Sarcina si alimentatia (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Carmina vad ca Lyly nu e online poate te ajut eu.Eu folosesc fructoza d emult timp, se foloseste exact ca si zaharul, foloseste si sotul meu si i se pare bun.Eu nu am facut niciodata papanasi dar facea mama mea si avea consistenta aluatului iar ea ii fierbea in apa, tu ii faci cum vrei, iar deasupra poti pune smintina si dulceata de fructe rosii, capsuni sau zmeura sau vezi tu, arata super fain.
M-ati innebunit trebuie sa ma duc sa caut brinza na!


http://www.snugglepie.com/ezb/336024.png[/img][/link]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Lyly te inteleg perfect cu plecatul eu caut pe net de zile intregi un holiday si nu pot sa-l conving pe el ca are mii de treburi de rezolvat exact in perioada in care vreau eu, nici nu stiu pina in ce luna pot pleca prin martie aprilie dar nu e asa de cald nici unde pe Mediterana si dupa ce vine copilul un an sigur nu mai vad concediu.Si cu frigurile astea de la noi!

http://www.snugglepie.com/ezb/336024.png[/img][/link]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Pup fetele!
Angelli si Lyly, nu va pot spune cat va inteleg, cat sufar si eu ca nu am iesit din Bucuresti mai departe de Sinaia, sa imi vad parintii...
Partea nasoala la noi este ca el nu vrea sa plec nicaieri cu sarcina asta...anul trecut cand am fost gravida am cam colindat...am fost plecati si in Creta, si la Budapesta si la mare aici si peste tot...dar am pierdut sarcina si el acum vrea sa excluda orice posibil factor de risc...asadar va pleca peste 2 sapt la Budapesta fara mine si sa vedeti atunci jale...de o luna ma chinui sa il conving si nu vrea sa auda macar...il inteleg si pe el si ma gandesc ca bebe merita orice sacrificiu din lume...si ca la cat eram noi de plimbareti, n-o sa murim 1-2 ani...

Cristina 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:



Bulinuto, n-am vazut mesajul, ca am plecat dupa. Da', de ce nu m-ai sunat pe mobil? Doar aveai numarul meu!
Zaharul este ceva mai dulcedecat fructoza, deci trebuie sa pui mai multa fructoza, cam o data si jumatate, dupa gustul meu.
Imi pare nespus de rau ca n-am fost pe aici. Compozitia trebuie sa fie ca la galusti, nici moale sa curga, nici tare,sa le iei cu mana! Le iei cu lingura.

Pupici,

Lily 22+


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Angelli, mie mi se pare mai putin dulce fructoza. Si parca ies mai fragezi papanasii daca au consistenta de care-ti pomeneam, unpic mai moale, si sa-i pui cu lingura, la fiert sau la prajit.

Cristina Ioana, asta-i situatia, stam si visam cu ochii deschisi. Si eu sunt o mare plimbareata. Si, cand nu eram gravida, ma sculam cu noaptea-ncap, pana se trezea sotul in weekend eu imi faceam si "plimbarea"!

Lya, multumesc pentru incurajari!

Azi am facut: pastrav prajit, tavalit prin faina, cartofi taranesti, piept de pui la cuptor cu rosii, ceapa, ardei si morcov, salata de sfecla rosie cruda cu hrean, salata de sfecla fiarta cu usturoi.
Poate fac niste paste cu branza la cuptor ( stafide, ou, zahar, stiti si voi)

Lily 22+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

lyly bine zici cu hranitul corect, dar va iese mereu????
eu desi nu avem voie cola ma mai infig cu nerusinare, iar paine inca mananc.
deja am bulanele mai groase si burta grasuna si manutze, si sunt gravide carora li se umfla doar burtica. de ce nu se umfla si la mine doar burta? ce sa fac sa nu ma fac cat
si nu mai fi suparata lyly ca nu ai iesit din bucuresti, ca am fost eu plecata la munte si nu imi venea sa ies din casa de frig, gheata etc.
mai ai putina rabdare si peste 3 saptamani poti sa iesi linistita. de ce nu te duci la film sau la teatru sau undeva unde iti face placere ca sa nu te mai stresezi. incearca sa te vezi cu o persoana cu care te simti bine, eu nu vreau sa mai vad pe nimeni care ma streseaza sau ma oboseste....sunt fitoasa dar nu ma las.
cat despre mediteraneana vreau si eu , acum de cand am ramas insarcinata as pleca invartindu-ma.
si ma gandesc la apa aia superba si imi vine sa
dar poate ajungem in vara lui 2007 cu copilasii nostri cu tot. e? ce zici? eu una abia astept sa o bag pe bubulina in apa aia curata si calda si minunata si cea mai frumoasa
hai ca de la delicii culinare am ajuns la concedii minunate
acum am vazut ca la ora 8 dimineata tu spuneai ca ai o zi proasta. hai LYLY moralul sus si fi strong, bebe are nevoie de tine cu tonus beton, nu trista si bosumflata (zic eu acum dar cand ma enerez si eu....)
aoleu fetelor voi vad ca aveti mare grija la alimentatie....auzi ...fructoza....
mai dati exemple de mese, ce consumati ca sa nu va faceti gravidute grase rau....
am facut azi: pilaf, tocanitza de pui...aveam o mare pofta, snitele de pui.
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Adela si Lyly, ce furnicutze ati fost voi azi si ce de mancare ati mai facut...da'voi gatiti asa mult numai pentru doi?...ca eu fac putin si des ca sotul meu e mai rau ca o gravida, nu mananca aceeasi mancare mai multe zile...
Eu am haladuit cu sotul si prietenii toata ziua, a fost frig in Buc dar am venit acasa cu nasul rosu si tare bine mi-a facut...
Adela, si eu ma gandeam tot asa, ca in vara lui 2007 sa plecam cu bebei in concediu la caldurica si apa limpede ...hihihi, asa ne tinem moralul sus, hranindu-ne cu iluzii d-astea...
Daca te uiti mai in urma, o sa vezi cum ma "ladam" eu zilele trecute ca am mancat KFC ..asta ca ziceai ca ne hranim corect...Lyly ce ne mai tine pe linia de plutire...


Cristina 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

ha ha ha ce m-ai facut sa rad cristina ioana. par multe dar nu am facut cantitati mari pentru ca nici sotul meu nu se omoara cu mancarea repetata si nici macar cu cea gatita. dar am avut si chef azi si ofta de tocanita iar sotul vroia pilaf. si uite asaa nu suntem noi pe aceeasi lungime de unda si gatesc pentru amandoi....oricum manac si din pilaf
oricum eu nu pot sa gatesc zilnic, as muri asa ca avem din fiecare si e pe alese. mai nou am inceput sa merg la inot, sper sa ma ajute si fizic asa cum ma ajuta si psihic. penru ca ma simt bine deocamdata.
lyly ziceai intr-un mesaj mai vechi ca ai facut file de peste. cum l-ai pregatit?
si acolo unde ziceai tu de kfc eu intrebam daca nu ii afecteaza pe bebeii nostri iuteala de la aripioare.....pentru ca ei sunt mici iar aripioarele ff picante.
si eu sunt la fel, saptamana trecuta il rugam peal meu sa ma duca la mc donald's sa imi iau fish mac si nu a vrut ca nu e sanatos. buuuuun ...si a doua zi ce am facut? m-am urcat in masina si mi-am luat fish mac, cartofi prajiti si salata.
nu mai bine mancam doar un fish mac?
cred ca daca era el insarcinat avea mareeee grija la alimentatie, dar cum nu este ....o sa ma sacrific eu
eu nu vreau sa cred ca sunt iluzii ci chiar realitate, acum am un elan mare de tot care sper sa nu imi treaca cand apare bebe.
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Mai fetelor,mai terminati ca si cu bebe puteti sa mergeti in concediu.Bani si sanatate sa fie!
Eu cu Rut am fost la munte cand avea doar 7 sapt.....chiar e usor ca doar san mananca,mai incolo cand papa diversificat e mai greu.Si cu baita,servetelele umede sa traiasca.
Eu ma gandesc ca la toamna sa merg cu amandoi undeva(si cu sotul,normal)si nu-mi fac emotii prea mari.

Lyly,ce de mancare!Se pare ca te-ai descarcat facand mancare?Sper ca ti-ai terminat ziua mai bine decat ai inceput-o.


www.snugglepie.com/ezb/317964.png" target="_blank">Lya 19+&www.snugglepie.com/ezb/317544.png" target="_blank"> Ruty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

LYLY ceaiul verde chinezesc anticonstipatie e permis in sarcina?Ca eu am incercat toate remediile sa scap de constipatie,dar degeaba.De vreo doua saptamani nu ies decat cu supozitor sau duphalac sirop..si mananc de toate: prune uscate,iaurt,tarate cu miere,kiwi,paine cu tarate,seminte de dovleac si degeaba..n-au nici un rezultat! Si care sunt alimentele care constipa sa le evit?(daca poti pune o lista cu toate,ar fi perfect)Merci!
io 28+ cu Seby
Poze cununie
Poze mami si bebe
Poze Craciun,Revelion si cu burtica Bebe

Mergi la inceput