Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

La multe luni inainte bebeilor, Noki, Catutza, Teo_banu, Ela, Silvia!

Ca aveti azi fetelor, numai probleme? Lordra eu ti-as fi raspuns la mesaj, daca i-as fi dat Ca Ilincai. Dar la noi nu e nevoie. Apropo, Ilincai Aproape ca i s-a inchis fontanela

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Lordra, eu i-am dat ca gluconic cu ceai baby drink si n-am avut nici o problema, ba in el am mai pus si vitamina C

Buluci, esti tare cu site-urile xxx!!!
Iar bb il tin cu caciulita , mai ales dupa baie.

Cred ca m-am inselat cu CM, cred ca sunt inca lohiile, desi asa tarziu?!Cum trebuie sa arate CM prima data?Exact ca mai inainte, acelasi simptome?

Ina, ma repet, si noi am facut kk verde cu mucozitati si a durat 3-4 zile, am facut coprocultura de teama sa nu fie altceva, dar nu a fost, si ne-am reglat din mers cu laptic de mami. Unii spun ca e posibil sa fie de la bila, altii ca nu a digerat bine si altii de la flora intestinala in formare.

Ilenutza, bilutele se numesc Colocynthis , dar au diferite concentratii.Daca te hotarasti sa le folosesti, e bine sa consulti medicul, pentru ca el iti pune diferite intrebari despe bb si asa se stabileste tratamentul pentru a fi eficient. E oracum diferit de la bb la bb. Mi-am luat si eu unul nou pentru migrene dar inca nu l-am inceput.
Vad ca tu esti din Bucuresti si iti este usor, eu am folosit telefonul. Mai dau odata site-ul www.bambino.ro.

Dordia,

Eu inca nu am scos puiul afara, nu ma incumet , dar tare as vrea. Mie frica de racela , dar mai ales de multi mucisori in nas, ca ne ajung astia pe care-i avem.

mara si flavi(7 dec)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo_banu spune:

Cristina, da-mi Id-ul tau de pe messenger sau suna tu banu_teodora.

Dordia Am stocator de fructe si legume, si pulpa de la fructe chiar o face piure. Cu cati ml de suc ati inceput?

Ati schimbat cumva vre-una dintre voi nivelul la tetina?

Teo si bb Stefania Iulia

http://pg.photos.yahoo.com/ph/banu_teodora/album?.dir=7aad&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

DORDIA, cum faci tu de trimiti mail la toate fetele odata?Ca as vrea si eu dar nu stiu?


ilenutza si bb victor(22 dec)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

LA MULTI ANI bb-ilor care au mai trecut de cate o luna zilele astea.

Fetelor, sunt verde, neagra cum vreti voi de suparare.
1. De la servici nu stie cum sa-mi completeze dracia aia de adeverinta pentru CIC si ma cert cu conta ca cica prenatalul nu se pune ca stagiu de cotizare....deci nu beneficiez de CIC. Degeaba i-am eplicat eu ca daca ar fi asa, cum s-ar mai putea face 12 luni in ultimul an ?????????? anterior nasterii copilului.

2. Iar probleme cu lap lap....intr-un san parca nici nu este, celalalt are ceva ceva, dar mi se paare ca nu se satura ca dupa 1 ora de supt ( cu alte activitati in acest timp: de ragait, de dat din picioruse si din maini) cand il dau lao parte isi suge mainile in disperare.....iar de aici problema nr 3:

3. Deci consider ca nu se satura ca nu adoarme decat cu titzi in gurita si daca-i cade e vai si amar, plus ca noaptea ne trezim si maraim intr-o veselie, ceea ce pana acum nu faceam.... probleme cu burtica dupa ce 2 zile eram fericita ca i-am dat debridat si este SUPER OK, ieri nici nu am putut manca pana la 15.00 ca am stat cu el in pat si l-am tinut in brate, sau a dormit numai pe burta pe pieptul meu de nici numai puteam sa ma ridic de intepenita ce eram...ca tot ii fierbe burtica..

BIC, superba prezentarea facuta, am ras...si ma regasesc si eu in tablou.
INA, nu stiu ce sa zic, dar daca nu i-ai schimbat nimic in alimentatie si continua sa faca tot asa sau se inchide prea mult l a culoare, mai bine suna la dr. Si piti al meu face verde dar cateodata si nu des...

Am inceput sa scriu mesajul la 9.45 si acum este 11.10 si inca scriu ...ca am fost la pitic ca-i face burtica...vai de lume.
Abia astept sa ma duc maine la vaccin si sa-l vada dr....
PUPICI


joy si Vlad Andrei 01.12.2005
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Ela27, Tania, Ilenutza multumesc pentru sfaturi!

Ina , si al meu facea verde kiar cu mucozitati cind era exclusiv pe sin, i-am facut coprocultura si ne-a iesit stafilococ auriu si klebsibela! Dar oricum n-am facut nimic, cind l-am trecut pe lapte praf s-a skimbat in culoarea mustarului!
Nu te ingrijora! Mai asteapta citeva zile! Daca-i tot asa , fa-i copro.!

Am citit pe forum ca daca-i verde posibil sa fie din cauza hranirii insuficiente! La mine poate kiar asta a fost cauza ca n-aveam lapte suficient!

Cristina Baku & Simon(26.12.2005)

pictures:
http://uk.photos.yahoo.com/gbuluci

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65676&whichpage=4" target="_blank">Povestea nasterii





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Buna dimineata!
Ilenutza, scaunul pe care l-am avut eu era Babycare simplu, arata ca un fotoliu mititel si avea in spate doua centuri exact ca un rucsac. pentru ca Dacia Berlina pe care o aveam atunci nu avea centuri de siguranta, nu aveam cum sa folosesc scaunele din acestea cu suport dedesubt; am dat la o parte bancheta si am prins scaunul cu centurile pe dupa bancheta; ideea e ca orice scaunel ai avea, daca nu il poti folosi asa cum a fost construit poti sa imaginezi un sistem si sa il prinzi cu diveres centuri de bancheta, numai sa fie prins bine.
Si daca il asezi central, te poti uita in retrovizoare la el ce face, iar cand e un pic mai mare, cand te vei uita in oglinda o sa te vada si o sa chiuie de bucurie!

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

quote:
Originally posted by cristinamh


fetele, mixerul ara vertical, cu cutit, e bun doar la legume. nu paseaza si carnea fiarta. luati in calcul si asta. puteti avea "bafta" sa aveti un copil care pur si simplu vrea piure perfect, si nu carnita tocata mic-mic.




Scuza-ma ca te contrazic, dar sa stii ca eu faceam cu chestia aia un piure de legume cu carnita fiarta care trecea prin tetina mare ! Ideea e ca nu poti face piure de carne, numai din carne fiarta, dar nu stiu ce copil ar putea inghiti asa ceva!

Joy, imi pare rau sa te dezamagesc, dar sa stii ca intradevar, prenatalul nu se considera stagiu de cotizare. Doar ca tu s-ar putea sa intri in categoria mamicilor care beneficiaza de legea veche, cu 10 luni de stagiu... dar asta nu pot sa -ti spun decat daca am date foarte sigure.

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

la multi ani si sa va traiasca! pentru Noki, catutza, teo_banu, Silvia, Ela si Camelia !!!!

raspund in viteza pt ca am 1 bucata bb de schimbat de kk:

Lordra o lingurita are 5 ml!!!! Ca sa fii mai sigura da-i cu seringa. Noua ne-a recoamndat din start sirop de calciu, dar vezi sa cumperi din ala fara vit D, ca vit D o ia deja din Vigantol.

Buluci nu am putut lua pilule combinate (pe care oricum nu le puteam lua pana in august ca alaptam cat de putin) dar Exluton am inteles ca poti lua chiar daca nu ti-a venit inca ciclul. Nu stiu prea bine cum se ia Exlutonul pt ca n-am luat asa ceva. (Exlutonul e numai cu progesteron, majoritatea pilulelor avand progest. + estrogeni de-asta se zic combinate. cele combinate sunt de regula mai bine suportate de catre organism, problema este ca estrogenii fac sa se duca laptele!)

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

La Multi Ani printelesor si printilor care implinesc azi lunile!!!

Fetelor, voi ati semnat vreo tzidula la servici prin care sa vi se suspende contractul de munca pentru cei doi ani de CIC? Ca mie asa imi cere si mi se pare cam ciudat? SI ati mers toate sa depuneti dosarele sau v-au epus la unele dintre voi firmele? AM intrat si eu in priza acum...


Ioana si Maria (29.11.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/tunsulica/my_photos

Mergi la inceput