Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Buna dimineata - vodca taie greata

La mine s-a dus dunga, buricul a intrat la locul lui, dar era negru, parca aveam jeg in el, parca se stransese tot negrul ala de la dunga in el. Chiar aveam jeg pentru ca intr-o zi m-am saturat de imagine si am purces la curatare cu un betisor de urechi bagat bine in sapun.

Tonnia, imi pare tare rau de ce patesti cu Dinu. Imi dau seama cat de innebunitor e. Incearca la pediatrii recomandati de Nadina si Karmenuta, poate te lumineaza ei mai mult.

Fetele cu D.A. - alexla si Maddy - se poate sa fie de la crema, dar sa va zic ce am patit eu cu Matei. Eu nu i-am dat cu Trixera decat strict in zonele cu probleme, care la inceput erau obrajii. In paralel am inceput sa scriu ce mananc ca sa vad daca exista cumva vreo corelatie intre asta si bubite (adica vreo alergie alimentara). Nu mi-am dat seama pana acum. Am mancat de toate vreo saptamana si starea obrajilor a fost buna.
Oricum, cu crema la el e mai bine in sensul ca e hidratata bine pielea si parca nu au mai aparut bubite asa multe. Ideea e ca daca e D.A. crema asta nu rezolva problema, doar ajuta la eventuala tinere sub control.
Dupa cateva zile in care a fost ok azi dimineata am vazut ca pata de pe obrazul stang este iar rosie, nu atat de rosie ca in trecut, dar oricum...
Insa, ce vreau sa spun e ca acum vreo 3 zile i-au aparut niste bubite rosiatice pe piept (pe unde nu-i dadusem cu crema, deci la el clar bubitele nu sunt corelate cu Trixera) care ieri seara s-au transformat in bucatele de piele uscata . Asa ca am inceput sa-i dau si pe acolo cu Trixera.

Din cate am citit eu, D.A. nu inseamna neaparat alergie alimentara, de foarte multe ori este asociata (in viitorul copilului) cu astm sau rinita alergica. Mie de chestia asta imi e tare frica. Si cica e ceva genetic, dar la noi nu este cazul, nici bunicii nu au nici un fel de alergie.
Ce vroiam sa va intreb, acum ca v-am facut si capul mare, ai vostri copii se scarpina in zonele cu bubite? Ca Matei nu pare absolut deloc deranjat, dar am citit ca daca e D.A. ar trebui sa se scarpine.


Ruxandra, mama de www.hps.ro/matei" target="_blank"> Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Mda, in alta ordine de idei, azi noapte iar am avut show .
S-a culcat dupa baie, exceptional la el dar cred ca era frant dupa ziua de ieri, la 7, si s-a mai trezit la 10, la 12, la 2.30, la 5 si la 7. Sunt franta.

Ruxandra, mama de www.hps.ro/matei" target="_blank"> Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

Buna!
Andrei a dormit bine, de la 23 la 6 dimineata si apoi pana la 8.
dar sunt ametita, ca de la 8 m-a zapacit.........nu a vrut sa-si pape sucul de morcov si mar, laptele m-am chinuit o ora sa-l fac sa-l bea. nu a mai vrut sa adoarma dupa ce a mancat,desi ne-am jucat si am facut gimnastica, l-am spalat si schimbat, si dupa 10 min. a facut kk si iar am luat-o de la inceput cu spalat si schimbat.....in patut nu vrea sa stea, acuma sta in bouncer, sa vedem cat il tine...
nici n-am avut timp sa mananc.......


Mary si bebe Andrei(29.09.2005
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Tonnia ufff, iti tin pumnii sa revina totul la normal. Nu stiu ce sa iti zic, fata mea implineste 4 luni pe 6 si nu mananca nici s-o tai mai mult de 600-700 de ml pe zi de lapte. Tzitzi nu mai suge deloc, ii scot eu cam 300 de ml pe zi si ii dau, in rest Nan HA, ca avem si un inceput de D.A. noi. Luna a 3a mi-a luat 500 de g si acum mi-a luat 400 de g si nu cred ca mai ia mult pana luni cand face 4 luni... M-am speriat si eu, am dus-o la analize sange + copro, nu are nimic. Pediatrul mi-a zis sa incep cu cerealele de saptamana viitoare (nu are 6 kg inca, poate ajunge acolo pana luni, acum are cam 5,900). Nu cred ca e pe nr de kg neaparat, am o prietena in Germania care a bagat cereale in bibele bebelusului la 2 luni jumatate, pentru ca bea f mult lapte al ei si nu se satura. Si i-a mers f bine. Eu i-am luat fulgi de orez simpli, fara lapte, zahar sau alte adaosuri. Nu stiu, poate o sa castige mai mult in greutate. In rest ea arata bine, e vioaie si simpatica. Doarme si ea destul de mult, cam ca Dinu, dar cand e treaza e f alerta. Adica nu arata a copil bolnav de nici un fel. Presupun ca daca Dinu e la fel de vioi si pare multumit, nu ai de ce sa iti faci f multe probleme. Poate ia luna viitoare 2 kg Dar cat a avut la nastere si cat are acum? Adica e aproape de dublarea greutatii de la nastere, acum la 4 luni? Nu trebuie neaparat sa fie fix pe fix, dar p-acolo. Are Nadina un grafic de crestere bun, daca ii zici evolutia lui Dinu iti spune ce zice graficul.

Anya20, am vazut pozele, fetita ta e o dulceata! Si Sara a lui Valen e, . Ti-am vazut si pozele de la botez si mor dupa tinuta Anyei, cea mov. Ai idee de unde a cumparat nashica acele hainute? Alex a mea nu are nimic pe mov si cred ca i-ar sta bine (un pic de mov nu strica niciodata)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Buna dimineata!

Simo, multumesc de votul de incredere.
Anya20, m-am uitat la bb Anya, e foarte draguta, mai ales cu floare la ureche.
irina, buricul meu e labartzat. Oare cit ii ia sa se stringa inapoi? Sper ca se stringe inainte sa ramin din nou gravida. Tre' sa fac un studiu serios cu privire la zodia urmatorului copil, sa "armonizeze" bine cu noi.
Nadina, multumesc pentru informatia cu orele de somn!
Nicole, spor la invatat si bafta la examen!!! Ai sa iei nota 10, stiu eu.
marinela, si eu am patut din ala, si Marlena ... sintem o gashca intreaga.

Eu maninc in continuare biscuiti cu unt (am observat ca ajuta la lactatie, asa ca bag in mine fara numaaaaar), pina diseara cind aterizeaza mama. Fata isi face somnul de frumusete.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Nicole eu ii dau mar cu morcov, ca mar simplu e mai acrut. Storcatorul meu lasa pulpa f. bine pasata si pun in suc si pulpa de mar si de morcov (de morcov doar o lingurita). Si mai adaug 1-2 lingurite de cereale (o sa-l pozez daca vrei sa te lamuresti de consistenta).

Marlena ii dadeam din brate seara si noaptea uneori cand era agitat. Acum de cand cu noua metoda nu-i mai dau din brate deloc.

christina e un frumusel Matei. Si noi avem sepcuta, acelasi model .

Mary sa inteleg ca nu iesi afara azi... Iesim si noi mai devreme azi (ca deh s-a trezit la 6.45 ca avea teaba multa azi bb).

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Am reusit si eu sa vad o parte dintre pozele voastre.
Aveti copilasi foarte frumosi.

Kid2003 - si mie mi-a placut mult costumatia Anyei de la botez. Foarte inspirata nasa, ce-i drept. Hainutele se gasesc la "Z", in Mall Vitan (si parca mai era unul pe Calea Victoriei). Cand am fost eu inainte de sarbatori mai aveau. Am avut insa o problema cu pantofiorii, care nu stateau in picioruse sub nici o forma. Cand se agita, ii cadeau. Asa ca sotul meu i-a cusut de ciorapei si nici ca s-au mai clintit de-acolo.

Alina si Anya (19 oct. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Antonia merci de aprecieri

Simodina m-ai speriat cu povestea prietenei...si cu infectarea din Maternitate. Cred ca o sa vb. si eu cu pediatru poate ii facem niste analize.

Fetelor cand citesc ca voi va faceti probleme ca nu a luat 500 g la 4 luni incep sa ma intreb daca nu sunt o mama iresponsabila. Ma uit pe prima pagina si nu vad nici o valoare mai jos de a mea. Sincer eu incerc sa nu ma mai stresez atata. Habar nu am cati ml mamanca pe zi. Am incercat sa-i cantaresc pampersul intr-o zi...dar tot nu e acurat. La proba cantarului imi pare ca-mi chinui cupilu'. Si cand vrea tzatzi se agita nu gluma. Cred ca-i mai bine ca-i dau tzitzi ca macar nu ma strasez decat o data pe sapt cand o cantaresc.

Vera & Iulia Maria (17 octombrie 2005)



POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Am vazut ca vorbeati despre liniile negre de pe burtici.
Eu am avut toata burta foarte pigmentata inainte sa nasc, iar dupa nastere, pentru ca s-a mai strans pielea, era aproape neagra. Eram foarte caraghioasa. Desi s-a mai "dus" din coloratie, a ramas in continuare o diferenta intre burtica si restul corpului. De linia neagra ce sa mai zic...O sa treaca de tot in cateva luni.

CM nu mi-a venit inca si nici nu imi este foarte dor.
Sper sa mai intarzie, ca m-am obisnuit asa.

Alina si Anya (19 oct. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Tonnia imi pare rau. Sper sa nu fie nimic grav si sa-si revina repede. Iti recomand si eu dr. Iordachescu Mihai, spit IOMC Emilia Irzea si Medlife (calea Grivitei)

Nadana ca sa ma laud si eu cu sotul meu....si inainte are el atent (ca altfel nu-l luam de barbat) dar in t. sarcinii si dupa s-a intrecut pe el. E un tatic f. reusit tare dragut si cred ca asta mica ii seamana.

Fug ca ma striga pitica

Vera & Iulia Maria (17 octombrie 2005)



POZE

Mergi la inceput