Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (14)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Meems, eu am o veste proasta pt tine. Dupa nasterea Silviei am revenit in cele din urma la greutatea initiala dar talia, cu toate astea, n-a mai vrut. Am "sarit" de la 61 la 65! La aceleasi 45 de kile!


Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Ola mamici,

Lavi, Irinuca, Bic, Negaracristina si T_Ioana, sa va traiasca bebelacii!

Si pt ca tot mai e putin pana pe 4 feb, urez deja la mai multe luni si bebelacilor lui Mimmi Dumy si Fee! Si mai dati un semn de viata din cand in cand!

Bic m-ai facut sa rad cu memoria ta "pierduta" Eu recunosc ca mai am pana sa te ajung!

Ina, distractie placuta la botez, si lasa ca Rachelita e frumoasa fos si cu cojite si fara si Nicolas tot dupa ea o sa fie

Mara, ca intrebai de exercitii dupa cezariana, eu fac doar abdomene din cand in cand si ...imping la caruciorul bebelinei pe aici pe la noi, unde sunt numai serpentine si urcusuri de te saturi. Am inceput sa fac cam dupa o luna de la operatie, dr nu mi-a interzis nimic!

Dordia sa stii ca si eu am avut dubii de cat suge bebelina mai ales ca era si ea tot agitata acum vreo cateva saptamani...pana la urma am lasat-o in pace si i-a trecut de la sine. O fi avut si ea momente mai proaste! De acord cu Felicia sa te votam cea mai atenta mamica!

Maria Alexia, bine ca s-a rezolvat cu galma si...buna idee cu tata la bebe mama la bere. Mi-a placut!

Lavi, doamne prin ce ati trecut voi fetelor! Nati curajoasa ! Nu stiam ca avea probleme cu canalul lacrimal! Felicitari pt depasirea pragului de 6kg!

Anda esti mortala cu fructele poetului la 18 ani! Lasa domle de ce sa te grabesti cu diversificarea? Avem timp sa o incepem...deocamdata sa lasam lapticul de baza ca e mai sanatos!
Purificatorul ala ce face, face si curatenie la pretul asta? Vorba lui Lavi, mai ieftin e sa te lasi de fumat!

Silvia ca sa iti raspund, eu mai evadez pe la magazine, de fapt dau iama de-a dreptul. Adica stau cuminte un timp si apoi, cand estimez ca am stat destul, tzusti la cumparaturi. Si asa mi-am ridicat moralul azi cu o poseta, un portmoneu si o pereche de pantofi asortate... Si maine ma duc sa imi fac manichiura si sa imi aranjez un pic parul.

Sa va spun: azi la magazine bebelina mea nu a mai dormit ca pana acuma ci s-a uitat mereu imprejur, asa incat am lasat in jos capusonul de la landou ca sa vada mai bine! Ba am dus-o si pe malul marii sa vada avioanele cum aterizeaza - aici pista de la aeroport e pe mare si se vede foarte fain - dar nu i-a placut, mi-a facut un circ ca a trebuit sa plecam!

Eu pacatuiesc cu cate o cafeluta pe zi - si am recunoscut de la bun inceput cand s-a mai intrebat!

Hai va las ca mi se inchid ochii, mai va citesc si maine ca azi nu am terminat!



Alina si Amalia 17.11.2005


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna dimineata mamici!!!

Ieri am facut proba suptului...si e ok. Adica nu a supt el 840gr cum zice carea dar...in jur de 750 tot a supt, plus ca ultimele 2 mese a supt mai putin dar pe saturate. El cand se satura, lasa tata, se uita in ochii mei si trage cate un zambet de satisfactie de iti vine sa-l mananci. Asa ca il las in paca daca ia in greutate chiar daca ia 140 gr/saptamana. E sanatos si e cel mai important!!!

Mimi Dimy si Fee felicitari pentru 3 luni implinite azi!!!Sa fie puii sanatosi si norocosi!!!

Lavi02 si eu m-am gandit la acelasi lucru...dar am intrebat ca doar sti ca eu sunt mai stresata din fire!!! Te pup si multumesc pt promptitudinea raspunsului!!!
Apropos de morcov; sa sti ca eu i-am dat sucul de la morcovi gol si nu a patit nimic. Chiar i-a placut foarte mult si dupa ce a papat morcov pe la 11, la 5 a facut un ditamai kk. Deci nici nu s-a constipat. Am primit un sfat de la sora-mea cum ca nu e bine sa-i amestec pentru inceput sucurile. Asa ca eu am ascultat-o si asa am facut. Dar intrebarea mea este cantitiativ cat sa-i dau??? ca am auizit ceva de 50 ml si mi se pare mult!!! Eu ii dau cam 10 ml de suc de porto intr-o zi, 10ml de mar a doua zi si 10 ml de morcov a treia zi dupa care o luam de la capat. E bine?






Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Nu mai stiu cine a intrebat la cata vreme dupa vaccin poti face botezul. Noi l-am facut la fix patru zile dupa vaccin, cum scrie la carte! In sensul ca, daca apar ceva efecte secundare nedorite, ele tin maxim 4 zile.
Am fost ieri sa depun dosarul pentru CIC. Am rezolvat foarte elegant. Trebuie doar un dosar cu sina, copii dupa buletinele parintilor, dupa certificatul de nastere al copilului, dupa livretul de familie, formularele tip pe care ti le dau ei, care includ cate o declaratie pe proprie raspundere a mamei si a tatalui, plus adeverinta de la serviciu. Angajatorul nu mai trebuie sa depuna nimic, am intrebat eu. Nici eu nu voi mai depune lunar adeverinta, nici angajatorul, si asta am intrebat. Cica cf. literei f (nu stiu din ce) voi depune acea adeverinta din nou numai daca intervin modificari. Toate astea le-am depus la Directia de munca si protectie sociala, care am inteles ca tine de Consiliul local. La sectorul 1 este la Arcul de Triumf, de unde am luat si indemnizatia de nastere. Sper ca am fost de folos macar catorva dintre voi. Va doresc succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

La multi ani, mimmi dumy si fee, sa va traiasca bebelusii si sa fie sanatosi!

Eu mi-am depus pe 2 dosarul si am avut noroc ca in sect. 2 nu mai trebuie sa te deplasezi pana la primarie, sunt mai multe centre unde poti depune. Am fost fix la o statie de casa si in 5 minute am terminat. Chiar am avut noroc, in schimb mi-au spus ca banii vor veni undeva prin martie sau chiar aprilie . Ma intreb daca stateam numai in banutii aia, ce naiba faceam 1 luna sau 2?

Pentru Cristina- centrul de care vorbesc este la intersectia Morarilor cu Sos. Pantelimon, pe langa biserica Sf. Ioan Botezatorul. Poate iti este mai aproape decat sa mergi la primarie (daca nu ai depus dosarul).

Raluca si bb Maria (07.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor si eu am depus exact aceleasi acte ca si Gandacel dar spre deosebire de ea la noi la Sectorul 3 au cerut si originalele buletinelor, certif de nastere copil, certif casatorie, livret!!! Deci la s3 tb si copii care raman la dossar si originale sa le vada!!! Si mie tot asa mi-au spus ca in martie cel devreme primim banii deci...foameaaaaaaaaaaaaaaaaa pana atunci!!! Sper macar atunci sa ii primim pe 2-3 luni odata nu?



Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

lavi, Inka a ajuns bautura no. 1 la mine in casa si sincer ma bucur ca exista!!!

Alta:Ministra muncii(?)a zis la tele sapt asta ca daca depui dosarul in ian primesti banii in feb, iar daca depui in feb ii primesti in martie.Deci fara intarzieri.Asa o fi?

Alta: Stiti cumva daca Vigantolul mai e bun la o luna de la desfacere? Are o asa indicatie, ca asistenta mi-a zis ceva, dar am uitat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

Oooops! Scuze, Cristina, acum am realizat ca, de fapt, stai in sectorul 3.

Raluca si bb Maria (07.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Maaama ce pustiu!!!


Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor tin sa va spun ca baiatul meu ieri s-a intors singurel pe o parte si pe alta. Adica de ieri se rostogoleste! Se sprijina in picioruse si se ajuta de ele ca sa se intoarca!!! Sa vedeti ce lupte da baiatul pana reuseste!!! E un dulce foc!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput