Sarcina si alimentatia (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

angelli - cu mare intarziere iti multumesc pt. raspuns. De citit am citit mesajul cand trebuia dar nu am mai avut timp sa intru si sa scriu. Stiu si eu papanasii fierti, era desertul meu preferat si intr-adevar si mama ii facea fierti insa eu i-am facut prajiti.
Nu va spun ce stres am trait. Fac eu compozitia dupa reteta ta LYLY, inlocuiesc fructoza cu zaharul, dar cred ca ouale au fost prea mari pt. ca mi-a iesit o compozitie moale. Ce sa fac, ce sa fac?
Musafirii stateau sa vina, eu nu eram gata si promisesem ca voi da papanasi. Mai pun o lingura de faina si una de gris de la mine putere....nimic, compozitia tot moale. Ma gandeam eu acum, chiar daca o sa pun faina pana se intareste papanasii mei vor fi compromisi, si cu lacrimile stand in coltul ochilor mai torn inca 3 linguri de faina si vreo 2 de grisi si...suna la usa. Ne salutam noi, ne pupam si sunt intrebata: "Hai, ce faci cu papanasii aia?" Eu foarte sigura pe mine iau tigaia o pun pe foc si zic: "Nu mai puteam de pofta, de-abia asteptam sa veniti sa mancam odata"........................................... FETELOR, cuvantul "DELICIOS" e suficient? eu cred ca nu. Au fost mortali cu smantana si cu dulceata de visine, am crezut ca lesin de placere EU ceilalti nu mai conteaza cu toate ca au spus ca sunt mult mai buni decat cei de la restaurant, ca sunt mai racorosi, ca au mai multa branza in ei, nu sunt niste simple gogosi.
Mi-a mai ramas putina compozitie pt. maine si o sa-mi fac cativa fierti de dragul vremurilor trecute.
LYLY - meriti un Papanasul de Aur, este adevarat, fara fructoza .

poze carmina
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

P.S - LYLY eu nu am numarul tau de telefon pentru ca nu l-am luat de la Ioana. Daca nu era prea dimineata as fi sunat-o pe ea sa-mi dea nr. tau de telefon dar nu merita tot deranjul . Oricum poti sa mi-l dai pe PM.

poze carmina
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Carmina,spune-mi te rog si mie ce branza ai folosit la papanasul de aur?
Maine musai fac si eu ca de mult poftesc papanasi dar n-am avut o reteta buna.

www.snugglepie.com/ezb/317964.png" target="_blank">Lya 19+&www.snugglepie.com/ezb/317544.png" target="_blank"> Ruty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

STITI CUMVA DACA USTUROIUL POATE SA CAUZEZE DURERI DE FICAT?SAU DE ALTCEVA CE SE AFLA IN PARTEA DREAPTA??

RALUCA 24+ http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Salutari fetelor
draga Ama_kalyconstipatia este provocata de o alimetatie bogata in proteina. Asadar, daca tu mananci multa carnita, de pui, de vita,porc, soia, oua, branza, tofu etc(sunt foarte multe surse de proteine)creste riscul de a te constipa! Pentru a evita constiparea severa, (sincer pana acum (suntem in luna V-a jumate)nu am avut decat o zi sau doua de constipatie multumesc lui Dumnezeu) trebuie sa nu neglijezi:

- multifibrele!! trebuie sa mananci multe fibre!! sunt singurele care te scapa de constipatie...bine mai sunt si leacuri babesti dar...tie iti trebuie ceva la sigur. Manaca cereale, (eu mi-am luat amestecul de cereale Vitalis)si in general foarte multe alimente bogate in fibre! Iti curata organismul si intestinele! Daca mananci mai putine proteine poti sa reduci si portia de fibre
- sportul(miscarea):• Metabolismul este mai accelerat cu 10-25% pe o perioad#259; de câteva ore
• Sinteza proteinelor se dubleaz#259; pentru 24 de ore
-lichidele (dar nu exagerat)
Mult succes la deconstipat si te pup. Pe net gasesti care sunt alimentele bogate in fibre!!



raalucuza sunt o fana a usturoiului si mancam foarte mult gatit crud whatever! Nu am avut niciodata dureri de ficat din cauza lui(in partea dreapta e ficatul). Ficatul daca e sa te doara te doare din alte cauze ...poate fi si de la oboseala si stres foarte mult

Multa sanatate va urez si take care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

LYA - ce dulce ai fost cu papanasul de aur!!!
Am folosit branza dulce vaci slaba...adica sunt 3 tipuri: grasa, slaba si dietetica dar sincer nu cred ca conteaza. Este adevarat ca aia dietetica e mai fara gust.
Compozitia am facut-o dupa reteta LYLY doar ca in loc de fructoza am pus zahar tos pe care l-am batut cu ouale iar consistenta aluatului trebuie sa fie cum a spus si LYLY ca cel pentru galusti. DAca iese mai moale cum mi s-a intamplat mie poti indrazni sa mai adaugi faina ca sa se intareasca.

Sesizezi ce sigura pe mine sunt ?
si succes la papanasi.


poze carmina
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Lya, chiar ca ai fost mortala cu papanasul de aur...
Carmina -gata, m-ati omorat definitv cu papanasii, trebuie sa fac si eu ca salivez de cate ori va citesc...auzi la ea, cu dulceata de visine....ufffff
Adela- esti o haioasa, hahahaha, chiar ca ai gandit-o bine, ca mai bine mancai doar fish decat sa te apuce nervii si sa balotezi si cartofi
Si eu fac file de peste, dar sunt interesata sa vedem poate Lyly il face altfel...mai invatam si noi..eu fie il fac la cuptor cu putin ulei de masline, putin vin si mirodenii, fie la gratar cu muuult mujdei de usturoi...

Io azi fac sufleu de paste, ciuperci si piept de curcan...daca vrea cineva retea, let me know...
Si mai fac pasta de masline = un deliciu pe paine prajita

Cristina 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Lyly, esti mai bine azi? Mai esti suparatzica?
Ziceai ceva de patutz, de unde ai luat si cum e? poveseste-ne...

Cristina 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Cristina, normal ca vrem retetele, arunca-le spre noi! Si primesti si tu un papanas de aur pentru ele! Si cred ca ar trebui sa organizam o evadare in grup spre tarile calde, ar fi misto.Lyly da-te jos din corcodus!

http://www.snugglepie.com/ezb/336024.png[/img][/link]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

raalucutza, colecistul te doare in partea dreapta de la usturoi. Mie mi se intampla frecvent ...iar in sarcina mult mai des decat de obicei.

Mergi la inceput