Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (44)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexla spune:

Buna seara la mamici si pupici pentru bebici!
Fetelor am incurcat-o! Alexandra de vreo 3 saptamani nu mai vrea sa manance lapte de la san decat in somn; dupa ce adoarme o las 15 minute, ma intind langa ea si ii bag titi in gurita. Si mananca bine, bine pana cand se trezeste si constientizeaza ce face si atunci nu mai vrea. Rade!Daca insist plange.
Ziua daca sunt plecata 2 ore, dupa ce vin acasa mai sta treaza inca 3 ore si nu mananca. Cum o pun la san TIPA,URLA si se contorsioneaza de parca ar fi acrobata, face ca si cum i-as da cu forta mancare indiana condimentata.
Am inceput sa las bona sa-i dea Nan ziua cand sunt plecata si mananca cu drag. Ce s-a intamplat cu laptele meu? L-am gustat si mie imi pare la fel.
Faptul ca mi-a venit ciclul sa aibe vreo legatura?
Eu am sanii plini,ce ma fac?
Help!

Laura&Alexandra(5 sept 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Laura ai incercat sa mulgi si sa-i dai laptele tau cu biberonul? Macar te lamuresti daca nu-i place laptele sau s-a lenevit si nu mai suge...Daca papa din biberon eu zic sa incerci sa o pui la san ca e tare aiurea sa tot mulgi si sa i-l dai cu bibe (vb din experienta ).

Ma duc la culcare. Somn lung si linistit tuturor.

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Hello!

Alexla, eu am auzit si alte fete ce s-au plans ca la cm nu mai papa bebeii lapticul; or fi ceva deversari hormonale in laptic. Mulge-te ca sa golesti sanii, asteapta sa treaca cm si incearca iar sa-i dai.

Ina, trist tablou descrii cu cresa. Si ma gandesc ca daca acolo e lipsa asta de implicare, ce-o fi la cresele noastre?! Ilinca chiar reactioneaza ca o mica fiinta traumatizata. Intr-un fel, una e ca "disciplinarea" sa se produca cu o bona, pe teren propriu adica acasa, unde atmosfera ii e cunoscuta, si alta cand se face si in loc strain.... Sigur ca un copil creste si asa, si ca-i poti oferi acasa atentie de doua ori mai multa..... dar eu una m-as gandi la bona. Nu poti aduce pe cineva din tara, daca bonele de acolo sunt prea scumpe?

Deniss, tel ACSIS 2113094, cred ca-i intereseaza.

Vera, poate ne spui mai multe despre locul unde lucrezi tu?

Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catush spune:

Buna fetelor,pupici bebicilor.....
Mi-a fost dor de voi...
Briana face bine mai are cateva cojite si gata......
avem si noi prob cu kk,de la 1/zi sau chiar la 2 zile , acum o sapt faceam dupa fiecare masa si putin cantitativ si mai ciudat, mai mucilaginos...am sunat dr am intrat in panica,am schimbat lapte (NAN fara lactoza) i-am dat Biotics apoi mi-a zis dr sa-i dau si debridat ca tare se mai screme cand face kk...Ce-i drept sau mai rarit...
Dar la noi a fost si cu boala.....


Catush&Briana Maria(13.10.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/fbalcau/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Alexla, parca ai descris-o pe Alexandra mea!!!! Exact asa face ea, eu sunt disperata, de aproape 3 saptamani ea nu mai vrea sa suga de la san. Nu stiu ce s-a intamplat, ea a mancat bibe si san tot timpul de la nastere, cu aceleasi bibe, deci nu pot spune ca brusc a "simtit" ce bine curge din sticla. Ca stia...si lua cu drag sanul de cate ori ii ofeream.

Acum, doar cand e adormita (exact cum spui tu), mai ales la prima masa (care e undeva intre 4 si 7 dimineata) atunci suge, ca nu isi da seama. Ziua deloc. Ba mai mult se joaca cu sfarcul, se ascunde dupa el, gangureste si imi zambeste. Apoi plange daca insist. Eu am gustat laptele, e la fel, nu am CM, deci nu e de la asta. Am muls si i l-am dat la biberon l-a luat cu placere.

Dar....pentru ca nu sunt asa de harnica precum Jadi nu pot sa ma mulg la 3-4 ore ca am tot timpul altceva de facut si mi-e lene sa sterilizez pompele (ca am si doua acum, tot degeaba). Asa ca lapticul a inceput sa dispara, scot de 2 ori pe zi cate 150-170 de ml si asta e tot. Ii papa asa...si cand mai are chef, dimineata, suge. Ce sa fac? Tot Nan-ul e de baza. Sper sa ii mai dau si cat ii dau acum macar pana la 5 luni, ca am inteles de la dr ca fiecare picatura de laptic de mama conteaza! Succes! Sper ca Alexandra ta sa "se intoarca" la san. Eu am inteles ca sunt copii din astia care se intarca singuri pe la 4 luni, se pare ca si eu am fost exact la fel, acum platesc pacatele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Buna seara tuturor!

Am apucat sa citesc partial ce ati scris, ca aveti un ritm...Incerc insa sa recuperez.
Am vazut ca vorbeati despre nr. de scaune al bb-ilor. Anya face kk o data la 5-6 zile, dar nu ma ingrijorez, caci mananca san si poate sa aibe scaun si o data pe saptamana. La bblusii hraniti artificial si daca nu au scaun 2-3 zile nu este nici o problema. Stimulatul frecvent cu termometrul sau cu supozitor nu e tocmai de dorit, caci se obisnuieste organismul.

Alexia - si Anya are momente cand pare sa refuze sanul: urla de parca-i dau otrava. Insa cu rabdare, reusesc sa o conving. Cand iti vine CM se poate schimba gustul laptelui, insa nu este un motiv sa o intarci. Poate ca daca i-ai dat si biberon, ceai sau suzeta iti respinge sanul. Asta chiar se poate. Oricum, sa te mulgi ca sa-ti pastrezi secretia lactata. Si sa incerci in continuare sa o pui la san, pentru ca mulsul laptelui pe o perioada mai lunga si dat apoi cu biberonul este calea sigura spre intarcare. Cu siguranta ca nu s-a modificat compozitia laptelui. Mult succes!

Alina si Anya (19 oct. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Iaca sunt la teve ma uit la cabina telefonica si sunt captivata dar nu atat de mult sa ma tina ocupata.

Laura si eu am patit cu bebe la fel si nu eram la CM, la el e doar lene asa cum zice Irina. Eu sunt de 2 zile la CM si vad ca nu are treaba, papa din bibe destul de bine laptele pe care il mulg si noaptea il pacalesc sa manance titi. dimineata la fel dar trebuie sa il iau direct la tita din pat si atunci papa. daca il mut si nu ii dau tita in 5 minute o refuza... nu am idee ce conexiuni face el! Asa ca ma mulg mai ceva ca fulga. Sper sa mai rezist 2 luni ca deja imi iau campii.

RalucaC lasa sa ajung eu la mutare si te sun sa imi dai numarul ca sigur il uit sau nu il mai gasesc.

Kid eu nu sterilizez pompele de fiecare data ca ma apuca depresia ca faceam asa si in decembrie am hotarat ca nu o scot la capat. Le spal si gata. Si nu ma mai face harnica ca ma simt bine .

Deni & Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

ALEXLA si mie mi-a revenit cm,dar Matei mananca la fel de bine sanul.La fel cum ti-au zis si fetele incearca sa-i dai laptele tau la biberon,daca manaca inseamna ca e ok laptele tau si trebuie sa o dezveti de biberon.Sa nu intrerupi alaptarea atunci cand esti in timpul cm pentru ca nu schimba gustul laptelui,cel mult bb poate fi mai agitat.

IRINA,voi unde ati mai ajuns cu diversificarea?Ai introdus carnita sau branza de vaci?




Irina si Matei-Cristian (1.sept.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Am uitat, Vera e bine ca stiu ca am cui sa dau lucrurile si asa tot se strang, in septembrie cand am facut curatenie am avut 6 saci de lucruri destul de bune dar care nu le mai purtasem de cel putin 2 ani asa ca le-am dat mamei la Braila dar a trebuit sa ma trambalez cu ele.

Deni & Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Zau fetelor cateodata ma faceti sa ma simt prost ca ma mulg si ii dau copilului laptic in bibe. Dar asta e, ma simt prost si imi trece! Sau se zice ca ma simt proasta? hehe .


Deni & Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput