copii cu probleme neurologice

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

leeloo,nu stiu daca la toti copii risatarunul a dat rezultate foarte bune,dar in cazul nostru asa a fost.ii dam risatarun de aproape un an(20 de zile pe luna si 10 zile pauza).Progresele sunt mai mult decat vizibile.A inceput sa vorbeasca,intelege tot si face multe lucruri inteligente.
Noi asteptam peste o luna alte 3 cutii sa ne vina din Germania,iar daca doctora neurolog spune sa nu-i mai dam si vrei sa incepi tratament cu acest medicament iti pot da.Deocamdata nu promit nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

am o rugaminte: pe cine ati recomanda pentru un consult la neurologie infantila in bucuresti? am o prietena a carei baietel a luat nota 5(1 min de la nastere), nota 7(5min), nota 9(10 min) finala, o nastere naturala grea cu travaliu prelungit; credeti ca se impune un consult? copilasul este super ok, nu pare sa aiba nici o problema; parintii i-au facut un EEG la 6 luni, a iesit bine dar dr a spus ca nu e concludent, dupa un an devine un EEG concludent..dr le-a dat atunci sirop B complex 1 lingurita pe zi timp de 6 luni..si atit, nimic altceva; prietena mea vrea sa mearga in bucuresti pt al doilea EEG si pt un consult competent ca sa se asigure ca totul e bine dpdv neurologic; cu ce sfaturi puteti sa o ajutati?
va multumesc anticipat pt raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Adelyna, da as vrea eu medicamentul daca voi nu il mai folositi, mai ales daca spui ca a dat rezultate asa bune - de ce sa nu incerc si asa? Eu am incercat inclusiv cu Nutrivene - care e un complex de vitamine si substante, recomandate mai ales pentru copii cu SD insa mi s-a spus ca merg si la copii care au trecut prin ce a trecut Stefan, insa eu nu am vazut nici un efect benefic (nici macar la pofta de mincare tinind cont ca sunt vitamine!), iar Tonotil eu zic ca nu prea mai are efect. Din pacate nu stiu pe nimeni in Germania care m-ar putea ajuta in procurarea acestui medicament - sigur se comercializeaza doar acolo?
Lazy, nu, eu nu am folosit (si nici nu am auzit de medicamentul de care spui) pentru Stefan nici un tratament naturist pina acum, nici macar pentru ochi, asa ca nu stiu ce sa-ti spun pentru prietena ta...

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
33 ani, zodia: gemeni

Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank spune:

ce mai faceti dan?
azi am primit si noi raspunsul din Beijing .
se pare ca au mai avut pacienti cu paralizii cerebrale severe-cum este cazul nostru-dar bineanteles evolutiile au fost diferite pentru fiecare.
va pupam pe toti,
anca si ari

quote:
Originally posted by Dan.D.

Buna fetele,
tatii pot sa raspunda?!!(glumesc bineinteles)
Draga lazy sa stii ca si noi avem ceva experienta in cazul recuperarii. Din pacate este o experienta nefericita deoarece noi cu Cosmina de 2 ani si jumatate nu constatam nici un progres. Au fost voci care ne-au reprosat de ce mai continuam cu profesoarele respective, dar sa stiti ca eu consider ca recuperarea este si in functie de gravitatea bolii si cum la noi este foarte grav, nici nu ne asteptam la foarte mari achizitii. Speram din tot sufletul ca progresele sa apara dar nici nu sintem absurzi.Nu stiu ce probleme aveti cu puiutii vostri dar sa stiti ca am vazut cazuri care cu tratament adecvat si cu terapie adecvata s-au recuperat foarte bine, unii copii chiar 100%.Intr-adevar este un subiect de interes si vreau sa va spun ca dupa emisiunea Cosminei am primit asa de multe apeluri disperate de la oameni disperati cu copii cu mari probleme neurologice . Mi se rupe sufletul ca nu am putut sa-i ajut decit cu ceva informatii caci eu m-am axat mai mult pe boala Cosminei encefalopatie epileptica cu crize polimorfe asociata cu hipotonie severa si retard sever neuropsihomotor. Intr-adevar am cautat, caut si voi mai cauta in continuare ceva care sa o ajute pe Cosmina. Ceva informatii care le-am primit dupa emisiune au fost persoane care au obtinut rezultate cu acupunctura, o sa vedem , am sa va tin la curent.
Cu drag Dan.


www.ana-design.ch/cosmina/cosmina.htm" target="_blank">Cosmina, un inger fara aripi...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

Sunteti niste parinti minunati!Doar cand citesti asa ceva, iti dai seama ce valoare infima au toate lucrurile din jurul nostru,si ce valoare imensa are sanatatea.Am intrat hotarata sa va spun cat de mult va admir...pt ca pe masura ce citeam imi navaleau in cap 1000 de ganduri si de idei...si acum ca sunt aici...nu imi mai gasesc cuvintele.Va spun doar atat:sunt alaturi de voi si va promit ca atunci cand ma voi ruga pt fetita mea in fiecare seara, o sa ma rog si pentru Vladut, si pentru Stefan, si pentru Cosmina si pentru toti copiii care au probleme.Si ma voi ruga si pentru voi, acesti parinti extraordinari care reusiti sa luati viata in piept in fiecare dimineata si sa luptati minut cu minut, secunda cu secunda pentru a va vedea copiii sanatosi.
va admir sincer si promit sa mai trec pe aici macar pentru a va incuraja (daca altfel nu va pot ajuta) si pentru a ma bucura alaturi de voi de fiecare mic progres pe care-l fac bebeii vostri. Va pup cu drag.Capul sus si luptati in continuare.Sunt sigura ca Dumnezeu va avea grija de voi.

Poate va parea penibila semnatura mea, dar asa e bagata in prifilul meu de utilizator DC.Imi cer scuze.

Georgiana-mami de Stefania(2 ani-sic!)

Ia uite si poze:http://photos.yahoo.com/georgianaradut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Georgiana,iti multumesc pt cuvintele pe care ni le-ai adresat.Semnatura ta ,nu ma deranjeaza absolut in nici un fel.Eu mai am o fetita de 5 ani,care ne domina existenta prin veselia ei,sanatatea ei s.m.m.d.Daca as fi invidioasa fata de copiii vostri ar insemna sa fiu invidioasa si fata de fetita mea,si nu este cazul.
Eu sunt impacata cu situatia,insa, traiesc cu speranta ca totul va fi bine si pt.noi,chiar daca va mai trece ceva timp.
Ii multumesc lui Dumnezeu,ca ne-a dat putere de lupta,speranta si ce-i mai important,ne-a tinut uniti.


Oanamagda,eu nu-ti pot recomanda decat medicii la care am mers noi.Daca parcurgi paginile anterioare ai sa vezi parerile fiecareia fata de anumiti medici.
Cred ,deasemenea ,ca trebuie facut un control neurologic avand in vedere scorul Apgar de la nastere.
Nu inteleg,de ce sistemul nu impune medicilor neonatologi,sa directioneze parintii ai caror copii au avut probleme la nastere catre controale neurologice si oftalmologice.Aceste indicatii ar trebui sa fie cap de afis pe toate biletele de externare la capitolul recomandari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

Multumesc Lazy.Stii, aseara cand citeam povestea ta "Speranta sau vointa" aveam senzatia ca citesc un roman.Ai un mare talent de povestitoare.Felul in care strecurai in momentele tale de disperare putin umor (negru intr-adevar) ma face sa-mi dau seama ca esti o fire puternica ce stie sa ia tot ce-i bun de la viata si sa treaca peste momentele grele. Si daca ai avut "vointa" sa faci cel de-al doilea copil dupa toate problemele pe care le-ai avut,sunt sigura ca nu ai cum sa-ti pierzi "speranta" ca totul va fi bine.
Sper si eu alaturi de tine si de voi toti ca totul va fi bine.TREBUIE sa fie bine.Te pup,va pup si,chiar daca ma repet,sunt alaturi de voi.

Georgiana-mami de Stefania(2 ani-sic!)

Ia uite si poze:http://photos.yahoo.com/georgianaradut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

ANK,as dori si eu informatii despre implantul cu celule care se face in China.Ce raspuns ai primit?Oare se merita in cazul unei afectiuni mai usoare?Exista riscuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

lazy, multumesc mult pt raspuns; am citit tot ce ati scris; please, da-mi un sfat: unde sa faca programarea: la dr burloiu sau robanescu?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Oanamagda,nu prea stiu ce sa-ti spun.Ideal ar fi sa mearga la ambele,pentru ca au specializari diferite:DR.Robanescu este medic de medicina fizica,iar Burloiu este neurolog pediatru.Vlad a fost consultat de ambele in interval de o sapt. si diagnosticul a coincis.
Acum depinde si de nervii pe care ii are prietena ta.Dr.Robanescu are o fire mai dura,si cam spune verde-n fata daca-i alba sau neagra,pe cand Dr.BURLOIU este mult mai diplomata,mai blanda,iti da sansa sa vezi luminita de la capatul tunelului.

Mergi la inceput