Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Da, Nadina, Stanciu este cel de care zic. Foarte bine e la el ca ii dai telefon si te programeaza chiar in aceeasi zi daca ii spui ca e grav. Te ia chiar peste rand uneori, cand bebe e mic si are ceva nasol. Pe noi ne-a luat si peste rand. Prima data l-am sunat, i-am zis ca e nou nascut si nne-a primit la cabinet in aceeasi zi. La cabinet este marti, joi dupa amiaza si sambata dimineata. In restul zilelor e la Budimex, dimineata, pana pe la 1.30. De fapt acolo e zilnic. Nici consultatia la cabinet nu e scumpa, doar 200.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pharmacris2002 spune:

Buna dimineata la mamici si bebelusi!

Sunt in urma cu doua capitole asa ca am intrat sa va salut si ma intorc sa recuperez.

Mimsi-Nici fetita mea nu accepta supa cu bibe asa ca ma hotarit sa mixez morcovii si cartofii foarte fin ca o pasta si sa o dizolv cu zeama din fiertura dar nu o fac lichida cit sa i-o dau cu lingurita.Nu maninca tot dar ceva tot inghite si o invat si sa mestece.Plus ca am citit ca supa lichida nu aduce aport nutritiv prea mult si ca este indicat sa trecem cit mai repede la piureul de legume.Nici ei nu ii prea place dar putem pune putin suc de morcov sa o indulceasca putin .Si pasta asta este chiar bunicica .Eu am gustat.Iar treptat ii crestem consistenta astef incit in final ii dam piureu bine legat.


Stiti cumva cum sunt vasale Zepter?Ma bate gindul sa-mi iau ca am inteles ca pastreaza toate vitaminele legumelor.Are cineva?Cit costa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Vero (Hildegard, ca acum avem 2) sa-ti zic cum am facut eu cu somnul lui bb ca deja toata lumea e satula de cat m-am plans eu de el.

Dormea ziua in carucior si seara, dupa baie, in brate mancand, dupa care il puneam in pat. Toate astea cu suzi. Apoi in loc sa fie mai bine a fost mai rau, adica seara nu l-am mai putut pune in pat, a dormit in carucior. Pana atunci nu l-am lasat sa planga mai mult de 2-5 min maxim, de mila (eram convinsa ca nu pot)... Dar cand am vazut ca nu si nu in pat... Duminca seara l-am lasat sa planga 20 min (era si sotul acasa pt suport moral ca singura nu reuseam), nu s-a linistit, m-am dus l-am luat in brate a adormit, cand sa-l pun in pat iar urlete, l-am mai lasat 20 min, nimic... asa ca in carucior a dormit iar. A doua zi l-am pus in patut sa doarma, dar am schimbat metoda. Am stat langa el si l-am mangaiat si am vorbit cu el in soapta si l-am tot pupat pe frunte pana a adormit. Seara nu am reusit cu metoda asta. Am incercat de 2 ori dar s-a trezit urland, nu l-am mai lasat sa tipe, ci l-am pus iar in carucior. La prima trezire l-am mutat in pat si nu a comentat. In seara urmatoare am reusit sa-l culc in pat cu metoda asta (toate somnurile de zi au fost la fel, cu pupat si stat langa el). A treia zi deja il puneam in pat si mai plecam, dar nu l-am lasat sa planga, la marait ma duceam sa-l giugiulesc si seara a dormit mancand i patut. Azi e a 4 a zi si deja doarme in patut (ca s-a trezit inainte de 7). Si de 3 zile am somn linistit cu 2 treziri de papa (pe care si le scoate el cand o vrea ca nu merge cu ceai). Mama ce poveste lunga am scris .

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Mimsi si la mine refuza supa. Dar noi avem antrenament la pireul de fructe si deci suntem obisnuiti cu consisitenta groasa. Acum am citit ca supa nu e musai sa o dai strecurata (daca poate papa mai gros) si i-am pasat morcovelul, dar tot nu a vrut, asa ca am adaugat 2 lingurite de cereale (am luat si eu de la nestle) si asa a papat tot. Voi mari azi cantitatea de morcov si voi scadea din cea de cereale si tot asa pana accepta supa. Toate date cu lingurita.

Simo felicitari pt steluat. La mai multe. (eu is tare vorbareata am facut 3 in juma' de an )

Tonnia sper sa se remedieze situatia cat mai curand.

christina-m nu e cazul sa te ingrijorezi. Noua ne-a zis tipa de la Medicover ca pe la 6 luni se intorc bine pe burta (sa scoata mana de sub ei). Si depinde de la bb la bb, cat e de activ, de grasut.

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Mimisi noi nu am vrut supa deloc la inceput, dar cand am pus toate legumele: pastarnac, patrunjel, dovlecel, telina, morcov, salata verde, patrunjel verde, praz si o picatura de lamaie dupa ce era gata , sa vezi cum mananca. Ii pasez legumele mai putin verdeata si prazul si le frec cu laptic (asta e piureul). Din legumele pasate pun si in supica si mananca ca lumea, cu conditia sa fi trecut macar 2 ore de la masa de fructe.
Voi cum faceti piureul de fructe? Irina, te rog, ca am vazut ca-i dai. Eu i-am dat la inceput mar copt si mar ras, dar acum ii fac sucul gros si nu i-am mai facut piure. Pui si lapte?
Dunga nu s-a dus nici la mine complet, titi inca mai sunt maronii, insa s-a micsorat pata, iar buricul ca a lui Jadi, negru si urat.
Am primit adresa de la CECCAR si daca nu-mi dau definitivatul pe 11-12 martie, pierd primul examen si trebuie sa-l dau din nou. Asa ca voi avea niste saptamani de toceala, proiecte si mai incep si munca .

Nicole&Ioana Alexandra

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Am uitat sa va zic ca Ioana nu a dormit deloc ieri, iar aseara a cazut lata la ora 8. Cine vorbea in patut la 5 dimineata? Ea, mi-a facuit capul mare de la 5 la 6 cand am decis sa ma dau jos sa-i dau sa manance. A mancat, a mai dormit juma de ora, dupa care s-a trezit si o ora a vorbit singurica. Acum face gimnastica la Gym Due.
Bine macar ca nu plange.

Nicole&Ioana Alexandra


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Buna, fetele.
Tonnia, eu, la fel ca si celelalte fete te sfatuiesc sa cauti un medic bun si sa faci eventual niste analize mai amanuntite.eu nu stiu ce sa zic, pt ca Iaris mananca cat ii dau, nu este deloc mofturos nici la legume nici la altele.
Apropos de fructe eu m-am saturat sa-i dau numai mere asa ca mai diversific cu borcanele de la Hipp.El le adora, deocamdata i-am luat numai deserturi, adica fructe, dar ma gandesc ca pe la 5 luni sa-i iau si mancarici din acelea cu legume si carnita de curcan.Nu toata ziua, da macar atunci cand sunt in pana de idei si nu stiu ce sa-i mai dau, sa am la indemana un borcanel
Codruta, am vazut ca avem patuturile la bebe la fel.Si l-am mai vazut la cineva in poze, dar nu-mi mai amintesc
Ioana, mmmmm ce mancarici bune.....Cred ca mama ta gateste super.Mie mi-e dor de anii de studentie cand veneau mamicile colegelor cu borsuri care mai de care si cu muraturi cum numai in studentie am mancat.De acolo mi-au ramas pe veci gogosarii cu struguri marinati .O bunatate!


Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

'neatza fetelor,
CM nici mie nu mi-a venit inca si nici nu-i simt lipsa.
Dunga neagra mai am inca..buricul s-a retras la locul lui insa.
Ieri dupa amiazanici Alexandru nu a mai dormit de la ora 19 pana la 23.00 cand a picat rupt ..dar s-a trezit in 30 min si a baut 180 ml ceai(acum sunt 23-24 gr in casa) si apoi a dormit continuu panala 6 dimineata cand a papat iarasi si a dormit pana la 9.30.
Am observat ca atunci cand are ultima maasa ceai ..doarme pana dimineata, cand papa lapte mai tarziu de ora 22 se trezeste toata noaptea.

Irina tu ii dai sa pape in brate? Eu il hranesc direct din patut si ziua si noaptea si uneori adoarme la sf mesei. Nu l-am mai tinut in brate cand ii dau sa pape de vreo 2 luni.

Astazi e soare de dimineata...fug sa mai fac cate una alat aca sa iesim afara in timp util.

Marlena & mysweetest Alexandru *3 septembrie 2005*

uite ce mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christina-m spune:

Buna dimineata

Am reusit si noi sa punem poze atat in albumul comun cat si in albumul nostru. Sa vedem daca nu ne prindem urechile in tehnica. Acesta e Matei
http://pg.photos.yahoo.com/ph/vrobelc/detail?.dir=6aa3&.dnm=cd5a.jpg&.src=ph

Cristina si Matei (29.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Da Marinela, numai ca patul meu nu are caruselul din fabricatie (cica nu era).
Cristina, ce grasun e Matei si ce sapcutza mumoasa cu cozoroc are. E un scumpel!
Acuma am cautat si eu dunga. Am vazut-o dar e aproape invizibila iar buricu e normal (nici nu se vedea tare in timpul sarcinii).



Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)
Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Scoala de Ski

Mergi la inceput