei de masline sansa, 3 masuri mici de sare si o mas mica de zahar, pe care o pun peste drojdie. Si atat!


Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

adrianafedorca, curata pufosenie painea ce iese cu reteta data de tine. (cea cu ulei de masline si cimbru).Mersi!!!

Am "imbolnavit" toata familia cu painea facuta de mine. Si-au cumparat masina de paine si mama si sora mea.

Pupici,

Andra, mami de Alexandru (27 ainuarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by Andra28

adrianafedorca, curata pufosenie painea ce iese cu reteta data de tine. (cea cu ulei de masline si cimbru).Mersi!!!

Am "imbolnavit" toata familia cu painea facuta de mine. Si-au cumparat masina de paine si mama si sora mea.

Pupici,

Andra, mami de Alexandru (27 ainuarie 2004)





ai pus 10 gr drojdie? adica un plic jumate de drojdie (dr oetker are 7 gr)?

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Eu pun un plic, cat o avea el, si iese super.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

am facut si eu painica, asa fierbinte e buna... sunt curioasa ce gust va avea maine. Dupa terminarea programului n-am mai bagat-o la rumenit, ca n-am cuptor care coace deasupra. Coaja a iesit un pic tare, dar o pun imediat in punga si se mai inmoaie putin.
Si am pus un pliculet de drojdie. A iesit pufoasa, usoara.


Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Da, Gabi_K, am pus un pliculet si jumatate de drojdie si a crescut tare bine.

astazi o sa fac o reteta de cozonac pe care am gasit-o intr-o revista. daca iese bun, maine o postez aici.

pupici,

andra, mami de Alexandru (27 ianuarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Eu fac demult cozonac la ea.
Adica, las aluatul pana se umfla dupa care il scot, il umplu si il pun in tavi si la cuptorul clasic.

E mult mai usor asa si e tare bun!

Mai fac prajiturele gen amandine sau checuri. Asa iese aluatul.

Iar dupa ce-l scot il feliez si-l umplu cu diverse creme.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput