Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Ioana felicitari pt rostogolirile Mirunei!
Vladut se intoarce spre dreapta fara probleme. Spre stanga nu prea reuseste, trebuie sa-l ajut putin. Eu scot suzeta ca oricum nu tine loc de linsul degetelor. Cand adoarme nu baga mana in gura si cand e treaz nu suge suzi (decat afara ca sa-l tin ocupat sa nu maraie ), deci se poate renunta la ea. Oricum de cand a descoperit cate poate face cu mainile nu le prea suge ca mereu e in cautare de 'oarece' bun de bagat in gura...

Marlena sa va fie de bine cu banana. Si eu m-am gandit la faza cu cerealele... Ce fel de ceai ii dai tu lui Alexandru?

Deeapui si eu tot din aceleasi motive am inceput diversificarea. Saliveaza la greu daca mananc langa el si se uita cu o fata de-ti sta mancarea in gat .

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Da Deea.
La fimea e la 8.30 prima masa, ca imi doarme pana pe la 7.30-8. Sambata, pt. ca a fost liniste in casa, nu s-a dus tasu la servici, a dormit pana la 8.45. Si atunci am trezit-o eu.

Raluca si Ioana Catalina (3.10.2005)
bursicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Neatza!

He he, nici azi n-avem sarbatoriti!

Ioanasunt convinsa ca o tratati ca pe o mica printesa. Numai ca eu as fi imbracat-o ca atare si i-as fi luat mobila stil. Si asta acum, cat era bebelus si nu putea sa zica ce-i place

In legatura cu diversificarea: cu cat incepeti diversificarea mai tarziu, cu atat stomacelul lor e mai pregatit sa primeasca alte alimente. Pentru cele care alaptati si incepeti la 6 luni, riscul sa nu tolereze fructele este foarte mic. De asemenea, daca nu a avut colici sau foarte putine, de obicei nu va avea probleme nici cu diversificarea. Problema cu tolerantza mai scazuta se pune mai ales la bebelusii care incep pe la 3-4 luni. In ceea ce priveste aciditatea fructelor, asa este, sunt copii care nu o tolereaza si tre' schimbate. Dar asta o sa-ti dai sigur seama dupa primele 2-3 zile. De aceea se si incepe cu 1 lingurita, apoi 2, apoi 4 etc. De fapt se dubleaza zilnic cantitatea, ca sa nu se ajunga la 50-100 ml dupa o luna . Si sunt medici care spun ca nu se da suc de morcov singur pentru ca are acea substantza care ingalbeneste tegumentele (caroten parca ?!). De aceea se combina cu mar. Daca insa bebelusul nu suporta si pace fructele se incepe cu supa de legume, dar nu cu sucul de morcovi...Asa ca parerea mea, fetelor: vazand si facand.

Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Eu nu cred ca fata mea e asa deshteapta sa-si dea seama ca noi mincam. Asa ca sa mai astepte cu diversificarea.

Miruna se trezeste de obicei dupa ora 9, asa ca prima masa nu coincide cu cea din carte care e la ora 7.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Tonnia, nu i-am schimbat laptele. Mananca doar Milumil 1. Pe la 4 luni o sa trecem la Milumil 2 si incepem diversificarea. Ei nu-i dau nici ceai, nu i-am dat niciodata, nici apa, nimik, nimikut. Si ii merge foarte bine, nici colici nu a avut. Despre diversificare, ce sa zic? cred ca o sa incepem cu sucul de morcovi, care este cel mai bine tolerat, in general. Se coloreaza pielea doar daca e dat in cantitati mari. Deja 50 ml/zi mi se pare foarte mult. Dupa morcov, in ordine, parca era sucul de mar. Apoi supica de zarzavat, dupa care imediat supa cu zarzavaturile pasate si pireu de legume. De citrice mi-e cam frica. Dau arsuri la stomac, chiar si pe burta plina. Lui fii-miu i-am dat pe la 7-8 luni suc de portocale. Si pe la 8-9 luni, banane.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu ii fac prin razatoarea de metal. oare nu e bine> Ca ii fac si i-l dau imediat. Nu se oxideaza.
Acuma am vazut pe un obrajor o pata rosie. Poate cum a dormit sau poate face alergie???

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)
Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Scoala de Ski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Fetelot, help!Unde este asociatia aceea de binefacere pt mame fara posibilitati????
Ca am pregatit vreo 2 plase de hainute dar nu mai gasesc mesajele cu adresa!!!!

Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana30 spune:

Multam Ioana si Codruta ca ati adus vorba despre cartea roz ca uitasem ca s-a trimis si eram convinsa ca acolo unde scrie cartea roz ,pe adresa comuna,e vorba despre CC si nu m-am obosit sa ma uit.Asa ca acum mi-am copiat si eu cartea respectiva si scuze ca am tinut "ocupata" adresa vreo ora jumate ca merge netu destul de greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

fetelor, pai daca sucul de morcov e laxativ, atunci nu am facut nici o treaba!Alex si asa face cam des si moale..o sa astept intai rezultatul de la coprocultura.

deea & bebe alex (27.10.05)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Eu azi ii dau piticului dovlecel fiert si amestecat cu un pic de lapte Milumil si o jumatate de biscuite.Am citit in nu stiu ce carte ca legumele facute pireut sunt bune la 4 luni.Eu nu mai stiu pe cine sa cred asa ca incerc sa combin cele n-spe mii de variante si sper ca nu o sa ii fac rau .

mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/marinelaciurea/my_photos

Mergi la inceput