Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Am fost la Petra sa vad cum doarme, maine va arat azi va spun ca dormea pe o parte.....

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)
Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Scoala de Ski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Salutari le fete si bebei

la multi ani bebilor care azi isi fac lunita Miruna,Elena si Vlad si un pupic dulce de la Antoine pt toti trei

Livipet bun venit tie si lui Matei

Eu sint suparata ca puiul meu ia iesit la afte in gurita de nici nu poate papa ,maine mergem la dr sa vedem ce ne da,ca astia de la farmacie nu a vrut sa ne dea nimica

poze
DanaAntoine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Si Antoine plinge cind il imbrac dupa baie ,dar nu plinge urla si incep sa_i fac masaj se linisteste dar dupa ce termin masajul incep din nou


poze
DanaAntoine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Buna frumoaselor!
Eu tot citesc, citesc, citesc, parca sunt in sesiune
Am ajuns la cap. 33 si vreau sa urez si eu sanatate maxima Mariei si Ramonei, lui Andrew si Oanei!!!
Acum ma duc sa hranesc cupilu!



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Citesc din urma si mi s-a blocat browserul si am pierdut ditamai mesajul. Incerc sa reconstitui!

Cristina multa sanatate Ancutei si sper sa fie ceva usor!

Kid am plecat la culcare amarita ca am inceput sa vad de alea nevazute. Am si eu o lingurita de aia inca nu stiu ce sa fac cu ea, probabil ca va fi buna la mincare mai groasa, nu lapte, ceai, etc!

Norina bine ai venit si da-i cu HN in continuare. Vezi ce iese la analiza dar cred ca nu va fi nimic. Nu stiu cine zicea la un moment dat ca la al doilea copil deja nu se mai speria de kk verde, hehe.

Mifloricico eu noaptea cind alaptez copilul ca sa nu adorm ma gindesc la forum, deci sint dependenta asa ca imi aduc aminte cine dispare si cine nu!

Ioana super de frumoasa Miruna si hainutele de blanitza la fel. Si eu stiam la fel ca nu e bine sa fortezi copilul sa stea in fund sau sa mearga dar daca copilul le presteaza singur pe ambele inainte de vreme inseamna ca e precoce in crestere si apoi Miruna are deja 5 luni asa ca nu e foarte grav.

Livipet bine ai venit Livipet si la mai mult postari sa scapi de moderare!

Alexla te trec pe listuta si asteptam sa ne si scrii pe aici nu numai sa ne urmaresti din umbra!

Revin cu povesti nemuritoare dar acum are nevoie sotul de leptoc!

Deni & Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Ioana si fata mea se ridica in scaunul de masa, dar nu e nici o problema daca se ridica singura. F.frumoasa Miruna in blanita. Si pare mult mai mare, nu de 5 luni.
Miflore am terminat cura de luni si am slabit 7 kg. Mai am 3-4 si sunt cat de cat multumita. Dar imi scot bicicleta de dupa usa si incep pedalarea de maine. De lesinat nu cred ca mai lesin acum. Oricum primele zile au fost naspa. Acum parca nici nu mai imi e foame, desi pot manca teoretic orice.
Voi mai fierbeti apa pentru baita?


Nicole&Ioana Alexandra


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Apa pentru baita? Noi nu am fiert-o niciodata...oare d-asta o fi facut pisicutza bubitzele alea? Habar n-am si nu am sa stiu, dar oricum acum e ok si apa tot n-o fierb.

Cine a facut vreun research pe tema: care dintre marcile de apa plata e mai saraca in minerale? Eu folosesc Izvorul Alb si am auzit ca ai fi totusi bogata in minerale si saruri si nu prea buna pentru rinichii lui bebe. Tre s-o schimb. Si nu, nici p-asta nu am fiert-o niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Buna seara!
Hai c-am reusit si eu sa recuperez!
Mary, eu ziceam de Trixera, folosesc la Radu dar sincera sa fiu.... nu m-a entuziasmat. nici cine stie ce nu e hidratata pielea, nici de bubite n-a scapat.... Dar am invatat ca la piele fiecare e altfel!!
Cristina, sanatate celei mici!
In continuare nu stiti nimic de Kristinutza?
Ioana, parca-i un copil de boier rus de la sfarsit de secol 19, Miruna ta! Ar merita recreat un astfel de decor...ce mai poza ar iesi!
Tzatza ce sunt, am intrat si eu repede sa vad cu ce se mananca Narancea asta, si ca de obicei cand fac cate o prostie am regretat amarnic! Asa un "hai sa vorbim discutii" de mi s-a luat, ba chiar incepusem sa ma enervez.
Cred ca o sa reincep sa-i administrez espumisan lui Radu, ca de cateva zile se chinuie cu plansete sa faca partz. Ziceati voi parca de crize de colici in luna 4..?
Nanadana, aici se face o potiune magica pe baza de nistatin (antimicotic) si anestezina - de obicei in glicerina, pentru afte, cu care se badijoneaza gurita, cu un deget invelit in tifon steril. Radu a tot avut si vad ca ptiu ptiu ptiu pare ca i-am dat in fine de cap; dar era pacatoasa era aftelor, pt ca de-abia sugea. daca vrei, iti transcriu reteta, dar m-ar mira sa ti-o faca vreun farmacist de acolo....
Codruta, stii deja, sunt necajita ca de unde trageam speranta ca ia sotul CIC, in doua locuri - primarii au intrebat azi (el si sefa lui, care e administratora si n-are nici o vina ca patronul canadian nu a trimis banii, dar ii e si frica sa riste aiurea) la serviciul juridic si le-au zis ca stagiul de cotizare se refera la plata, nu la recunoasterea datoriei angajatorului catre stat, in numele lui si al angajatului. Asa ca am senzatia ca revenim la planul A, adica fac eu dosarul pt obtinerea de stimulent (noroc cu Cristinica!!)
Felicitari Nicole, eu am lasat-o pe tanjeala cu bicicleta - dar in camera unde se gaseste e asa un frig si in plus nici nu mai e TV si ma cam plictisesc cand dau la pedale.
Nu in ultimul rand, ganduri bune pentru bebeii sarbatoriti azi!
noapte buna!







Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Si eu Izvorul Alb folosesc. Stie cineva de alta mai buna?

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)
Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Scoala de Ski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Gata fetelor, am terminat de spalat si biberoanele plus pompa ca nu se stie la noapte ce mai pompez.

Azi nu am avut leptocul, l-a luat sotul la servici ca sa imi instaleze niste programe ca sa pot sa incep sa lucrez de acasa. Am ajuns la acest compromis, imi aduce acasa si lucrez de aici.

Azi bb a fost un pic cam agitat si la ora 2 cind ma pregateam sa il scot pe balcon, a sunat asistenta si ne-a chemat la cabinet pentru vaccin. Nu stiu cum am imbracat copilul si asa miriit ca nu dormise deloc de dimineata si am plecat. Cum copilul adormise a trebuit sa il trezesc cind am ajuns acolo si cu tupeu am intrat in fata (asa mi-a zis asistenta) si am inceput sa il dezbrac si a inceput circul. A inceput sa plinga fara sa i se faca ceva si m-au luat toate transpiratiile gindindu-ma ca daca acum plinge ce o sa mai faca la vaccin si decalotare.

L-a verificat doctorita are 42 perimetrul cranian si parca la fel ala abdominal. Lungime 67 si greutate 6.400 ca il cintarisem eu aseara. Cicatricea de la vaccinul din spital buna.

Si a urmat decalotarea, eu il tineam de picioare, rezidenta de miini si doctorita il decalota. Parca nu a urlat asa de tare dar de data asta l-a decalotat cum trebuie, cica sa ii fac si eu la fel la baie... sa vedem! Vaccinul pac in piciorus, alte urlete si deja copilul era de neconsolat, l-am imbracat in urlete si l-am dat afara la tante si am ramas in cabinet. Bani la doctorita, la rezidenta si la asistenta.

De diversificare, mi-a zis doctorita nici sa nu ma gindesc, la 6 luni indiferent de ce ii dau, lapte de la titi sau praf. Si sa nu imi fac probleme ca in 3 saptamini o sa aiba o diversificare rapida ca stomacelul va indura de toate plus ca sintem un caz fara colici in primele luni de viata.

Acum cica sa ii dau 4 lingurite de cereale de orz sau ovaz, ca nu mai retin si oricum mincare de cal mi se pare. Acum sa caut sa vad ce gasesc si cred ca m-ar interesa unele cu lapte cu tot ca eu seara ii dau HN si nu cred ca pot sa adaug si cerealele ca deja e foarte gros. Daca ma puteti consilia in problema asta, va ramin indatorata!

Am fost dupa aceea pe la farmacie si cind am ajuns acasa adormise puiul meu si ca atare l-am dat pe balcon si a mai dormit o ora. Ei si de la ora 5 au inceput urletele si dai si urla, nici sa manince nu vroia, numai in brate la mine a stat si degeaba ca plingea si acolo. Pina la urma l-am mai schimbat inca o data de pampers si l-am bandajat la puti si pina la urma l-am mufat la titi si parca s-a mai potolit. Dupa ce a mincat, tot asa plingacios nevoie mare deja nu mai stiam ce sa ii fac ca atare am dat iama in balcon si i-am montat scaunul de masa (si asa ma batea gindul de ceva zile) ei si cum l-am asezat acolo a tacut milc... nici suzi nu mai vroia si in 20 de minute a adormit tun... a dormit circa 2 ora pina la 9 si 15 si apoi baita, mincarica si la culcare.

Eu am observat ca daca ii las radioul deschis nu se mai trezeste asa ca itsy bitsy sa traiasca cu melodiile lor lente de seara.

In legatura cu scaunul Polly oare e prea devreme sa il instalez in el la 4 luni? Si de asemenea nu vi se pare ca transpira un pic pe spate acolo unde intra in contact cu plasticul de la aparatori?

Sint rupta de oboseala si ca atare la baie am scapat toata sticla de calpol pe jos si sintem lipiciosi in bucatarie. Am sters, am frecat dar degeaba.


Deni & Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput