Infectie urinara cu E coli

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elisaeleni spune:

si fetita mea are e coli .am tratat o 6 luni cu antibiotice fara nici un rezultat.am o luna decind am inceput cu o alimentatie sanatoasa fara prajeli sandviciuri chipsuri dulciuri sucuri acidulate si care contin conservanti.am inceput cura cu extract de merisor ,enterolactis si uricol luate asa cum scrie pe prospect,iar acum le am terminat cam dupa 20 zile atentie la uricol maxim 6-10 zile,continui tratamentul cu tinctura de yenupar de la plant extract,CIST_CARE DE la firma zuccari in. farmacii naturiste.25 ml solutie diluata in 500ml apa.fetita mea are 5 ani.ieri iam facut urocultura abia astept rezultatul.dar urina arata mult mai bine.bea f mult suc natural facut de mine cu morcov cine poate e f bun sucul de la o ridiche neagra cu 300ml suc morcov in cure de 21 zile.nu uitati ca hidratarea e f importanta .succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

avem mai mult de 3 ani decand infetia urinara cu e coli trenanta a fetitei mele ce a debutat la 8 luni ne-a tot urmarit.
chiar cu ceva tim in urma am aruncat maldarul de buletina de urocultura starns in acesta perioada.
la al doilea episod am facut incvestigatiile : eco, uro si cistografie
ne-a trecut abea cand am combinat urmatoarele:-
-cursa lunga de antibiotice: 1 cura30 zile :10 zile fiecare din urmatoarele, zinnat, cipro si biseptol
-urinal, renostim
-urovaxom 1 caps/zi cam 3 luni continuu

desi am avut rezerve mari-mari fata de ciprofloxacin si fata de cele 30 zile de administrare precum si fata de 3 luni de urovaxom, deja nu mai rezistam la infectiile urinare dese cu toate probioticele , uricolul si urinalul administrate

intreba cineva anterior de reflux:da cunosc o fetita care acum are 8 ani , la 3 a fost diagnosticata la Cluj cu reflux nu mai stiu gradul dar era mediu, nu au vrut sa fie operata, ii dadeau biseptol timp de 6-7 luni ptr sterlizaea urinei iar la 5-6 ani s-a remediat singur refluxul sui au intrerupt si tratamentul de mentinere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorana spune:

E adevarat ca un tratament timp de 3 luni poate parea complicat, mai ales pentru un copil, dar Uro Vaxom este singurul imunostimulator care se poate folosi in infectiile urinare repetate. Verisoara mea a avut rabdare cu fetita ei, chiar i-a mai dat un asa zis tratament de sustinere dupa o pauza, adica inca 3 luni, cate 10 zile pe luna si rezultatele au fost excelente. Pana la urma e un tratament de durata, dar sa iei cate o capsula pe zi, pe nemancate, nu e prea complicat (sunt alte scheme de tratament mult mai dificile) si copilul se obisnuieste foarte usor.
Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

O ruda de-a mea a obtinut de la medicul de familie o reteta pentru Uro-Vaxom (se tot "lauda" de ceva vreme cu infectii urinare). A mers la farmacie si si-a luat un blister cu 10 capsule. Medicul ii prescrisese minim 10/luna pentru un episod acut de infectie urinara, desi aflase de la el ca ar fi necesara o doza mai mare. Desi nu se astepta sa mearga tratamentul, chiar a reusit sa scape de infectie cu tratamentul de 10/luna! Asta ca sa ma bag si eu in discutie... :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisaeleni spune:

am luat rezultatul de urocultura si iaiesit iar coli.doctora mia prescris o schema deantibiotic 10 zile cuminol 1 pe zi ,pauza 10 zile .10 biseptol 1 pe zicu pauza 10 zile si la sfirsit10 zile amoxicilina si urovaxom 3 luni de zile .copilul trebuie hidratat f bine cel putin 1,5 l apa pe zi legume si fructe mai ales ca vine vara si cereale si fibre.dpa 10 zile de la terminarea antibioticului se face uroculura .dupa prima urocultura se fac urmat. la 1 luna,la 3luni; la 6 luni,si la 1 an.daca tote ies negative inseamna ca a scapat de itu,daca cumva una din uroculturi iese pozitiva se reia schema de tratament cu alte 3 antibiotice din antibiograma de la capat.succes astept sugestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Si fetita mea in varsta de aproape 5 ani are probleme de genul asta... ciudat este ca desi scapa pe ea tot timpul, a avut febra 40 cu frisoane, dureri de burta si rinichi, tensiune mare si multe altele nu s-a depistat nici o infectie la analizele nenumarate pe care le-am facut. Insa dr crede in continuare ca este o infectie care nu apare din cauza ca urineaza prea des si dilueaza urina in felul asta. A reactionat bine la tratamentul cu penicilina intravenos urmat de cefalosporine, insa a recidivat si acum face din nou pe ea. Va rog sa-mi recomandati si mie un urolog de copii bun din bucuresti cu care as putea lua legatura, as vrea sa aud si alte pareri.Multumesc anticipat!
Si o intrebare: Uro Vaxom se prescrie si pt copii? La noi nu exista in farmacii, dar se poate cumpara pe net de la magazinele naturiste. inteleg ca v-a fost prescris de dr in Romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisaeleni spune:

Draga Corina sunt din constana si am tratat fetita la bucuresti la spitalul mary curry la dr nefrolog cercetator in stiinte si multe altele ,am cheltuitb f multi bani care nu au nici o importanta ca pt copil faci orice si nu am obtinut nici un rezultat ia trecut 1 luna si cum am oprit antibioticuna recidivatam mai fost odata si la fel fara succes.multe mame ca si mine vad ca fac cura de 3 antibiotice si urovaxon.si fetita mea face pe 26 mai 5 ani.in iunie merg cu ea la bai termale la felix si eu am avut ceva de genul ei cind eram mica si mia trecut dupa ce am fost la baile felix,mult noroc si mai vorbim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisaeleni spune:

mesajul de mai sus este pt CORIANAI si fetita mea scpa pisu in chilotel ziua si noaptea face pe ea cind se accentueaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Corinai, Urovaxom se poate da la copii de la varsta de 4 ani (asa scrie in prospectul din Romania, dar am intels ca in Germania scrie ca se da de la 2 ani). Si eu am luat Urovaxom pentru o infectie urinara recidivanta si am reusit sa scap de Coli dupa 3 luni de urovaxom si apoi, dupa o pauza de 3 luni am mai luat cate 10 zile pe luna alte 3 luni.
Nu cred ca se gaseste la magazinele naturiste, el nefiind un produs din plante. Este un imunostimulator adevarat pentru sistemul imunitar. Daca tot veniti in Romania poti sa-l cumperi atunci. Sau poate ti-l aduce cineva din tara.
Multa sanatate fetitei tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

multumesc pt raspunsuri
Cum spuneam in suedia Uro Vaxom nu se gaseste la farmacia obisnuita ci la un fel de farmacie pe net, care mi se pare cam dubioasa pt ca vad ca vand chiar si antibiotice fara reteta... (la noi farmacia e de stat, au aceleasi produse peste tot, si mai mult decat un paracetamol nu poti cumpara fara reteta). De aceea vreau sa va intreb care este pretul, aici ar costa 150 euro pt trei luni. Nici nu arata poza, asa ca sper sa primesc produsul original si nu alta minune. din pacate medicamentele nu se pot trimite cu posta, dar poate gasesc vreo alta metoda sa il cumpar din farmacie din Bucuresti.

Edit: La ce farmacii e disponibil produsul, se vine fara reteta?

Mergi la inceput