copii cu probleme neurologice

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns scumpioara spune:

Va rog frumos sa imi recomandati si mie un kinetoterapeut dispus sa vina acasa. Suntem din Bucuresti, cartierul Berceni. Dezamagitor ceea ce am citit despre Elena Caciulan...
Multumesc frumos,
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlena77 spune:

Am promis ca revin cu detalii despre evolutia puiului meu.Cand avea 1 an ,am fost la Gura Ocnitei in judetul Dambovita,la un centru de recuperare.La varsta aceea nici nu se ridica singur in fundulet.La o luna dupa ce ne-am intors ,a inceput sa se ridice.Dar n-am mai vrut sa merg acolo,pentru ca mi-a fost foarte greu si asa medicul neurolog ne-a recomandat pe cineva care a venit acasa.Pe 1 martie anul acesta a inceput din nou sedintele de kinetoterapie si de atunci a inceput sa faca progrese.De 8 martie,in disperarea lui ca trebuia sa faca gimnastica m-a strigat pentru prima data MAMA;de ziua mea,pe 11 martie a inceput sa mearga de-a busilea.Ce cadouri frumoase mi-a daruit puiutul meu!Am invatat ca trebuie sa faca anumite progrese pana sa mearga singur:a inceput apoi sa se ridice la patut,sa mearga la marginea patului si la 1 an si 7 luni a facut primi pasi.Voia sa puna mana pe pisica bunicilor!Si acest progres a fost tot un cadou,dar nu pentru mine,ci pentru profesorul de kinetoterapie care-si serba onomastica.Acum merge cu piciorul stang in hiperextensie,iar manuta nu o foloseste foarte bine,dar va recupera in timp.Medicul m-a asigurat ca atunci cand va fi mare nu se va cunoaste ca a avut vreodata o problema de sanatate in schimb va trebui sa faca gimnastica pana la 3 ani si apoi inot.Tratamentul i-a fost schimbat in fiecare luna:encephabol,piracetam,pramistar,cerebrolysin,vitamine,lioresal,mydocalm si evolutia este foarte buna,astfel incat pot spune ca sunt fericita mamica de invingator.Va doresc multa putere si sa credeti in puiutii vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Nu am mai scris demult timp aici.Si eu am o fetita cu parapareza spastica,forma medie.Este in clasa I.A evoluat destul de bine,dar cu multa munca.Intelectual nu are nici un fel de probleme.Merge in picioare cam de la 2 ani.
Pe 13 dec.mergem sa facem pt prima data un RMN de control.Sper ca ziua de 13 sa nu ne poarte ghinion.A mai facut cineva RMN?


O mamica cu experienta in domeniu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RELI spune:

MA NUMESC GONDOR AUA SI AM 32 ANI SI LOCUIESC IN TIMISOARA DACA SE POATE SA NE AJUTATI CU UN SFAT IN LEGATURA CU FETITA NOASTRA ANNE-MARIE CARE PE 13 DECEMBRIE IMPLINESTE 9 ANI SI ARE HIDROCEFALIE.TOTUL A INCEPUT IN DATA DE 4 DECEMBRIE 1997 CAND AM FOST LA UN CONSULT SA VEDEM DACA AVEM FETITA SAU BAIAT,DAR DOCTORITA CARE AVEA GRIJA DE MINE A SPUS CA TREBUIE SA IMI FACA SERCLAJ CA E RISCUL SA PIERD SARCINA SI NOI COPII CUMINTI AM ASCULTAT CA AM CREZUT CA STIE CE FACE.DAR DIN DATA DE 5 DECEMBRIE 1997 A INCEPUT GREUL EU NU MA PUTEAM RIDICA DIN PAT DOAR FOARTE GREU CA NU MA SIMTEAM BINE SI IN DATA DE 13 DECEMBRIE 1997 SA NASCUT PRINTESA NOASTRA ANNE-MARIE CARE CANTAREA 900 GRAME SI SARCINA DE 28 SAPTAMANI.DOCTORUL CARE AVEA GRIJA DE NOU NASCUTI MAI BINE ZIS SEFUL DE SECTIE II SPUNEA SOTULUI MEU CA FETITA E BINE SI SA NU NE SPERIEM CA DOAR TREBUIE SA PUNA IN GREUTATE CA NU PREZINTA STARI DE APNEE CEEA CE E FOARTE BINE.DAR AVEA NEVOIE DE GLUCOZA SI ASA CA IA PUS PERFUZII LA CAP SI A FACUT O NEUROINFECTIE DE LA PERFUZILE CARE I SAU PUS LA CAP.ASA CA IN DATA DE 16 IANUARIE 1998 IA SPUS SOTULUI MEU CA TREBUIE SA MERGEM LA SPITALUL LUIS TURCANU CA FETITA ARE HIDROCEFALIE SI TREBUIE MUTATA,NOI NU AM STIUT CE BOALA E ASTA ASA CA SOTUL MEU SA DUS LA BIBLIOTECA SI A CAUTAT TERMENUL DE HIDROCEFALIE SI ACOLO A VAZUT CA UNA DIN CAUZE E CHIAR NEUROINFECTIA PE CARE A FACUT O IN SPITAL CA ASISTENTELE MANCAU SEMINTE DE FLOAREA SOARELUI SI EU NU AVEAM VOIE SA PUN MANA PE FETITA CA NU CUMVA SA I DAU MICROBI.DAR MUZICA DE LA TELEVIZOR ERA NELIPSITA SI APARATELE SUNAU LA COPII DAR ERAU MAI INTERESATE DE TV.ASA CA IN MOMENTUL CAND AM AVUT BILETUL DE TRIMITERE LA SPITALUL LUIS TURCANU SCRIA CA PREZENTA DESE STARI DE APNEE DE CAND SA NASCUT,CEEA CE ERA FALS CA DOAR DR.CAND II SPUNEA SOTULUI MEU CA NU PREZINTA STARI DE APNEE SI ASTA E BINE .BINENTELES CA DOCTORITA CARE MIA FACUT SERCLAJUL NICI NU A VENIT SA MA ASISTE LA NASTERE CA A ZIS CA EA NU VINE LA AVORTON DAR NICI MACAR MAINE ZI NU A VENIT SA VADA CUM MA SIMT,SIGUR SE STIA VINOVATA.
ASA CA AM AJUNS LA LUIS TURCANU SI ACOLO AM DESCOPERIT ADEVARUL DESPRE BOALA DAR EU NU CREDEAM SI ZICEAM CA TREBUIE SA ISI REVINA.DOAMNA DR.POP ELENA SI DOAMNA DR MICLE A AVUT GRIJA DE ANNE-MARIE SI LE MULTUMESC FOARTE MULT.TOT IMI SPUNEA SA MERGEM SA II FACEM OPERATIE DAR NU A VRUT NIMENI SA INTERVINA CA ERA FOARTE MICA ,ASA CA IN DATA DE 19 MARTIE AVEA 2100 GRAME SI DOMNUL DR.FRANTESCU A OPERAT O DAR NU IA REUSIT CA LA JUDETEAN NU ESTE APARAT DE MASURAREA PRESIUNII INTRACRANIENE CEL PUTIN ATUNCI NU ERA.SI IAR AM FOST LA OPERATIE IA PUS DIN NOU VALVA ,IN TOTAL ARE 6 OPERATII SI ACUM ARE 2 FURTUNURI UNUL PE STANGA SI UNUL PE DREAPTA CA VALVELE SE TOT INFUNDAU.AM FOST DE 2 ORI DI LA BUCURESTI LA DR.TASCU UN OM FOARTE BUN.ANNE-MARIE NU VORBESTE DOAR GANGURESTE,RADE SI ARE TOATE SIMTURILE ,NU MERGE SI NU ISI POATE TINE CAPUL CA NU II SUNT FORMATI MUSCHII.SE BUCURA CAND II PUNEM MUZICA SI CAND FRATIORUL EI CARE SA NASCUT IN 23 SEPTEMBRIE 2004 II DA PUSI SI VORBESTE CU EA.E DEOSEBITA SI AS DORI DACA SE POATE SA O POT AJUTA SA MEARGA SI SA RECUPERAM CE AM PIERDUT .ARE SI TETRAPAREZA SPASTICA.VA MULTUMESC MULT.FAMILIA GONDOR.CAT DE MIC E SFATUL E BINEVENIT CA NU MAI STIM INCOTRO SA O LUAM,CAPUL NU II MAI CRESTE ARATA CA UN COPIL DE VARSTA EI.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

Draga Reli,

Nu am timp sa-ti scriu acum pe larg.Parerea mea este ca initial trebuie sa discutati cu un neurochirurg pediatru si singura echipa foarte buna de acest gen In Romania este in Bucuresti la spitalul Bagdasar:
http://www.bagdasar-arseni.ro/neurochirurgie%20pediatrica.htm
Profesorul Ciurea este sef de sectie, la dansul se ajunge mai greu si este si mai dificil ca persoana, insa urmatorul cel mai bun este dr. Tascu. Luati legatura cu el si faceti o vizita cat mai repede.
Al doilea pas, in functie de ce va spune neurochirurgul ca aveti de facut, este sa vedeti un neurolog, va recomand: dr Burloiu, Dr. Magureanu, Dr. Catrinel Iliescu - spit. Obregia (aceeasi curte cu Bagdasar) sau dr. Sandru Maria, IOMC Grivita. Neurologul va testa copilul si va stabili ce varsta mentala are si ce nevoi de terapie si medicatie are.
In functie de recomandarile acestora, faceti o vizita si la un medic de recuperare ce va stabili un program specializat de recuperare.
Dumnezeu sa va ajute si sa va dea putere.
Mai citeste cu atentie pe acest topic, gasesti informatii utile de la alte fete, si te rugam din nou nu mai scrie cu litere mari.
Numai bine,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roza_roza414 spune:

Am in supaveghee un copil in acest moment asemanato ,la cazuistica ma efe,evolueaza f. bine ,megem, si doim din tot sufletul sa mega SINGUR,comunica f. bine in mediul casnic,se adapteaza uso la ceintele din mediul exteio(casnic -familia si casa),este f. sociabil da ae momente cand devine agesiv la simulii cei poduc neplacee.
Cu 16 ani in uma A FOST ARUNCAT LA "COSUL DE GUNOI"caz cu o evolutie in viito 0.
Familia a fost puntea de tecee cate acesta evolutie spectaculoasa ,iubie multa ,abdae, da au posibilitati financiae limitate.
Este mult de povestit la acest caz , a fost pezentat in EDITIE SPECIALA DE OLTENIA , niste luptatoi ce au fost ecompesati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RELI spune:

Ceau voi ati auzit de aceasta metodoa de iridiologie ? nu stiu daca am pronuntat corect,am fost sfatuita de o tipa ca ar fi bine sa fac acest control.e un aparat care e ca si cum te ai duce la oftamolog si prin iris iti vede toate bolile ,e cu ajutorul culorilor.As vrea sa merg cu fetita mea ANNE-MARIE,SA sa vad ce sfat imi da ,ca as vrea sa i dau si medicamente pe baza de plante ptr. ca ea face si convulsii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

Am auzit despre asa ceva insa nu am apelat niciodata la diagnosticare; iti recomand insa sa faci o diagosticare pe baza de biorezonanta magnetica, eu am facut, sotul a facut, copilului i-am facut, si la mine si la sot s-au confirmat cele pe care le stiam, plus ca ne-a mai gasit afectiuni noi..A fost foarte precis, iti dau numai exemplul coloanei vertebrale : la fiecare vertebra afectata ni s-a precizat in ce mod e afectata (tasata, demineralizata, etc), plus detalii despre deficitul de vitamine, enzime, etc. Se analizeaza tot organismul
Incearca aici, la Arad, este aproape de voi:
http://www.biomedica.ro/biorezonanta.html
Nu stiu cat de seriosi sunt, dar aparatul este descris ca unul performant.
Vad ca medicul de acolo practica si bioenergie si tehnici reiki, deci te va putea sfatui despre o abordare a unor terapii complementare benefice pentru copilul tau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RELI spune:


Ceau Aura iti multumesc ca mi ai dat acest sfat in legatura cu rezonanta magnetica cred ca voi apela la ei,te voi tine la curent cu rezultatele.Am vazut ca aveti o fetita Ana dar ce boala are ca nu am inteles.va doresc multa sanatate.Ceau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dalina spune:

As avea si eu o intrebare, nu stiu daca a trecut cineva prin experienta asta si sa ajunga la concluzia asta...
Pe scurt, baietelul meu de 5 ani si jumatate se masturbeaza constant (cam de la 3 ani a inceput) si nimic din ceea ce i-am spus nu l-a facut sa renunte. Chestia cu distras atentia nu functioneaza pentru ca ne intoarcem cu spatele pentru cateva minute si...
In fine, am fost la psiholog iar apoi in disperare de cauza la psihiatru. I-am facut un EEG (dupa ce am povestit toata istoria lui, cu niste calcefieri pe care le-am descoperit la 4 luni in urma unei echografii transfontanela - ajungand la doctor pentru ca avea niste spasme in timp ce sugea) si EEG-ul nu arata bine...
Drept pentru care saptamana viitoare facem RMN.
Intre timp i-am dat bromuri si ni s-a mai dat si un alt medicament care in posologie spune ceva si de epilepsie. Evident ca ne-am albit si am decis sa nu i-l dam...
Vom vedea ce iese la RMN, care ar putea fi tratamentul si mai ales cauza. El s-a dezvoltat normal din toate punctele de vedere, motivul pentru care am inceput sa facem investigatii a fost problema de mai sus + agitatie cand este obosit + se plictiseste repede.
Nu se compara cu problemele voastre si nu vreau sa va amrasc cu o "situatie" care nu pare nici pe departe grava.
Pentru noi insa este grava pentru ca nu stim de ce un copil care in afara problemelor amintite este normal poate avea probleme neurologice si cum vor evolua in timp...
Dalina

Mergi la inceput