Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (37)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Simona, tie ti-am spus, noi folosim Bucovina. Eu insa fierb apa plata ca fac parte dintre speriatii de microbi cand e vorba de cupil. Dar stati linistite, sunt la limita normalitatii, nu l-as inchide intr-un clopot de sticla .De fapt gandul la o enterocolita ma speria ca la cat de grasutzi am fost noi la nastere si inca vreo 3 luni dupa asta era tot ce ne trebuia... Oricum, dupa ce incep diversificarea o sa renunt si la fiertul apei, adica intr-o saptamana. In fine, am deviat de la subiect asa ca revin. Au fost de curand cateva zile cand n-am gasit Bucovina si am luat Izvorul alb. Alb era si ibricul meu dupa fierberea apei si in plus Serban a avut si dureri de burtica pe care le-am asociat cu apa ca altceva nu schimbasem in alimentatie. Cert e ca dupa ce l-am trecut iar pe Bucovina a revenit la normal...

Apa pentru baita noi am fiert-o numai pana i-a cazut buricul. Apoi am folosit din cea de la robinet.

Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Deni, imi pare rau de Vladutz ca tre' sa suporte decalotarea asta... In ceea ce priveste scaunul, mie mi-a zis pediatra ca am voie, dar nu la 90grade pana la 5 luni juma' macar, adica 4 luni juma'- 5 luni pentru voi ca noi ne-am nascut cu 5 saptamani mai devreme. Si da, si mie mi s-a parut ca-i transpira spatele, asa ca ii pun un scutec de finet pe scaun.

Si eu ma intrebam ce-o fi cu Kristinutzab. Nu mai stie nimeni nika de ea?

Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna noaptea fetelor,

Abia acum am terminat si eu de citit din urma. Azi m-am dat lebada in bucatarie, am gatit trei feluri de mancare si nu am avut timp sa ma apropii de computador.

LA MULTI ANI! sarbatoritilor de ieri (25), Miruna, Elena si Vlad, sa fiti sanatosi si bucurosi toata viata.

LA MULTI ANI! si celor de azi, 26, Vladut, David Andrei, santate si jucarii frumaose.

Livipet, bine ai venit.

Irina, e foarte simpatic Vladut in poza pe burtica.

Mifloriciko, spor la lecturare.

Va urez o noapte buna si linistita, maine sper sa apuc sa scriu la ore mai umane.

Pupici,


Anto si bebe Victor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Neata!

A venit ieri dr, greu de spus ce are: poate sa nu fie nimic sau pot fi multe: giardoza, colici, alergie la nu stiu ce proteina din lapte (care apare in special dupa vaccinul antipolio), chiar si anemiile si infectiile urinare pot da inapetenta. Totusi, mie mi se pare ca nu e vorba de inapetenta, el pofta are, dar nu poate manca tot, iar cu Debridatul observ o oarecare ameliorare. Dar sa mai vad.
Trebuie sa dau copro. E cam palid, trebuie si o hemoleucograma. Alt mod de calcul al ratiei zilnice de haleala am aflat: greutatea lui impartit la 10 +200, atat trebuie sa manance pe zi.

Jadi, ce zi nasoala ai avut! Spune-mi tu cum te-ai gandit atunci la infectie urinara (sper ca nu incurc lucrurile), avea febra sau cum?

Aaaa, si l-a decalotat un pic, s-a isterizat ingrozitor vreo 10 minute
Deci, tot in ceata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Ce curios ca si eu am schimbat la un moment dat Izvorul alb ca mi se pareau diverse si am trecut pe Bucovina si a fost mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Bine ai venit, Livipet!

Totusi, dr a concluzionat ca nu e ceva grav, are stare generala buna..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Buna dimineata!
Si noi tot Bucovina folosim. Dar de vreo 2 zile a disparut din pravaliile de pe langa noi si am luat Izvorul Alb. Nu imi place asta, ca are o gramaaaada de calcar in ea. La Bucovina nu ramane nimic pe cratita in care o fierb. Ca si eu o fierb. Daca nu o fierb face kk galben. Si cand o fierb e verde. M-am obisnuit cu el verde. Cand vad ca e galben, ma sperii.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Apa de baie nu am fiert-o niciodata. Si nu a avut bubite niciodata pe nicaieri.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Buna dimineata!
Eu i-am fiert apa de baie prima data cand i-am facut baie. Cand am vazut ce trambaleala e, am renuntat.
De la 3 luni nu o mai spal pe fata cu apa fiarta, iar de la 4 luni i-am dat doar apa plata (la ceai-rar) nefiarta. Cred ca am sa schimb si eu cateodata apa plata.
Suzetele si biberoanele nu le-am mai fiert de mult. Le mai pun la cateva zile in solutie Chicco.
Jadi, si mie mi s-a parut ca transpira cand am pus-o prima data in scaun. Acuma nu m-am mai uitat. Ii mai pun o panza sub cap (cand nu uit). Multe peripetii ati avut ieri.


Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)
Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Scoala de Ski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Buna dimineata! La multi ani Vladut si David-Andrei!

Nici noi n-am fiet apa de baie niciodata; si asa ca ii facem baie la 2 zile de lene, cred ca daca fierbeam apa ii faceam baie o data pe saptamina. Iar apa plata ii dau Borsec, pentru ca aia imi place mie; daca descoperiti care e mai buna (dovedit stiintific) sa-mi ziceti si mie, ca research-ul asta nu-l fac.

RalucaC, mie de la inceput mi s-a parut ca Miruna are fatza de rusoaica.
jadi, nicole, multimim.

M-a rupt copilul as'noapte, s-a trezit de o mie de ori, se invirtea pe burta si nu stia sa se dea inapoi si miriia, trebuia sa o intorc eu si tot asa. Cred ca o sa o pun din nou sa doarma in dispozitiv din ala pt nou-nascuti, sa nu se intoarca; am pus-o in el in prima luna.

Cu mobila, ne-am oprit un pic, ca am mai citit subiecte pr forum si am aflat de noi fabrici si ateliere; pai la cite sint, nu stiu cit o sa-mi ia sa ma hotarasc; am inteles ca in Ghencea e nush-ce mare depozit de mobila, vrem sa mergem si acolo; daca stie cineva programul, sau un numar de telefon, va rog sa mi-l dati.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput