Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (39)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

buna fetelor,

multumesc pentru raspunsuri

RalucaC,eu am bibe din alea groase si am si de 300ml,sa inteleg ca alea nu intra in sterilizator?trebuie neaparat pus suportul de bibe?

cristel,bine ai venit!!!

Am culcat fata si dupa 5 min cand am venit sa ma uit la ea,dormea cu paturica pe fata,noroc ca nu era ff groasa.
N-am ajuns ieri la chicco,am sunat si nu mai au gym deluxe,poate mai aduc,sa vedem...
Asa ca am fost sa-i mai iau fetei niste hainute si am lasat copilul cu sotul,care a sunat-o repede pe socrela sa vina sa-l ajute..

Nici noi nu avem un program fix de masa,dar avem 5 mese..depinde cand se trezeste,mananca cam la 3-4 ore uneori si 5ore.Eu nu-i dau cu portia,o las sa pape cat vrea ea,in general papa 150,uneori ajunge si la 200-240..se mai trezeste si noaptea,pe la 3 incepe sa maraie si ma trezesc sa-i fac bibe...sunt cheauna rau de tot abia ajung la bucatarie,uneori ma ia somnul in timp ce-i dau sa manance
De dormit doarme de la 22 pana la 6-7..uneori mai doarme inca o ora loc dupa ce-i dau sa pape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

asa e, Irina!
am facut iar suc de morcov, da cupilu meu ma fenteaza in asa hal, ca abia ii nimeresc gura cu lingurita, de obicei vars pe drum ca imi da peste mana. tine gura stransa, stau si ma chinui sa-l fac sa rada sa deschida gura , si cand reusesc sa-i bag lingurita cu suc, scoate tot afara
cred ca depun armele si trec si eu la administrarea cu bibe, ca in ritmul asta nu inghite nimic.

Mary si bebe Andrei(29.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

Am trecut pe Nan fara lactoza si ia placut,cu toate ca are un miros si nu e asta dulce,s-a reglat si kk nu mai are diaree..dr a zis sa papam d-asta o saptamana si apoi sa trecem la nan normal,sper sa-i placa.

Si Bianca are piciorusele reci,ca mami ,asa ca doarme cu ciorapei.

nicole,ioana,dragut body

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Bun venit Cristell!!! Ce de fete, mai mai!!!
RoxyP, parca nu s-a turtit capul fetei...inca... Ana doarme pe spate dar cu capul intr-o parte si si-l misca ba intr-o parte ba in cealalta;
Norina, si eu am sesizat ca sunt mai multi copii mai slabuti care halesc Nan; dar deocamdata eu sunt multumita cu ritmul de crestere, stiu ca e fata la coada cu kilogramele dar nu stagneaza; se pregateste fata de Miss!!!
Mimsi, razatoare din aia de sticla mi-a luat soacra-mea din Drumul Taberei, din piata Valea Ialomitei; tu pe unde stai?
Kidule, tu ai citit pe cutiile de Nan2 ca se dau de la 6 luni in sus? Bine ca mi-ai spus ca eu m-apucam sa-i dau fetii in curand, dupa ce facea si ea 6 kg; pai si-atunci ce facem? stam pe Nan1 pana la 6 luni? Mercic ca mi-ai spus!!! cred ca citeam si eu pe cutie dar acum sunt pusa in garda! Si cu inotul vrem si noi cand s-o face cald afara!!!
Si eu am bavetele din alea cu musama pe dedesubt si cu d-alea de bagat manutele!!! Doar ca trage fi-mea de ele in toate directiile si le morfoleste; cele mai bune mi se par alea cu arici la spate!



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Sa va spun si de analize c-am ramas restanta;
Ioana, i-am facut asa: hemograma cu formula leucocitara, Hb, Ht, indici si reticulocite (si aici am primit o pagina intreaga de rezultate); VSH (viteza sangelui), GPT/ALAT/ALT, GOT/ASAT/AST (astea sunt de ficat); calciu seric, calciu ionic, fosfataza alcalina; proteine totale serice, sideremie; uree serica; cam astea; i-au iesit bune in general cu 2 exceptii dar care nu pun probleme cica: numar mai mare de trombocite si mai mult calciu seric; si ca urmare a acestei kestii nu mai halim 2 saptamani vigantoletten (asa a zis doctorita); eu nu-i mai dau vigantol picaturi din luna a doua, ii dau vigantoletten pastile; asa ca acum pauza, c-a asimilat fata gramada de calciu; stau si ma gandesc acum oare mie or sa-mi cada dintii in curand daca fi-mea mi l-a luat pe tot?
Ca urmare am fost si eu sambata adica ieri la vampiroii din Plevnei de la Medicover sa-mi fac si eu niste analize d-astea sa vad cum mai stau dupa alaptat ca uneori ma incearca asa, cate-o ameteala dragutza!
Maddy vecinica! Tu pe unde stai? Sa-ti spun cum e cu sterilizatorul ca si eu am tot arsenalul Nuk (doar in ultima vreme am cumparat tetine si de la altii ca sa vad deosebiri); pt. bibe Nuk poti lua sterilizator Nuk (care-i cam scump vreo 5 mil si ceva ca se poate si gati in el cu abur) sau sterilizator Bebe Comfort din care am si eu de 8 bibe si de care sunt foarte multumita; asta de 8 bibe e universal, celelalte merg fiecare cu biberoanele aferente marcii lui; asta de 8 bibe costa cam 3 milioane; nu mai stiu ce sa-ti spun despre ele, eu am facut un studiu amplu inainte sa nasc asa ca raspund ascultatorilor!
Aaa, Ana are lacrimi, nu chiar sa-i siroiasca pe fata dar are; si de la o vreme, de cand ii fac masajul ala la oki parca are mai multe!
Hai ca v-am facut capu' calendar!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

La multi ani bb-ilor care azi implinesc lunishoarele!!!

Noi de vreo doua zile ne tot plimbam si am observat ca i-am stricat programul de somn copilului, program cu greu obtinut (stiti voi metoda cu plansul), il invatasem sa adorama in patutul lui ... acum pauza ca bunikutzele l-au leganat sa il adoarma :(.

Am scris astora de la chicco romania ca vreau si eu in Galatiul asta sa gasesc gym deluxe ca mi s-a pus pata pe el si m-au indrumat la un magazin, unde bineinteles ca nu aveau si cica luni imi fak komanda la bucuresti, da acum m-am intristat vazand ca nici in bucuresti nu l-ati gasit :(.

maine mergem la vaccin, am niste emotii mai ales cand ma gandesc ce fel e dupa ...

Alina si bb Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Miflore, da, scrie ca e de la 6 luni...Pana atunci stai pe Nan1, Alexandra e de fapt pe Nan H.A., formula hipoalergenica, asa e de cand s-a nascut penttru ca am alimentat-o mixt si dr a spus sa bea formula asta pentru ca e mai bine pentru stomacelul ei...i-a mers perfect cu el, nu mi se pare rau la gust si nici la miros, atat cat e un lapte praf de gustos. Asteptam 6 luni pentru diversificare si schimbarea lapteluo.

Aah, si am inteles de la dr ca putem lua cereale Nestle fara gluten, cica au si ei si scrie pe cutie. Chiar daca acolo scrie de la 6 luni, e politica lui nestle sa nu recomande diversificare inainte de varsta asta, dar daca sunt fara gluten merg si de la 4 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Ioana eu nu stiu unde a gasit Marlena in galati barbetele cu 15 mii (tu sperai sa gasesti in botosani cu 10) ca eu aceleasi barbetele cu manere le-am cumparat cu 35 mii

Alina si bb Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Eu am gasit barbite cu 25, dar se leaga la spate in loc sa se bage mainile si mi se pare super OK ca nu poate trage de ea. Dar mie mi-ar trebui unele cu maneci .

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitu spune:

Buna dragute mamici!
La multi ani sarbatoritilor!
Harnicute mai sunteti la diversificare. Ar trebui sa-i dau si eu de maine supica, dar cu bubitele de la gurita nu stiu ce sa fac, ma gandesc sa nu fie de la lapte (bebelac), desi ii merge bine, a luat in greutate, mananca bine, dar mai stii...
Cred ca o trec pe formula speciala HN, sa vedem daca dispare iritatia.
Irina, eu am avut pana la 4 luni probleme cu carul in ceea ce priveste programul(se trezea la 10 si se mai culca la 3), dar i-am mutat baita la 10.30 (m-a invatat alta mamica)si dupa masa de la 8 (mai consistenta, cu cereale) nu o mai las sa doarma pana la 11 - 11.30, cand ii dau bibe si adoarme bustean (nu mai are putere sa suga nici 100 ml)pana la 6, cand mananca 50 ml in somn si se trezeste de tot la 9.
Mamici cu dermatita ce mananca bb-ii?


crista mama de clara (10.09.2005)
Clara mea

Mergi la inceput