Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Exact Codruta!

La scoala de ski de la ce varsta se primesc copii? De la 2, 3 ani?

Nicole&Ioana Alexandra

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Buna dimineata fetelor! La multi ani sarbatoritilor de ieri si de azi! Sa fie sanatosi si sa aiba noroc!

Ieri am iesit cu copilul prin magazine 4 ore si ceva de la 11, si apoi seara in vizita la prietenii nostri inca 2 ore. Cred ca fata mea va fi mare shoppingareatza si plimbareatza.

nicole, da, babetici de-alea cu loc pe unde sa-si bage mina am. N-am vazut setul cu zilele saptaminii, dar ma duc sa-l caut. Eu nu ung fata cu nimic la pasa, la fund o dau cu crema (am un "jelly" de la Johnson trimis de afara) dupa baie; cu Bepantene o dau doar cind mi se pare rosie.
cristell, bine ai venit!
deea, magazinul Buburuza este cu .ro la coada, nu cu .com.
irina, tu nu-i dai ciorapi noaptea lui bb? Eu dorm cu ciorapi si vara. Iar iarna mi-e frig doar cu o pereche (am o circulatie periferica deosebita).
anya, sa va fie de bine botezul!
mifloricico, de cind mi-ai zis cu masajul pe nas, ii fac o data pe zi, si s-au vazut rezultate. Char daca am scos copilul atitea ore afara, i-a curs fff putin ochiul; eu ramin inca pe ser fiziologic si masat. M-a sunat si mihaela_e sa ma intrebe ce facem cu okii, si Alex al ei are ceva la un ochisor, a primit tratament cu antibiotic si nu i-a dat (recunoastem "pattern-ul").

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

De pe la 3 ani e bine sa ii pui pe schiuri. Noi o sa o punem la 2 ani jumatate prima data. Si efectiv va face la 3 ani jumatate. Asta e proiectul nostru de viitor cu ea (unul dintre..)

Eu ma stresez cu catitatea exacta. Masor fix 10 lingurite de mar, fix 10 lingurite de morcov. Apoi mai adaug 2 din fiecare, ca ma gandesc ca mai da pe jos.

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)
Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Scoala de Ski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

Ioana ne-ai salvat la timp cu schimbatul capitolului
am inceput si eu sa-i dau suculet de morcov, ii dau cu lingurita, se face ca porcusorul, da asta e... are si diversificarea farmecul ei!
ma numar si eu printre posesoarele de CM, si de 3 zile am o hemoragie fetelor, cum n-am avut in viata mea, bine, nu mai zic de dureri de burta si de spate si nervi la greu descarcati pe sot la voi tot asa de "bine" a debutat? oofff, bine mai era "fara".
nefiid apta de plimbari cu carutul , ca la marsupiu nici nu ma gandesc, am scos iar cupilu pe balcon in carut, face bai de soare. Super vreme azi!
am fugit ca mai am treaba, profit ca doarme puiul.
duminica placuta la toata lumea!

Mary si bebe Andrei(29.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

inca o intrebare...voi culcati bb pe la 9 si apoi la 11 ii treziti ca sa le dati papa, sau se trezesc ei? ca al meu daca e somnoros nu vrea sa pape, vrea dimineata la 4, dar atunci nu mai vrea sa doarma dupa aia...tot nu e bine....

mesajul meu dintre capitole:
Multumesc toturor fetelor pentru raspunsurile despre programul de masa, dupa cate vad, bebe al meu e un pic decalat...

Agri, si eu incerc sa ii fac un programel lui bb si am gasit multe idei la adresa: http://www.babycenter.com/refcap/baby/babysleep/7656.html
unele pareri, sfaturi pur si simplu nu se potrivesc cu educatia si cultura noastra, dar eu cel putin am citit si multe lucruri interesante pe care le-am aplicat.

Si bb al meu a avut o perioada super agitata, dar din cate am citit, copiii foarte agitati sunt asa ptr ca sunt "sleep deprived" asa ca la doua ore dupa ce se trezea il puneam la culcare. Incet incet a inceput sa vrea el sa doarma, dadea semne de somnic...si pac la patutz. Tot mai plage cateodata si protesteaza, dar in 5 minute e adormit...plus ca pe cat posibil respectam acest interval. Ieri de exemplu am fost cu el la Mall, si nu prea a dormit, asa ca la intoarcere, desi era super obo, cu greu a adormit...succes

Codruta, tu parca spuneai mai demult ca ai sterilizat toate jucariile cu solutie de la chicco, si pe cele de plus? sau doar de plastic? nu am retinut. merci

Bianca si bb Milan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Si-a revenit si forumul... Noroc ca am salvat mesajul.

Ioana da, il culc descult si inca nu l-am gasit cu picioarele reci noaptea. Si eu am circulatia proasta, dar noaptea imi incalzesc picioarele pe sot .

Pe mine m-a apucat ditamai frustrarea... Copilul meu nu respecta nici o regula... Si cu cat citesc mai multe cu atat is mai nervoasa, asa ca renunt. O sa ma informez cu diversificare, ce alimente, ordinea lor etc si cu restul o las balta. Inca nu s-a scris carte si pt noi . Acum e ragusit si tuseste, luam ceva picaturi, sper sa treaca. Din cauza tusei am amanat supica, ramanem la piure de mar cu morcov pana ne trece. Orar de masa... vise... de somn?!?! vise si mai mari. Noaptea trecuta s-a culcat la 12 dupa ca dupa baita (pe la 9.30) cu chiu cu vai l-am culcat (vorba vine ca dormit 45 min cu 4 treziri urlatoare). Si nu am reusit nici cum sa-l pun in patut (se trezea in 10 min urland), asa ca a dormit in carucior . Daca il culc la 8 doarme juma de h si e fresh... joaca inca 2 h...
Dupa ce trece tusea si raguseala incerc treaba cu plansul ca ultima solutie. Daca tine bine, daca nu ma apuc sa scriu eu o carte pt copii super agitati care cresc si fara program.
La noi mesele de lapte rar ajung la 180 ml (inainte de culcare seara baga bine (adica 180-200), asa ca stau si ma mir de unde a pus 650 g luna asta???




Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

irina, Mirunei ii ingheata picioarele daca o las citeva minute fara ciorapi, inainte de baie; cred ca seamana cu mine. Cit despre carte, neaparat vreau si eu sa scriu un capitol, ca nici la noi nu exista program de masa sau som (bine, dar nici nu am incercat vreodata sa-i fac unul).

Azi mergem in vizita la niste amici, care au chitara electra si orga; evident ca si noi plecam de acasa cu chitara, procesor si amplificator, sa vedem cu rezista copilul la concertul lu' tat'su. Eu una nu rezist, inchid toate usile dintre mine si "zgomotul" numit muzica rock.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Ioana, povesteste-mi si mie in despre tehnica masajului pe nas, plz! Cand ai tu timp.
Irina, ca sa te oftic si eu iti spun ca si noi am inceput sa avem program. De masa (5 mese/zi): 4 (sau 5) - 9 (sau10) - 14 - 18 - 22. Cu variatii de cca juma de ora (hai ca poate dupa ce am laudat-o isi da programul peste cap). Vreau sa zic ca orarul si l-a ales singurica, dupa ce am inceput sa-i dau cereale (si s-a adeverit exact ce-a zis dr - adica isi va face singura programul). Asa ca tine de bebe,nu de mama, asa cum gresit scrie in CC. De somn - se culca seara pe la 21 - 21,30. Se trezeste singura sa manance la 22 - 22,30, dupa care doarme pana la 4 jumate-5, cand iar se trezeste, mananca si doarme la loc pana la 8-8 jumate. Dupa aceea mai adoarme pe la 11-11 jumate cam 1,5-2 h, iar apoi inca o tura de 1 - 1,5 ore inainte de masa de ora 18. Pe la 8 - 8 jumate baita.

Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Ioana avem si noi body cu maimuta ca asta http://pg.photos.yahoo.com/ph/miruna_2508/detail?.dir=86cb&.dnm=78be.jpg&.src=ph
Mama, ce par are Miruna! De cate ori ma uit la poze cu ea ma minunez. Ioana mea e cheala rau.


Nicole&Ioana Alexandra

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Ioana te fac coautoare. Chestia cu picioare reci e tipic feminina, asa am citit.

Mimsi o urma de program avem si noi (ziua, noaptea cand cum), numai ca variaza cu juma de h pana la 1 h si jumate. Si deja nu ma mai oftic . Copilul meu e perfect cartile nu sunt bune .

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput