copii cu probleme neurologice

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Am fost aseara la neurolog, nu ne-a spus nimic nou decit ca sunt semne imbucuratoare, in continuare mai are foarte mult de recuperat, dar sunt semne bune legate de faptul ca pricepe multe lucruri, ceea ce inseamna ca se fac legaturi corecte in creierasul lui. Din pacate pronosticuri in legatura cu evolutia intelectuala nu ni se pot da decit pe la 5-6 ani... In legatura cu vorbitul mi-a spus sa stau linistita ca in opinia ei va vorbi sigur, dar asta se poate intimpla si pe la 4-5 ani ... Tratamentul trebuie continuat cu Cerebrolysin si Encephabol.

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004)
Poze nou-noutze cu Stefanutz
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

leeloo la care neurolog ai fos pana la urma? la IOMC sau la Burloiu?

Uitati ce raspuns am primit de la cei cu aparatul SCENAR:

"Stimata doamna,

Tratamentul Scenar poate ajuta la refacerea functiilor neuro-motorii.
Avand
in vedere situatia grava a fetitei, consider ca este necesar sa stiti
ca
rezultatele in astfel de cazuri sunt extrem de lente.

Avem sub tratament de 9 luni o fetita de 3 ani cu paralizie cerebrala
infantila si atacuri epileptice. In urma celor 2 cicluri de tratament
electroencefalograma a iesit mult mai bine, fiind prima oara cand se
prefigura inceputul unei activitati cerebrale normale, in proportie de
70 %.
Fetita mananca mai bine, are scaun mai des, atacurile epileptice s-au
rarit,
dar nu putem vorbi inca de o restabilire vizibila a functiilor
neuro-motorii.

Va stam la dispozitie pentru orice fel de detalii."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Aura, m-am dus la dr. Magureanu pentru ca ea l-a vazut pe Stefan de la 1 an si pina acum. Am fost si la dr. Burloiu, pina a implinit 1 an insa programul ei de la spital, faprtul ca trebuia sa asteptam acolo mult, m-a facut sa renunt la dinsa. Am aflat insa de curind ca activeaza si la un cabinet particular undeva pe Iancului.
Interesant raspunsul primit de la Scenar. Banuiesc ca trebuie dus la clinica pentru sedintele de tratament, nu?


Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004)
Poze nou-noutze cu Stefanutz
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

Da, clar trebuie dus copilul acolo; o sa fac un calcul sa vedem daca reusim sa ne incadram cu banii...
Noi am dus-o pe nepotica numai la dr. Burloiu din ianuarie 2005 de la inceputul problemei si a mai primit niste vizite in spital si de la dr.Magureanu, insa parca as duce-o si la IOMC unde spune akella sa avem o alta opinie dupa atata vreme.
Nepotica noastra progreseaza incet dar vizibil pe parte mentala ca sa zic asa, dar motor nu se vede aproape nici-o imbunatatire; ii fac rost de risatarun zilele asta si imi pun mari sperante.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Pentru mamicile cu copii cu probleme va dau o adresa si niste numere de telefon/ Fundatia"Copii in dificultate" Str.Radu de la Afumati nr.16 - sector 2 Telefon : 2.10.31.21 sau 2120129.Aici au servicii specializate(kinetoterapie,logopedie...)Sper sa va foloseasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Multumim mult Betiana!

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004)
Poze nou-noutze cu Stefanutz
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

Da, multumim!
Am cautat un site al lor nu am gasit.
Voi suna sa vedem cum ne pot ajuta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiacrisp spune:

buna la toata lumea..

am vazut subiectul asta si ptr ca si eu un copil cu probleme neurologice am zis sa intru sa va salut ..am citit din mesaje vad citi parinti sint in aceeasi situatie si astfel de subiecte sint bine venite ptr a da mai multa forta ptr a putea sa-si ajute micutii ..mai este un subiect asemanator pe pe pagina asta web dar asta este umpic diferit ca este ptr copii cu probleme nurologice.

Stefan are 3 ani si jumate si s-a nascut cu "cerebral palsy" ceea ce nu stiu exact cum sa traduc in romaneste...l-am nascut la 37 de saptamini prin cezariana facuta in urma unei ecografii in care se cite ca cava nu este ok si ca trebuie facuta cezariana in acea zi ...sarcina a fost ok probleme nu pre au fost doar ca era in pozitie incorecta iar cezariana era ceva in plan de la bun inceput...asa ca in luna lui Mai 2003 am avut un baietel frumos foc ca o papuse care nu parea sa aiba nimic...totul a decurs normal pina la 6 luni cit nu faceea ceea ce un bebe la 6 luni face si la 7 luni am inceput sa devin tot mai nelinistita asa ca la 8 luni am avut diagnosticul pus...si trimisa la terapi si tot felul de pograme..lipsa de oxigen la nastere sau in timpul sarcinii i-a avectat sistemul locomotor..deci nu merge ..pogrese sint prin terapie am reusit sa-l punem in mergator ortopedic si acum i-si tine echilibrul in cirje ...de vorbit vorbeste ok nu bine dar ok ceea ce ma bucura ca nu i-a fost afectat intelectul..ok ar trebui sa ma
opresc aici.

pa pa
claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaDavid spune:

Buna tuturor !

Am citit azi toate mesajele de pe acest forum si m-am gandit sa va impartasesc din experienta mea. L-am nascut pe David la 35 de saptamani prin cezariana la rece, desi micutul se simtea bine si nu dadea semne ca ar dori sa ma cunoasca inainte de termen
Scorul Apgar la nastere a fost 10, dar datorita faptului ca a fost scos prea devreme si pentru ca nu i s-a acordat ingrijirea de care avea nevoie, a facut o detresa respiratorie. A doua zi dupa ce am nascut, sotul meu l-a transferat pe semnatura pe David la Budimex, pentru ca si-a dat seama ca daca ar fi ramas la Elias (spitalul la care am nascut), micutul meu nu ar fi avut sanse de supravietuire. La Budimex a avut parte de ingrijire de specialitate iar prichindelul meu a fost salvat. Am pastrat-o pe doamna doctor care mi l-a "pus pe picioare", ca si medic pediatru al lui David. Copilasul meu a stat doua saptamani in spital, iar dupa ce l-am adus acasa, o rugam pe doamna doctor sa-l consulte saptamanal.

Eu vreau sa atrag atentia asupra urmatorului aspect : este foarte important ca un bebe sa aiba un medic pediatru competent, bine informat si pregatit. Eu am mare incredere in ea si am urmat cu strictete tot ce ne-a sfatuit, iar micutului ii merge foarte bine.

Fiind nascut prematur, a trebuit sa-i facem lui David anumite controale. La 6 saptamani i-am facut o ecografie transfontanelara la Domnul Doctor Mircea Stamate (noi am facut-o la Medlife). Totul era in regula, mai putin existenta unui chist de 5 mm in plexul coroid stang. Am crezut ca ma prabusesc cand am auzit. Medicul m-a linistit spunandu-mi ca multi bebelusi se nasc cu mici chisturi care cu timpul se resorb.

La 4 luni, tot la sfatul doctoritei lui David, am facut controlul neurologic (desi varsta corectata a lui era de 3 luni). Controlul l-am facut tot la Medlife, la Doamna Doctor Catrinel Iliescu. Verdictul a fost urmatorul : copilul nu are probleme psihice, dar este hipoton. Micutul meu avea atunci 6.5 kg (destul de mult). Dumneaei ne-a trimis la Doamna Doctor Ligia Robanescu. Zis si facut. La consultatie, verdictul Dr. robanescu a coincis cu cel al Dr. Catrinel Iliescu : psihic foarte bine, dar hipoton. Am inceput imediat gimnastica de recuperare, 3 sedinte pe saptamana, fiecare sedinta fiind de o ora. La 4 luni, copilul meu reactiona ca un copilas de 2 luni. David a indragit-o pe domnisoara cu care facea kinetoterapie si la fiecare sedinta statea cuminte si urmarea curios tot ce i se facea. In ultimele 15 minute se plictisea si atunci incepea sa scanceasca.

La 6 luni ne-am dus din nou la Dr. Stamate pentru ecografia transfontanelara. Chistul era tot acolo, dar se micsorase, avea 4 mm.

Acum 3 saptamani, chiar cand prichindelul meu a implinit 8 luni, ne-am programat pentru transfontanelara si controlul neurologic. Surpriza !!! Chistul se resorbise complet. Eram atat de fericita, incat l-am pupat pe doctor !

Spre deosebire de controlul neurologic de la 4 luni, cand m-am dus cu inima cat un purice, pentru ca simteam ca ceva nu este in regula cu David (nu-si tinea bine capul iar cand statea pe burtica abia si-l putea ridica), acum m-am dus tare increzatoare. O mama simte cand se intampla ceva cu copilul sau. Dr. Catrinel Iliescu l-a consultat si mi-a spus ca micutul meu se comporta ca un copilas de varsta lui (chiar i-a aparut putin mai devreme reflexul parasutei, acre de obicei apare pe la 9 luni). Totul se datoreaza kinetoterapiei si faptului ca in permanenta cineva s-a ocupat de David.

Dar mai ales recuperarea lui se datoreaza doctoritei care se ocupa de micutul meu si care a fost mereu cu un pas inainte, preferand sa se insele ea decat sa aiba copilul de suferit.

Sfatul meu este, asa cum am mai spus si la inceputul mesajului, un medic pediatru competent si mereu informat de noutatile din medicina.

Daca va pot fi de folos, astept mesajele voastre.

Va doresc tuturor multa sanatate si mai ales putere de a trece peste toate greutatile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Bine ati venit printre noi claudiacrisp si oanadavid!
Oanadavid - ma bucur mult ca baietelul tau este bine acum - sa inteleg ca problemele de pina acum au fost datorate faptului ca cezariana ti-a fost facuta asa devreme? De ce totusi te-au operat asa de devreme? Si eu am avut tot cezariana la rece, dar la 37 de saptamini - 35 mie mi se pare cam devreme, doar daca nu au fost alte probleme in sarcina. Ai dreptate, e mare lucru sa ai un doctor pediatru bun si priceput care sa se ocupe de copil - si cred ca toate mamele care au postat pe acest subiect au incercat sa faca tot posibilul pentru copiii lor!
Claudia - din ce spui tu baietelul tau a fost afectat mai mult locomotor? La ce virsta a inceput sa vorbeasca? A inceput mai tirziu sau la fel ca un copil normal?


Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004)
Poze nou-noutze cu Stefanutz
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput