copii cu probleme neurologice

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nic77 spune:

Buna tuturor.
Am citit de ceva vreme pe acest forum tot felul de probleme neurologice ale bebelusilor. Am si eu un mic bebe care de curand a implinit 8 luni, si incepand de la 5 luni a fost diagnosticat cu retard motor. pentru ca dignosticul nu este foarte clar, m-am decis sa ajung la Bucuresti la Dr. Ligia Robanescu de care am auzit mereu vorbindu-se pe acest forum, si doar cuvinte de lauda. Rugamintea mea pentru voi care ati fost la dansa ar fi daca consulta si la cabinet particular sau policlinica, sau unde as putea sa fac o programare.
Multumesc anticipat, si promit sa revin cu amanunte despre bebelus(Vladutz).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Surrey spune:

Bun venit, Nic77,
Cred ca cei care s-au dus mai de curind la dna dr. Robanescu ar putea sa te ajute mai mult cu informatia de care ai nevoie, dar parerea mea este ca va trebui mai intii sa ajungi la un consult neurologic, la un doctor de specialitatea respectiva, chiar acolo, la Spitalul Obregia (cum ar fi dna dr. Gherghiceanu, de exemplu, sau doctorii din clinica dinsei, ca dna dr. Craiu). Apoi neurologul iti va face trimiterea la dna dr. Robanescu - specialitatea dinsei este medicina de recuperare si ii trebuie recomandarea unui neurolog pentru a consulta copilul. Nu e dificil, practic va vedea copilul imediat si dna dr. Robanescu.
Poate s-au mai schimbat lucrurile, dar cred ca asa ar fi cel mai bine, totusi.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roza_roza414 spune:

MIHAELA 80-te og sa citesti la pagina ta de foum
Am edactat acolo un mesaj la ceea ta /
Am eusit sa deschid CONSULTANTA DE SPECIALITATE PENTRU COPII CU DIZABILITATI NEUROMOTORII si astept intebai din patea ta legate de deptuile copiilo cu handicap si ceei pentu clinici de specialitate(neuomotoie)pentu un diagnostic cla si la nivel de competenta idicata.
CU RESPECT
ROZA GHIULEANU
TEL:0727884048
FAX:0249435369
email:oza_oza414@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

nico,m am uitat la poze si vreau sa ti spun ca ai o fetita tare draguta...am vazut ca la 8 luni sta in fund,nesprijinita,de aceea nu pot intelege ce probleme are.cat despre greutate,eu cred ca are destule kg,pai crisul meu s a nascut cu 4650kg si la 1 an avea 8700kg,asta in conditiile in care e sanatos.incearca insa sa i dai sa manance sanatos,pune accent pe fructe,legume,iaurturi,combina le.multa sanatate fetitei tale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nic77 spune:

Surrey , multumesc pentru informatia data.Sper ca la sfarsitul lunii sa pot ajunge cu Vladut la Spitalul Obregia pentru un consult mai amanuntit.
Data trecuta am promis ca o sa va dau mai multe amanunte despre baietelul meu.A fost nascut prin cezariana la 37 de sapatamani cu greutatea de 2,900 kg abgar 9.In prima luna a fost operat de doua ori de hernie inghinala cu anestezie generala , operatii din care si-a revenit destul de greu.Nu pot sa va descriu momentele prin care am trecut si cat de neajutorata m-am simtit vazandu-l cat de mult sufera .Nu puteam decat sa il tin de manuta si sa il mangai pe caput sperand ca asa ii mai alin din durere.La varsta de 4 luni medicul pediatru ne-a trimis sa facem o ecografie la caput ,de unde ni s-a spus ca are un hematom de 5 mm si care din fericire dupa doua luni s-a reabsorbit .Tot la indrumarea medicului pediatru am fost si la un consult neurologic intrucat a observat o usoara spasticitate , avea tendinta sa se lase si sa doarma arcuit pe spate.Neurologul ne-a pus diagnosticul discret retard motor, si ne-a recomandat sa mergem la centru de recuperare . Fiind prea mic si cu atatea viroze care bantuie am hotarat sa facem kinetoterapie acasa la inceput de doua ori pe saptamana iar acum zilnic.Pentru a corecta pozitia de opistotonus ni s-a recomandat sa facem un hamac deasupra patutului pentru al impiedica sa mai doarma arcuit pe spate iar in brate sa-l tin doar cu spatele la mine cu umerii cat mai aplecati in fata. Acum la opt luni opistotonusul a disparut , a inceput sa stea in fundulet cateva minute dar sprijinit pe manute .Ce ma ingrijoreaza este ca nu are reflexul de a pasi si este inca spastic la picioruse .Luna trecuta am fost chemati la centru de recuperare pentru al vedea o doamna kinoterapeuta din Franta care dupa ce la examinat a spus ca ar putea fi o forma mai usoara de tetrapareza spastica dar ca nu se poate pronunta exact decat pe la varsta de 10 luni cand va mai reveni in tara .Vladut era si foarte speriat deoarece in camera erau mai multe mamici ai caror copii plangeau si intradevar a fost foarte incordat .Tin sa mentionez ca este un copil inteligent si foarte receptiv ,se joaca folosindu-si atat membrele inferioare cat si cele superioare.
Ce ma ingrijoreaza foarte tare este ca desi mananca destul de bine este foarte slabut 6,500 kg.Daca cineva s-a confruntat cu probleme asemanatoare va rog sa imi impartasiti si mie din experientele dvs.
Va doresc multa sanatate .Voi reveni cu amanunte dupa ce ne vom intoarce de la Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

Buna la toata lumea
Ma numesc Madalina si am citit aproape tot din ce a-ti povestit.Sunt impresionata de povestile voastre si cred ca sunteti niste super mamici.Sper ca nu va iau mult din timp dar as dori sa-mi scriu si eu povestea, in seperanta ca mai e cineva ca mine si poate sa imi de-a o parere,un sfat ...ca e ingrozitor de greu sa fi singur.
Am nascut acum un an si 9 luni un baietel superb , ALEX.E nascut la termen , 3.100 la nastere si scor Apgar 0.Totul a fost de vis pana in acel moment , cand mi-au administrat MIALGIN si nici macar nu aveam contractii.De la ora 15 inca 2 doze, sera la 9 eram epuiazata si nu am mai putut naste, mi-au zis ca l-am omorat.Ca nu am fost in stare,s-au urcat si pe mine ,nu mai simteam aproape nimic , decat durere.Cand au decis sa puna forcepsul m-am chinuit si nu stiu nici in ziua de azi cum l-am adus pe lume.M-au felicitat , dupa Dr. l-a declarat mort.Noroc cu neonatologul , o doamna minunata care a insistat sa il tina pe balon 20 de min si copilul a revenit la viata.
Apoi a inceput cosmarul nostru.Ne-au trimis acasa ca moare sigur , dupa ca are hidrocefalie , microcefalie , encefalita ...etc.Cu greu am scos copilul din spital la cerere si am ajuns in Bucuresti la pr. Gherghina si cu ajutorul dumnealui si al prof. Ciurea am descoperit ca nu avea NIMIC , decat minciuni ca sa nu ii dam in judecata.Penibil pt secolul in care traim.
Acum diagnostic TETRAPAREZA SPASTICA-hipoxia de la nastere a fost 1min si un pic.Facem kinetoterapie zilnic si luam risatarun , cerebrolysin si altele.Inca nu vb , are un vocabular propiu de gangurit ca sa zic asa , ne intelegem oarecum si azi a stat pt prima oara in viata lui in 4 laubute, a putut sa se sustina.
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea dar am simstit nevoia sa impartasesc trauma familiei mele unor persoane care ma inteleg.
Poate e cineva din voi care imi poate da o speranta , cat de mica , ca voi avea un copil normal , sau aproape .
Va multumesc si numai bine tuturor . Toti sunteti niste invingatori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bysko spune:

Am si eu o intrebare : Cu cine ai nascut? Daca nu vrei sa spui pe forum poti sa imi trimiti un PM? Sa stim si noi de cine sa ne ferim?
Multa sanatate si sa dea Domnul sa fie bine!

Busra este sufletzelul nostru!http://www.totsites.com/tot/busra
www.dropshots.com/Bysko

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

Buna bisko!
Pot raspunde pe forum, chiar nu e un secret.
Timp de 8 luni am fost pacineta dr. Lutescu.
Mentionez ca am fost foarte bine tratata.Dar dr. a plecat in concediu si ca sa nu ma lase neacoperita mi-a recomandat mana ei dreapta( asa s a exprimat)dr. STEFANESCU CORELIA(etajul 6 ) , o dr. tanara foarte draguta si deschisa.Probabil am avut eu ghinion sau poate nu .Fam. a rugat-o sa imi faca cezariana,eu i-am sunat si le-am zis ca nu ma simt bine , dar doamna doctor a zis ca nu poate taia o burta sanatoasa.
Nu a taiat , a dat mialgin mult si de poamna. Copilul meu sufera si nici macar nu e vinovat cu ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bysko spune:

Sa va ajute D-zeu si sa va dea forta sa luptati in continuare!

Busra(22.08) este sufletzelul nostru!http://www.totsites.com/tot/busra
www.dropshots.com/Bysko

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Surrey spune:

Buna tuturor,

Pentru Nic77:
- daca ajungi la dna dr. Robanescu vei avea un diagnostic sigur, fara sa mai astepti sa se intoarca fizioterapeuta din Franta - acum e cel mai bun moment pentru un diagnostic precoce, care va aduce si mai multe sanse de recuperare!
- nu prea inteleg ce e cu reflexul de pasire...Reflexul de pasire exista la nou-nascut, cind atingerea talpii de podea il face sa ridice genunchiul, ca in mers, dar acest reflex trebuie sa dispara in doua luni - persistenta lui e un semn ca ceva nu e in regula. Copilul, ca sa invete sa mearga, trebuie mai intii sa se tirasca, apoi sa mearga in patru labe, apoi sa se ridice la marginea mobilei, etc. Toate astea le va invata prin gimnastica de recuperare. Probabil observatia ta ca are piciorusele spastice e corecta, si se va confirma/sau nu la controlul de specialitate.

wnimra: sintem alaturi de tine si de familia ta, fii sigura! Din pacate, numai cu sfaturi te putem ajuta, greul trebuie sa il faceti voi! Nu prea am inteles: ati inceput gimnastica de recuperare? Caci, dupa cite necazuri ati avut, ar fi pacat sa mai pierdeti si sansele de recuperare. Caci se recupereaza, dar cu munca multa si efort, nimic nu trece de la sine.

Sa mai spuneti ce ati mai facut.

Mergi la inceput