copii cu probleme neurologice

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Loredana,uteplexul nu este pt.cap.Este doar pt. oase si muschi.Este un medicament foarte bun,dar recomandat in hipotonie musc.Daca este vorba de spasticitate,atunci nu este bine sa-i dai,dar daca medicul l-a recomandat inseamna ca este hipotonie.I-am dat si noi fetitei timp de 6 luni in fiecare zi si a dat rezultate.
Leeloo,fetita mea avea 15 kg cand am inceput risatarunul si ne-a spus neurologul sa-i dam o fiola(20 ml.) pe zi.Mie mi s-a parut mult la inceput si i-am dat doar 10 ml. pe zi ,iar dupa 3 luni am inceput cu 20.Este un medicament usor de tolerat si nu da dependenta.
Pe cele 10 fiole nu vreau bani.Astea ne-au ramas si imi pare rau ca nu am mai multe.iti trimit un PM cu nr. de tel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana405 spune:

alex copilul meu este flasc nu spastic,da ai dreptate cu uteplexul eu mam incurcat cu glicerolu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana405 spune:

cum.. in fiecare zi ii dadeaitimp de 6 luni?tia indicat doctorul asa?.Risatarum pentru ce este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Eu in prezent nu-i mai dau nici un medicament fetitei mele.Facem doar recuperare.Nu i-am dat niciodata glicerol.Cand prof. Ciurea a vazut tomografia nu s-a speriat prea tare.La ea era stabilizata.Ne-a recomandat encefabol si vidaylin,ceea ce de fapt lua.I-am mai facut pana la 2 ani si cateva reprize de cerebrolizin,tonotil,ginseng.
La 5 ani am urmat un tratament cu aminoacizi,in Bulgaria,2 reprize la 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana405 spune:

fetita ta are valva dren la cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana405 spune:

fetita ta are valva dren la cap de aia te intreb ca alex are dren si dupa aceia nu iam mai facut nici un tomograf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Loredana,cel mai bun tratament il da medicul.Noi doar impartim sfaturi si ne spunem parerile.
Eu i-am dat uteplex la recomandarea medicului 6 luni(in fiecare zi).Risatarunul este pentru stimulare cerebrala.Are ca substanta activa deanol aceglumate(un drog)care nu da dependenta si nu are reactii adverse.
Stiu pe cineva cu o fetita care are dren pentru hidrocefalie si daca vrei ma interesez ce tratament urmeaza.
Multa sanatate si incredere.Multe boli isi gasesc rezolvare in zilele noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

fetita mea nu are dren,nu a fost operata.Daca nu i-am fi facut tomograf nu am fi stiut niciodata ca a avut hidrocefalie.Noi i-am facut investigatii sa vedem de unde provine parapareza.Se pare ca ca aceasta se datoreaza unei microhemoragii cerebrale,care s-a produs atunci cand s-a nascut.Repet,era vorba de hodrocefalie stabilizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Adelyna, am intrat sa-ti multumesc inca o data din suflet pentru medicament. O sa fac o programare la dr. Magureanu ca sa-mi prescrie ea exact dozajul si perioada - in momentul cind voi avea reteta am sa o dau la tradus si sper sa dea si rezultate. Pupici micutei Nati!

Lazy, am reusit sa vorbesc cu dna.Dana - din pacate mi-a explicat ca momentan e super-ocupata cu niste cursuri de specializare, iar in plus (ceea ce banuiam si eu) ea lucreaza cu bebelusi doar, pina in 6 luni - dupa aceea devin mult prea greu de minuit la gimnastica si talazoterapie, iar ea nu lucreaza decit acasa, in cada... O sa ma mai interesez - poate aflu de alte centre de recuperare medicala in apa si iti spun.

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana405 spune:

miine plec cu alex la tirgu mures ptr niste analize voi lipsi cam 2 saptamini va pup

Mergi la inceput