Sarcina si alimentatia (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

io vreau pasta de masline.
si te rog sa ma lamuresti la fileul de peste la cuptor: pui si apa sau il pui pe folie de aluminiu?
exact te rog. ca la bebelusi ..si ce mirodenii pui?
si ref la fish mac chiar m-am ofticat ca atunci cand aveam pofta mi-era si foame si pofta mare iar a doua zi nu mai mi-era nici foame nici pofta asa de mare. dar daca am ramas cu fish-ul pe creier...te pui cu mine?
parca se muta mc donald's de acolo.
voi cum mancati?
cu mic dejun, prnaz si cina sau cum apucati? si ce apucati?
16s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Angelli, esti mortala...
Luati de notati:

SUFLEU DE PASTE CU CIUPERCI

Se fierb paste in apa (tuburi mici, mai mici ca pennele, dar merg si penne)cu putin ulei, se scurg.
Ciupercile (champignioane) se taie si calesc in ulei 5 min. Se sting cu supa si smantana, se pune verdeata uscata si se lasa sa fiarba 1 min. Se condimenteaza cu sare, piper, nucsoara si ce mai vreti.
Se taie piept de curcan (si bacon daca vreti), amestecati cu pastele si patrunjel. Ungeti o forma de sufleu cu putin unt sau ulei (sau un vas Yena).Se pun 1/2 din paste, apoi ciupercile cu carnita si restul de paste.
Se bat vreo 3 oua cu smantana, cascaval ras, sare, piper si se toarna peste nebunia de mai sus.
Se baga la cuptor 30 de min. Se poate pune peste si patrunjel proaspat daca vreti, cand e gata.

Nu v-am scris masuri pt ca eu pun din oki.
Pofta bunicica!

PASTA DE MASLINE

Se iau masline d-alea fara samburi si se piseaza asa cum pisati usturoiul, de preferinta intr-un castron sau vas de sticla/ceramica (in alea de lemn se pierde din aroma). Se maruntesc bine acolo, se pune un praf de usturoi si cateva picaturi de ulei de masline ca sa iasa asa ca o pasta. De regula maslinele sunt sarate, asa ca eu nu mai pun sare suplimentar...se papa cu paine prajita si sunt un deliciu...ca si consistenta, tb sa iasa asa ca icrele negre...

Cristina 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Adela, mor de ras, hahahahhhaha ...inteleg ca pana la urma fishu' l-ai mancat asa din dusmanie si la nervi, nu?
Pestele la cuptor il fac asa : iau file de merluciu sau cod sau ce file bun gasesc si il pun in yena cu putin ulei de masline si putina apa, iar spre sfarsit pun putin vin alb de gust si mai bag putin la cuptor...mirodeniile sunt alea pentru peste de la Ducros, Kamis sau Knorr (orice mirodenii pt peste) si putina vegeta si bagi la cuptor...cand e gata pun felii de lamaie deasupra

Pestele la gratar :ung fileul cu putin ulei de masline si il pun in folie de aluminiu si il pun pe gratar...iar cand e gata pun peste el mujdei de usturoi (merge brici cu mamaliguta)

Cristina 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Si eu am facut file de merluciu sambata si duminica.Eu l-am bagat asa inghetat la cuptor(intr-o tava)peste am pus vegeta(mai pun si condimente de peste dar nu intotdeauna),lamaie si ulei(fara apa)....si l-am mancat cu mult mujdei de usturoi facut cu iaurt in loc de apa.Iti ploua in gura,asa de bun e!
www.snugglepie.com/ezb/317964.png" target="_blank">Lya 19+&www.snugglepie.com/ezb/317544.png" target="_blank"> Ruty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Lya si eu fac mujdeiul tot cu iaurt sau smantana si toc marunt si rosii...iese un sos delicios...
Sau merge cu iaurt/smantana si cu patrunjel tocat

Am bagat sufleul la cuptor, doamne cum miroaseeeee

Cristina 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Buna fetelor, maaama cat ati scris!

Adela, in trimestrul 1 nu am reusit sa mananc prea snatos din cauza gretzurilor. Cand pofteam ceva si puteam manca, eram fericita. Nu mai conta faptul ca era de la KFC, Mc Donald's si alte fastfood-uri! Acum, lucrurile s-au schimbat. Pot sa ma controlez, mai am abateri cand si cand. Nu te speria ca te-ai ingrasat la coapse si-n alte locuri. Este normal sa te ingrasi cand schimbi ceva in regimul tau alimentar si de viata. Nu mai poti face miscare ca inainte, in primul rand! Ai pofte, ce poti sa faci? Nu te speria, important este sa nu dai iama prea mult la fainoase si produse care contin zahar, ok? Mai scrie-mi cate kilos ai pus si ce inaltime ai, asa, ca fapt divers. Si prioritatea ta numarul 1 trebuie sa fie copilul, nu-ti trebuie silueta acum. Adica, cred ca m-am facut inteleasa: mancam sanatos, cu mici abateri, fara mari excese, si totul este ok!
Pestele la cuptor il fac tot cu putin ulei, apa si mirodenii, intotdeauna pun o folie deasupra de aluminiu, vin nu mai adaug de cand cu sarcina, doar la fripturile de carne care trebuie fragezite.

Cristina Ioana, multumim pentru retete Patut am vazut la Carefour, la promotie, unul cu 2 nivele, loc de infasat, si plasa deasupra. De fapt, este tarc. Nu prea-mi plac chinezariile, dar, avand in vedere faptul ca dupa un an jumate nu-mi va mai folosi la nimic, nu vad de ce ar trebui sa dau sute de ron ( adica milioane de lei vechi) pe un patut Chico sau mai stiu eu de care. Inca nu l-am cumparat, mai reflectez. Acum o astept pe Vera, sic, sic, sic

Raalucutza, daca iti place gustul de usturoi foloseste o vreme usturoiul granulat, pana afli ce e cu durerea de la dr. tau, poate e chiar colecistul, cum ti-a sugerat Chiara.

Bulinuto, ma bucur ca ti-au iesit papanasii. Eu chiar n-am avut emotii, ma asteptam sa iasa, caci reteta e de la mama mea. Cred ca o sa subscriu si eu asta seara la papanasul de aur

Ama, ti-a scris deja Amiss despre constipatie, nu mai am ce sa adaug decat ca trebuie sa te "dregi" eliminand cauza, in prima faza fara branzeturi tari si carne (macar o zi-doua, evita bananele...
Ai vazut ca nu exista un leac universal valabil, dar iaurt cu fulgi de cereale de la plafar trebuie sa dea rezultate. Mananca supe si compoturi ( cel de prune). Trebuie sa reusesti!
Eu zic sa lasi ceaiurile laxative deoparte, incearca doar cu alimentele potrivite.

Si, by the way,Angelli, m-am scoborat din corcodus

Va ,
Lily 22+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Lyly si eu vreau patut din acela dar nu stiu care e mai bun de lemn sau tarc? Ma gindeam ca cel de lemn e mai bun pt coloana e mai fix , nu stiu voi ce ziceti? De preturi am mai spus,am gasit pe internet Graco de la mama lui cu 80$ iar aici ajunge pina la 300$ aceeasi palarie.No comment.Aaaa si am facut azi o supa crema de dovlecei, am calit ceapa si dovlecei taiati subtiri in unt, apoi am fiert putin, cu usturoi si condimente si i-am dat la mixer cu smintina.Delicios! Dar vad ca acuma suntem cu pestele asa ca miine musai fac si eu asa de pofta!

http://www.snugglepie.com/ezb/336024.png[/img][/link]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Angelli, fetele de la mine, adica de la mai-iunie, ziceau ca-i bun un patut de lemn ca-l folosesti pana implineste bebica vreo 4 ani, si vede si el ca seamana cu patul parintilor si ar fi mai familiar pentru el.
Iar tarcul poate fi luat suplimentar, oricum nu incurca, ca este pliabil, si-l poti instala oricunde prin casa ( te duci sa faci mancare, il iei la bucatarie...)
Cert este faptul ca tarcul nu incurca pe nimeni daca poate fi pliat!!!

Lily 22+


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Noi avem patutz de panza si suntem foarte multumite de el. Nu numai ca il iau cu mine daca plec pe undeva si Katja se simte oriunde ca acasa, dar este mult mai sigur pentru bebe. Intre barele alea de lemn isi poate prinde capul sau membrele, se poate lovi etc. Plus ca la varsta escaladelor e periculos totusi, fiind mult mai inalt. Asta de panza mi se pare si mai igienic, se spala perfect, lemnul daca e lacuit/vopsit...poate sa roada lacul/vopseaua , daca nu e..cum il speli perfect...sunt multe probleme . Plus ca nu toate le poti folosi pana la 3-4 ani, depinde de model. Iar daca ai patuz de panza , nu-ti mai trebuie tzarc (nu ca s-ar inghesui copiii sa stea cine stie ce in tzarc!). Cred ca fiecare alege ce vrea, eu v-am spus ce cred eu si care a fost experienta mea. A, si am o prietena care a cumparat patutz de lemn (mic, nici vorba sa doarma copilul in el pana la 4 ani) si l-a folosit numai o luna sau doua. Oricum, eu am culcat-o pe Katja intr-un cosuletz pana la 2 luni pentur a se simti mai protejata, mai aproape de senzatia din burtica.Si puneam cosuletul in patutzul ei.

Si ca sa nu fiu total off-topic : eu am facut si am papat azi supa cu galuste si pilaf cu pui. acu ma duc sa fac niste clatite. Vezi , Carmina, bag carbohidrati cat cuprinde, spuneam eu ca n-am ce cauta la subiectul asta...

PS M-au innebunit efectiv niste tipe de pe alt forum care dau retete arabesti, inclusiv cu poze din timpul prepararii si finalul...damn...m-au apucat arsurile de pofta! Chiar asa,

Lyly mai tii minte cand am vorbit sa mergem la un restaurant arabesc (am zis eu atunci) sau chinezesc (ai zis tu)???


Ioana 26 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

amiss zip merci pt raspunsul referitor la constipatie!!
Lyly banane nu mananc,o sa renunt si la carne,nu mai stiu ce sa fac..incerc sa ies si eu fara laxative dar parca astept degeaba mereu..Cu patutul eu sunt si voi ramane in dilema pana la final:daca sa fie de lemn sau cu plasa.Cred ca o sa ma hotarasc cand il cumpar!
io 28+ cu Seby
Poze cununie
Poze mami si bebe
Poze Craciun,Revelion si cu burtica Bebe

Mergi la inceput